ثبت فروشگاه

فیوز کاردی

فیوز کاردی یا فیوز چاقویی (فیوز کاردی به انگلیسی Knife Blade Fuse) وسیله ای است که برای حفاظت از تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. حفاظت از سیستم در برابر اتصال کوتاه و اضافه جریان موضوع مهمی است به همین دلیل اغلب افراد به خرید فیوز کاردی اقدام می کنند.

فیوزها خاصیت ذوب شونده دارند. قسمت داخلی فیوزها از یک سیم نازک یا ورق فلزی تشکیل شده است، با بالا رفتن جریان دما نیز افزایش پیدا می کند به همین دلیل سیم یا ورق فلزی ذوب می شود. در نتیجه اصطلاحاً گفته می شود که فیوز سوخته است. البته قیمت فیوز کاردی به نوع نوار فلزی نیز بستگی دارد.

کلید فیوز کاردی یا چاقویی نوعی فیوز ذوب شونده است که مکانیزمی شبیه به دیگر فیوزها دارد. با این تفاوت که شکل ظاهری آن ها متفاوت است و مقدار تحمل جریان این فیوزها نیز با هم تفاوت دارد.

فیوز چاقویی داخل یک محفظه قرار می گیرد و پس از آن به شبکه برق وصل می شود. این محفظه کلید فیوز نام دارد و از سبب می شود تا فیوز چاقویی در مدار قرار بگیرد. به این نوع فیوزها فیوز کتابی، فیوز تیغه ای و فیوز NH گفته می شود. این فیوزها همانند فیوزهای سیلندری یکبار مصرف هستند و پس از هربار حفاظت از مدار باید با فیوز جدیدی تعویض شوند.

فیوز کاردی

انواع کلید فیوز کاردی

فیوزهای چاقویی براساس نوع پایه و محفظه ای که دارند، به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

کلید فیوز غیرقابل قطع زیر بار

همان طور که از نام این فیوزها پیدا است، هنگامی که مدار برقرار است، نباید فیوز قطع شود و فیوز چاقویی به عنوان قطع و وصل کننده برق در مدار مورد استفاده قرار بگیرد. این محصولات صرفاً نقش حفاظتی در یک مجموعه را برعهده گرفته اند.

کلید فیوز های قابل قطع زیر بار

این محصولات را برخلاف کلید فیوز غیرقابل قطع می توان به عنوان وسیله قطع و وصل مدار مورد استفاده قرار داد.

انواع کلید فیوز کاردی

ساختمان فیوز کاردی

 • بدنه سرامیکی مستطیل شکل
 • ترمینال به شکل تیغه فلزی
 • المان های ذوب شونده فیوز
 • قلاب فلزی برای جداسازی فیوز از پایه فیوز
 • نشانگر برای بررسی سلامت فیوز

داخل فیوز نیز از بخش های دیگری تشکیل شده است:

 1. نواز فلزی: این بخش همان سیم های ذوب شونده هستند که در شرایط عادی جریان بار را از خود عبور می دهند. در صورتی که جریان افزایش پیدا کند، این نواز ذوب می شود. نواز فلزی اغلب از جنس قلع، یا آلیاژ قلع و سرب است. در برخی موارد نیز از مس استفاده می شود.
 2. ماده خاموش کننده قوس: نوار فلزی در یک بدنه سرامیکی قرار گرفته است. این بدنه از ماده خاموش کننده قوس (خاک کوارتز) پر می شود.

سایز فیوز تیغه ای

 • فیوز NH 000: طول کل 79، طول بدنه 53 و عرض بدنه 21 میلی متر (استاندارد)
 • فیوز NH 00C: طول کل 79، طول بدنه 53 و عرض بدنه 21 میلی متر (فشرده)
 • فیوز NH 00: طول کل 79، طول بدنه 53 و عرض بدنه 28 میلی متر (استاندارد)
 • فیوز NH 0: طول کل 125، طول بدنه 68 و عرض بدنه 28 میلی متر (استاندارد)
 • فیوز NH 1C: طول کل 135، طول بدنه 68 و عرض بدنه 28 میلی متر (فشرده)
 • فیوز NH 1: طول کل 135، طول بدنه 72 و عرض بدنه 46 میلی متر (استاندارد)
 • فیوز NH 2C: طول کل 150، طول بدنه 72 و عرض بدنه 46 میلی متر (فشرده)
 • فیوز NH 2: طول کل 150، طول بدنه 72 و عرض بدنه 54 میلی متر (استاندارد)
 • فیوز NH 3C: طول کل 150، طول بدنه 72 و عرض بدنه 54 میلی متر (فشرده)
 • فیوز NH 3: طول کل 150، طول بدنه 72 و عرض بدنه 65 میلی متر (استاندارد)
 • فیوز NH 4: طول کل 200، طول بدنه 75 و عرض بدنه 100 میلی متر (استاندارد)
 • فیوز NH 4a: طول کل 200، طول بدنه 75 و عرض بدنه 95 میلی متر (استاندارد)

سایز فیوز تیغه ای

تجهیزات جانبی فیوز تیغه ای

فیوزهای تیغه ای برای نصب و راه اندازی به تجهیزاتی همچون کلید فیوز و پایه فیوز نیاز خواهند داشت. پایه فیوزها تک پل هستند. همچنین در انواع فیوز کاردی پایه کوتاه و فیوز کاردی پایه بلند عرضه می شوند. لازم به ذکر است که برای خارج کردن فیوز از پایه به وسیله ای به نام فیوزکش (fuse extractor) نیازمند است.

جداکننده نیز وسیله ای است که به کمک آن می توان فیوز را از نگهدارنده جدا کرد و از این طریق جداسازی فیوز از پایه ساده تر می شود. در واقع نحوه تعویض فیوز کاردی به این صورت است که ابتدا باید جدا کننده داشته باشید.

مزایای فیوز کاردی نسبت به فیوز فشنگی

 • قدرت قطع فیوز چاقویی از فیوز فشنگی بیشتر است.
 • فیوز تیغه ای جریان بیشتری را نسبت به فیوز فشنگی تحمل می کند.
 • فیوزهای کاردی تنوع جریان بسیار بیشتری دارند.

مزایای فیوز کاردی نسبت به فیوز فشنگی

بهترین برند فیوز چاقویی

اتصال کوتاه و اضافه بار یکی از خطرناک ترین بدترین اتفاق هایی است که ممکن است برای یک مدار پیش بیاید. اتصال کوتاه ممکن است سبب شود اجزای یک مدار آسیب ببیند. به همین دلیل در تمامی محیط های صنعتی و خانگی از انواع فیوز استفاده می شود. زیرا فیوز می تواند از مدار در برابر اتصال کوتاه محافظت کند. شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت این فیوزها می پردارند. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیوز کاردی پیچاز

یکی از بهترین شرکت های تولید کننده فیوز کاردی ایرانی شرکت پیچار الکتریک است. این شرکت در سال 1365 تاتسیس شده است. این مجموعه از بهترین نیروهای متخصص و تجهیزات پیشرفته در کارخانه خود استفاده کرده است. همچنین تمامی این محصولات پیش از ورود به بازار در بهترین آزمایشگاه ها مورد تست و ارزیابی قرار می گیرد. این شرکت موفق به دریافت گواهینامه مدیریت کیفیت، تاییدیه توانیر و دیگر استانداردها شده است.

 • از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به فیوز کاردی eti اشاره کرد. 

قیمت فیوز کاردی

قیمت فیوز چاقویی به عواملی همچون مدل فیوز، ولتاژ نامی، جریان نامی، قدرت قطع، استانداردها و برند بستگی دارد. تمامی این ویژگی ها برروی بدنه فیوز حک می شود و در هنگام خرید می توانید آن ها را مشاهده کنید. فیوز کاردی 63 آمپر، فیوز کاردی 250 آمپر و فیوز کاردی 400 آمپر فیوزهای بسیار پرکاربرد هستند.

خرید فیوز کاردی

برای خرید فیوز کاردی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت فیوز کاردی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


قدرت قطع کلید


جریان