ثبت فروشگاه

فرز آهنگری

فرز آهنگری یا فرز آهن بر نوعی فرز است که جهت برش متریال های فلزی و آهنی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه یکی از رایج ترین و بهترین انواع فرز در صنایع آهنگری است. با استفاده از این ابزار می توان بر روی فلزات سخت مانند پروفیل، ورق های گالوانیزه، لوله های فلزی و دیگر موارد، عملیات برش را انجام داد. از دیگر کاربردهای این دستگاه این است که می توان از آن به عنوان یک تیز کننده نیز استفاده کرد. جهت اطلاع از قیمت فرز آهنگری با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشندگان این ابزار را مشاهده نمایید. راندنو امکان خرید دستگاه فرز آهنگری را برای شما فراهم نموده است.

همچنین از این فرز می توان درجهت برش و سایش فلزات استفاده نمود. تعداد دور آزاد فرزهای آهنگری حدود 8000 تا 8500 در دقیقه است. لازم به ذکر است که تعداد دور سنگ فرز در ثانیه از این میزان نام برده شده در فرزهای آهن بر، کمتر است. این فرز از سرعت و قدرت بالایی برخوردار بوده و انرژی کمی را مصرف می کند. جهت تهیه مینی فرز آهنگری می توانید با مراجعه به سایت راندنو لیست فروشندگان این ابزار را مشاهده نمایید.

فرز آهنگری

انواع فرز آهنگری

این فرزها باتوجه به منبع تغذیه در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. در ادامه به معرفی انواع فرزهای آهن بر و انرژی مورد نیاز هر یک از آنها می پردازیم.

 • فرز آهن بری برقی: نوع الکتریکی این ابزار توسط جریان برق شهری کار می کند.
 • فرز آهنگری شارژی: نمونه شارژی این ابزار با استفاده از باتری تعبیه شده در دستگاه، فعالیت مورد نظر را انجام می دهد.
 • فرز آهنگری بادی: نوع بادی این ابزار توسط یک کمپرسور باد، انرژی مورد نیاز خود را تأمین می کند. لازم به ذکر است که نمونه های بادی این ابزار از قدرت بالاتری نسبت به دیگر انواع آن برخوردار هستند.

کاربرد فرز آهنگری

این ابزار از کاربردهای به سزایی در زمینه فلز و آهن آلات برخوردار است. در ادامه به رایج ترین کاربردهای فرز آهنگری می پردازیم.

 • صاف کردن سطوح فلزی و سنگی
 • برش اجسام سخت با متریال های گوناگون
 • صیقل دادن سطوح فلزی
 • سنباده زنی متریال های مختلف
 • تیزکزدن وسایل و ابزارآلات باغبانی و موارد دیگر

کاربرد فرز آهنگری

اجزای تشکیل دهنده فرز آهنگری

فرزهای آهن بر مانند دیگر ابزارآلات از قطعات مختلفی تشکیل شده اند. در ادامه به معرفی قطعات تشکیل دهنده این ابزار می پردازیم.

موتور

موتور از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده فرزهای آهنگری به شمار می آید. این قطعه بسته به نوع فرز در قدرت های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود و کاربر متناسب با حجم و نوع کار خود، این ابزار را انتخاب می کند.

صفحه برش (سنگ فرز)

صفحه برش یا دیسک فرز همانطور که از نامش مشخص است، جهت برش و ساییدن سطوح  و مواد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه به تنهایی قابل استفاده نیست و باید بر روی ابزارآلاتی مانند فرز و پروفیل بر نصب شود. این قطعه انواع مختلفی دارد که هر یک قابلیت برش مواد مختلف را دارند. از رایج ترین صفحات برش می توان به صفحه گرانیت بر، سرامیک بر، آهن بر و دیگر موارد اشاره کرد. لازم به ذکر است که برخی از افراد به این قطعه سنگ فرز نیز می گویند. جهت اطلاع از قیمت سنگ فرز متوسط می توانید با مراجعه به سایت راندنو با فروشندگان این ابزار به طور مستقیم ارتباط برقرار نمایید.

حفاظ

یکی از مهم ترین نکات ایمنی به کار رفته در فرزهای آهنگری، حفاظ دستگاه است که  مانع از برخورد قسمت انتهایی صفحه برش با دست کاربران می شود.

دیمر (کنترل سرعت)

دیمر وظیفه کنترل سرعت داینامیک محصولات را بر عهده دارد. این کلید در انتهای فرزها قرار دارد و از عدد 1 تا 6 درجه بندی شده اند. برای انجام برش فلزات با ضخامت کمتر، باید دیمر را بر روی سرعت پایین تنظیم نمایید.

اجزای تشکیل دهنده فرز اهنگری

تفاوت فرز سنگبری و آهنگری

از اصلی ترین تفاوت های این دو فرز می توان به سرعت چرخش آنها اشاره کرد. سرعت چرخش فرز آهن بر حدود 2000 دور در دقیقه بیشتر از فرز سنگبری است. همچنین دنده فرز سنگبری نسبت به نوع آهنگری درشت تر است. لازم به ذکر است که این دو فرز از لحاظ آرمیچر هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. از دیگر عواملی که موجب تفاوت صفحه برش سنگ و آهن از یکدیگر می شود، اندازه قطر صفحه این دو فرز است. قطر صفحه فرز آهنگری نسبت به فرز سنگبری کوچکتر است. راندنو لیستی از بهترین فرز سنگبری را برای شما کاربران عزیز فراهم نموده است.

تفاوت فرز سنگبری و آهنگری

نحوه کار با فرز آهنگری

ابتدا باید صفحه برش مخصوص دستگاه را بر روی آن محکم کنید. ابتدا دستگاه را روی سطح صافی قرار دهید و آن را با گیره مخصوص یا سی کلمپ، بر روی سطح کار محکم نمایید. سپس نقطه برش مورد نظر را علامت بزنید و کار با فشار کمی شروع نمایید. از پوشش ایمنی مانند دستکش و عینک استفاده کنید. فرآیند کار را با فشار کم آغاز کرده و فرز را در جای مناسب قرار دهید. سپس به آرامی در طول قطعه فلزی حرکت کنید. لازم به ذکر است که صفحه برش نازک بوده و فشار بیش از حد موجب پس گردان سطح می شود.

برخی از فرزهای آهنگری از طریق برق شهری و برخی دیگر از طریق انرژی باد، به وسیله کمپرسورهای بادی تغذیه می کنند. بر روی بدنه این ابزار دکمه ای وجود دارد و با فشردن آن، صفحه برش به حرکت درمی آید. همچنین وقتی دکمه رها شود، دستگاه خاموش شده و صفحه برش متوقف می شود.

نحوه کار با فرز آهنگری

نکات مهم در استفاده از فرز آهنگری

هنگام استفاده از فرزها به خصوص فرزهای آهنگری، باید نحوه کار با آن را به طور صحیح بلد باشید. توجه نمایید که پیش از هر چیز، باید دفترچه راهنمای این ابزار را مطالعه نمایید. استفاده از این ابزار به رعایت نکات مهمی نیاز دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود.

 1. پیش از شروع کار، تیغه های فرز را بررسی کنید و از محکم بودن و سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.
 2. استفاده از صفحه برش مناسب از نکات قابل توجهی است که هنگام استفاده از این فرز، باید به آن توجه نمایید. همانطور که می دانید هر صفحه برش برای انجام کار مشخصی طراحی شده است. به همین دلیل لازم است که دستورالعمل های مختص به هر دیسک را مطالعه نمایید. به عنوان مثال، هنگامی که دیسک در حال برش کاشی و سرامیک است، از آب به عنوان روان کننده استفاده نمایید.
 3. از دیگر نکات مهمی که در استفاده از این فرز باید به آن توجه داشته باشید، قرار دادن صحیح تیغه روی دستگاه است. توجه نمایید که این کار باید توسط فردی با تجربه انجام شود.
 4. پیش از تعویض صفحه برش حتماً دستگاه را از برق جدا نمایید.
 5. از قرار  دادن قطعات کار بیش ازحد به دستگاه خودداری کنید زیرا ممکن است موجب شکستن تیغه و آسیب به دست شما شود.
 6. دستگاه را با استفاده از روغن های مخصوص خنک کنید.
 7. چنانچه احساس کردید که مهره های فرز بیش از حد محکم شده اند، دستگاه را خاموش نمایید و آن را با استفاده از ابزار مخصوص کمی شل کنید.
 8. هنگام فرزکاری فلزات باید از عینک، لباس کار، دستکش و کلاه ایمنی استفاده کنید. با این کار از بدن و صورت خود در برابر اصابت پلیسه های ناشی از براده های حاصل از فرزکاری محافظت خواهید کرد. توجه نمایید بر اساس نوع موادی که با آن کار می کنید، ممکن است پوشیدن محافظ گوش و ماسک گرد و غبار نیز ضروری باشد.

نکات مهم در استفاده از فرز آهنگری

راهنمای خرید فرز آهنگری

هنگام خرید این دستگاه باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. در ادامه به چند نکته مهم و کاربردی که زمان تهیه این ابزار باید به آنها توجه داشته باشید، پرداخته شده است.

سایز صفحه برش

دیسک یا صفحه برش فرزآهنگری در اندازه های گوناگونی تولید و به بازار عرضه می شوند. اندازه صفحه برش باید متناسب با نوع نیاز و کاربرد شما انتخاب شود. پرکاربردترین صفحه برش این محصول در اندازه های 115 میلی متر، 180 میلی متر و 230 میلی متر در باازار موجود هستند.

قدرت موتور

از نکات دیگری که هنگام خرید این فرز باید به آن توجه داشته باشید، قدرت موتور این دستگاه است. انتخاب قدرت موتور مناسب باتوجه به نیاز استفاده کاربر، جهت مصارف صنعتی یا خانگی باید انتخاب شود. لازم به ذکر است که فرزهای آهنگری که جهت مصارف صنعتی مناسب هستند، از توان 2400 وات برخوردار هستند.

سرعت

از دیگر مواردی که هنگام خرید این محصول باید به آن توجه کنید، سرعت این دستگاه است. انتخاب سرعت این دستگاه نیز براساس نیاز کاربر جهت انجام کارهای سبک یا سنگین، است. انواع گوناگون این دستگاه از سرعت چرخش صفحه در حدود 5000 تا 10000 برخوردار هستند.

وزن و ابعاد 

برای استفاده از فرز باید آن را در دست داشت. به همین دلیل یکی از مهم ترین پارامترها در خرید این محصول وزن و ابعاد آن است. وزن و ابعاد دستگاه هر چه کمتر و کوچک تر باشد استفاده از آن راحت تر و قابلیت جابجایی آسانی دارد. 

بهترین فرز آهنگری

شرکت های معتبر و محبوب متعددی به تولید این فرز پرکاربرد پرداخته اند. در ادامه به معرفی بهترین برندهای تولیدکننده فرز آهنگری می پردازیم.

فرز آهنگری پوکا

شرکت پوکا در سال 1379 به عنوان نخستین شرکت ایرانی به واردات قطعات یدکی ابزارآلات اقدام نمود. این شرکت با به گارگیری از نیروی کار فعال و تولید ابزارآلات با کیفیت، توانسته است جایگاه ویژه ای در بازار ابزارآلات به خود اختصاص دهد. از محبوب ترین فرز تولیدشده توسط این شرکت می توان به فرزآهنگری پوکا مدل 1803، G1802 و AG1504  اشاره کرد.

فرز آهنگری توسن

توسن از دیگر برندهای محبوب و معتبری است که به تولید انواع ابزارآلات دستی و برقی پرداخته است. محصولات این برند از کیفیت بالایی برخوردار هستند و مطابق با استانداردهای بین المللی تولید و عرضه می شوند. فرز آهنگری توسن مدل 3820a ،3386a ،3061a ،3119a ،3384a و دیگر مدل ها از برترین فرزهای آهن بری هستند که توسط این برند به بازار عرضه شده اند.

فرز آهنگری رونیکس

ابزار رونیکس یکی از تولیدکنندگان معتبر در زمینه ابزارآلات در جهان است. این شرکت با تولید محصولات باکیفیت و مقرون به صرفه توانسته است جایگاه عظیمی از بازار ابزارآلات را بهه دست آورد. لازم به ذکر است که ابزارآلات این برند از استانداردهای بین الممللی برخوردار هستند. از محبوب ترین فرزهای آهنگری تولیدشده توسط این شرکت می توان از فرز آهنگری رونیکس مدل 3231، 3248، 3210، 3211، 3241، 3212 و دیگر مدل ها نام برد. جهت اطلاع از قیمت سنگ فرز رونیکس 3210 با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشندگان این ابزار را مشاهده نمایید.

فرز آهنگری بوش

برند بوش یکی از شناخته شده ترین برندهایی است که در زمینه ابزارآلات برقی فعالیت می کند. این شرکت بیش از یک قرن سابقه در حوزه انواع ابزار دارد که در قرن بیستم توانست محصولات خود را به صورت جهانی به بازارهای آمریکا و دیگر کششورها صادر کند. از برترین فرزهای آهن بر این برند می توان به مدل های gws26-180h ،gws24-180h ،gws22-180 ،gws 20-180 h و مدل های دیگر اشاره نمود.

فرز آهنگری آروا

آروا یک برند ایرانی است که به تولید ابزارآلات باکیفیتی می پردازد. این شرکت یکی از برترین تولیدکنندگانی است که ابزارآلات صنعتی و خانگی بسیاری را به بازار ارائه نموده است. محصولات این برند از گارانتی و خدمات پس از فروش برخوردار هستند و باتوجه به نیاز کاربران در گستره تنوع وسیعی قرار گرفته اند. فرز آهنگری آروا مدل 5504، 5506، 5507 و 5502 از برترین فرزهای آهن بری هستند که توسط آروا به بازار عرضه شده اند. جهت اطلاع از قیمت فرز آهنگری آروا می توانید با مراجعه به راندنو، با فروشندگان این ابزار به صورت مستقیم ارتباط برقرار نمایید.

فرز آهنگری ماکیتا

شرکت ماکیتا در سال 1958 اولین محصول خود را به عنوان رنده برقی ماکیتا تولید کرد. برند ماکیتا در همان سال توانست دومین محصول تولیدی خود رونمایی کند و شیارزن ماکیتا را به بازار عرضه کرد. این شرکت از محبوب ترین برندهای تولیدکننده ابزارآلات برقی در جهان بوده و توانسته است جایگاه خود را در بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان تثبیت کند. از محبوب ترین فرز ماکیتا آهن بر تولیدشده توسط این شرکت می توان از فرز آهنگری ماکیتا مدل GA7020 و GA7040S و MT92A و ... نام برد.

فرز آهنگری کرون، محک، هیوندای، آنکور، آاگ و متابو از دیگر تولیدکنندگانی هستند که به تولید انواع این ابزار کارآمد پرداخته اند.

قیمت فرز آهنگری

قیمت فرز آهن بر به موارد مختلفی مانند برند تولیدکننده، توان دستگاه و برخورداری از قابلیت های دیگر بستگی دارد. داشتن قابلیت هایی نظیر دیمر یا کنترل سرعت، دسته جانبی، گارانتی و خدمات پس از فروش و قابلیت های جانبی دیگر، بر قیمت این دستگاه بسیار مؤثر هستند. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت سنگ فرز بزرگ را برای شما فراهم نموده است.

خرید فرز آهنگری

برای خرید فرز آهنگری می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت فرز آهنگری ماکیتا و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


بازه سرعت


بازه توان