ثبت فروشگاه

محافظ جان

محافظ جان نقش اساسی در حفاظت در برابر برق گرفتگی به صورت غیرمستقیم دارد، یعنی در اتصال فاز به بدنه و هنگام برق گرفتگی، محافظ جان نقش خود را ایفا می کند. امروزه با توجه به خطرات بسیار زیاد ناشی از کار با برق، محافظ جان در اغلب مدارات و سیم کشی های صنعتی و خانگی کاربرد دارد. این کلید می تواند به صورت تک پل، دو پل، سه پل و چهار پل باشد. همچنین از نظر تعداد فاز به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم می شود که نوع خانگی کلید محافظ جان، تک فاز و نوع صنعتی آن سه فاز است.

محافظ جان

نحوه عملکرد محافظ جان

کلید محافظ جان از سه سیم پیچ بر روی یک هسته آهنی تشکیل شده است. تا زمانی که بخش اول با بخش دوم برابر باشد، شار مغناطیسی در داخل هسته آهنی صفر است و ولتاژی در سیم پیچ سوم وجود ندارد، اما هنگامی که اتصال با بدنه ایجاد شود، مقداری از جریان به صورت نشتی وارد زمین می شود، که در این صورت برآیند این دو جریان صفر نمی شود و درهسته آهنی تغییر فوران رخ می دهد که این فوران در سیم پیچ سوم ولتاژ ایجاد می کند و در نهایت کلید محافظ جان عمل می کند تا به صورت خودکار سیستم برق را در کل مدار قطع کند. از آنجاییکه جریان 0.5 آمپری سبب ایجاد آتش سوزی می شود، کلید محافظ جان با تشخیص نشتی جریان، می تواند ورودی جریان را قطع کند تا از بروز آتش سوزی جلوگیری کند. 

نحوه عملکرد محافظ جان

انواع کلید محافظ جان براساس نوع فیوز

کلیدهای محافظ جان سه نوع دارند که به شرح زیر هستند:

کلید محافظ جان تیپ AC

کلید محافظ جان تیپ AC قادر به تشخیص جریان های نشتی متناوب AC است.

کلید محافظ جان تیپ A

کلید محافظ جان تیپ A قادر به تشخیص جریان نشتی متناوب AC و مستقیم DC پالسی است. جریان نامی آن 16 تا 100 آمپر است.

کلید محافظ جان تیپ B

این کلید قادر به تشخیص جریان نشتی متناوب AC و مستقیم DC پالسی تا فرکانس 1 مگاهرتز و مستقیم DC صاف است. همچنین جریان نامی 16 تا 125 آمپر است.

انواع کلید محافظ جان براساس نوع فیوز

مزایای محافظ جان

 • حافظت در برابر نوسانات برق
 • قطع خودکار مدار هنگامی که جریان بیشتر از میزان تعریف شده باشد.
 • امکان اتصال ترمینال دوگانه برای شینه و کابل
 • حفاظت از انسان در برابر خطر برق گرفتگی 

معیاب کلید محافظ جان

 • تنها قادر به تشخیص نشتی جریان است و نمی تواند از مدار در برابر جریان اتصال کوتاه و اضافه بار محافظت کند. 
 • قابل تغییر نبودن رنج جریان حساسیت کلید و میزان تأخیر در قطع

تفاوت بین کلید مینیاتوری و محافظ جان

تفاوت بین کلید مینیاتوری و محافظ جان به شرح زیر است:

نحوه محافظت

در کلید مینیاتوری (MCB) تنها در هنگام اضافه جریان و اتصال کوتاه حفاظت می کند اما در محافظ جان فقط در هنگام نشت زمین و شوک الکتریکی حفاظت می کند.

نوع حساسیت

کلید مینیاتوری نسبت به شوک الکتریکی غیرحساس است. اما محافظ جان نسبت به اتصال کوتاه و اضافه بار غیر حساس است.

دلیل انتخاب

کلید مینیاتوری بر اساس جریان های اتصال کوتاه و اضافه بار انتخاب شده است درحالیکه محافظ جان براساس جریان نشتی انتخاب شده است.

نوع قطب

کلید مینیاتوری در تمامی نسخه های تک قطبی، 2 قطبی، 3 قطبی و 4 قطبی موجود است درحالیکه محافظ جان فقط در نسخه های 2 قطبی و 4 قطبی موجود است.

تفاوت بین کلید مینیاتوری و محافظ جان

علت قطع شدن فیوز محافظ جان 

دلیل قطع شدن فیوز محافظ جان ممکن است نشت جریان در ماشین آلات و وسایل برقی باشد. یعنی جریان نشتی در سیم کشی داخل ساختمان و یا سیم های خروجی از مدار کلید حفاظت بوجود آمده است و اگر این نشتی رفع نشود، کلید وصل نخواهد شد و هربار که کلید وصل شود، دستور قطع داده می شود که باید یک فرد متخصص این مشکل را رفع کند.

تست ولتاژ کلید محافظ جان

 1. برای این تست فقط ولتاژ به ترمینال های بالایی محافظ جان یعنی ورودی IN و N اعمال می شود.
 2. ابتدا باید دو سر یک سیم حاوی دو رشته را به ترمینال های بالایی متصل کنید. (سیم فاز را به IN و سیم نول را به N وصل کنید.)
 3. حال باید دو سر دیگر سیم را به برق با ولتاژ 220 ولت وصل کنید.
 4. در این مرحله باید کلید محافظ جان را بالا ببرید تا ON شود.
 5. سپس باید دکمه تست کلید محافظ جان را فشار دهید.
 6. اگر محافظ جان قطع شد و کلید محافظ جان به پایین بازگردد و به حالت OFF قرار گیرد می توانید از سالم بودن محافظ جان اطمینان حاصل کنید.

تست ولتاژ کلید محافظ جان

نکات مهم درهنگام خرید محافظ جان 

 1. جنس بدنه
 2. وزن
 3. ابعاد
 4. تعداد پل
 5. نوع استاندارد
 6. فرکانس
 7. ولتاژ
 8. شدت جریان مجاز
 9. تعداد فاز
 10. قدرت قطع کلید
 11. برند و شرکت تولیدکننده
 12. قیمت محافظ جان 

برترین برندهای محافظ جان 

شرکت های مختلفی به تولید محافظ جان می پردازند که در ادامه به معرفی برترین آنها پرداخته می شود.

محافظ جان بوش

شرکت بوش یکی از تولیدکنندگان ابزارآلات و فناوری های صنعتی، کارگاهی و ساخت و ساز محسوب می شود. یکی از محصولات تولیدی این برند محافظ جان است که می توان به مدل تک فاز 32 آمپری BS6 اشاره کرد. این مدل محافظ جان بوش با ابعاد 8*3.5*6.5 سانتی متر دارای استانداردهای بین المللی است، فرکانس آن 50 هرتز، وزن آن 400 گرم است و ولتاژ آن 240 ولت است.

محافظ جان اشنایدر

شرکت اشنایدر به تولید تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی، تجهیزات تولید، توزیع و انتقال انرژی الکتریکی می پردازد. دفتر مرکزی این برند در فرانسه قرار دارد. در حال حاضر شرکت اشنایدر الکتریک در لیست 500 شرکت برتر دنیا قرار دارد. یکی از محصولات این برند محافظ جان سه فاز 63 آمپر اشنایدر الکتریک است.

از دیگر برندهای برتر محافظ جان می توان به محافظ جان ال اس، محافظ جان هیوندای، محافظ جان دنا، محافظ جان زیمنس، محافظ جان پارس فانال، محافظ جان آاگ، محافظ جان لگراند، محافظ جان چینت، محافظ جان کاوه، محافظ جان کانل، محافظ جان ویکو و ... اشاره کرد.

قیمت محافظ جان 

محافظ جان براساس عواملی مانند جنس بدنه، وزن، ابعاد، تعداد پل، نوع استاندارد، فرکانس، شدت جریان مجاز، تعداد فاز، قدرت قطع کلید، برند و شرکت تولیدکننده و ... قیمت گذاری می شود. شما می توانید در سایت راندنو قیمت محافظ جان سه فاز اشنایدر، قیمت محافظ جان پارس فانال، قیمت محافظ جان هیوندای 25 آمپر و قیمت سایر محافظ های جان از برندهای معتبر و باکیفیت را مشاهده و مقایسه کنید تا بهترین مارک کلید محافظ جان را انتخاب نمایید.

خرید محافظ جان

برای خرید محافظ جان می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت محافظ جان و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


شدت جریان مجاز


تعداد فاز