ثبت فروشگاه

مته 

مته یکی از ابزارهای مورد نیاز برای سوراخ کاری در اشیاء و وسایل است. مته داخل دستگاهی به نام دریل قرار می گیرد و عمل سوراخ کاری را انجام می دهد. شکل هندسی سوراخ کاری مته ها به شکل دایره و استوانه است. مته ابزاری برای ایجاد مقطع دایره ای با قطرهای مختلف نیز است که در ابعاد و سایزهای مختلف تولید شده است. مته از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که شامل بدنه مته، شیار مته، جان مته، و لبه های آن می باشد که در ادامه هر کدام شرح داده می شود.

اجزای تشکیل دهنده مته 

 • بدنه مته: بدنه قسمتی است که در دو سمت طول آن شیارهای مارپیچی وجود دارد. عمقی که مته می تواند مته ایجاد کند با طول بدنه مته برابر است. 
 • دنباله مته: دنباله مته که در قسمت انتهای مته قرار دارد به سه نظام دریل متصل شده و با سفت شدن سه نظام در جای خود ثابت می شود. دنباله مته در دو شکل استوانه و مخروطی موجود است. 
 • شیار مته: این شیار براده های حاصل از برش را به سمت بیرون هدایت کرده و زاویه براده مناسب برای لبه برنده مته ایجاد می کند. 
 • جان مته: فاصله ای که بین دو شیار مارپیچی است جان مته نام دارد. این قسمت برای استحکام بیشتر مته ها طراحی شده است. قطر قسمت جان مته در انتهای شیارها بیشتر از ابتدا آن است. 
 • فاز مته: قسمتی از مته که نازک است و در کنار شیار مارپیچ وجود دارد فاز نامیده می شود. 
 • لبه اصلی مته: این لبه به صورت دو لبه اصلی است که به صورت شیب دار در نوک مته قرار دارد.
 • لبه عرضی مته: از برخورد دو سطح منحنی شیب دار خطی روی جان مته پدید آمده که به آن لبه عرضی می گویند. 

انواع مته بر اساس جنس بدنه 

فولاد با کربن زیاد

مته از جنس فولاد با کربن زیاد مناسب بهبود بخشیدن پوسته فولادی مته می باشد. 

فولاد کم کربن

این فولاد برای سوراخ کاری روی چوب مناسب است. مته از جنس فولاد کم کربن نیازی به تیز کردن ندارد. 

فولاد سرعت بالا

این نوع فولاد برای مقابله با تغیرات دمایی تولید شده است. 

فولاد آلیاژی کبالت

این فولاد سرعت بالا است و در دماهای بالا ذوب نمی شود. 

انواع مته 

مته چوب

این مته معمولاً دارای نوک تیز است و به راحتی می توان با استفاده از آن سطح چوبی را سوراخ کرد. مته خزینه، برگی، گازور و... نمونه هایی از این مته هستند که در ادامه توضیح داده شده اند.

مته خزینه

از این مته می توان برای کارهایی که زیبایی و تمیزی قطعه کار مهم است، مورد استفاده قرار می گیرد. گل پیچ در درون قطعه کار قرار گرفته و پنهان می شود. 

مته سوراخکاری فلزات

این نوع مته برای انواع سوراخکاری کاربرد دارد. از این مته برای فلزهایی مانند آلومینیوم و مس استفاده می شود. 

مته برگی

نوعی مته با قطر زیاد است که برای سوراخ های قفل و لولا استفاده می شود. از این مته برای سطوح چوبی قطور استفاده می شود. 

مته الماسه

نوعی مته است که برای سوراخ کاری در مصالح کاربرد دارد. این مته در حالت چکشی دریل مورد استفاده قرار می گیرد و از پرکاربردترین مته ها به شمار می رود. 

مته کونیک

مته کونیک در دستگاه برش کاربرد ویژه دارد. این مته قطر کمی دارد و برای سوراخکاری فلزات استفاده می شود. 

مته کبالت دار

این مته همان مته آهن است که از نوع HSS است و تحمل دمای بیشتری نسبت به آهن دارد. این مته به دلیل وجود ترکیبات کبالت شکننندگی بیشتری دارد. از این مته برای فولاد و فولاد ضد زنگ که روی آنها علامت  Co%n هک شده است کاربرد دارد. حرارت سوراخکاری درآهن بسیار بالا است ولی مته کبالت نسوز است بنابراین در سوراخ کاری آهن بسیار پرکاربرد است. 

مته گرد بر

این مته برای برش های گرد در سطوح چوبی، شیشه، گچ و بتن مورد استفاده قرار می گیرد. این مته دایره ای توخالی است که مجهز به لبه دندانه دار یا الماسه است. این مته انواع مختلفی دارد که شامل مته گرد بر MDF، مته گرد بر چوب، مته گرد بر استیل و مته گرد بر سرامیک است.

مته آلومینیوم

این مته مناسب سوراخ کاری در آلومینیوم می باشد و دارای شیارهایی باعمق زیاد است. 

مته گازور

ازاین مته در ایجاد و نصب لولاهای کابینت استفاده می شود. لولای گازور نوعی لولای مخفی است.

مته مرغک

این مته برای ایجاد سوراخ های بزرگ کاربرد دارد. این مته می تواند حالت مخروطی کنگره دار ایجاد کند. 

مته متمرکز

این مته برای کار روی فلز و ایجاد سوراخ کاری با مته های بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرد. 

مته چهار شیار و مته پنج شیار

این مته دارای چهار شیار کوتاه است و به وسیله سه نظام دریل قفل شده و کار سوراخ کاری را انجام می دهد. همچنین مته پنج شیار نیز دارای پنج شیار کوتاه است و داخل سه نظام قفل می شود. این دو مته همان مته دیوار هستند.

مته کاجی و پله ای

این مته به مته مخروطی نیز شهرت دارد. مته مخروطی به دلیل ظاهر مخروطی که دارد قابلیت ایجاد سوراخ های وسیع را دارد. این مته برای انواع سوراخ کاری فلزی و چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. از این مته می توان در زوایای 60، 90، 120 درجه استفاده نمود. 

مته مارپیچ

این مته از رایج ترین نوع مته ها است که از جنس فولاد است و لبه های آن از آلیاژ سخت تولید و به بازار عرضه شده است. مته مارپیچ از دو قسمت بدنه و دنباله تشکیل شده است. 

مته گرانیت

این مته از قدرت بسیار بالایی برخوردار است و از آن برای سوراخ کردن سنگ و گرانیت استفاده می شود. در استفاده از این مته حرارت بسیار بالایی آزاد می شود. 

نکات مهم در نگهداری از مته

 • بعد از اتمام کار با مته می بایست شسته شود و با حوله خشک پاک شود. 
 • بعد از اتمام کار با دستگاه دریل و مته اجازه دهید مته خنک شود و بعد مته را باز کنید.
 • بعد ار اتمام کار تراشه های چسبیده را از روی مته را پاک کنید. 
 • مته ها دارای جعبه مشخص برای نگهداری هستند که آن ها را از خراشیدگی و شکستگی مصون نگه می دارند و لازم است که بعد از اتمام کار آن را داخل جعبه قرار داد. 

بهترین مارک مته 

مته ها در انواع مختلفی به بازار عرضه شده است. به دلیل کاربرد بالای این محصول شرکت های تولیدکننده بسیاری به تولید این کالا می پردازند، از برترین و محبوب ترین برندهای تولیدکننده این محصول می توان به مته دیوالت، هیوندا، رونیکس، نووا، توسن، متابو، تی جی، رپتور، آاگ، ماکیتا، موتا، ولف و... اشاره کرد.

لیست مقایسه

برند