تفاوت داکت و ترانک

تفاوت داکت و ترانک (ترانکینگ) چیست؟

داکت‌ و ترانک (ترانکینگ‌) معمولاً به عنوان محلی برای قرار دادن سیم و کابل در خود، کاربرد دارند. تفاوت داکت و ترانک، موضوع مهمی است که در ادامه به آن پرداخته شده است.

گاهی می توانیم در منازل برای جلوگیری از به هم ریختگی سیم و کابل و زیباتر کردن مسیر کابل کشی از داکت استفاده کنیم. در پروژه های ساختمانی عظیم، ساختمان های اداری و شرکت ها نیز از داکت و ترانک شبکه به عنوان نگهدارنده سیم و کابل استفاده می شود.

تمامی داکت ها و ترانک ها به صورت شاخه ای عرضه می شوند و طول هر شاخه 2 متر می باشد. در این مقاله می خواهیم به تفاوت داکت و ترانک بپردازیم.

آنچه می خوانیم:

تفاوت ترانکینگ و داکت

نوع کاربرد

داکت محفظه لاستیکی همراه با درب است که سیم و کابل را در داخل خود جای می دهد. لازم به ذکر است که داکت قابلیت نصب کلید و پریز و همچنین قابلیت ماژولار بودن را ندارد. در صورتی که می توانیم بر روی ترانکینگ شبکه در طول مسیر، انواع کلید و پریز شبکه، پریز برق، آنتن و انواع کلیدهای روشنایی را نصب نماییم.

کابل ها در طول ترانک شبکه می توانند انواع ادوات و ملزومات برق و شبکه را به یکدیگر متصل کنند. از همین رو، با نصب ترانکینگ و در صورت نیاز، در فضاهای دلخواه می توانیم انواع کلید و پریز را نیز نصب نماییم.

کاربرد داکت و ترانک

همچنین بخوانید: آشنایی با انواع کلید و پریز، از خرید تا آموزش نحوه نصب کلید پریز

سایز داکت و ترانک

معمولاً داکت برق در سایز‌های کوچک تا متوسط تولید می شود. به عنوان مثال، داکت برق 1*1 سانتی متر دارای مشتریان فراوانی می باشد. اما ترانک معمولاً در سایزهای بالاتر تولید می شود و نسبت به داکت استحکام بیشتری دارد. عمده مصرف ترانکینگ، در کابل کشی شبکه های پسیو می باشد.

لوازم جانبی ترانکینگ

ترانک ها دارای لوازم جانبی متعددی جهت نصب و انشعاب هستند. زاویه داخلی، خارجی و تخت، ته بند یا مسدود کننده، سه راهی و انواع رابط، کادرهای 2 ماژول تا 12 ماژول و … از جمله لوازم جانبی ترانک به شمار می آیند. در صورتی که داکت های پلاستیکی، این نوع لوازم جانبی را ندارند.

جدا کننده یا پارتیشن

پارتیشن ها برای ترانک ها تعریف می شوند. در داخل هر ترانک، حفره ای در طول مسیر وجود دارد تا متخصصان بتوانند پارتیشن ها را بر روی آن نصب کنند و کابل های خود را به صورت دلخواه دسته بندی نمایند. برای مثال، بهتر است در طول مسیر کابل کشی، کابل برق به صورت جداگانه با کابل شبکه قرار بگیرد. دلیل اصلی این کار، نویز یا فرکانس کابل برق است که می تواند تا حدودی شبکه را مختل نماید.

همچنین بخوانید: انواع کابل شبکه و کاربرد آنها

قابلیت کف خواب بودن

نوعی از داکت ها در بازار موجود هستند که به آن ها داکت کف خواب گفته می شود. این نوع داکت می تواند به صورت پشت چسب دار و یا ساده باشد. این داکت جهت نصب بر روی کف زمین طراحی شده و شکل هندسی آن استوانه ای شکل است. این در حالی است که معمولاً در سیستم کابل کشی شبکه، اگر نیاز به کابل کشی باشد، از باکس های کف خواب استفاده می شود.

هر چند برای نصب ترانک شبکه بر روی زمین منعی وجود ندارد، اما این کار به طور معمول مرسوم نیست.

در ادامه انواع ترانک و داکت را به صورت مختصر بررسی کرده و بهترین برندهای موجود در بازار را معرفی می کنیم:

انواع ترانک بر اساس سایز

ترانک ها معمولاً بر اساس برند، در سایزهای متفاوتی تولید و به بازار عرضه می شوند:

ترانک لگراند

ترانکینگ لگراند دارای سایزهای استاندارد 50*80، 50*105 با درب 65، 50*105 با درب 85، 50*150 و 95*150 می باشد. شرکت لگراند بهترین محصولات شبکه از جمله کیستون شبکه، پچ پنل، پچ کورد، پریز برق ماژولار، انواع کلید، پریز تلفن، یو پی اس و کابل های شبکه را در انواع گوناگون عرضه می کند.

این محصولات پسیو شبکه به راحتی بر روی ترانک شبکه لگراند نصب می شوند. ترانک لگراند در اصطلاح درب نرم می باشد.

ترانک اشنایدر

ترانکینگ اشنایدر دارای سایزهای 50*80، 50*100 و 50*150 می باشد. اشنایدر نیز همچون لگراند، انواع متعلقات و تجهیزات پسیو شبکه را به بازار عرضه می کند. برخلاف لگراند، ترانک اشنایدر از نوع درب نرم نیست و همچنین برای نصب بسیاری از محصولات بر روی ترانکینگ، نیازی به کادر و حلقه نیز وجود ندارد.

ترانک کوپوس

این ترانک محصول کشور چک است. این نوع ترانکینگ دو لایه بوده و قابلیت نصب تمامی ملزومات شبکه لگراند و اشنایدر، بدون نیاز به کادر حلقه بر روی آن فراهم شده است. این ترانک دارای سایز 55*90، 70*140 و 65*165 (دوقلو) می باشد.

ترانک البرز

این ترانک محصول کشور ایران است و قابلیت نصب تجهیزات شبکه لگراند و اشنایدر بر روی آن فراهم شده است. ترانکینگ البرز دارای لوازم جانبی منحصر به فردی است و از لحاظ ظاهری، شبیه به ترانکینگ لگراند می باشد. این ترانک دارای درب نرم نیست و کاربرد عمده آن، سایز 50*100 می باشد.

ترانک شبکه دانوب و سوپیتا نیز در بازار ایران از استقبال بالایی از سمت خریداران برخوردار می باشند.

همچنین بخوانید: آشنایی با انواع پچ پنل شبکه و کاربرد آنها

انواع داکت شبکه

داکت ها براساس نوع کاربردی که دارند، به انواع زیر تقسیم می شوند:

داکت ساده

این داکت به صورت مربع و مستطیل به بازار عرضه می شود. سایز این نوع داکت بر اساس عرض و ارتفاع بیان می شود. به عنوان مثال، داکت برق 6*4 دارای عرض 6 سانتی متر و ارتفاع 4 سانتی متر می باشد. همچنین این داکت ها در برخی از برندها، به صورت پشت چسب دار نیز تولید می شوند.

داکت شیاردار (تابلویی)

در صنعت تابلوسازی برق، ارتباط بین تجهیزات صنعتی به وسیله سیم و کابل انجام می شود که این سیم و کابل برای ایمنی بیشتر، می بایست داخل داکت های تابلویی قرار بگیرند. این داکت ها دارای شیار هستند و سیم و کابل ها به راحتی از آن خروجی می گیرند.

داکت کف خواب

این داکت برای استفاده بر روی کف زمین کاربرد دارد و به صورت پشت چسب دار و ساده به بازار عرضه می شود. شکل نیم دایره ای این نوع داکت، به دلیل راحت بودن راه رفتن بر روی آن، در نظر گرفته شده است.

داکت زاویه ای (کنجی)

گاهی در هنگام داکت کشی، نیاز به داکت زاویه ای احساس می شود. در فضاهای طلاقی بین دو دیوار (کنج) و کنار قرنیزها، از این نوع داکت استفاده می شود.