ثبت فروشگاه

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی یا فیوز LS و فیوز حلزونی یک نوع فیوز ذوب شونده است که از المان های حرارتی ساخته شده است. هنگامی که مقداری بیشتر از میزان مشخص شده از مدار عبور کند، فیوز وارد عمل می شود و مدار را قطع می کند. این مدل از فیوزها نمی توان در خانه ها به کار برد زیرا قدرت قطع کمی دارند و سریع وارد عمل نمی شوند. در نتیجه صدمات جبران ناپذیری به لوازم خانگی وارد می شود. وظیفه اصلی این فیوز حفاظت از مدار الکتریکی و الکترونیکی است. زیرا ورود اضافه بار به مدار و ایجاد اتصال کوتاه به  دیگر تجهیزات آسیب وارد می کند. به همین دلیل خرید فیوز فشنگی در تمامی مجموعه ها ضرورت دارد.

فیوزها در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند. قیمت فیوز فشنگی نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از فیوزها که در رادیو و دستگاه های مخابراتی کاربرد دارند و در جریان های بسیار کم به کار گرفته می شوند، به صورت سیمی نازک در داخل لوله شیمیایی هستند که اطراف آن با پودر چینی یا سرامیک پوشانده شده است.

انتهای تمامی فیوزهای فشنگی گرد است و قطر مشخصی دارد. این قطر برای جریان های مختلف متفاوت است. برای این که انتهای فیوز به راحتی به پایه متصل شود، از قطعه ای واسطه به نام ته فشنگ استفاده می شود. فیوزهای فشنگی همچون دیگر فیوزها یک ورودی و خروجی دارند.

فیوز فشنگی

ساختار فیوز فشنگی

برای نصب این تجهیزات به یک پایه چینی یا کلاهک چینی نیاز است. در این صورت فیوز داخل پایه یا کلاهک جای می گیرد. سیم حرارتی داخل این فیوزها به ازای جریان معین ذوب می شود و مدار مربوطه را قطع می کند. سیم داخلی این فیوزها از براده های سرامیک، پودر چینی و خاک نرم کوارتز ساخته شده است. در صورت بروز جرقه، کوارتز سریعاً محیط را خنک می کند. این فیوزها از سه بخش اصلی ساخته شده اند:

 • کلاهک: کلاهک اغلب از جنس چینی است و قسمت جداشدنی فیوز محسوب می شود و فشنگ فیوز درون آن قرار می گیرد.
 • مغزی یا فشنگی: این قسمت اصلی ترین بخش در فیوزها محسوب می شود و قطعه ای یکبار مصرف است.
 • پایه فیوز: قسمت ثابت فیوز این بخش است که به مدار خارجی متصل می شود. پایه فیوز اغلب از جنس چینی ساخته شده است.
 • سیم حرارتی: این سیم از جنس آلیاژ قلع، سرب، مس یا نقره است. هنگامی که جریان بیشتر از حد مجاز شود، این سیم ذوب می شود و مدار قطع می شود.
 • پاترون فیوز یا فشنگ: محفظه ای که سیم در آن نگهداری می شود، پاترون نام دارد. ای محفظه از چینی یا شیشه ساخته شده است.
 • ته فشنگ: این بخش وظیفه اتصال انتهای فشنگ به پایه فیوز را برعهده دارد.
 • پولک رنگی: این بخش برای تشخیص سالم بودن فیوز در نظر گرفته شده است. رنگ فیوز مشخص کننده سطح جریان فیوز است. به عنوان مثال رنگ های صورتی 2 آمپر، رنگ قهوه ای روشن 4 آمپر، رنگ سبز 6 آمپر، رنگ قرمز روشن 10 آمپر، رنگ خاکستری 16 آمپر، رنگ آبی روشن 20 آمپر، رنگ زرد روشن 25 آمپر، رنگ سیاه 35 آمپر، رنگ سفید 50 آمپر، رنگ مسی روشن 63 آمپر، رنگ نقره ای 80 آمپر، رنگ قرمز تیره 100 آمپر، رنگ زرد تیره 125 آمپر، رنگ مسی 160 آمپر و رنگ آبی تیره 200 آمپر را نشان می دهد.

ساختار فیوز فشنگی

انواع فیوز فشنگی

در صورتی که فیوز یک مدار معیوب شد، باید فیوز دیگری جایگزین فیوز فشنگی سوخته شود. فیوزها انواع مختلفی دارند به همین دلیل باید مناسب ترین فیوز را برای جایگزینی انتخاب کرد. از انواع فیوز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فیوز تند کار: فیوزهای تند کار به محض تغییر جریان سریعاً مدار را قطع می کنند. این محصولات با علامت F نشان داده می شوند. 
 • فیوز کند کار: این فیوزها جریان های بالا را دیرتر قطع می کنند و به زمان بیشتری برای انجام فرایند نیاز دارند. فیوزهای کندکار در مکان هایی به کار می روند که اضافه بار کم مدت نباید قطع شود. به عنوان مثال بیشترین کاربرد فیوزهای کند کار مربوط به موتورهای الکتریکی است. لازم به ذکر است که جریان نامی این فیوزها را اغلب دو برابر جریان نامی موتور انتخاب می کنند. این فیوزها با علامت G نشان داده می شوند.

انواع فیوز فشنگی

علت داغ سدن فیوز فشنگی

 • نصب نادرست فیوز
 • معیوب بودن اجزای داخلی فیوز
 • کم شدن حساسیت فیوز به جریان اسمی مدار
 • استفاده از سیم هایی با قطرهای نامناسب
 • استفاده از دستگاه های پرمصرف و انتخاب نادرست فیوز

کاربرد فیوز فشنگی

این محصولات در زمانی که جریان بیشتر از حد مجاز شود، وارد عمل می شوند. بیشترین کاربرد این فیوزها حفاظت موتورهای سه فاز و تک فاز آسنکرون در مقابل اتصال کوتاه است. این فیوزها باید جریان نامی چندین برابر جریان نامی موتور داشته باشند. زیرا قطع طولانی دارند. از فیوز فشنگی اتوماتیک در تابلوهای برق و تاسیسات نیز به کار گرفته می شوند. فیوز فشنگی 16 آمپر، فیوز فشنگی 32 آمپر و فیوز فشنگی 63 آمپر بیشترین کاربرد را در میان دیگر فیوزهای LS دارند.

کاربرد فیوز فشنگی

بهترین برند فیوز فشنگی

همان طور که پیشتر گفته شد، در اغلب محیط های صنعتی از فیوز فشنگی و دیگر انواع فیوز استفاده می شود. شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت انواع فیوز می پردازند. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیوز فشنگی eti

ETI یکی از برترین برندها در زمینه انواع فیوز است. محصولات ETI با نام الکترو ویژن نیز شناخته می شوند. این محصولات مطابق با استانداردهای روز جهان تولید می شوند. کیفیت و دوام محصولات الکترو ویژن بالا است و می توان در تمامی مکان ها از آن استفاده کرد.

 • از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به فیوز پیچاز الکتریک و ... اشاره کرد.

قیمت فیوز فشنگی

قیمت این محصولات به عوامل مختلفی هم چون نوع فیوز، ابعاد و سایز، جریان نامی، برند و شرکت سازنده بستگی دارد. هرچه جریان نامی فیوز بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند.

خرید فیوز فشنگی

برای خرید فیوز فشنگی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت فیوز فشنگی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


قدرت قطع کلید


جریان