آموزش نصب تابلو برق

آموزش نصب تابلو برق ، فرق تابلو برق صنعتی و خانگی؟

تابلو برق یک محفظه درب دار فلزی و یا پلاستیکی است که تجهیزات الکتریکی در داخل آن جای می گیرد. تجهیزات الکتریکی در صورتی که بدون هیچ گونه محافظی بر روی دیوار نصب شوند، ممکن است در معرض گرد و غبار، پاشش آب و … قرار بگیرند. این اتفاق حتی ممکن است ایمنی افراد را نیز به خطر بیندازد.

تجهیزاتی مانند فیوزها، قطعات کنترلی، کنتاکتورها، کلیدهای محافظ جان، تجهیزات حفاظتی و … داخل تابلو قرار می گیرند. امروزه استفاده از تابلو های برق صنعتی به امری ضروری در مجموعه ها تبدیل شده است. در ادامه به معرفی انواع تابلو برق، نحوه نصب و تجهیزات داخل تابلو خواهیم پرداخت و نکات مهم هنگام خرید انواع تابلو های برق و عوامل موثر بر قیمت این تابلوها را بررسی خواهیم کرد. با مجله راندنو همراه باشید.

قیمت تابلو برق

قیمت این گونه از تجهیزات به عواملی مانند برند، جنس بدنه، محل مورد استفاده، ابعاد تابلو، نوع درب، اقلام همراه، ضخامت و وزن تابلو، توکار و یا روکار بودن آن، میزان درجه حفاظت و … بستگی دارد. در ادامه به بررسی هر یک از این المان ها خواهیم پرداخت.

اجزای تابلو الکتریکی

داخل تابلو های برق ساختمان ریل های مخصوصی قرار می گیرد که می توان کلیدها و فیوز های مینیاتوری و محافظ های جان را بر روی آن نصب کرد. این کار سبب محافظت از تجهیزات شده و از وارد شدن شوک الکتریکی به افراد نیز جلوگیری می کند. زیرا در این صورت، این تجهیزات از دسترس سایر افراد خارج می شود و تنها افراد متخصص به آنها دسترسی دارند.

تابلوهای برق دارای درب هستند که این درب می تواند از نوع شیشه ای شفاف و یا از جنس خود بدنه باشد. کاربران مطابق با نیازشان می توانند هر یک از آنها را انتخاب می کنند. در ادامه به قطعات تابلو خانگی و صنعتی اشاره خواهیم کرد.

 1. داکت: در این تجهیزات از یک سری داکت شیاردار جهت نظم بخشیدن به سیم های به کار رفته در تابلو استفاده می شود. این تجهیزات علاوه بر نظم دادن، سبب جلوگیری از پیچ خوردن سیم ها و آسیب دیدن آن ها نیز می شود.
 2. ریل: ریل ها تجهیزاتی هستند که داخل تابلو نصب می شوند. این ریل ها در واقع محل قرارگیری فیوز و کلیدهایی همچون محافظ جان و کلیدهای حرارتی می باشند. ریل ها از جنس فلز هستند که با روکش نیکل پوشانده می شوند و خاصیت ضد زنگ دارند.
 3. سینی: سینی ها صفحاتی هستند که از ورق فلزی نازک ساخته می شوند و تجهیزات الکتریکی بر روی آن ها قرار می گیرد. این سینی ها به گونه ای ساخته می شوند که ضد خوردگی و ضد زنگ باشند.
 4. کنتاکتور، کیس و انواع کلید و فیوز : بسته به نوع مداری که مشتری انتخاب می کند، کیس می تواند متفاوت باشد. کیس تمام مدار را در خود جای می دهد. کنتاکتور نیز برای قطع و وصل مدار استفاده می شود و یک کلید الکترومغناطیسی است. همچنین در تابلو های برق می توان از انواع کلید مینیاتوری، کلید کمکت و گردان، کلید دو طرفه و 0-1 و انواع فیوز استفاده نمود.
 5. سیم و کابل : در داخل تابلو های برق برای ارتباط تجهیزات معمولا از سیم برق استفاده می شود. همچنین در ورودی و خروجی تابلوها معمولا از کابل برق استفاده می شود.
 6. ترمینال و شمش نول : معمولا برای اتصال به تجهیزات تز ترمینال های پلاستیکی و سرامیکی استفاده می شود. همچنین برای ارتباط نول سیستم از شمش های نول استفاده می شود.
 7. لوازم اندازه گیری : با توجه به نوع کاربرد تابلوهای برق، از تجهیزات اندازه گیری نظیر آمپرمتر، ولتمتر، مولتی متر، رطوبت سنج و حرارت سنج و غیره در این تابلوها استفاده می شود.

برخی از تجهیزات الکتریکی مانند رله، شاسی، سنسور، بی متال، تایمر و … نیز داخل تابلو برق قرار می گیرند. اما برخی دیگر از تجهیزات مانند چراغ های سیگنال بر روی درب تابلو واقع می شوند تا کاربران بتوانند از وضعیت آن ها آگاه شوند.

نحوه نصب تابلو های برق

داخل مجموعه های بزرگ اغلب یک تابلو برق عمومی قرار می گیرد و وظیفه آن برق رسانی به تمامی مشاعات و قسمت های مشترک ساختمان مانند آسانسور، راه پله، حیاط، پشت بام و … است. تابلو برق خانگی در ابعاد مختلف به بازار عرضه می شود و می تواند به صورت روکار و توکار مورد استفاده قرار گیرد.

 • تابلو برق توکار: پیش از قرارگیری این گونه از تابلوها، لازم است محل نصب تابلو های برق متناسب با سایز و اندازه های تابلو، در داخل دیوار تعبیه شود. بدنه کلی این محصول دیده نمی شود و در داخل دیوار قرار می گیرد. تنها درب این محصول قابل مشاهده است.
 • تابلو برق روکار: این تابلوها محل قرارگیری مشخصی ندارند و بر روی دیوار نصب می شوند. بدنه این محصولات به طور کامل دیده می شود.

یکی از نکات مهم که هنگام خرید تابلو های برق باید به آن توجه کرد، محل قرارگیری و مکان مورد استفاده آن است. تابلوها بر اساس مکان استفاده آن ها، به دو نوع Indoor و Outdoor تقسیم می شوند.

 • تابلو برق Indoor: این تابلوها در داخل فضاهای سرپوشیده مانند انبارها، کارخانه های صنعتی، سوله ها، کارگاه ها، تولیدی ها و … مورد استفاده قرار می گیرند و دارای درجه حفاظت بالایی نیستند.
 • تابلو برق Outdoor: این تابلوها با مقاومت بیشتری ساخته می شوند و به اصطلاح درجه حفاظت بالاتری دارند. از این محصولات در فضاهای باز مانند پارک ها، خیابان ها، حیاط ها و … استفاده می شود. تابلوهای Outdoor ضد آب، ضد اشعه و ضد گرد و غبار هستند.

متخصصان برق پیش از خرید انواع تابلو الکتریکی باید به محل استفاده، نوع و کاربرد تابلو توجه کنند. تابلوهای الکتریکی به دو شکل به بازار عرضه می شوند.

 • تابلو برق ایستاده: این گونه تابلوها اغلب در صنعت استفاده می شوند. این تابلوها بر روی پایه های مخصوصی نصب می شوند و در جای خود قرار می گیرند.
 • تابلو برق دیواری: تابلو الکتریکی دیواری بیشتر از تابلوهای ایستاده مورد استفاده قرار می گیرد. تابلو الکتریکی ساده و کوچک دیواری در اغلب مجموعه ها نصب می شود. طریقه نصب تابلو های برق بر روی دیوار دارای مراحلی است که در ادامه به صورت مختصر به آن ها اشاره خواهیم کرد:
 1. ابتدا باید محل مورد استفاده تابلو را ارزیابی کنید تا مطابق با آن از تابلوهای IP دار و یا فاقد IP استفاده نمایید.
 2. بسته به نوع دیوارها و یا اندازه مجموعه خود می توانید از نوع توکار و یا روکار تابلو استفاده کنید.
 3. اگر از تابلو های توکار استفاده می کنید، لازم است محل قرارگیری آن را از پیش مشخص نمایید. ارتفاع نصب تابلو الکتریکی نیز بسیار مهم است.
 4. اگر تابلو الکتریکی شما از جنس فلز است، به وزن و ضخامت آن توجه کنید تا بتوانید ابزارهای مورد نیاز برای نصب آن را فراهم کنید. تابلوهای فلزی اغلب از ورق هایی با ضخامت 1، 1/25، 1.5، 2 و 2.5 تشکیل می شوند.
 5. جهت باز شدن درب تابلو نیز نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
 6. اجزایی که قرار است داخل تابلو نصب شوند نیز بسیار با اهمیت هستند و پیش از نصب باید مورد توجه قرار بگیرند.

انواع تابلو الکتریکی

 • تابلو برق فشار صعیف (LV): قدرت تحمل ولتاژی این تابلوها حداکثر 1000 ولت است.
 • تابلو برق فشار متوسط (MV): این نوع از تابلوهای برق دارای قدرت تجمل ولتاژ در بازه 1000 تا 36000 ولت می باشند.
 • تابلوهای قدرت : این تابلوها معمولا در اتاق های برق و زیر ترانسفورماتور ها و ارتباط تیرهای برقی کاربرد دارند.
 • تابلوهای کنتوری : از تابلو کنتوری در ورودی ساختمان ها استفاده می شود. سه فاز یا تکفاز بودن و تعداد واحدهای ساختمان در قیمت و ساخت تابلو تاثیر دارد.
 • تابلو توزیع : این تابلوها توسط پیمانکاران شرکت توزیع نصب می شوند و در کوچه ها و بیرون ساختمان ها وظیفه تقسیم برق را به عهده دارند.

تابلوهای برق براساس نوع عملکردشان به چند دسته تقسیم می شوند:

 1. تابلو الکتریکی سه فاز و تابلو الکتریکی تک فاز
 2. تابلو برق ستاره مثلث
 3. تابلو PLC که جهت کنترل پروسه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. تابلو بانک خازنی که ضریب قدرت را کنترل می کند.
 5. تابلو توزیع برق که جریان را بین تجهیزات مختلف پخش می کند.
 6. تابلو کنترل کننده موتورهای AC و DC

خرید تابلو های برق

برای خرید انواع تابلو های برق و مشاهده لیست قیمت تابلو برق پلاستیکی و فلزی می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید. از برترین برندهای تولید کننده تابلو الکتریکی می توان به تابش تابلو، سهند، دانوب، البرز و  غیره اشاره کرد.

فروشندگان عضو در سایت محصولات خود را در معرض نمایش قرار داده اند و شما می توانید به طور مستقیم با هر یک از آنها ارتباط داشته و بهترین خرید خود را داشته باشید.