ثبت فروشگاه

رنده گندگی 

رنده گندگی یا ماشین گندگی که در گذشته به آن گنده گیر گفته می شود، یکی ازماشین آلات پرکاربرد در صنعت چوب و نجاری است. این دستگاه در جهت کاهش ضخامت عرض چوب مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه گندگی چوب ها و الوارهای نا متقارن یا ناهموار را دریافت می کند و طبق اندازه ای که تنظیم شده است، آن را رنده می کند. در نتیجه این عملیات چوب صاف و یکدستی را آماده برای انجام کار تحویل می دهد. دستگاه گندگی، دستگاهی کارآمد بوده و مانند دستگاه های اره فلکه و اره میزی جزو ابزارهای پرکاربرد به شمار می آید. همچنین به وسیله این دستگاه می توان چند قطعه چوب را در ضخامت های یکسان رنده زده و به طور همزمان، دریافت نمود.

رنده گندگی

اجزای رنده گندگی

این ابزار نیز مانند دیگر ابزارآلات از اجزای گوناگونی تشکیل شده است. در ادامه به اجزای تشکیل دهنده این محصول خواهیم پرداخت.

بدنه

بدنه این محصول یکی از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده آن است که به عبارتی تمام قطعات تشکیل دهنده این رنده، بر روی آن سوار می شوند. ساختار شاسی یا بدنه این دستگاه که تمام قعات بر روی آن جای گرفته اند نیز، از جنس چدن یا آلیاژهای محکم است.

صفحه اصلی

صفحه اصلی صفحه ای است که قطعه الوار برای حرکت و رنده شدن، بر روی آن قرار می گیرد. همچنین توسط این قطعه فرآیند رندیدن و همسان سازی سطح چوب، انجام می پذیرد.

جک های بالابر

جک های بالابر همانطور که از نامشان مشخص است، به منظور حرکت رنده چوب به سمت بالا و پایین در این محصول به کارگیری شده است. به عبارتی این قطعه جهت تنظیم اندازه الوار کارایی دارد.

اهرم تنظیم ارتفاع

براساس این قابلیت می توان اندازه صفحه را متناسب با نیاز خود تغییر دهید. در نتیجه با چرخاندن اهرم موجود در رو به روی دستگاه، می توان مقدار باری که از روی الوار باید برداشته شود را مشخص کرد.

نشانگر

در این وسیله نشانگر مندرجی وجود دارد که فاصله صفحه تا تیغه را نمایش می دهد. در نتیجه قبل از روشن کردن دستگاه اندازه صفحه گندگی را باید براساس نیاز خود تنظیم کنید.

توپی تیغه

توپ تیغه یکی از مهمترین قسمت های ماشین گندگی به شمار می آید. این قطعه نقش رنده کردن چوب و الوار را بر عهده دارد. در هر دو سمت توپی کفشک هایی وجود دارند، که پوشال را به سمت بیرون هدایت می کنند.  

موتور دستگاه

کار اصلی این قطعه همانطور که از نامش مشخص است، چرخاندن توپی های محرک و رنده است. موتور دستگاه از نوع تک یا سه فاز و با قدرت 4 تا  10 اسب بخار هستند.

غلطک ها

وظیفه اصلی این قطعه همانطور که از نامش مشخص است، حرکت دادن الوار و چوب، بر روی صفحه دستگاه است.

تسمه ها و زنجیرها

برای چرخش و به حرکت درآوردن غلطک ها و مابقی قطعات محرک دستگاه، از تسمه یا زنجیر بهره گیری می شود.

حفاظ های دستگاه

حفاظ های دستگاه شامل حفاظ توپی، غلطک و تسمه و زنجیر می شود. در ادامه به مختصری از این حفاظها می پردازیم:

لازم به ذکر است که حفاظ توپی و غلطک، مانند یک درپوش بالای تیغه ها قرار گرفته اند و از کاربران در برابر خطرات احتمالی و تیغه ها محافظت می کنند. 

اجزای رنده گندگی

انواع رنده گندگی

دستگاه رنده گیر از نظر صفحه هدایت و تنظیم به دودسته تقسیم می شود. در ادامه به توضیح مختصری از هر کدام می پردازیم:

ماشین گندگی با بالابر اتوماتیک

دراین نوع از رنده دنده گیر دستگاه به کمک دو دکمه به حرکت در می آید. یک دکمه صفحه را به بالا می برد و به کمک دکمه دیگر، صفحه پایین می آید. به کمک این وسیله اندازه مورد نیاز را تنظیم کرد. همچنین در این رنده با بالابر اتوماتیک، بالابر دستی نیز وجود دارد تا در هنگام از کار افتادگی بالابر اتوماتیک، از آن استفاده شود.

ماشین گندگی با بالابر دستی

در این نوع از رنده گیر، بالابر به کمک دست به حرکت درمی آید. همچنین می توان صفحه را به کمک دست به بالا و پایین برده و به اندازه نیاز تنظیم کرد.

انواع رنده گندگی

کاربرد دستگاه رنده گندگی

همانطور که قبلأ گفته شد دستگاه رنده گندگی یکی از ماشین آلات پرکاربرد در صنایع چوب و نجاری به شمار می آید. این دستگاه چوب و الوارهای ناهموار را دریافت کرده و بر حسب اندازه ای که تنظیم شده است، آن را رنده کرده و چوب و الواری صاف و یکدست تحویل می دهد.
گفتنی است که این ابزار معمولأ در مرحله آخر عملیات در صنایع چوب و نجاری ها مورد استفاده قرار می گیرد. به گونه ای که چوب های وارد شده به کارگاه ابتدا توسط رنده میزی یک نر و یک رو می شود. سپس به وسیله اره نواری طبق اندازه مورد نیاز برش می خورد. در انتها توسط رنده گنده گی الواری یکدست و صاف تحویل می دهد.

کاربرد دستگاه رنده گندگی

تفاوت ماشین کف رنده و رنده گندگی

دستگاه کف رنده و ماشین گندگی یک کارایی مشخص دارند که در انواع صنایع چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به تفاوت هایی که این دو دستگاه را از یکدیگر متمایز می کند، اشاره می کنیم:

 • در ماشین رنده گنده گی عملیات کار به صورت خودکار انجام می گیرد. در این دستگاه چوب و الوار به صورت خودکار و به کمک غلطک ها به سمت دستگاه هدایت می شوند. ولی در کف رنده این فرآیند یه صورت دستی انجام می شود.
 • توپی رنده گنده گی در قسمت بالای این دستگاه به منظور عمل رنده کردن صحیح تعبیه شده است. ولی در کف رنده، توپی در قسمت کف این دستگاه وجود دارد.
 • پس از برش زدن چوب باید از کف رنده استفاده شود. این دستگاه جز مراحل اولیه کار محسوب می شود ولی کار با رنده گنده گی در مراحل بعدی انجام می شود.
 • دستتگاه گندگی فرآیند کار را با سرعت بیشتری انجام می دهد اما کف رنده این عملیات را کندتر انجام می دهد.
 • دستگاه کف رنده افراد را حین انجام کار در معرض خطر بیشتری نسبت به دستگاه گندگی قرار می دهد. به همین جهت می توان گفت گندگی از کف رنده از ایمنی بیشتری برخوردار است. 
 • در ماشین گندگی تنظیم ضخامت راحت تر صورت می گیرد. ولی در دستگاه کف رنده امکان ضخامت یکسان در طول الوار وجود ندارد. 
 • تراش چوب توسط دستگاه گندگی بیشتر از کف رنده است. در نتیجه ماشین گندگی چوب را با کیفیت بهتری رنده کرده و تحویل می دهد.

تفاوت ماشین کف رنده و رنده گندگی

سرویس و نگهداری از ماشین رنده گندگی

گندگی نجاری هم مانند دستگاه های دیگر به سرویس و نگداری نیاز دارد. در ادامه به روش های سرویس و نگهداری گندگی اشاره می کنیم:

 • توپی، غلطک ها و قسمت هایی که به گریس نیاز دارند را طبق دستورالعمل کارخانه گریس کاری کنید. 
 • برای جلوگیری از صمغ درختان و شیره های گیاهان بر روی میله حرکت دهنه صفحه، از گازوئیل استفاده کنید. گازوئیل از زنگ زدگی توپی و تیغه ها نیز جلوگیری می کند.
 • با استفاده از بادپاش و یا کمپرسور هوا، گرد و غبار و پوشال را به بیرون هدایت کرده و ماشین را تمیز کنید. 
 • زنجیر و تسمه را به صورت دوره ای کنترل نمایید.
 • در هنگام استفاده از دسگاه حتمأ از ماسک، دستکش و عینک استفاده نمایید.
 • به هنگام روشن بودن دستگاه، به هیچ عنوان دست خود را به سمت توپی و غلطک ها نبرید.
 • دقت داشته باشید زمانی که از دستگاه استفاده نمی کنید، برق آن به طور کامل قطع باشد.
 • پس از اتمام کار با دستگاه به منظور جلوگیری از آتش سوزی احتمالی، براده های چوب را جمع آوری نمایید.
 • دقت داشته باشید که جهت حرکت تیغه و غلطک مخالف یکدیگر باشد. زیرا غلطک چوب و الوار را به درون ماشین هدایت می کند و توپی قطعه رنده شده را به بیرون انتقال می دهد.
 • الوار را به صورت طولی و در جهت الیاف وارد دستگاه کنید.

سرویس و نگهداری از ماشین رنده گندگی

علت گیر کردن چوب در گندگی

از دلایل گیر کردن چوب در گندگی ی توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. کند بودن تیغه گندگی باعث می شود که نتواند برش لازم را روی چوب انجام دهد. در نتیجه این کند بودن تیغه باعث گیر کردن آن  می شود.برای در آوردن تیغه به آن ضربه می زنند و این کار باعث فرو رفتگی چوب می شود.
 2. تمیز نبودن صفحه جلو برنده این ابزار یکی از دلایل گیر کردن چوب در آن است. دقت داشته باشید قبل از کار با دستگاه، با استفاده از کمپرسور یا یک دستمال خشک تیغه را تمیز کنید.
 3. از دلایل دیگری که قبلأ به آن اشاره شد، جا ماندن ضمغ و شیره چوب بر روی صفحه رنده گنده گی است. صمغ روی دستگاه گندگی مانند ترمز عمل کرده و بر روی حرکت کند صفحه، تاثیرگذار است.
 4. تراز قرار نگرفتن دستگاه یکی از عوامل گیر کردن چوب در گندگی است. با تراز نبودن صفحه دستگاه، قطعات اصلی آن و همچنین نصب نادرست قطعات، امکان لرزش دستگاه وجود داشته و دستگاه نمی تواند به درستی کار خود را انجام دهد.
 5. پایین بودن ارتفاع صفحه نسبت به اندازه باربرداری موجب گیر کردن چوب در این رنده می شود.

علت گیرکردن چوب در گندگی

نکات مهم در خرید رنده گندگی

هنگام خرید این دستگاه باید به چند نکته توجه داشته باشید:

سایز دستگاه گندگی

اندازه دستگاه گندگی نسبت به فضای محیط کار یا کارگاه شما باید انتخاب شود. این دستگاه متناسب با ضخامت چوب به صورت کم حجم و رومیزی تولید و بازار عرضه می شوند.

موتور دستگاه

از مهم ترین قطعات هر دستگاه موتور آن است. از این رو به هنگام خرید این ابزار به کیفیت موتور آن دقت داشته باشید. لازم به ذکر است که به تک  فاز یا سه فاز بودن آن نیز باید توجه داشت. اگر توانایی استفاده از برق سه فاز را در محیط کارگاه خود دارید، انتخاب نوع سه فاز آن به شما پیشنهاد می شود. چراکه قدرت بیشتری نسبت به نوع تک فاز عمل می کند.

ایمنی دستگاه

یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب یک دستگاه گندگی مناسب، تأمین امنیت افراد حین انجام کار با این محصول است. بنابراین دستگاهی مناسب است که از سنسورهای قطع کن اتوماتیک برخوردار باشد. در عملکرد این نوع دستگاه با هرگونه برخورد تیغه ها با دست، برق سیستم به صورت خودکار قطع می شود و از حرکت میافتد.

تنظیم ضخامت

تنظیم ضخامت تیغه گندگی در دو نوع اتوماتیک و دستی تولید و به بازار عرضه می شود. در نوع دستی ضخامت توسط حرکت دادن اهرم تنظیم می شود. در نوع اتوماتیک، تنظیم ضخامت  توسط کلیدهای الکترونیکی انجام می شود. همچنین سرعت و دقت رنده کردن  در نوع اتوماتیک آن بهتر عمل می کند.

نکات مهم در خرید رنده گندگی

بهترین برند رنده گندگی

یکی از مهم ترین نکات در خرید هر ابزاری، برند و شرکت تولیدکننده آن است. شرکت های زیادی به تولید این محصول در سراسر جهان می پردازند. برخی از محبوب ترین و برترین تولیدکنندگان این دستگاه به صورت زیر است.

رنده گندگی متابو

شرکت متابو در سال 1923 توسط آلبرت اسنیتزلر در آلمان تأسیس شد. امروزه محصولات متابو با بیش از 25 شرکت تابعه در سراسر جهان در دسترس است. شرکت متابو از تولید کننده های مشهور ابزار حرفه ای و لوازم جانبی آنها به شمار می آید. از محبوب ترین رنده های تولید شده توسط این شرکت می توان به رنده گندگی متابو مدل DH330 و HC260C و HC260 و ... اشاره کرد.

رنده گندگی ماکیتا

این شرکت توسط ماکیتا دنکی سی ساکوشو در سال 1915 تأسیس شد. برند ماکیتا یکی از معتبر ترین تولید کنندگان محصولات و ابزار آلات برقی و شارژی در جهان است. از محبوب ترین رنده های تولید شده توسط این شرکت می توان به رنده گندگی ماکیتا مدل 2012NB و N1923-BK و ... اشاره کرد.

رنده گندگی محک

برند محک یکی از شرکت های ایرانی و از زیرمجموعه های شرکت ابزار البرز است. این شرکت در سال 1361 تأسیس شد. محک یکی از معتبر ترین تولید کنندگان محصولات و ابزار آلات برقی و شارژی در ایران است. از محبوب ترین دستگاه های تولید شده توسط این شرکت می توان به رنده گندگی محک مدل TP-318 و JP-254 و ... اشاره کرد.


از دیگر شرکت های معتبر تولید کننده این محصول می توان به رنده گندگی پایون، فمی، دیوالت، آینهل و ... اشاره کرد.

قیمت رنده گندگی

قیمت رنده گندگی به موارد مختلفی بستگی دارد. یکی از مهم ترین عوامل در قیمت دستگاه، شرکت تولیدکننده آن است. در خصوص مدل های برقی نیز لازم است توان و قدرت دستگاه مورد توجه قرار بگیرد. هرچه قدرت و توان دستگاه بالاتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر می شود. نوع اتوماتیک این محصول، از قیمت بیشتری نسبت انواع دیگر این محصول برخوردار است. لازم به ذکر است که دستگاه هایی که از برق سه فاز بهره گیری می کنند، قیمت بیشتری نسبت به نوع تکفاز آن دارند.

خرید رنده گندگی

برای خرید رنده گندگی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت رنده گندگی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

دسته بندی


دسته‌بندی کالاها

برند