ثبت فروشگاه

پچ کورد فیبر نوری

پچ کورد فیبر نوری یکی از مهم ترین تجهیزات در شبکه های کامپیوتری و فیبر نوری است که با نام های پچ فیبر یا جامپر نوری نیز شناخته می شود. این محصول می تواند اتصالی ایمن و دقیق در میان تجهیزات فیبر نوری در یک شبکه فراهم کند. پچ کورد فیبر نوری نوعی کابل است که می تواند داده های مختلف در شبکه را جابه جا کند و اتصال میان دستگاه های مختلف فیبر نوری را فراهم کند. به کمک یک پچ کورد یا کابل فیبر نوری می توان یک دستگاه گیرنده دیجیتال را به یک تلویزیون مرتبط کرد. همچنین این محصول در دریافت و ارسال امواج رادیویی نیز نقش مهمی ایفا می کنند.

پچ کوردها به کمک نور اطلاعات را انتقال می دهند که این موضوع سبب فراهم شدن سرعت بالایی می شود. این کابل ها عمدتاً دچار اختلال و کاهش سرعت نمی شوند و یکی از مطمئن ترین روش ها در انتقال داده ها به حساب می آیند. برای نصب و راه اندازی پچ کوردهای نوری، به آداپتور فیبر نوری نیاز است. پچ کوردها همان کابل های فیبر نوری هستند که دو سر آن در کارخانه به کانکتورهای مختلفی (LC - SC - MTRJ - ST و … ) مجهز شده است. به همین دلیل به واسطه این پچ کوردها می توان تجهیزات مختلف فیبر نوری را به هم متصل کرد.

پچ کورد فیبر نوری

مزایای پچ کورد فیبر نوری

 • انتقال اطلاعات با سرعت بسیار بیشتری صورت می گیرد.
 • هماهنگی پچ کوردهای نوری با محیط بسیار بیشتر است.
 • دریافت و ارسال اطلاعات در تجهیزات فیبر نوری با سرعت یکسان صورت می گیرد.
 • اختلال و دریافت نویز در پچ کوردها و کابل های فیبر نوری به ندرت دیده می شود.
 • پچ کوردهای نوری می توانند کارها را به صورت مجدد تکرار کنند.

مزایای پچ کورد فیبر نوری

کاربرد پچ کورد فیبر نوری

 1. استفاده از پچ کورد در شبکه های کامپیوتری
 2. استفاده از Patch Cord در مخابرات
 3. اتاق های ارتباطی
 4. فضاهای دریافت و ارسال اطلاعات مهم
 5. تصویر برداری پزشکی
 6. مهندسی مکانیک

کاربرد پچ کورد فیبر نوری

انواع پچ کورد فیبر نوری

پچ کوردهای نوری براساس استانداردهای مختلف در دسته های گوناگونی تقسیم بندی می شوند. این محصولات را می توان براساس نوع کابل، ساختار پچ کورد، نحوه انتقال سیگنال، نوع پولیش کانکتورها و ... تقسیم بندی کرد. مهمترین دسته بندی پچ کوردهای فیبر، تقسیم بندی براساس کاربرد است:

پچ کورد فیبر نوری سینگل مود SM

این پچ کوردها اغلب زرد رنگ هستند و قطر آن ها معادل 8 تا 10 میکرومتر است و به دلیل سبک ساختاری که دارند، می توانند سیگنال های نوری را در یک مود انتقال دهند. به همین دلیل سرعت انتقال سیگنال آن ها بیشتر است و ضریب تضعیف آن ها کمتر است.

پچ کورد فیبر نوری مالتی مود MM

پچ کورد مالتی مود اغلب به رنگ نارنجی یا سبز - آبی ساخته می شود. این محصولات قطر بزرگتری دارند و در اندازه 50 میکرومتر و 62.5 میکرومتر عرضه می شوند. این محصولات می توانند بیش از یک حالت سیگنال نوری را انتقال دهند. در نتیجه از این پچ کوردها در مسافت های کوتاه تر مورد استفاده قرر می گیرند و می توانند تعداد سیگنال هی بیشتری را نسبت به نوع سینگل مود انتقال دهد.

پچ کورد فیبر نوری Simplex

این محصولات تنها از یک هسته استفاده کرده اند و ساختار نسبتاً ساده ای دارند. هرطرف این این پچ کورد تنها یک کانکتور مخصوص فیبر نوری وجود دارد.

پچ کورد فیبر نوری Duplex

این محصولات دو فیبر و دو کانکتور در هر طرف خود دارند. هر فیبر علامت A و B دارند تا تکنسین ها بتوانند برای علامت گذاری قطب ها از آن استفاده کنند.

پچ کورد فیبر نوری Ribbon fan-out

این نوع پچ کوردها برای مصارف خاصی ساخته می شوند. در این پچ کوردها یک سر آن به فیبرهای چندگانه و کانکتور فیبر روبانی و سر دیگر آن کابل مالتی سیمپلکس و کانکتورهای LC - SC - ST و ... مجهز شده است.

انواع پچ کورد فیبر نوری

کانکتورهای پچ کورد فیبر نوری

کانکتورهای بسیار زیادی در شبکه فیبر نوری برای پچ کوردها استفاده می شود. تا به امروز بیش از 100 نوع کانکتور مختلف توسط شرکت های مختلف تولید و ساخته شده است. از رایج ترین این کانکتورها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پچ کورد فیبر نوری lc-lc

در دو سر این پچ کورد کانکتور LC وجود دارد. این کانکتور به گونه ای است که با فشار دادن به نقطه اتصال چفت می شود. بدنه این محصولات پلاستیکی است و اندازه فرول آن معادل 1.25 میکرومتر است و از جنس سرامیک است. این پچ کورد بسیار کوچک است و جای کمی اشغال می کند.

پچ کورد فیبر نوری sc-sc

هر دو طرف این پچ کورد به کانکتور SC مجهز شده است. کانکتور SC توسط شرکت ژاپنی NTT اختراع شده است. از این پچ کوردها در مخابرات فیبر نوری و ارتباط داده ها استفاده می شود. این کانکتور با فشار و کشش متصل می شود و یک قفل سرامیکی روی آن تعبیه شده است. این محصولات قیمت ارزانی دارند و دوام بالای آن سبب محبوبیت این محصول شده است.

پچ کورد فیبر نوری sc-lc

این پچ کوردها دارای یک سر کانکتور lc و یک سر کانکتور sc است. در شبکه هایی که از دستگاه های متفاوت برای پیاده سازی فیبر نوری استفاده می شود، این پچ کوردها کاربرد دارند.

 • از دیگر کانکتورهای پچ کورد فیبر نوری می توان به st-st، fc-fc، mtrj-mtrj، e2000-e2000، mu-mu و ... اشاره کرد.

ساختار پچ کورد نوری

 1. هسته (Core)
 2. روکش فلزی (Cladding)
 3. پوشش (Coating)
 4. تقویت کننده (Strengthen Member)
 5. جکت یا ژاکت بیرونی (Outer Jacket)

بهترین برند Patch Cord فیبر نوری

امروزه شبکه های فیبر نوری به دلیل سرعت بیشتر و کارایی بهتری که دارند، از شبکه های مسی پرطرفدارتر هستند. شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت تجهیزات فیبر نوری می پردازند. از برترین این برندها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پچ کورد فیبر نوری نگزنس

نگزنس یکی از برترین تولیدکنندگان تجهیزات شبکه است که مقر اصلی این شرکت در فرانسه واقع شده است. این شرکت به تولید انواع پچ کورد با کانکتورهای مختلف می پردازد.  کانکتورهای این شرکت اغلب با رنگ های آبی و سبز و روکش آن ها زرد و نارنجی رنگ است. این پچ کوردها نسبت به دیگر پچ کوردهای موجود در بازار از ویژگی های بهتری برخوردار هستند.

از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به لگراند، هوآوی و ... اشره کرد.

قیمت پچ کورد فیبر نوری

نوع اتصال، نوع فیبر، اندازه هسته، طول کابل، نوع پولیش، نوع جکت، برند و شرکت سازنده برروی قیمت پچ کوردهای نوری اثرگذار هستند. پچ کورد فیبر نوری 30 متری، پچ کورد فیبر نوری 50 متری، 100 متری و ... به بازار عرضه می شود.

خرید پچ کورد فیبر نوری

برای خرید پچ کورد فیبر نوری می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت پچ کورد فیبر نوری و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع


متراژ


نوع کانکتور