ثبت فروشگاه

مودم فیبر نوری

مودم فیبر نوری همچون رابطی میان دستگاه های الکترونیکی و شبکه های اینترنتی عمل می کند. این مودم ها می توانند اتصال اینترنت از نوع فیبر نوری را فراهم کنند که با نوع DSL تفاوت زیادی دارد. در واقع برای انتقال سیگنال در مودم های DSL از سیم و کابل مسی استفاده می شود اما در این مودم ها از کابل فیبر نوری و یا پچ کورد فیبر نوری استفاده می شود. مودم های فیبر دارای ویژگی های خاصی هستند و می توانند سرعت بسیار زیادی نسبت به شبکه های DSL فراهم کنند. در شبکه های فیبر یا FTTH مودم مستقیماً به کابل فیبر نوری متصل نمی شود و ابتدا باید به یک پایانه نوری ONT متصل شود. این پایانه سیگنال های فیبر نوری را به اترنت تبدیل می کنند.

برای استفاده از مودم معمولی نیاز نیست که مجددا سیستم را کابل کشی کنید. اما برای استفاده از مودم فیبر باید کابل کشی شما از نوع فیبر نوری باشد. همچنین مودم باید در دو سمت نصب شود تا به کمک کابل های فیبر اینترنت از مخابرات تا منزل یا محل مورد نظر شما برسد.

مودم فیبر نوری

مودم فیبر نوری چیست

مودم فیبر نوری که اختصاراً به آن FOM گفته می شود، یکی از تجهیزات شبکه مدرن و امروزی است که از آن برای اتصال به اینترنت پرسرعت استفاده می شود. به کمک مودم های فیبر می توان در برخی از مناطق کشور که زیرساخت های مناسب آن از لحاظ مخابراتی وجود دارد، اینترنت فیبر نوری فراهم کرد. این مودم ها باید در سمت مشترک نصب شوند و از طریق کابل های فیبر نوری اینترنت را به آن مکان بیاورند.

سیگنال های نوری سرعت و کیفیت بیشتری دارند و کابل های نوری نسبت به مسی از مقاومت بیشتری برخوردار است. برای راه اندازی این مودم ها به کابل و پچ کورد فیبر نوری نیاز خوهید داشت. توجه داشته باشید که کابل یا پچ کورد مورد استفاده برای این مودم ها باید از نوع SC-SC و سینگل مود باشد. همچنین آی پی مودم فیبر نوری برابر با  192.168.100.1 است و اگر این آی پی برای دیگر مودم ها صحیح نبود باید از آی پی آدرس 192.168.1.1 استفاده کنید.

مودم فیبر نوری چیست

کاربرد مودم فیبر نوری

 • فراهم کردن اینترنت پرسرعت
 • برقراری اینترنت اشیا
 • واقعیت مجازی و واقعیت افزوده
 • سیستم های رمزنگاری
 • اتصال و همگام سازی دستگاه های پیشرفته
 • لینک های مایکروویو
 • بازی های آنلاین
 • شرکت ها و سازمان های گسترده

کاربرد مودم فیبر نوری

انواع مودم فیبر نوری

مودم های فیبر نوری شباهت بسیار زیادی به هم دارند و تفاوت آن ها محسوس نیست. به عنوان مثال از هردو این مودم ها می توان در شبکه های GPON استفاده کرد.

 • مودم فیبر نوری ONT: اولین نمونه مودم های فیبر، مودم های Optical Network Terminal یاONT هستند که معمولاً برای مصارف خانگی و یا شرکت های کوچک کاربرد دارند. هنگامی که کابل های فیبر تا محل مورد نظر شما کشیده شده باشد، از مودم ONT می توان استفاده کرد. این مودم ها عملکرد مناسبی در برابر صدا، اینترنت و ویدئو از خود نشان می دهند. مودم های هوآوی سری EchoLife بهترین مودم های ONT هستند. مودم فیبر نوری ONT در پروتکل های FTTH مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مودم فیبر نوری ONU: مودم های دیگری که تحت عنوان Optical Network Unit عرضه می شوند، از نظر کارایی به مودم های ONT شباهت دارند.مودم onu هوآوی مدل SmartAX MA5620 از بهترین مودم های ONU هستند. از مودم های ONU در پروتکل های FTTTB استفاده می شود.

راهنمای خرید مودم فیبر نوری

برای خرید این مودم ها باید به موارد مهمی توجه کنید تا بتوانید بهترین آن ها را انتخاب کنید. زیرا مودم های فیبر از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. از مهمترین مواردی که هنگام خرید باید به آن ها توجه کنید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آنتن فیبر نوری

آنتن مودم یکی از مهمترین نکاتی است که پیش از خرید باید به آن توجه کرد. آنتن ها باید از نظر قدرت و تعداد با کارایی مودم متناسب باشد.همچنین یکی از مهمترین موارد در عملکرد مودم تعداد آنتن ها است. لازم به ذکر است که تفاوت مودم وایرلس تک آنتن با مودم چند آنتن در سرعت انتقال دیتا است. متداول ترین قدرت ها در آنتن مودم معادل 2 یا 5 دسی بل است. مودم های فیبر بهتر است آنتن هایی با قدرت 5 دسی بل داشته باشند.

سرعت وایرلس و پورت شبکه

سرعت وایرلس همان سرعتی است که روی جعبه مودم نوشته شده است و معادل حداکثر سرعت انتقال داده است. مودم های امروزی از پورت های اترنت پرسرعت و پورت های گیگ استفاده می کنند. پورت گیگ نسبت به پورت اترنت سرعت بالاتری ارائه می دهد و کیفیت آن بهتر است. همچنین مودم باید متناسب با نیاز شما و تعداد دستگاه هایی که به مودم وصل می شوند، پورت داشته باشد. مودم فیبر نوری بهتر است 300 مگابیت در ثانیه سرعت وایرلسی داشته باشد و حداقل به یک پورت شبکه مجهز شده باشد.

تعداد باند

مودم های دو بانده مودم هایی هستند که از دو باند فرکانسی پشتیبانی می کنند. این موضوع سبب افزایش سرعت مودم ها می شود. مودم های فیبر دو باند بهتر از تک باند هستند.

راهنمای خرید مودم فیبر نوری

مودم فیبر نوری مخابرات

قبل از اینکه اقدام به خرید مودم کنید، بهتر است به منطقه مخابراتی خود مراجعه کنید تا ببینید آیا محل زندگی شما از سرویس فیبر نوری برخوردار هست یا خیر؟ البته با مراجعه به سایت مخابرات نیز می توانید محدوده مورد نظر خود را بررسی کنید. علاوه بر این باید از برند دستگاه OLT در اپراتور منطقه مخابراتی مطلع شوید. زیرا مودم شما باید با برند مربوطه سازگاری داشته باشد. لازم به ذکر است که مودم های زیر از جمله مودم های مورد تایید مخابرات هستند:

 • مودم فیبرنوری مخابراتی تک پورت مدل HG8546M
 • مودم فیبرنوری محابراتی دو پورت مدل HG8245H
 • مجموعه مودم های فیبر نوری یوتل
 • مجموعه مودم های فیبر نوری هواوی

بهترین مودم فیبر نوری

برای انتخاب بهترین مودم فیبر همچون انتخاب دیگر مودم ها باید مواردی همچون سرعت، امکانات دسترسی، تعداد آنتن و دیگر موارد را بررسی کنید. شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت انواع مودم از نوع فیبر نوری می پردازند که از مهمترین آن ها می توان به شرکت های زیر اشاره کرد:

مودم فیبر نوری هواوی

هواوی یکی از شرکت های پیشرو در زمینه شبکه و اینترنت است. این شرکت به تولید مودم های متنوع از مصرف خانگی گرفته تا صنعتی می پردازد. مجموعه مودم های فیبر نوری هواوی مورد تایید مخابرات هستند و برای تمامی کاربران مناسب است. از میان مودم های این شرکت مودم های دو بانده از لحاظ امکانات و سرعت بسیار خوب هستند. همچنین مودم های هواوی پینگ پایین و سرعت وایرلس بسیار خوبی دارند و انتخابی مناسب برای گیمرهای حرفه ای هستند.

مودم فیبر نوری فایبرهوم

این مودم ها برای استفاده در شبکه های FTTH مناسب هستند و می توانند اینترنت پرسرعت معادل 300 مگابیت در ثانیه فراهم کنند. این مدل ها اغلب مخصوص استفاده در بستر شبکه های GPON نیز هستند. مصرف کم برق، داده هایی با کارایی بالا و دسترسی صوتی و تصویری از ویژگی های مثبت این محصولات است.

مودم فیبر نوری ایسوس

ایسوس از شرکت های قوی شبکه است که در سال 1990 تاسیس شده است. این شرکت به تولید انواع تجهیزات شبکه به خصوص مودم های ADSL و VDSL می پردازد.مودم های فیبر این شرکت از شهرت زیادی برخوردار هستند و سهم بزرگی از بازار شبکه نوری را به خود اختصاص داده اند.

 • از دیگر برندهای برتر در زمینه مودم از نوع فیبر نوری می توان به مودم زد تی ای، تی پی لینک و ... اشاره کرد.

قیمت مودم فیبر نوری

قیمت مودم به عواملی همچون تعداد آنتن، تعداد باند، قدرت آنتن، سرعت مودم، نوع فیبر نوری، تعداد پورت ها، برند و شرکت سازنده بستگی دارد. هرچه سرعت و پهنای باند مودم بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند.

خرید مودم فیبر نوری

برای خرید مودم فیبر نوری می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت مودم فیبر نوری و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


تعداد پورت شبکه


تعداد آنتن