ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

فرز انگشتی

فرز انگشتی از پرکاربردترین و محبوب ترین ابزارآلات فرز در صنعت ابزار یراق به شمار می رود که می توان به کمک آن بر روی بسیاری از مواد سخت و نرم از قبیل فلزات با قطر کمتر، ، سرامیک، پرداختکاری های ظریف فلز و چوب مانند: ایجاد شیار و طراحی، منبت کاری، سوراخکاری و... عملیات برش را انجام داد. فرزهای انگشتی در مجسمه سازی، قالب سازی و ظریف کاری‌‌های مربوط به چوب نیز بسیار مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد دارند.

جهت انجام فعالیت های مختلف و گوناگون باید سری متناسب با آن را بر روی فرز انگشتی نصب کرد. سنگ های انگشتی مخروطی، کروی و سنباده ها از انواع سری ها و تجهیزاتی هستند که جهت نصب بر روی فرزهای انگشتی به کار برده می شوند. این دستگاه ها باتوان و سرعت های گوناگونی تولید و عرضه شده و در هنگام انتخاب و خرید آنها نیز باید به سرعت و سایز کولت آن توجه داشت. به نوعی از فرز های انگشتی، فرز انگشتی خرطومی می گویند که به خاطر نوع و شکل سری و جای مته کشیده و خرطومی شکل آن می گویند.                            

کاربرد فرز انگشتی

 • از بین بردن زنگ زدگی: با فرز انگشتی می توان زنگ زدگی و اکسید شدن فلزات خصوصا آهن و فولاد را از بین برد. به این کار لایه برداری هم گفته می شود.
 •  پولیش فلزات: با حرکت دادن نرم فرز روی فلزات قادر به شکل دهی و فرم دهی به فلزات خواهید بود و به طور کلی کار نهایی بسیار حرفه ای به نظر می رسد.
 •  تعمیرات ماشین و اتوموبیل ها: بعضی مواقع برای تعمیرات نیاز است که رنگ ماشین برداشته شده و به قسمت فلزی بدنه  رسید، با استفاده از فرز انگشتی می توان قسمت کوچکی از رنگ را برداشت.
 •  نجاری و چوب: فرز انگشتی یکی از ابزارهای مورد استفاده معرق و منبت کاران و حتی نجاری های حرفه ای می باشد. با کمک این ابزار می توان اجسام و وسیله های هنری بسیار زیبایی خلق کرد. از این رو به این فرز ها، فرز حکاکی هم می گویند.

از دیگر کاربردهای فرزانگشتی می توان به تمیز کردن سوپاپ اتوموبیل، تراشکاری مجسمه های یخی، افزایش سایر سوراخ ها، برش و تراش صفحات با ارزش مانند طلا، تیز کردن اره و تبر و ابزارهای گوناگون و بور کردن اشاره کرد. 

انواع سنگ انگشتی 

 • گلو بلند: فرز انگشتی گلوبلند جهت کار در محیط ها و مکان هایی که دسترسی آن ها سخت بوده، مناسب می باشد و مورد استفاده قرار می گیرند.
 • گلو کوتاه: جهت کارهای ظریف تر به کار برده شده و برای مکان هایی که دسترسی آسان داشته مناسب می باشند.
 • ساده:  این نوع فرز، که در قسمت بالا توضیح داده شد متفاوت تر و معمولا کوچک تر از دو نوع دیگر می باشد.

تفاوت فرز انگشتی و فرز مینیاتوری

تفاوت فرز مینیاتوری انگشتی و فرز مینیاتوری ساده در کارکرد و قدرت آنها می باشد. فرزهای مینیاتوری از قدرت کمتری برخوردار بوده و فقط جهت ظریف کاری مناسب هستند به طوریکه این نوع دستگاه ها برروی پایه ای ثابت قرار گرفته تا دقت کار بالا رفته و عملیات ظریف کاری تمیزتر صورت پذیرد. 

نکات مهم در انتخاب و خرید فرز انگشتی

درهنگام خرید فرزهای انگشتی حتما به وزن آن توجه داشته باشید و سبک ترین نوع آن را انتخاب و خریداری کنید. برای خرید فرز انگشتی ارزان و به صرفه، سایت راندنو فروشندگان متعدد این محصول را به خریداران معرفی می کند. توجه به ابزارگیر(گیره)  با قدرت بالا نیز از نکات مهم در هنگام خرید و انتخاب این محصولات می باشد. فرز انگشتی محک، فرز انگشتی سیلور، فرز انگشتی کرون، فرز انگشتی رونیکس و ... از بهترین فرز های انگشتی موجود در سایت راندنو می باشند. در مجموع به هنگام خرید و انتخاب بهترین فرز انگشتی باید به این نکات و ویژگی ها توجه داشته باشید :

 • توان: از مهم ترین و بارز ترین ویژگی های هر ابزار برقی است 
 • سرعت گردش آزاد: نسبت به هر کار و عملیات متفاوت است.
 • گشتاور: متناسب با کاری که قصد انجام آن را داریم باشد.
 • نوع گلو یا همان نوع فرز: گلو بلند یا گلو کوتاه که توضیح هرکدام ذکر شد.
 • قطر کولت: باید توجه داشته باشید قطر کولت با قطر سری هایی که دارید هماهنگ باشد.

مشاهده ادامه مطلب

برند


بازه سرعت


بازه توان