ثبت فروشگاه

اینورتر

اینورتر (VFD)، وظیفه تبدیل برق DC به AC و تبدیل سطح ولتاژی تولید شده به سطح ولتاژی مورد نظر را برعهده دارد. اینورتر در لغت به معنای معکوس کننده و یا مبدل بوده و اغلب در برق صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. اینورترها با توجه به ولتاژ، تعداد فاز، توان، فرکانس و ...، متفاوت بوده و وظیفه تبدیل جریان مستقیم به متناوب و سپس تولید  فرکانس یا ولتاژ تنظیم شده را برعهد دارند. در نتیجه از جریان AC تولید شده توسط اینورتر، می توان برای راه اندازی و کنترل موتورهای سه فاز از نوع AC استفاده کرد. 

عملکرد اینورتر

به طور کلی این وسیله جریان برق مستقیم را به جریان برق متناوب تبدیل می کند. هر حرکتی که در موتور صورت می گیرد، با کمک درایو هوشمندانه تر و کنترل شده تر انجام می گیرد. در اینورترهایی که برای برق شهری مورد استفاده قرار گرفته می شوند، برق AC که ولتاژ 220 ولت و فرکانسی معادل 50 هرتز دارد، به برق DC تبدیل می شود اما عملکرد اصلی درایو در این قسمت است که جریان برق DC این بار با ولتاژ و فرکانس مورد نظر به جریان برق AC  تبدیل می شود. ولتاژ و فرکانس موتور با سرعت گردش موتور (واحد: دور بر دقیقه یا RPM) به طور مستقیم رابطه دارد. در واقع هرچه فرکانس و ولتاژ بیشتر شود، سرعت و دور موتور نیز افزایش می یابد. از اینورتر برای افزایش و کاهش فرکانس یا ولتاژ و در نتیجه بیشتر کردن و با کمتر کردن سرعت گردش موتور استفاده می شود. از انواع اینورترها برای افزایش و یا کاهش سرعت موتور در کولرها، اتوموبیل ها و یا در مصارف صنعتی و آزمایشگاهی مانند سانتریفیوژها، میکسرها، نوار نقاله ها و ... استفاده می شود. اینورترها معمولاً با ولتاژهای 220 ولت تکفاز، سه فاز و 380 ولت 3 فاز کار می کنند.

انواع اینورتر

اینورترها بر اساس تعداد فاز به دو نوع تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند که لازم به ذکر است، این نوع دسته بندی مربوط به ورودی اینورترها می باشد زیرا خروجی اغلب آن ها سه فاز بوده و فقط در موارد نادری نیز خروجی این نوع اینورتر، تکفاز می باشد.
اینورترها بر اساس موج تولیدشده نیز به موج مربعی، سینوسی اصلاح شده، سینوسی خالص، متصل به شبکه و اینورتز جدا از شبکه تقسیم می شوند. 

مزایای استفاده از اینورتر

 1. این دستگاه سرعت، دور، گشتاور و حرکت الکتروموتور را کنترل و تأمین می کند.  
 2. درایو موتور می تواند جهت حرکت موتور را تغییر دهد و یا سرعت موتور را افزایش و یا کاهش دهد. 
 3. این دستگاه توانایی کنترل از راه دور را داشته و می تواند در ولتاژهای متغیر و یا در شرایط اضافه بار کار کند و آسیب نبیند.
 4. استفاده از اینورتور در مصرف برق و انرژی صرفه جویی کرده و طول عمر دستگاه را افزایش و استهلاک آن را کاهش می دهد. 
 5. این دستگاه مانع گرم شدن و افزایش دما شده و از موتور محافظت می کند زیرا موتور در حالت های چپگرد و راستگرد، دائماً از خود گرما تولید می کند.
 6. درایو، موتور را به نرمی راه اندازی می کند و به قسمت های مکانیکی آن ضربه ای وارد نمی کند و در واقع شوک راه اندازی ندارد.

نکات مهم در خرید اینورتر

 • اندازه توان اینتورتر یک ویژگی بسیار مهم به شمار می رود. این توان بر حسب وات و یا کیلووات بوده و بسته به کاربرد اینورتر متفاوت می باشد. 
 • دور اینورتر و سرعت آن نیز بسیار مهم است. 
 • امکانات درایو، نوع، سطح تکنولوژی، ویژگی های ارتباطی و ... اهمیت بسیاری دارد. 
 • تعداد فاز ورودی برای درایوها باید مورد توجه قرار گیرد. 
 • بهترین برندهای تولیدکننده این محصول، اینورتر اینوت، استون، ریسان، دلتا، هیوندای، LS، یاسکاوا و ... می باشد. برای مشاهده قیمت اینورتر تک فاز،سه فاز و سایر انواع آن می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید. راندنو پل ارتباطی میان خریداران و فروشندگان است. با مراجعه به آن می توانید عضویت کاملاً رایگان داشته و بدون واسطه با فروشندگان در ارتباط باشید. 
لیست مقایسه

برند


تعداد فاز


توان