ثبت فروشگاه

مودم روتر

مودم دستگاهی است که در دسته تجهیزات اکتیو شبکه جای می گیرد. واژه مودم برگرفته از دو کلمه Modulator و Demodulator می باشد. این دستگاه، در گذشته وظیفه مدوله و دمدوله کردن تمامی سیگنال ها را برعهده داشت اما امروزه وظیفه تبدیل اطلاعات و داده های منتقل شده به داده های قابل خواندن را به کمک روش های گوناگون برعهده دارد. امروزه بیشتر مودم ها دارای روتر نیز می باشند. مودم اطلاعات را از شرکت های ارائه دهنده سرویس اینترنت گرفته و آن ها را به داده های مورد استفاده برای لپ تاپ، موبایل و یا سایر تجهیزات شبکه تبدیل و ترجمه می کند. برای درک بهتر عملکرد مودم، می توان به این مثال اشاره کرد که مودم ADSL، مجموعه داده ها را از کابل تلفن متصل شده به مودم دریافت کرده و پس از ایجاد تغییرات بر روی آن ها و پیکربندی، بستر اینترنت را برای کاربران مهیا می کند. اغلب مودم روترها می توانند شبکه وایرلس ایجاد کنند که به واسطه آن چندین لپ تاپ و موبایل می توانند به اینترنت متصل شوند.

تفاوت مودم و روتر

مودم ها اغلب وظیفه ارتباط با شبکه اینترنت را دارند. اما روتر قابلیت برقراری این ارتباط بین چندین وسیله راداشته و امروزه مودم روترها این وظایف را به صورت یکجا برعهده دارند.

دسته بندی مودم ها

نوعی از مودم ها تحت عنوان مودم های معمولی، اتصال به اینترنت Dial-up را فراهم می کنند. این مودم ها به پورت های تلفن RJ-11 مجهز می باشند. مودم های معمولی در دو دسته مودم های داخلی و خارجی جای می گیرند:

  • مودم داخلی: این دسته از مودم ها به همان تجهیزات یکپارچه ای اشاره دارند که در کنار پردازنده قرار گرفته و همانند یک نوع چیپ مجزا درون دستگاه هایی مانند لپ تاپ، موبایل و ... قرار گرفته اند. مودم داخلی که درون موبایل قرار گرفته است، اتصال اینترنت برای گوشی های موبایل را به کمک اپراتورها فراهم می کند.
  • مودم خارجی: مودم هایی که در این دسته قرار گرفته اند، تجهیزات جداگانه ای هستند که اتصال اینترنت را برای سایر دستگاه ها فراهم می کنند.

انواع مودم

  1. مودم ADSL وایرلس: این تجهیزات از پراستفاده ترین دستگاه های امروزه در دنیای اینترنت می باشند. مودم ای دی اس ال، به واسطه پورت RJ-11 و یا تلفن، به شرکت ارائه دهنده اینترنت وصل شده و پس از بررسی اطلاعات، بستر اینترنت را فراهم می کند. انتقال داده ها از طریق پورت LAN و وایرلس، به کمک تکنولوژی WiFi انجام می پذیرد. مودم های ADSL، به یک پورت RJ-11 جهت اتصال به خط تلفن و حداقل یک پورت RJ-45 جهت اتصال به سایر دستگاه های مصرف کننده مانند سرور، پی سی و ... نیز مجهز می باشند.
  2. مودم VDSL: عملکرد این مودم ها شباهت بسیاری به مودم های ADSL دارد. تنها تفاوت آن ها مسیر انتقال داده برای مودم می باشد. در مودم های وی دی اس ال، انتقال داده به وسیله فیبر نوری صورت می گیرد. سرعت انتقال و پهنای باند در این سیستم ها، به مراتب از مودم های ADSL بهتر است. مزایای استفاده از مودم ADSl، ارزان بودن ودر دسترس بودن آن است. این مودم ها نیازی به کابل کشی مجدد ندارند. ADSL 2+، نسل جدید مودم های ADSL می باشند. این دستگاه برای فواصل نزدیک به مرکز مخابراتی و یا ارائه دهنده سرویس اینترنت مناسب می باشد.
  3. مودم WiMAX: این مودم ها بدون نیاز به خط تلفن، اینترنت را فراهم می کنند. این تجهیزات ابتدا در سال 2001 معرفی شدند و در سال 2011، نسخه WiMAX2+ به بازار عرضه شد. این نسخه پهنای باندی حدود 100 مگابیت بر ثانیه بیشتر از سری پیش دارد. امروزه کارشناسان، رقیب اصلی مودم های TD-LTE را وایمکس 2 پلاس می دانند که در ادامه به توضیح این مودم ها خواهیم پرداخت.
  4. مودم 3G/4G: در مودم های 3G و 4G، اتصال اینترنت، بی سیم و توسط سرویس موبایل صورت می پذیرد. چند دستگاه که وظیفه فرستادن امواج را برعهده دارند (BTS)، توسط اپراتورهای خدمات موبایل تنظیم شده اند. این سیستم، اینترنت های نسل چهار و یا نسل سه را برای کاربران فراهم می کند. تفاوت عمده میان این دو مودم نیز سرعت و پهنای باند آن ها می باشد.
  5. مودم TD-LTE: مودم های TD-LTE، دستگاه های کوچک و قابل حملی هستند که اطلاعات را با محدوده فرکانسی 20 مگاهرتز ارسال کرده و یا دریافت می کنند. به این مدل ها اصطلاحاً مودم جیبی نیز گفته می شود. عملکرد این مودم ها به مودم های 3G و 4G شباهت دارد.
  6. مودم فیبرنوری: این دستگاه (UFB)، به کابل کشی های فیبر نوری نیاز داشته و سرعت دانلود و آپلود بسیار بالایی (تا یک گیگابایت) را برای کاربران مهیا می کند. مودم های فیبر نوری به دو دسته FTTH و FTTC تقسیم می شوند که براساس نوع کابل تقسیم بندی می گردند. به طور کلی در مودم هایی با این تکنولوژیِ، به جای سیگنال از نوع الکتریکی از سیگنال های نوری استفاده می شود. فیبر نوری تکنولوژی گران تری نسبت به سایر مودم ها است اما سرعت بسیار بهتری را ارئه کرده و دارای مقاومت بیشتری در شرایط محیطی گوناگون می باشد.

قیمت مودم روتر

قیمت مودم ها یا همان مودم روترها براساس نوع برند و نوع کاربرد آن بسیار متنوع می باشد. برای خرید مودم روتر، می بایست به وایرلس بودن، ADSL یا VDSL بودن، TD-LTE بودن و برند آن توجه نمود. امروزه مودم روتر سیم کارتی نوع پرکاربرد این محصول می باشد. مودم روتر دی-لینک، تی پی-لینک، هواوی، تندا، یوتل، ایرانسل و غیره از بهترین برندهای موجود در بازار می باشد. خریداران می توانند در سایت راندنو بهترین قیمت های مودم را مشاهده نموده و با فروشندگان به صورت مستقیم در ارتباط باشند.

لیست مقایسه

برند