ثبت فروشگاه

فازمتر قدرت

فازمتر قدرت یا فازمتر فشار قوی (اپرومتر - ولتاژ دتکتور)، وسیله ای است که با استفاده از آن می توان وجود ولتاژ الکتریکی در یک جسم و جریان الکتریکی در داخل هادی و مدار آن را مورد بررسی قرار داد. این فازمتر مخصوص شبکه های قدرت با ولتاژهای بالا است و به وسیله باطری راه اندازی می شود. در کل، کارایی فازمتر قدرت ساده بوده و نیاز به آموزش خاصی ندارد.

فازمتر قدرت

مشخصات فازمتر قدرت

 • از فازمتر قدرت، در سطح ولتاژهای قوی یعنی 66 تا 230 کیلوولت و سطح ولتاژ متوسط یعنی 1 الی 33 کیلو ولت مورد استفاده  قرار می گیرد.
 •  ولتاژ دتکتور و یا فازمتر قدرت، می تواند افزایش طول داشته باشد و برخی از مدل های آن به 270 سانتی متر در حالت باز نیز می رسد.

 اجزای فازمتر فشار قوی و فشار متوسط

فازمترهای فشار قوی و فشار متوسط از سه بخش اصلی تشکیل شده اند:

 1.  دسته فازمتر: این دسته از یک نوع عایق با کیفیت ساخته شده است. به این بخش از فازمتر قدرت، دسته تلسکوپی نیز گفته می شود. این دسته مدرج است و قابلیت افزایش طول نیز دارد.
 2. چراغ: لامپ و چراغ تعبیه شده بر روی فازمتر، جهت نمایش ولتاژ و جریان از آن استفاده می شود و مصرف کننده را از وجود برق در مدار آگاه می کند.
 3.  شاخک: شاخک مخصوص که جهت متصل کردن و نزدیک کردن به مدار و جسم بر روی فازمتر قدرت تعبیه شده است. 

 اجزای فازمتر فشار قوی و فشار متوسط

طرز کار فازمتر فشار قوی و فشار متوسط

 1. بر روی بدنه فازمتر تلسکوپی، یک جدول مربوط به ولتاژ قرار گرفته است. 
 2. این جدول از چند بخش تشکیل شده است. وضعیت T، نشان دهنده سالم بودن دستگاه است که کاربر قبل از استفاده می بایست از آن اطمینان پیدا کند.
 3. سه وضعیت دیگر با نام های L، H و VH نیز در داخل این جدول وجود دارد که هر کدام مربوط به یک سطح ولتاژ است. وضعیت L نشان دهنده سطح ولتاژی 6 تا 20 کیلو ولت، وضعیت H، محدوده ولتاژی 33 تا 66 کیلو ولت و وضعیت VH، نشان دهنده ولتاژی تا 230 کیلو ولت است. مصرف کننده قبل از استفاده باید کلید را بر روی سطح ولتاژی مورد نظر تنظیم کند.
 4. با رعایت نکات ایمنی، می بایست دستگاه به آرامی به خطوط شبکه برق نزدیک شود و سپس میزان ولتاژ و وجود جریان برق یا عدم وجود آن را می توانید روی فازمتر فشار قوی مشاهده کنید. 

نکات ایمنی در هنگام استفاده از فازمتر اپرومتر

فازمتر قدرت، یک وسیله ایمن و بی خطر است. اما پیش از این که مورد استفاده قرار بگیرد، باید یک سری نکات ایمنی در نظر گرفته شود. در ادامه به نکات ایمنی در هنگام استفاده از فازمتر می پردازیم:

 • سالم بودن فزامتر باید بررسی شود. این کار به کمک یک تستر فازمتر انجام می شود.
 •  قبل از استفاده از فازمتر می بایست با سیم برق مورد نظر و یا خطوط برق، 90 سانتی متر فاصله ایمنی را رعایت کرد.
 • استفاده از کفش و یا چکمه عایق، دستکش ایمنی و کفپوش عایق می تواند تا حد بسیار زیادی خطرات ناشی از برق گرفتگی را کاهش دهد.
 • از فازمتر مناسب با ولتاژ استاندارد استفاده کنید تا فازمتر آسیب نبیند و اپراتور دچار برق گرفتگی نشود.
 • دسته فازمتر باید خشک و تمیز باشد.
 • دستگاه نباید بین دو فاز قرار بگیرد. (بخصوص بین شینه‌ها) زیرا سبب کم شدن فاصله فاز‌ها و بروز اتصال کوتاه می شود.
 • به دلیل حساسیت بالا بهتر است دستگاه به دور از گرما و سرمای غیرطبیعی باشد.

نکات ایمنی در هنگام استفاده از فازمتر اپرومتر

بهترین برند فازمتر فشار قوی

امروزه از فازمترهای قوی در تاسیسات برقی، شبکه های توزیع و انتقال نیرو، دکل های برق و دیگر موارد استفاده می شود. شرکت های زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند. از بهترین شرکت های می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فازمتر قدرت تکوانگ

یکی از برترین برندها در زمینه تولید تجهیزات اندازه گیری و تسترهای مختلف شرکت تکوانگ است که در کره واقع شده است. این شرکت به تولید محصولات متنوع و باکیفیت می پردازد. فازمترهای فشار قوی این شرکت در ولتاژهای استاندارد به بازار عرضه می شوند.

 • از دیگر برندهای برتر می توان به امجه، هیوکی، فازمتر قدرت هاسه گاوا و کاتو اشاره کرد.

قیمت فازمتر قدرت

قیمت فازمتر قدرت به عوامل زیادی همچون نوع آن، کاربرد فازمتر، کیفیت تولید، سالم بودن اجزای فازمتر و دیگر عوامل بستگی دارد.

خرید فازمتر قدرت

برای خرید فازمتر قدرت می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت فازمتر قدرت و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند