ثبت فروشگاه

رنده گندگی یا ماشین گندگی که با نام گنده گیر نیز شناخته می‌شود، یکی ازماشین‌آلات پرکاربرد در صنعت چوب و نجاری است. این دستگاه جهت کاهش ضخامت عرض چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه گندگی چوب و الوارهای نامتقارن یا ناهموار را دریافت می‌کند و طبق اندازه‌ای که تنظیم شده است، آن را رنده می‌کند. در نتیجه این عملیات، چوب صاف و یکدستی را ارائه می‌دهد. به طور کلی دستگاه گندگی یک ابزار کارآمد است که قابلیت دارد چند قطعه چوب را در ضخامت‌های یکسان رنده کند.

رنده گندگی بر روی میز قرار می‌گیرد و دقت بالایی در یکسان‌سازی سطح چوب دارد. به طور معمول رنده گندگی رومیزی در مرحله آخر عملیات استفاده می‌شود. چوب‌های وارد شده به کارگاه، ابتدا توسط رنده میزی یک نر و یک رو می‌شود. سپس به وسیله اره نواری طبق اندازه مورد نیاز برش می‌خورد و در نهایت، الواری یکدست و صاف تحویل می‌دهد. این ابزار نیز مانند دیگر ابزارآلات از اجزای گوناگونی تشکیل شده است. در ادامه به بررسی اجزای تشکیل دهنده این ابزار پرداخته شده است:

 • موتور دستگاه: کار اصلی این قطعه چرخاندن توپی‌های محرک و رنده است. موتور دستگاه در دو نوع تک فاز و سه فاز و با قدرت 4 تا  10 اسب بخار هستند.
 • بدنه: بدنه این محصول یکی از اصلی‌ترین اجزای تشکیل دهنده آن است که تمام قطعات تشکیل دهنده این رنده، بر روی آن سوار می‌شوند. ساختار شاسی یا بدنه این دستگاه می‌تواند از جنس چدن یا آلیاژهای محکم باشد.
 • صفحه اصلی: این بخش صفحه‌ای است که قطعه الوار برای حرکت و رنده شدن، بر روی آن قرار می‌گیرد. همچنین توسط این قطعه فرایند رندیدن و همسان‌سازی سطح چوب نیز انجام می‌پذیرد.
 • جک های بالابر: جک‌های بالابر به منظور حرکت رنده چوب به سمت بالا و پایین کاربرد دارند. از این قطعه برای تنظیم اندازه الوار استفاده می‌شود.
 • اهرم تنظیم ارتفاع: با استفاده از این قابلیت، می‌توان اندازه صفحه را متناسب با نیاز تغییر داد.
 • نشانگر: در این وسیله نشانگر درجه‌بندی شده وجود دارد که فاصله صفحه تا تیغه را نمایش می‌دهد. در نتیجه قبل از روشن کردن دستگاه، اندازه صفحه گندگی را می‌توان تنظیم کرد.
 • توپی تیغه: توپ تیغه از مهم‌ترین بخش‌های تشکیل دهنده ماشین گندگی هستند. این قطعه نقش رنده کردن چوب و الوار را برعهده دارد. در هر دو سمت توپی کفشک‌هایی وجود دارند که پوشال را به سمت بیرون هدایت می‌کنند.
 • غلطک ها: وظیفه اصلی این قطعه، حرکت الوار و چوب بر روی صفحه دستگاه است.
 • تسمه ها و زنجیرها: برای چرخش و به حرکت درآوردن غلطک‌ها و مابقی قطعات محرک دستگاه، از تسمه یا زنجیر استفاده می‌شود.
 • حفاظ های دستگاه: حفاظ‌های دستگاه شامل حفاظ توپی، غلطک، تسمه و زنجیر می‌شود. حفاظ توپی و غلطک، مانند یک درپوش بالای تیغه‌ها قرار گرفته‌اند و از کاربر در برابر خطرات احتمالی محافظت می‌کنند.

دستگاه رنده گیر از نظر صفحه هدایت و تنظیم به دودسته تقسیم می‌شود. در ادامه به توضیح مختصری از هر کدام می‌پردازیم:

 • ماشین گندگی با بالابر اتوماتیک: این دستگاه به کمک دو دکمه به حرکت در‌می‌آید. یک دکمه صفحه را به طرف بالا حرکت می‌دهد و توسط دکمه دیگر، صفحه پایین می‌آید. این رنده به دو بالابر اتوماتیک و دستی مجهز شده است.
 • ماشین گندگی با بالابر دستی: بالابر این گنده گیر توسط نیروی دست به حرکت درمی‌آید.

قیمت رنده گندگی

قیمت گنده گیر نجاری به موارد مختلفی همچون نوع دستگاه، کیفیت ابزار و برند تولیدکننده آن بستگی دارد. هرچه قدرت و توان دستگاه بالاتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. همچنین مدل اتوماتیک این دستگاه، قیمت بیشتری نسبت به نمونه‌های دستی دارد. رنده گندگی شپخ، محک، رونیکس، متابو، دیوالت، ماکیتا و رنده گنده گیر فمی از بهترین تولیدکنندگان این دستگاه به شمار می‌آیند.

خرید رنده گندگی از راندنو

برای خرید رنده گنده گیر می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و به صورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت ماشین گندگی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

دسته بندی


دسته‌بندی کالاها

برند