ثبت فروشگاه

اینورتر

اینورتر (VFD Inverter - Variable Frequency Drive)، وظیفه تبدیل برق DC به AC و تبدیل سطح ولتاژی تولید شده به سطح ولتاژی مورد نظر را برعهده دارد. اینورتر در لغت به معنای معکوس‌کننده و یا مبدل است و اغلب در برق صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اینورتر‌ها با توجه به ولتاژ، تعداد فاز، توان، فرکانس و... متفاوت هستند و وظیفه تبدیل جریان مستقیم به متناوب و سپس تولید  فرکانس یا ولتاژ تنظیم شده را برعهد دارند. در نتیجه از جریان AC تولید شده توسط اینورتر، می‌توان برای راه‌اندازی و کنترل موتور‌های سه فاز از نوع AC استفاده کرد. به اینورتر برق صنعتی درایو، کنترل دور موتور، میکرو درایو و درایو فرکانس متغیر نیز گفته می‌شود.

در پاسخ به سؤال اینورتر چیست باید گفت این وسیله نوعی کنترل‌کننده موتور‌های الکتریکی است که سطح ولتاژ و فرکانس اعمالی را تغییر می‌دهد و این کار سبب گردش  موتور را با سرعت و ولتاژ مناسب می‌شود. اینورتر گاهاً در صنعت با نام درایو نیز شناخته می‌شود. البته لازم به ذکر است که تفاوت‌هایی میان اینورتر و درایو وجود دارد. درایو دور موتور DC را کنترل می‌کند و ماهیت برق را تغییر نمی‌دهد. بله تنها با ولتاژ و جریان بازی می‌کند. در صورتی که اینورتر مخصوص کنترل دور موتور AC است و می‌تواند ماهیت برق را تغییر دهد. اینورتر‌ها بر اساس تعداد فاز به دو نوع تک فاز و سه فاز تقسیم می‌شوند که لازم به ذکر است، این نوع دسته‌بندی مربوط به ورودی اینورتر‌ها است زیرا خروجی اغلب آن‌ها سه فاز بوده و فقط در موارد نادری خروجی این نوع اینورتر، تکفاز است.

اینورتر‌ها بر اساس موج تولیدشده نیز به موج مربعی، سینوسی اصلاح شده، سینوسی خالص، متصل به شبکه و اینورتز جدا از شبکه تقسیم می‌شوند.  از دیگر دسته‌بندی‌های مهم در این محصول دسته‌بندی براساس ظرفیت آن‌ها است. درایو‌ها در ظرفیت‌های مختلفی عرضه می‌شوند. به عنوان مثال برای یک موتور با توان 20 اسب بخار می‌بایست از درایو VFD 20 HP استفاده کرد. اصلی‌ترین کاربرد این دستگاه تبدیل برق DC به AC است. اینورتر می‌تواند ولتاژ ورودی را به ولتاژ مناسب برای دستگاه تبدیل کند. در کاربرد‌هایی که نیاز نیست موتور با آخرین سرعت خودش کار کند، می‌توان از اینتورتر برای کاهش فرکانس و ولتاژ مطابق با بار روی موتور استفاده کرد. در مواقعی که نیاز است سرعت موتور کاهش یا افزایش پیدا کند، درایو اینورتر می‌تواند به راحتی سرعت گردش مناسب برای موتور را فراهم کند. به طور کلی اینورتر وظیفه کنترل جریان برق را برعهده دارد. از درایو‌ها به عنوان منبع تغذیه در کامپیوتر و صنایع مختلف همچون حمل و نقل استفاده می‌شود. در ساختمان پمپ‌های صنعتی و ساختمانی و سیستم‌های آب‌رسانی بوستر پمپ از درایو VFD استفاده می‌شود. فن‌های صنعتی مانند فن گلخانه، فن کوره، فن تهویه و فن تونل برای راه‌اندازی به اینورتر نیاز دارند. به کمک این درایو‌ها می‌توان جریان DC که از منابعی مانند پانل‌های خورشیدی و باتری‌های سولار دریافت می‌شود را به جریان AC تبدیل کرد. از اینورتر خورشیدی در مکان‌هایی که با کمبود برق مواجه هستند استفاده می‌شود.

قیمت اینورتر

قیمت این محصولات به عوامل مختلفی همچون توان و ظرفیت دستگاه، تکفاز یا سه فاز بودن، ابعاد، نحوه عملکرد، نوع موج آن، کاربرد دستگاه و صنعتی و غیرصنعتی بودن آن، برند و شرکت سازنده بستگی دارد. برای مشاهده قیمت اینورتر برق سه فاز و تک فاز می‌توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

خرید اینورتر از راندنو

نکات مهم در خرید VFD به شرح زیر است:

  • اندازه توان اینتورتر یک ویژگی بسیار مهم به شمار می‌رود. این توان بر حسب وات و یا کیلووات است و بسته به کاربرد اینورتر متفاوت است.  
  • دور اینورتر و سرعت آن نیز بسیار مهم است.  
  • امکانات درایو VFD، نوع، سطح تکنولوژی و ویژگی‌های ارتباطی اهمیت بسیاری دارد.  
  • تعداد فاز ورودی برای درایو‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.  

برای خرید اینورتر می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت اینورتر و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند


تعداد فاز


توان