ثبت فروشگاه

سیم لخت کن

سیم لخت کن وسیله ای کاربردی برای سرعت بخشیدن و آسان تر کردن کاراست. کاربرد این وسیله به این صورت است که روکش عایقی روی سیم را بدون آسیب رساندن به آن جدا می کند. به کمک سیم لخت کن می توان  برای اتصال سر سیم ها را به یکدیگر، اتصال سیم به فیوز و لحیم کاری استفاده کرد. دسته سیم لخت کن ها عایق است.

انواع سیم لخت کن

این وسیله را می توان بر اساس مکانیزم کارکرد به چهار دسته: سیم لخت کن ساده، سیم لخت کن اتوماتیک، سیم لخت کن حرارتی و انگشتی تقسیم کرد. 

  • سیم لخت کن ساده: سیم لخت کن ساده دارای دو لبه ساده می باشد که از سمت داخل تیز هستند و فاصله بین آن ها با یک ‍پیچ یا مهره قابل تنظیم است ولی به طور کلی دارای سه قسمت:‌ فک، دسته و پیچ است. طرز کار با این وسیله به این صورت است که با قرار دادن سیم روکش دار بین دو لبه و فشردن دسته های سیم لخت کن، روکش را از سیم جدا می کنیم. قابل ذکر است که فاصله بین دو فک سیم لخت کن فقط با دست قابل تنظیم است.
  • سیم لخت کن اتوماتیک: در سیم لخت کن اتوماتیک فک ها به صورت دستی تنظیم نمی شوند زیرا دارای شیار های از پیش تعبیه شده است و دیگر لازم نیست آن را به کمک دست تنظیم کرد. در این مدل هر سیم در سایز مناسب خود قرار می گرید و با فشار دادن دسته روکش آن برداشته می شود. 
  • سیم لخت کن حرارتی: سیم لخت کن حرارتی باعبور جریان الکتریکی، حرارت ایجاد می کند و روکش از سیم با کمک حرارت از سیم جدا می شود. جنس دسته این وسیله از جنس PVC و دارای روکش است. بوی ایجاد شده ناشی از کندن روکش سیم در این انبر چندان خوشایند نیست. 
  • سیم لخت کن انگشتی: این مدل مناسب برای کابل های شبکه و کواکسیال مثل کابل UTP و STP است. می توان به راحتی و با چرخاندن سیم لخت کن به دور انگشت از این کالا استفاده کرد. این مدل دارای نوکی تیز است که می توان از آن برای اتصال کابل به داخل پریزهای شبکه استفاده کرد. به این مدل سیم لخت کن شبکه نیز می گویند. 

سیم لخت کن انبری

سیم لخت کن انبری در وزن، ابعاد و جنس مختلف تولید می شود به همین علت کاربرد بسیار زیادی دارد و شرکت های داخلی و خارجی در صدد تولید انبوه این محصول می باشند. کاربرد این سیم لخت کن مانند بقیه انواع آن است با این تفاوت که تیغه این ابزار را می توان تعویض کرد. فاصله تیغه های این محصول با استفاده از قطعه مخصوصی تغییر می کند که روی فک انبر قرار دارد. با استفاده از تغییر فاصله تیغه ها می توان سیم ها را با قطر های مختلف لخت کرد.

نکات مهم در انتخاب و خرید سیم لخت کن 

وزن و ابعاد

یکی از مهم ترین فاکتورها در انتخاب و خرید سیم لخت کن وزن و سایز آن می باشد. از آنجاییکه مکانیزم کار با این دستگاه به صورت دستی است به همین علت باید وزن آن به گونه ای باشد که دست کاربر در استفاده طولانی مدت از آن دچار خستگی نشود. سایز و ابعاد انبر نیز باید به گونه ای باشد که بتوان به راحتی آن را درون کیف ابزار یا جعبه ابزار قرار داد و آن را جابجا کرد. 

جنس بدنه 

از نکات مهم دیگر در ارتباط با خرید این انبر جنس بدنه آن است. جنس بدنه این محصول باید از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار باشد و بتوان در هر شرایطی بدون اینکه زنگ بزند از آن استفاده کرد. جنس بدنه سیم لخت کن می تواند استیل، فولاد و یا پلاستیک باشد. منظور از جنس بدنه، جنس تیغه نیست و تیغه محصول نیز باید از آلیاژهای مقاوم و برنده تولید شده باشد. 

دسته

دسته این کالا باید به صورت کاملاً ارگونومیکی و مطابق با استانداردهای بین المللی طراحی و تولید شده باشد. این دسته باید دارای روکش عایق و مقاوم باشد تا علاوه برافزایش مقاومت دسته، مانع از لغزش دست کاربر شود. 

وجود قفل انبر نیز از قابلیت های دیگر در این انبر است که به کاربر بسیار کمک می کند. وجود فنر نیز از مسائل دیگر است. وجود فنر باعث می شود تا بعد از استفاده انبر، دسته ها به جای اول خود بازگردند. 

بهترین سیم لخت کن 

در حال حاضر شرکت های زیادی به تولید سیم لخت کن می پردازند. از محبوب ترین و برترین انبر سیم لخت کن ایرانی و خارجی می توان به شرکت های رونیکس، واستر، اکتیو، نووا، تانوس، استنلی، آیرون مکس و... اشاره کرد.

کاربران می توانند در سایت راندنو قیمت سیم لخت کن را از نمایندگان مختلف برندهای آن دریافت کرده و در صورت نیاز از آن ها خرید نمایند. 

لیست مقایسه

برند


نوع


سایز