انواع تراز لیزری

انواع تراز لیزری کدام است و هر کدام چه کاربردی دارد؟

انواع تراز لیزری، به دلیل تنوع یکی از دغدغه های کاربران این حوزه به شمار می رود. ترازیکی از ابزارآلات اندازه گیری می باشد که از آن جهت ایجاد و شیب دلخواه و مورد نظر بر روی سطوح مختلف استفاده می شود. برای خرید ابزار اندازه گیری می توانید به سایت راندنو مراجعه نمایید و با نمایندگان اصلی در تماس باشید.

این دستگاه کاربرد ویژه ای در فعالیت های عمرانی و ساختمانی و هم چنین معماری دارد. این محصول جایگزین مناسبی برای شاقول ها و نخ هار ریسمانی (در گذشته جهت تراز کردن استفاده می شد) شده است. قیمت تراز لیزری را می توانید استعلام بگیرید.

انواع تراز لیزری

به طور کلی نحوه عملکرد ترازهای لیزری متفاوت می باشد. این دستگاه به صورت کلی به دو نوع تراز لیزری دستی و تراز لیزری خود تراز تقسیم می شوند که خود این محصولات به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

 • تراز لیزری دستی: در این نوع کاربر می بایست به وسیله حباب های موجود دستگاه را بر روی سطح تراز نماید. استفاده از این وسیله کمی وقت گیر است و از حساسیت بالایی برخوردار است و با کوچکترین ضربه تعادل آن به هم می ریزد.
 • تراز لیزری خود تراز: این دستگاه به محض قرار گرفتن بر روی یک سطح صاف اقدام به تراز کردن خود بر روی سطح می نماید و دیگر نیازی به تراز کردن دستی آن ها بر روی سطح نیست. کار کردن با این نوع تراز بسیار راحت است و باعث افزایش سرعت می باشد . این دستگاه دارای محدویت زاویه ای می باشد و در صورتی که زاویه آن با سطح مورد نظر بیشتر از درجه باشد آلارم و هشدار می دهد.

طبقه بندی تراز لیزری

انواع تراز لیزری را در قسمت پایین کمی توانید مشاهده نمایید :

 1. تراز لیزری نقطه ای: این محصول از پایه ای ترین محصولات تراز می باشد، که از آن جهت انجام کارها و ساخت و سازها سبک استفاده می شود. این دستگاه دارای یک خط لیزر می باشد.
 2. تراز لیزری خطی (دو خط):‌ این دستگاه قابلیت این را دارد که در دو سطح عمودی و افقی تراز را نشان دهد. این مدل تراز به راحتی تنظیم می شود و کار کردن با آن راحت تر از نوع نقطه ای می باشد. این محصول طول عمر بالاتر و در عین حال قیمت بالاتری نیز دارند. این دستگاه قابلیت این را نیز دارد که از با خاموش کردن یک خط لیزر از خط دیگر به صورت مجزا استفاده کرد.
 3. تراز لیزری سه خط (سه بعدی): این دستگاه دارای دو گونیا یکی در سقف و یکی در کف می باشد. این دستگاه شامل دو خط عمودی در دو زاویه و یک خط افقی است و نوع کامل تری از تراز را نشان می دهد.
 4. تراز لیزری روتاری (چرخشی): از این مدل برای انجام پروژه های پیچیده و مکان های بزرگ استفاده می شود. این محصول دارای یک موتور چرخشی که حول محور X و Y می چرخد و خط را تداعی می کند. این محصول را باید بر روی یک سه پایه تنظیم نمود. این دستگاه دارای نور لیزر سبز رنگ می باشد و می تواند تا برد 1000 متر را پیشتیبانی نماید. این محصول قیمت بالاتری نسبت به مدل های دیگر تراز لیزری دارد.
 5. تراز لیزری ترکیبی (خط و نقطه): در این مدل تراز علاوه بر خط دارای نقطه نیز می باشد. در واقع این محصول ترکیبی از دو نوع خطی و نوع نقطه ای می باشد و یک سمت دستگاه نقطه می دهد و سمت دیگر خط.
 6. تراز لیزری کاشی و سرامیک:‌ همان گونه که از نام این کالا مشخص است از آن جهت تزار کردن کاشی و سرامیک استفاده می شود. بعد از استفاده از انواع فرز برای برش سنگ ها از انواع تراز لیزری برای کارگذاری آن ها استفاده می شود. ساختار این دستگاه به گونه ای است که در گوشه کاشی یا سرامیک قرار گرفته و به وسیله نور لیزری از جهات مختلف تراز بودن آن را نشان می دهد. این محصول می تواند به صورت خود تراز و یا تنظیم دستی باشد.
 7. تراز لیزری: کوچک ترین نوع این تراز لیزری به شمار می رود و قابلیت حمل بسیار بسیار راحتی دارد و از آن جهت انجام کارها کوچک استفاده می شود.
 8. تراز لیزری پنج خط: دارای چهارگونیا درسقف وکف بوده وامکان انجام تمامی فعالیت های سنجشی و ترازی ساختمانی را داراست. درهنگام نصب کرکره، چهارچوب و غیره نیز به کارمی رود .
 9. تراز هشت خط لیزری: یکی از کامل ترین نوع تراز هاست وهمچنین دقیق ترین نوع آن می باشد که دقت آن 0.1 میلی متر است.
 10. تراز لیزری 360 درجه: این نوع تراز دارای قابیلت مهم پوشش نور لیز به صورت 360 درجه را دارد به همین دلیل به آن 360 درجه می گویند.

 نحوه کار با تراز لیزری

برای اینکه با هریک ار انواع تراز لیزری بتوانید کار کنید در ابتدا می بایست این وسیله دریک محل بر روی پایه های خود به صورت ثابت می ایستد. پرتوهای خروجی بعد از خروج ازدستگاه به صورت سه خط  ترازعمود برهم می باشد که یکی درراستای افق و دوخط دیگر دراستای عمود نسبت به هم زاویه 90 درجه تشکیل می دهند.

محل تلاقی دوخط عمود با یکدیگر وخط افق باعث ایجاد سه نقطه شاقولی ویک نقطه در قسمت پایین دستگاه می شود. اغلب ترازهای لیزری قابلیت نمایش تنها یک خط درراستای عمود و یک خط در راستای افق را دارا می باشند.

انواع تراز لیزری معمولا به صورت اتوماتیک قابلیت خودترازی دارند واگر تراز نباشند به وسیله یک چراغ چشمک زن ویا یک سیستم صوتی هشدارعدم تراز، اطلاع رسانی می کنند.

همچنین تراز لیزری این قابلیت را دارد که هر کدام از خط های عمودی و افقی را به طور مجزا نمایش دهد. این دستگاه قابلیت نصب بر روی پایه های دوربین عکاسی و فیلمبرداری را نیز دارد.

نکات مهم در خرید تراز لیزری

 • نوع لیزر: به طور کلی استفاده از انواع تراز لیزری به دلیل دارا بودن لیزر برای پوست و بینایی مضر می باشد. میزان خطرات لیزر با توجه به کلاس آن تعیین می شود. لیزرهای کلاس پایین هیچ خطری برای چشم و پوست ندارد، البته بسیاری از افراد جهت کاهش این آسیب ها از عینک ایمنی استفاده می کنند.
 1. کلاس 1: این نوع لیزر بی خطر بوده و هیچ گونه پرتو پر خطری ندارد.
 2. کلاس 2: این نوع لیزر به طور کلی ایمن می باشد و چشم به صورت ناخودآگاه مسیر خود را تغییر می دهد.
 • رنگ لیزر: انواع تراز لیزری دارای دو رنگ قرمز و سبز می باشد. لیزرهای سبز رنگ قدرت بسیار بیشتری نسبت به نوع قرمز دارند و برای کارهای بزرگ تر استفاده می شوند. لیزرهای قرمز رایج تر اند و ضمن قیمت کمتر از آن ها جهت انجام پروژه های داخلی استفاده می شود. پرتوهای سبز 4 برابر روشن تر از پرتوهای قرمز می باشند.
 • خودتراز بودن: از نکات مهم دیگر در حین خرید این محصول نحوه تنظیم کردن و تراز کردن لیزر بر روی سطح می باشد. ترازهایی که قابلیت خودتراز دارند به راحتی به صورت اتوماتیک تراز می شوند و باعث افزایش سرعت می شوند.
 • دقت: تمامی ترازهای لیزری دارای یک دقت اندازه گیری می باشند که هر چه دقت آن بالاتر باشد از قیمت و کیفیت بالاتری برخوردار می باشد. (توصیه می شود از تراز لیزری در فاصله های نزدیک استفاده شود)
 • درجه حرارت کارکرد: این وسیله قابلیت کارکرد در هر دمایی را ندارد.
 • برد یا دامنه اندازه گیری: میزان پرتاب نور لیزر را مشخص می کند.
 • زاویه تابش پرتو لیزر: این زاویه برای این محصولات از 30 تا 360 درجه مختلف است.
 • مجهز به سیستم هشداردهنده نوری وصوتی
 • پرتابل بودن وقابلیت استقرار برسطوح مختلف
 • با دوام بودن باتری

تراز لیزری دیوالت

یکی از مهم ترین نکات در خرید انواع تراز لیزری، شرکت تولیدکننده آن می باشد. امروزه شرکت های زیادی به تولید این محصول می پردازند که از مهم ترین آن ها می توان به تراز لیزری دیوالت، رونیکس، توسن، کنزاکس، آنکور، هیوندا، آیرون مکس، بوش و ماکیتا اشاره کرد. در ایران تراز لیزری دیوالت بسار محبوب می باشد.

کاربرد تراز لیزری

 1. نصب کاشی و سرامیک
 2. اتصال وسایل مختلف به دیوار
 3. نصب کابینت و قفسه
 4. پارتیشن بندی و دیوارهای کاذب
 5. معماری و دکوراسیون
 6. اتصال پنجره های مختلف
 7. چسباندن کاغذ دیواری
 8. ایجاد سطح شیب دار
 9. فعالیت های ساختمانی و عمرانی
 10. دیوار کشی

قیمت تراز لیزری

ترازهای لیزری در انواع مختلفی تولید شده اند. معمولاً نوع نقطه ای و جیبی پایین ترین قیمت و نوع روتاری یا چرخشی آن از قیمت بالاتر برخوردار هستند. از دیگر نکات مهم در قیمت این کالا رنگ لیزر آن می باشد. لیزرهای سبز رنگ قیمت بالاتری نسب به رنگ قرمز آن دارند. دقت و برد تراز نیز از دیگر نکاتی است که در قیمت این محصول تاثیر گذار است.