ثبت فروشگاه

کمان اره

کمان اره ابزاری است که تیغه اره بین آن قرار می گیرد. کمان اره دارای یک بدنه فلزی و دوفک است که یک فک ثابت و فک دیگر متغیر است. جهت دندانه های کمان اره باید در جهت مخالف دسته قرار بگیرد. کمان اره دارای طول کمان حداکثر 60 سانتی متر و ضخامت تیغه 1 الی 15 میلی متر است. کمان اره در برش انواع لوله های آهنی، آهن، پروفیل، صفحات پلاستیکی، پلکسی گلاس و ام دی اف کاربرد دارد. این اره از یک قاب فلزی، تیغه، پیچ تنظیم و دسته تشکیل  شده است. تیغه کمان اره در حین برش آهن و دیگر صفحات پلاستیکی و غیره کند می شود و می توان آن را تعویض است. تعویض این تیغه کار آسانی است، توجه داشته باشید تیغه را در جهتی قرار دهید که دندانه ها روبه جلو باشند.

انواع کمان اره

 • کمان اره مویی: این نوع کمان اره به صورت چندتایی فروخته می شود. به علت ظرافت این کمان، از آن در هنرمعرق کاری و صنایع چوبی استفاده می شود. از دیگر کاربردهای این مدل می توان به صنایع فلزات اشازه کرد.
 • کمان اره آهن بر: این ابزار دارای تیغه های دندانه ریز و جنس مستحکم است. از این اره برای انواع فلزات استفاده می شود هرچه جنس فلز سخت تر باشد از تیغه ریز تری باید استفاده کرد.
 • کمان اره چوب: این اره دارای دندانه های درشت است. سرعت کار را در این نوع اره بالاست. کمان اره چوب برای مواد نرم تری مانند چوب و PVC مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید هرچه تیغه ریزباشد برای مواد سخت تری مانند فلز استفاده می شود. 
 • کمان اره کوچک: ازاین اره کمان در مکان هایی با فضای محدود مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی ها و مزیت های کمان اره

این نوع اره سبک بوده و دارای طراحی ارگونومیک است و به راحتی در دست قرار می گیرد. این اره باعث آسیب کمتر به دست و انگشتان می شود. در سری های جدید تر کمان اره دسته اضافه وجود دارد و پیچ بزرگی برای تنظیم اره دارد. یکی از مهم ترین مزیت های کمان اره نسبت به اره های قدیمی امکان کنترل بالا است و می توان آن را به صورت 90 درجه آن را چرخاند. به  طور معمول  دو نوع جنس براى تيغه هاى اره آهن بر در نظر مى گيرند.  يكى HCS يا High Carbon Steel مى باشد كه براى كاربردهاى عمومى به كار مى رود و دوام بيشترى دارد. جنس دیگر HSS يا High Speed Steel است كه آن هم  دوام بالایی دارد و برای فولاد مورد استفاده قرار می گیرد.

مراحل کار با کمان اره 

ابتدا تیغه را در شیار کمان قرار داده و تیغه را روبه جلو ببندید. با متر و وسیله اندازه گیری طولی محل مورد نظر را مشخص کرده و با لبه سوهان جای تیغه را تعیین کرده و محل نشانه زده را ببرید. در هنگام برش انگشت شست را به عنوان تکیه گاه درنظر بگیرید و با حرکت رفت و برگشتی به آهستگی محل برش را ایجاد کنید. به محض ایجاد شدن محل برش سرعت رفت و برگشت دست را افزایش دهید به طور میانگین سرعت برش در اره کاری دستی بین 40 تا 60 بار در دقیقه است. اگر می خواهید قطعه نازکی را برش دهید بهتر است قطعه نازک را بین قطعه نرم قرار دهید تا دندانه های تیغ اره آسیب نبیند. هر وسیله ای اگر به درستی استفاده شود عمر مفید طولانی تری خواهد داشت. 

تفاوت کمان اره با اره دستی 

 • کمان اره دارای قابلیت کنترل بیش تر است و کاربر تسلط بیش تری بر روی آن دارد. 
 • کمان اره دارای قابل فولادی است که امکان چرخش 90 درجه را به آن می دهد. 
 • سرعت برش و هم چنین طول برش در اره دستی بیش تر است.  

نکات ایمنی هنگام استفاده از این ابزار

 1. هیچ گاه فشار بیش از حد به اره وارد نکنید. 
 2. از محکم بودن تیغ اره در جای خود اطمینان حاصل کنید.
 3. وضعیت قرار گیری بدنتان را به گونه ای تنظیم کنید تا خیلی جابه جا نشوید.
 4. مراقب شکسته شدن تیغ اره باشید و آن را در مسیر مستقیم حرکت دهید.
 5. قطعه مورد برش را در جای خود به وسیله گیره محکم کنید.

کاربران می توانند در سایت راندنو قیمت کمان اره را از نمایندگان و عاملین فروش آن در ارتباط باشند و از آن ها خرید نمایند. 

لیست مقایسه

برند