ثبت فروشگاه

فرز سنگبری

فرز سنگبری یکی از متداول ترین انواع فرز بوده و از آن جهت برش و سنباده زدن انواع سنگ استفاده می شود. با به کارگیری از این دستگاه می توان انواع سنگ را در ابعاد و اندازه های گوناگون برش داد. این ابزار جهت انجام کارهای سنگین مانند ساختمان سازی کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه این دستگاه در بازار از تنوع بالای برخوردار بوده و علاوه بر برش سنگ ها جهت صیقل دادن، تراشیدن قطعات سنگی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

فرز های سنگ بری با سرعت 6000 تا 6500 دور در دقیقه می چرخند و از قابلیت برش سنگ هایی تا قطر 230 میلی متر برخوردار هستند.

فرز سنگبری

اجزای تشکیل دهنده فرز سنگبری

در ادامه به اجزای تشکیل دهنده این فرز می پردازیم.

صفحه برش(سنگ فرز)

یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده دستگاه فرز سنگبری سنگ فرز آن است که از دانه های سایشی بسیار ریزی تشکیل شده و در تنوع مختلف تولید می شود. این قطعه همان گونه که از اسمش مشخص است جهت برش و ساییدن سطوح و مواد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه به تنهایی قابل استفاده نبوده و باید بر روی ابزارآلاتی مانند فرز و پروفیل بر نصب شود. این قطعه انواع مختلفی دارد که هر کدام قابلیت برش مواد مختلف را برعهده دارند. از رایج ترین صفحات برش می توان به صفحه گرانیت بر، سرامیک بر، آهن بر و... اشاره کرد. در اصطلاح بازار به این قطعه سنگ فرز سنگ بر نیز گفته می شود.

دیمر (کنترل سرعت)

دکمه ای است که معمولا در انتهای دستگاه فرز تعبیه شده و از شماره یک تا شش مدرج شده که کاربران به وسیله آن می توانند سرعت دستگاه را کنترل نمایند. 

موتور

بدون شک مهم ترین عضو تشکیل دهنده فرزها به شمار می رود، که قدرت آن برای هر نوع و مدل متفاوت است. 

از دیگر اجزای تشکیل دهنده فرزهای سنگبری می توان به حفاظ، کلید خاموش و روشن، دسته نگه دارنده و کابل رابط اشاره کرد. 

اجزای تشکیل دهنده فرز سنگبری

کاربرد فرز سنگبری

از کاربردهای این ابزار در ساخت و ساز و صنایع گوناگون می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • انجام کارهای سنگین ساختمان سازی مانند بازسازی، نوسازی و نمای ساختمان ها
 • این ابزار در کارخانه های سنگبری کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد.
 • جهت سنباده زدن، کنار تراشی و صفحه تراشی انواع سنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • همچنین جهت چرخ دنده تراشی و شیار زدن انواع سنگ ها نیز کاربرد دارد.

کاربرد فرز سنگبری

مزایای فرز سنگبری

استفاده از این فرزها از ویژگی های به سزایی برخوردار است. در ادامه به چند نمونه از ویژگی های این ابزار اشاره خواهیم کرد.

 • این ابزار مجهز به سیستم محافظ در برابر انجام کارهای سنگین بوده و به خوبی مانع آسیب به دستگاه می شود.
 • در برخی از مدل های این محصول از سیستم خاموشی اتوماتیک بهره گیری شده است. وجود این سیستم از آسیب به موتور جلوگیری کرده در نتیجه طول عمر آن افزایش می یابد. لازم به ذکر است که موتور این ابزار ذغالی بوده و هنگامی که زمان تعویض ذغال سنگ فرارسیده باشد، سیستم خاموشی اتوماتیک به صورت خودکار این دستگاه را خاموش می کند.
 • برخی از این فرزها مجهز به متعلقاتی هستند که با نصب و اتصال آنها به فرز، می توان دستگاه را به جاروبرقی متصل کرد. با این ویژگی می توان گرد و غبار و براده های حاصل از برش یا تراش را جمع آوری کرد.
 • این فرز از دسته قابل تنظیم و جداشدنی برخوردار است.

مزایا فرز سنگبری

تفاوت فرز سنگبری و فرز آهنگری

همان طور که از نام این دو محصول مشخص است، از فرزهای آهنگری به منظور برش آهن و فلزات و قطعات دیگر و از مدل سنگبری به منظور برش و سایش مواد سنگی استفاده می شود. اما اصلی ترین و مهم ترین تفاوت این دو فرز در سرعت چرخش آنها است. سرعت گردش آزاد فرزآهنگری حدود 2000 دور بیشتر از مدل های سنگبری است. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، سرعت فرزهای سنگبری بین 6000 تا 6500 دور در دقیقه بوده در حالی که سرعت گردش آزاد فرزهای آهنگری بین 8000 تا 8500 دور در دقیقه است. به همین دلیل استفاده از مدل های سنگبری به منظور برش ویا سایش قطعات آهنی و فلزی امری خطرناک بوده و موجب خرابی دستگاه و هم چنین کار انجام شده می شود. همچنین از دیگر تفاوت های این دو فرز می توان به اندازه قطر صفحه این دو ابزار اشاره کرد. لازم به ذکر است که قطر صفحه فرز آهنگری نسبت به فرز سنگبری، کوچکتر است.

تفاوت فرز سنگبری و فرز آهنگری

نکات ایمنی در استفاده از فرز سنگبری

 • قبل از استفاده از این ابزار اطلاعات کافی از طرز استفاده صحیح آن را داشته باشید و تا حدی که امکان دارد دفترچه راهنمای آن را نیز مطالعه نمایید.
 • قبل از استفاده از این دستگاه تیغه های فرز را چک کرده و از محکم و سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.
 • در هنگام استفاده از این دستگاه تمام نکات ایمنی را رعایت کنید و از لباس، دستکش ایمنی، کفش ایمنی و عینک ایمنی استفاده نمایید تا از بدن و صورت خود در برابر اصابت نخاله های ناشی از برش و سایش مواد مختلف، محافظت شود. 
 • قطعه کار را از فاصله استاندارد تا فرز قرار دهید که احتمال آسیب دیدن انگشتان شما کاهش یابد. همچنین دست ها و بدن خود را هنگام استفاده از فرز، در فاصله استاندارد قرار دهید.
 • متناسب با عملیات برش از صفحه برش مناسب استفاده نمایید. هر دیسکی برای کار مشخصی طراحی شده است، به همین دلیل لازم است که دستور العمل های خاص را برای هر دیسک مطالعه کنید. به عنوان مثال: لازم است هنگامی که دیسک در حال برش کاشی های سرامیکی است، از آب نیز به عنوان روان کننده استفاده کرده و از قرار دادن صفحه برش هایی که به سختی بر روی فرز قرار می گیرند خودداری نمایید.

نکات ایمنی در استفاده از فرز سنگبری

نکات مهم در انتخاب و خرید فرز سنگبری

هنگام خرید این دستگاه به نکات زیر توجه داشته باشید.

برند تولیدکننده محصول

در هنگام انتخاب و خرید این فرز باید به سلامت، ضمانت نامه و خدمات پس از فرودش فرز توجه داشته باشید. امروزه برندها و شرکت های معتبر بسیاری به تولید این محصول می پردازند. در نتیجه باید سعی کنید از برندهای معتبر و برتر تولید کننده این محصول خرید نمایید. در ادامه به برندهای معتبر تولیدکننده این محصول اشاره خواهیم کرد.

قدرت موتور دستگاه

قدرت و سرعت این محصول را باید متناسب با کاری که می خواهید انجام دهید انتخاب نمایید و تا جایی که ممکن است از فرزهای دارای حفاظ استفاده کنید. انتخاب قدرت موتور مناسب باتوجه به نیاز استفاده کاربر، جهت مصارف صنعتی یا خانگی باید انتخاب شود.

سرعت دستگاه

از نکات دیگری که هنگام خرید این محصول باید به آن توجه داشته باشید، سرعت آن است. انتخاب سرعت این دستگاه باتوجه به نیاز کاربر بسته به انجام کارهای سبک و سنگین است.

قطر صفحه

قطر صفحه این محصول نیز از دیگر نکته هایی است که هنگام خرید این ابزار، باتوجه به نیاز و کارکرد خود باید به آن توجه کنید. پرکاربردترین قطرهای استاندارد صفحه های برش در اندازه های 115، 125، 150، 180، 210، 230، 250، 300 و 350 در بازار موجود هستند. به طورکلی صفحه های سابشی از ضخامت 4 تا 5 میلی متر برخوردار هستند.

برترین برندهای تولیدکننده فرز سنگبری

در ادامه به برندهای تولیدکننده این کالا اشاره خواهیم کرد.

فرز سنگبری آروا

شرکت آروا در راستای حمایت از تولیدات ملی، تنها با 3 سال سابقه کار توانسته است جایگاه قابل توجهی از بازار تولید ابزارآلات را به خود اختصاص دهد. برند آروا با تولید ابزارآلات با کیفیت مطلوب و مقرون به صرفه توجه مشتریان زیادی را به خود جلب کرده است. از محبوب ترین فرز تولید شدده توسط این برند می توان به فرز سنگبری آروا مدل 5536، 5534، 5532 و .. اشاره کرد.

فرز سنگبری رونیکس

برند رونیکس از دیگر تولیدکنندگان محبوب و معتبر در زمینه ابزارآلات به شمار می آید. محصولات تولیدی این شرکت در کشورهای مختلفی تولید و مونتاژ می شوند. لازم به ذکر است که تمام محصولات تولیدی این شرکت باتوجه به استانداردهای بین المللی تولید و به بازار عرضه می شوند. همچنین این شرکت دارای گواهینامه ISO 9001-2008 است. از برترین فرز تولیدشده توسط این شرکت می توان از فرز سنگبری رونیکس مدل 3241، 3220، 3230، 3240 و ...  نام برد.

فرز سنگبری توسن

شرکت توسن فعالیت خود را از سال 1382 آغاز کرد. این شرکت محصولات خود را با توجه به استانداردهای بین المللی و با کیفیتی مطلوب تولید و عرضه می کند. این شرکت با 22 سال سابقه قعالیت در زمینه تولید ابزارآلات دستی، برقی و ... توانسته است رضایت مشتریان چشمگیری را به خود اختصاص دهد. از محبوب ترین فرز تولیدشده توسط این شرکت می توان از فرز سنگبری توسن مدل 3620A ،3287A ،3062A و... نام برد.

برندهای دیگری مانند ماکیتا، بوش، دیوالت و ... از تولیدکنندگان محبوب و معتبر این محصول به شمار می آیند.

قیمت فرز سنگبری

قیمت فرز سنگبری به موارد مختلفی بستگی دارد. یکی از مهم ترین عوامل در قیمت دستگاه، شرکت تولیدکننده آن است. هرچه قدرت و توان دستگاه بالاتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است. داشتن قابلیت هایی نظیر دیمر یا کنترل سرعت، دسته جانبی، گارانتی و خدمات پس از فروش و قابلیت های جانبی دیگر در قیمت این دستگاه بسیار مؤثر هستند. جهت اطلاع از قیمت فرز سنگبری ماکیتا با مراجعه به سایت راندنو می توانید با فروشندگان این محصول ارتباط برقرار نمایید.

خرید فرز سنگبری

برای خرید فرز سنگبری و فرز سنگبری بوش آلمان می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت فرز سنگبری و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


بازه سرعت


بازه توان