اینورتر چیست

اینورتر چیست و چه کاربردی دارد؟

اینورتر چیست و از آن چه استفاده ای می شود.  (VFD) دستگاهی است که همانند مبدل برق عمل می کند و در لغت به معنای معکوس کننده و یا درایو سرعت متغیر نیز می باشد. اگر برای شما هم سوال پیش آمده که اینورتر چیست در این مقاله با ما همراه باشید.

اینورتور وظیفه تبدیل جریان برق مستقیم DC به جریان برق متناوب AC را برعهده دارد که در مقابل کانورتر قرار گرفته است که جریان AC را به DC تبدیل می کند. برق شهری 220 ولت و فرکانس 50 هرتز به صورت DC به اینورتر وارد می شود. جریان AC که توسط این دستگاه تولید می شود، در مدار به ولتاژ و فرکانس های مورد نیاز دستگاه تبدیل می شود. انواع اینورتر در بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. از کامپیوتر گرفته تا ابزارهای مربوط به حمل و نقل، اینورترها تامین کننده جریان برق AC هستند.

برای خرید انواع اینورتر می توانید به سایت راندنو مراجعه نمایید.

علت استفاده از اینورتر برق

برق شهری همواره از نوع AC است زیرا برق تولید شده در نیروگاه نیز از ابتدا به صورت AC می باشد. علاوه بر این تلفات برق AC نسبت به برق DC کمتر است. اما مشکل اصلی برق AC این است که این نوع جریان برای استفاده در آینده قابل ذخیره کردن نیست. به همین دلیل جریان متناوب به مستقیم تبدیل شده و در باتری ذخیره می شود و سپس در صورت نیاز به جریان برق AC، برق DC ذخیره شده از باتری گرفته شده و توسط اینورتر به جریان AC تبدیل می شوند. در بسیاری از مواقع برای کنترل الکتروموتور ها از اینوردتر استفاده می شود.

ساختار اینورتر

منظور از ساختار اینورتر چیست؟ این تجهیزات از سه بخش اصلی تشکیل شده اند:

 • کنترل: این بخش از سه قسمت کی پد، ترمینال برد و برد کنترل تشکیل شده است. به کمک کی پد می توان تمامی پارامترها را تنظیم کرد و سرعت آن را کم و زیاد کرد. علاوه بر این می توان به طور دستی عملکرد اینورتر را تست کرد. توسط بخش ترمینال برد می توان اعمال کنترلی برای اینورتر را تنظیم کرد. مانند فرمان دهی به درایو، برد کنترل مهم ترین بخش این قسمت را تشکیل می دهد که محل آنالیز سیگنال های ورودی به اینورترمی باشد. هماهنگی و فرمان دهی کل اینورتر برعهده این بخش است.
 • منبع تغذیه: در این بخش ولتاژ های بالا از ولتاژهای پایین جدا شده و سیگنال های ورودی را دریافت می کند و به سیگنال های خروجی را ارسال می کند.
 • مدار اصلی: پیچیده ترین عملیات در اینورتر داخل این بخش صورت می گیرد. اصل کار این دستگاه یعنی تبدیل برق در این بخش صورت می گیرد. بیشترین خطا و عیب در این بخش اتفاق می افتد و اغلب تعمیر اینورتر به این بخش مربوط است.

در هنگام نصب اینورتر می بایست به کابل کشی قبل از آن توجه نمود. کابل ها می بایست با نوع اینورتر انتخاب شوند. برای خرید کابل برق می توانید در سایت راندنو با ده ها فروشگاه در ارتباط باشید.

انکدر، کارت شبکه، کارت های ورودی و خروجی از عناصر جانبی اینورترها هستند. البته لازم به ذکر است که تمامی اینورترها قابلیت اتصال به کارت ندارند.

کاربرد اینورتر

به طور کلی در هر صنعتی که حرکتی صورت می گیرد اغلب به یک یا چند اینورتر نیز نیاز است. در بالا به سوال مهم اینورتر چیست پاسخ دادیم و حالا ماربرد آن را توضیح می دهیم:

 1. اینورتر هر حرکتی که توسط الکتروموتور انجام می شود را کنترل شده تر و هوشمندانه تر انجام می دهد.
 2. سرعت گردش موتور توسط اینورتر تنظیم می شود.
 3. سرعت گردش موتور با ولتاژ و فرکانس رابطه مستقیم دارد. هرچه ولتاژ و فرکانس بیشتر شود، سرعت گردش موتور (RPM یا همان دور بر دقیقه) نیز افزایش می یابد. هنگامی که موتور به ولتاژ و فرکانس کمی نیاز داشته باشد به کمک اینورتر می توان ولتاژ و فرکانس را کاهش داد و یا سرعت دور موتور را نیز به کمک اینورتر می توان کاهش داد.
 4. در صنعت برای فعالیت هایی با گشتاور ثابت مانند میکسر، نوار نقاله و … و فعالیت های گشتاور متغیر مانند پمپ، فن و … از اینورتر استفاده می شود.
 5. اینورتر در سانتریفیوژ دور موتور را افزایش داده و سرعت چرخش آن را بیشتر می کند. پس در این صنعت بری جداسازی ذرات ریز می توان از اینورتر استفاده کرد.

اینورتر چیست و مزایای استفاده از اینورتر در صنعت کدام است؟

 1. افزایش و کاهش سرعت و دور موتور
 2. صرفه جویی در مصرف انرژی و در کنار آن کاهش هزینه
 3. محافظت از دستگاه در برابر اضافه بار و جلوگیری از سوختن موتور
 4. کاهش جریان راه اندازی و در کنار آن افزایش طول عمر موتور
 5. ایجاد شرایط مناسب برای موتور در حالتی که ولتاژ ورودی دائماً در حال تغییر است.
 6. دارا بودن قابلیت تغییر جهت و سرعت موتور
 7. امکان خاموش و روشن کردن موتور بدون این که برق اصلی قطع یا وصل شود.
 8. هوشمند کردن حرکت موتور و برنامه ریزی برای بهبود عملکرد آن

قیمت انواع اینورتر

این تجهیزات دارای سه مدل کلی هستند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت:

 1. کنترل برداری: اینورترهای V/F تنها قابلیت کم و زیاد کردن سرعت به صورت دستی دارند.
 2. سنسورلس: از این نوع اینورترها اغلب برای کاربردهای صنعتی و نیمه سنگین استفاده می شود. این تجهیزات به کمک حسگری که در خروجی جریان دارند و بدون نیاز به سنسور فیزیکی، مقدار بار اعمال شده به موتور را اندازه گیری می کنند و بر اساس آن سرعت موتور را تنظیم و کنترل می کنند.
 3. حلقه بسته: این نوع از اینورترها پیشرفته تر بوده و به کمک یک سنسور خارجی مانند خط کش دیجیتال، لیزر، انکودر و … از موتور خروجی گرفته و مقدار سرعت موتور را کنترل می کند.

هرچه توان اینورتر بالاتر رود قیمت آن نیز بیشتر می شود. البته قیمت اینورترها با توجه به برندشان نیز متفاوت است. برای مشاهده قیمت انواع اینورتر می توانید به سایت راندنو مراجعه نمایید.

موج اینورترها

این تجهیزات براساس المان های مختلف می توانند انواع گوناگونی داشته باشند. در ادامه به انواع اینورترها بر اساس موج خروجی خواهیم پرداخت.

اینورتر موج مربع: شکل موج خروجی این تجهیزات به صورت مربع است. این دستگاه نسبت به سایر اینورترها دارای کاربرد کمی است زیرا اغلب دستگاه ها و لوازم خانگی بر اساس موج سینوسی طراحی شده اند. قیمت این اینورترها پایین تر بوده و معمولاً برای دستگاه هایی که موتور ساده ای دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

اینورتر موج سینوسی: تقریبا تمامی دستگاه های خانگی و صنعتی از نوع ولتاژ خروجی سینوسی هستند. پس استفاده از این اینورترها برای این دستگاه ها پیشنهاد می شود. این محصولات بیشترین کاربرد را داشته و دارای قسمت بیشتری هستند.

اینورتر موج سینوسی اصلاح شده: اینورترهایی که ز این نوع هستند حالت پیچیده تری ازموج مربعی داشته و حالت ساده تری نسبت به موج سینوسی دارند و ولتاژ خروجی آن ها شکلی میان موج مربعی و سینوسی دارد.

تفاوت اینورتر و درایو

برای پاسخ بهتر اینورتر چیست می بایست تفاوت آن را با درایو بدانیم.

گاهی در صنعت به غلط از واژه درایو به جای اینورتر استفاده می شود. به دلیل این که در گذشته تنها از درایو برای کنترل دور موتور استفاده می شد و امروزه اینورتر نیز همان عمل را انجام می دهد. در واقع اینورتر می توند بخشی از درایو باشد. درایو و اینورتر با یکدیگر دو تفاوت اساسی دارند.

 • درایو کنترل دور موتورهای DC و اینورتر دور موتورهای AC را بر عهده دارد.
 • درایو در ماهیت برق تغییر ایجاد نمی کند و تنها با دستکاری ولتاژ و فرکانس آن را به میزان مورد نظر تبدیل می کند. اما اینورتر ماهیت برق را نیز تغییر می دهد.

تفاوت کنترلر با اینورتر و درایو

کنترلر براساس شرایطی که از قبل برای آن در نظر گرفته شده است، تصمیم می گیرد که چه فرمانی را برای درایو و یا اینورتر صادر کند. زیرا درایو و اینورتر تنها عملی را انجام می دهند اما درباره آن هیچ تصمیمی نمی گیرند.

اینورتر و کاهش مصرف برق

به دلیل این که اینورتر ها به صورت هوشمند میزان بار مورد نیاز موتور را تشخیص می دهند، در نتیجه متناسب با همان میزان از جریان برق استفاده می کنند. این مقدار اغلب از جریان نامی خود موتور کم تر است. علاوه بر این در بسیاری از صنایع از موتورهایی با توان بالا استفاده می شود. به همین دلیل در حین کار، از جریان برق بسیاری استفاده می کنند. اینورتر به صورت اتوماتیک جریان را افزایش و کاهش می دهد. اگر اینورتر نباشد موتور برق بسیاری از شبکه می کشد و سبب آسیب دیدن به سایر اجزای شبکه می شود.

نکات مهم در خرید اینورتر

 • برای خرید اینورتر باید چند نکته مهم را مورد توجه قرار داد. ابتدا توان موتوری که برای آن اینورتر می خرید بسیار مهم است. اغلب اینورتری انتخاب می شود که توانی بیشتر از توان الکتروموتور داشته باشد. این نکته برای موتورهایی با دور 1400 است و برای موتورهایی با 2800 RPM، توان اینورتر باید نصف توان موتور باشد و در مقابل برای موتورهای 700 RPM، توان اینورتر می بایست 2 برابر توان موتور باشد.
 • کاربرد اینورترها امر بسیار مهمی است که در هنگام خرید باید به آن توجه کرد. به عنوان مثال در صنایعی مانند جرثقیل و اینورتر آسانسور که گشتاور بسیاری نیاز داریم باید اینورتر قوی تر و با سطح تکنولوژی بالاتر استفاده کنیم.
 • اینورترها دارای انواع ولتاژ ورودی تک فاز و سه فاز هستند. خروجی تمامی آن ها برق سه فاز می باشد. پیش از خرید اینورتر برق صنعتی به نوع برق توجه کنید. اینورتر سه فاز امروزه بیشتر از اینورتر تک فاز مورد استفاده قرار می گیرد.
 • توجه به نوع تکنولوژی اینورتر (برداری – سنسورلس – حلقه بسته) نیز امر بسیار مهمی است.

عواملی مانند نوع ولتاژ ورودی، توان، نوع کاربرد، تکنولوژی، آپشن های ارتباطی و … بر قیمت اینورتر اثر گذار است.

بهترین مبدل برق

از برترین برندهای تولید کننده این تجهیزات می توان به اینورتر دلتا، اینوت، اشنایدر، چانت، LS، هیوندای، ریسان و … اشاره کرد.