کنترل بار چیست؟

کنترل بار چیست و روش نصب آن چگونه است؟

کنترل بار چیست و روش نصب آن چگونه است؟ سؤالی که پاسخ آن می تواند برای کارشناسان برق صنعتی و مونتاژ کننده های انواع مدار و تابلو کاربردی باشد. در این مقاله از مجله راندنو به معرفی کامل این ابزار و وظیفه کنترل آمپر و کاربردهای آن پرداخته ایم.

برای خرید کنترل بار همین حالا اقدام نمایید.

هم چنین نحوه تنظیم این رله و طریقه نصب آن را نیز بررسی خواهیم کرد. با مجله راندنو همراه باشید …

کنترل بار چیست؟

این وسیله وظیفه حفاظت از تجهیزاتی مانند موتورهای الکتریکی و سایر تجهیزات تابلویی در برابر جریان اضافه بار را برعهده دارد. در صورت به وجود آمدن اضافه بار در مدار، این وسیله جریان مدار را قطع می کند.

به دلیل این که در خروجی این محصولات یک نوع رله قرار گرفته است، به آن رله کنترل بار نیز گفته می شود. کنترل کننده های بار به دو شکل سه فاز و تک فاز ارائه می شوند. از کنترل بار سه فاز و کنترل بار تک فاز می توان در انواع تابلوها، مدارها، الکتروموتورها و … استفاده کرد.

قیمت کنترل آمپر

برای خرید این رله و مشاهده کاتالوگ کنترل بار می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با فروشندگان و نمایندگی های این تجهیزات به طور مستقیم در ارتباط باشید. قیمت این محصولات به عواملی مانند برند، تعداد فاز، نوع کنترل بار، رنج جریان قابل تنظیم، نوع دیجیتال و یا آنالوگ بودن دستگاه، اتوماتیک و یا ساده بودن آن و … بستگی دارد. از برترین برندهای تولیدکننده این تجهیزات می توان به کنترل بار شیوا امواج، میکرو مکس، برنا الکترونیک، صانت، فانوس سیستم و … اشاره کرد.

برای خرید کنترل بار شیوا امواج همین حالا اقدام نمایید.

رنج کنترل آمپر

به کمک این وسیله می توان یک میزان جریان تنظیم شده را از مدار عبور داد. در نتیجه رله کنترل کننده های جریان، عبور مقدار جریان بیشتر و یا کمتر از حد تعیین شده را قطع می کنند. به همین دلیل، قابلیت تنظیم جریان برای آن ها وجود دارد.

رنج جریان این تجهیزات با یکدیگر متفاوت است و به محل کاربرد رله کنترل بار بستگی دارد. کنترل بار در رنج جریان های 60-24 آمپر، 30-12 آمپر، 15-6 آمپر، 10-4 آمپر، 5-1 آمپر، 50-5 آمپر و … تولید می شود.

مزایای استفاده از کنترل بار

 1. این محصولات جایگزین مناسبی برای رله های بی متال هستند.
 2. قابلیت تنظیم جریان برای آن ها وجود دارد.
 3. این تجهیزات دارای یک میزان تأخیر در هنگام وصل کردن جریان هستند. به همین دلیل، جریان ثابت و یکنواخت به مدار وارد می شود. علاوه بر این، میزان تأخیر نیز قابل تنظیم است.
 4. عملکرد الکترونیکی این تجهیزات استهلاک زیادی ندارد و طول عمر آن ها را افزایش می دهد.
 5. در تمامی شرایط محیطی می توان از این وسیله استفاده کرد زیرا دما اثری بر روی عملکرد آن نمی گذارد.
 6. کنترل کننده های بار اغلب دارای دو نوع قفل شونده و اتوماتیک هستند و یا می توانند هر دو حالت را داشته باشند.
 7. استفاده از این ابزار مانع سوختن ژنراتورها، ترانس های قدرت و موتورهای سه فاز در هنگام اتصال کوتاه، اضافه بار و یا دو فاز شدن جریان می شود.

تفاوت کنترل بار و بی متال

 • این ابزار اندازه کیری توسط ترانس های جریان بر روی هر خط قرار می گیرد و به صورت الکترونیکی عمل می کند. اما بی متال ها به طور مستقیم توسط حرارت خط و به صورت مکانیکی وارد عمل می شوند.
 • حرارت محیط مقداری بر روی بی متال ها اثر می گذارد اما کارکرد رله کنترل کننده های بار تحت تأثیر قرار نمی گیرد.
 • در مدار قدرت، بی متال ها مستقیم به سه فاز متصل می شوند. اما در کنترل بار، سه فاز قرار گرفته شده در بالای وسیله با سیم نازکی به مدار وصل شده و در نتیجه هیچ ارتباط مستقیمی با مدار ندارند.

کنترل بار چگونه کار می کند؟

این رله دارای سه ترانس کوچک جریان است که جریان هر فاز را همانند یک آمپرمتر اندازه گیری می کند و با جریانی که اپراتور آن را تنظیم کرده است، مقایسه می کند. در صورتی که جریان افزایش یابد و یا هرگونه تغییری در آن رخ دهد، رله وارد عمل شده و مدار را قطع می کند. گاهی برای افزایش دقت و بهبود عملکرد رله، از یک پیچ تنظیم زمان تأخیر نیز استفاده می کنند.

برای خرید رله کنترل بار دیجیتال شیوا می توانید با مراجعه به سایت راندنو با نماینده اصلی در ارتباط باشید.

طریقه نصب رله بار

این تجهیزات همانند بی متال ها بعد از کنتاکتور قرار گرفته و نصب می شوند. برای نصب این رله باید سه سیم دارای جریان را از سه کانال روی رله (حفره) عبور دهیم. در مدار فرمان کنتاکتور، ترمینال های 15 و 16 را به صورت سری می بندیم.

ترمینال 18 در زمان قطع به عنوان سیگنال های هشدار استفاده می شود. تغذیه کنترل بار نیز به ترمینال تغذیه یعنی a1 و a2 در مدار متصل می شود. پس از نصب به این نکته توجه کنید که جریان AC در مدار جهت خاصی ندارد و عبور این جریان از داخل کانال ها در کارکرد دستگاه تأثیری ایجاد نمی کند.

نحوه تنظیم کنترل بار دیجیتال و عیب یابی آن

نحوه تنظیم و عیب یابی این رله دیجیتال بسیار راحت تر از نوع آنالوگ است زیرا نوع دیجیتال به دلیل مجهز بودن به نمایشگر، پارامترها نمایش داده شده و خطا بر روی آن ها نیز نشان داده می شود. در ادامه به معرفی هر یک از این خطاها خواهیم پرداخت:

 1. هنگامی که عملکرد مدار درست نباشد و یا خطایی در جریان وجود داشته باشد، رله قطع می شود و همزمان چراغ چشمک زن مربوط به هشدار روشن می شود. هم چنین اگر این رله آنالوگ نباشد، پیام خطا بر روی نمایشگر نمایان می شود.
 2. هنگامی که جریان افزایش بیابد و قطع این وسیله به این دلیل باشد، کلمه Lod بر روی نمایشگر ظاهر می شود و همزمان چراغ چشمک زن OL روشن می شود.
 3. در صورتی که جریان کم شود و قطعی کنترل بار به این دلیل باشد، کلمه Unc بر روی نمایشگر ظاهر شده و همزمان چراغ چشمک زن UL روشن می شود.
 4. اگر رله به دلیل هماهنگ نبودن میزان جریان عبوری از مدار با جریان تنظیم شده کنترل بار قطع شده باشد، چراغ چشمک زن A% روشن شده و عبارت Ubc بر روی صفحه نمایش آن ظاهر می شود.

در صورتی که هر یک از وضعیت های بالا اتفاق افتاد، با قطع و وصل منبع تغذیه و یا به کمک کلیدهای مثبت و منفی که بر روی اغلب این تجهیزات تعبیه شده است می توان دستگاه را ریست کرد.

کنترل فاز بار

همان طور که پیش تر گفته شد، در مدارها و ساختمان الکتروموتورها به تجهیزاتی نیاز داریم که به کمک آن بتوان اختلالات ولتاژ (کنترل فاز) و هم چنین اختلالات جریان (کنترل) را اندازه گیری و تنظیم کرد. همان طور که از اسم کنترل فاز- بار پیدا است، این محصول ترکیبی از دو دستگاه کنترل بار و کنترل فاز است.

این دو رله در مدارها کنار یکدیگر قرار می گیرند. هم چنین به یک آمپرمتر و CT گوربالانس نیز نیاز است. دستگاه کنترل فاز بار این 4 تجهیز را در خود جای داده است. پس یک دستگاه کنترل بار و فاز تمام وظایف مربوط به دو فوق را به تنهایی انجام می دهد.

سخن پایانی

این تجهیزات یکی از پرکاربردترین محصولات در برق صنعتی به شمار می آیند. به طور کلی استفاده از تجهیزات حفاظت کننده و کنترل کننده در مدار سبب افزایش ایمنی و طول عمر تجهیزات می شود.

به کمک این محصولات می توان الکتروموتور را از آسیب دیدن محافظت کرد و به صورت لحظه ای میزان جریان عبوری از مدار، شدت ولتاژ و عوامل دیگر را بررسی کرد و سپس با میزان استاندارد تنظیم کرد. به همین دلیل استفاده از آن ها امری ضروری می باشد.