فروشگاه بساز !
لیست مقایسه

اینورتر

اینورتر (VFD)، وظیفه تبدیل برق DC به AC و تبدیل سطح ولتاژی تولید شده به سطح ولتاژی مورد نظر را برعهده دارد. اینورتر در لغت به معنای معکوس کننده و یا مبدل بوده و اغلب در برق صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. اینورترها، با توجه به ولتاژ، تعداد فاز، توان، فرکانس و ... جریان مستقیم را به متناوب و یا فرکانس یا ولتاژ تنظیم شده را تولید می کنند. در نتیجه از از جریان AC  تولید شده توسط اینورتر، می توان برای راه اندازی و کنترل موتورهای سه فاز از نوع AC استفاده کرد. 

عملکرد اینورتر

به طور کلی این وسیله جریان برق مستقیم را به جریان برق متناوب تبدیل می کند. هر حرکتی که در موتور صورت می گیرد با کمک درایو هوشمندانه تر و کنترل شده تر صورت می گیرد. در اینورترهایی که برای برق شهری مورد استفاده قرار گرفته می شود، برق AC که ولتاژ 220 ولت و فرکانسی معادل 50 هرتز دارد، به برق DC تبدیل می شود اما عملکرد اصلی درایو در این قسمت است که جریان برق DC این بار با ولتاژ و فرکانس مورد نظر به جریان برق AC  تبدیل می شود. ولتاژ و فرکانس موتور با سرعت گردش موتور (واحد: دور بر دقیقه یا RPM)  به طور مستقیم رابطه دارد. درواقع هرچقدر فرکانس و ولتاژ بیشتر شود، سرعت و دور موتور نیز افزایش می یابد. از اینورتر برای افزایش و کاهش فرکانس یا ولتاژ و در نتیجه بیشتر کردن و با کمتر کردن سرعت گردش موتور استفاده می شود. از انواع اینورترها برای افزایش و یا کاهش سرعت موتور در کولرها، اتوموبیل ها و یا در مصارف صنعتی و آزمایشگاهی مانند سانترافیوژها، میکسرها، نوار نقاله ها و ... استفاده می شود. اینورتر ها نعنولا با ولتاؤهای 220 ولت تکفاز و سه فاز و 380 ولت 3 فاز کار می کنند.

انواع اینورتر


اینورترها بر اساس تعداد فاز به دو نوع تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند که لازم به ذکر است، این نوع دسته بندی مربوط به ورودی اینورترها می باشد زیرا خروجی اغلب آن ها سه فاز است و در موارد نادری خروجی این اینورتر ها تکفاز می باشد.
اینورترها بر اساس موج تولیدی شده نیز به جند دسته موج مربعی، سینوسی اصلاح شده، سینوسی خالص، متصل به شبکه و اینورتز جدا از شبکه تقسیم می شوند. 

مزایای استفاده از اینورتر

 1. این دستگاه سرعت، دور، گشتاور و حرکت الکتروموتور را کنترل و تامین می کند.  
 2. درایو موتور می تواند جهت حرکت موتور را تغییر دهد و یا سرعت موتور را افزایش و یا کاهش دهد. 
 3. این دستگاه توانایی کنترل از راه دور را داشته و می تواند در ولتاژهای متغیر و یا در شرایط اضافه بار کار کند و آسیب نبیند.
 4. استفاده از اینورتور در مصرف برق و انرژی صرفه جویی کرده و طول عمر دستگاه را افزایش و استهلاک آن را کاهش می دهد. 
 5. این دستگاه مانع گرم شدن و افزایش دما می شود و از موتور محافظت می کند. زیرا موتور در حالت های چپگرد و راستگرد دائماً از خود گرما تولید می کند.
 6. درایو، موتور را به نرمی راه اندازی می کند و به قسمت های مکانیکی آن ضربه ای وارد نمی کند در واقع شوک راه اندازی ندارد.

نکات مهم در خرید اینورتر

 • اندازه توان اینتورتر یک امر بسیار مهم به شمار می رود. این توان بر حسب وات و یا کیلووات بوده و بسته به کاربرد اینورتر متفاوت می باشد. 
 • دور اینورتر و سرعت آن نیز بسیار مهم است. 
 • امکانات درایو، نوع، سطح تکنولوژی، ویژگی های ارتباطی  و ... اهمیت بسیاری دارد. 
 • تعداد فاز ورودی برای درایوها باید مورد توجه قرار گیرد. 
 • بهترین برندهای تولید کننده اینورتر استون، اینوت، ریسان، دلتا، هیوندای، LS، یاسکاوا و ... می باشد. برای مشاهده قیمت اینورتر تک فاز و یا سه فاز و سایر انواع آن می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید. راندنو پل ارتباطی میان خریداران و فروشندگان است با مراجعه به آن می توانید عضویت کاملا رایگان داشته و بدون واسطه با فروشندگان در ارتباط باشید. 

مشاهده ادامه مطلب

برند


تعداد فاز


توان