کابل شیلددار چیست

کابل شیلد دار چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل شیلد دار چیست و چه کاربردی دارد؟ کابل شیلددار معمولاً یک لایه شیلد بافته شده از جنس مس یا آلومینیوم بر روی خود دارد. این شیلد معمولاً برای جلوگیری از نویز و آسیب فیزیکی بر روی کابل تعبیه می شود. کابل های شیلددار معمولاً ضخیم تر و محکم تر از کابل های بدون شیلد هستند.

خرید انواع کابل برق
خرید انواع کابل برق

آنچه در ادامه می خوانیم:

تعریف کابل شیلد دار

معمولاً شیلد کابل می تواند از جنس های مختلفی باشد. کابل شیلددار به منظور حفاظت از کابل در برابر نویزها و فرکانس ها کاربرد دارد. بعضی از انواع کابل شبکه و کابل فرمان به منظور انتقال درست و بدون کاستی اطلاعات و دیتا می بایست دارای شیلد باشند.

کابل شیلد دار چیست
کابل شیلد دار چیست

جنس شیلد بافته شده در کابل ها

به طور کلی، شیلدهایی که جهت جلوگیری از نویز کابل مورد استفاده قرار می گیرند، اکثراً از جنس مس هستند. رشته های مس نازک بافته شده بر روی کابل تشکیل یک لایه شیلد می دهند.

در کابل هایی که احتمال وجود حرارت بر روی آن ها وجود دارد، شیلد بافته شده قلع اندود می شود. امروزه به دلیل گران شدن فلز مس، گاهاً از آلومینیوم نیز به عنوان لایه شیلد استفاده می شود. شیلد آلومینیومی دارای قیمت کمتر و مقامت فیزیکی کمتری نسبت به شیلد مسی است. در واقع درخصوص سؤال کابل شیلد دار چیست مقصود کاربران اغلب شیلد مسی است.

انواع کابل شیلددار

کابل شیلد دار براساس کاربردی که دارد، دارای انواع مختلفی است که در ادامه به آن اشاره می کنیم. اگر کاربری به دنبال پاسخ سؤال کابل شیلد دار چیست باشد، می بایست به انواع کابل شیلددار توجه ویژه ای داشته باشد:

کابل شیلد دار قدرت

برخی از کابل های شیلددار قدرت در تابلوهای توزیع، دارای شیلد بر روی هادی خود هستند. البته این شیلد نباید با زره یا آرمور کابل اشتباه گرفته شود. به عنوان مثال، کابل n2xcy دارای یک لایه شیلد مسی و یک لایه زره بر روی خود است.

کابل شیلد دار فرمان

این کابل دو نوع افشان و خشک (مفتولی) در بازار موجود است.

  • کابل شیلد دار فرمان افشان

این کابل معمولاً تا 48 رشته به صورت افشان تولید می شود. رشته های افشان یا شماره دار هستند و یا به رنگ های مختلف ارائه می شوند. یک لایه شیلد مسی بافته شده نیز بر روی این کابل ها قرار گرفته است.

  • کابل شیلد دار فرمان مفتولی

این نوع کابل دارای هادی مفتولی یا خشک است. کابل فرمان مفتولی شیلد دار دارای یک لایه شیلد بافته شده است.

کابل شیلد دار مخابرات

کابل شیلددار تلفن معمولاً به صورت سفارشی تولید می شود. کابل تلفن معمولاً دارای یک لایه فویل است. اما در صورت نیاز برخی از شرکت ها به صورت اختصاصی برای جلوگیری از بروز نویز، کابل تلفن شیلددار تولید می کنند.

کابل شیلد دار ابزار دقیق

کابل های کنترلی یا کابل ابزار دقیق کاربرد زیادی در صنعت جهت انتقال داده ها دارند. این کابل های برای جلوگیری از نویز به صورت شیلددار نیز تولید می شوند. در برخی از کابل های ابزار دقیق یا برای یک زوج یا برای کل کابل، شیلد در نظر گرفته می شود.

کابل شیلد دار صوتی

کابل های صوتی معمولاً امواج صوتی را منتقل می کنند. از این رو در معرض نویز و فرکانس های مختلف شبکه قرار می گیرند. کابل صوتی شیلددار به صورت شیشه ای و یا مات در بازار موجود است.

کابل شبکه شیلد دار

کابل شبکه معمولاً می تواند در معرض نویز کابل ها و یا دستگاه های دیگر قرار بگیرد. کابل شبکه شیلددار یا همان کابل شبکه STP در معرض نویز و فرکانس، دیتای سالم تری را نسبت به کابل بدون شیلد انتقال می دهد.

کابل شبکه SFTP علاوه بر یک لایه شیلد، دارای یک لایه فویل است. برخی از کابل های لن دارای دو شیلد محافظ بر روی خود هستند. یک لایه شیلد بر روی زوج به هم تابیده و یک لایه شیلد بر روی کل کابل کشیده می شود.

کابل اعلام حریق شیلد دار

امروزه کابل اعلام حریق کاربرد زیادی در صنعت و ساختمان سازی دارد. کابل اعلام حریق در دو نوع شیلد دار و بدون شیلد تولید می شود. کابل نسوز شیلد دار معمولاً دارای یک لایه شیلد از جنس مس است. این شیلد بافته شده می تواند قلع اندود شده یا پوشش بدون قلع باشد.

انواع کابل شیلددار
انواع کابل شیلددار

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع کابل برق و کاربرد آن ها


بهترین برندهای کابل شیلد دار

شاید برای کابرانی که دنبال پاسخ کابل شیلد دار چیست هستند، معرفی برندهای کابل شیلددار جذاب باشد:

کابل شیلد دار خراسان افشار نژاد

سیم و کابل خراسان افشارنژاد تا مقاطع پایین و 5 رشته اقدام به تولید کابل های شیلددار می کند.

کابل شیلد دار سیمیا

سیم و کابل سیمیا در نوع کابل فرمان و کابل ابزار دقیق دارای محصولات شیلد دار هستند.

کابل شیلد دار رسانا اراک

کارخانه رسانا اراک دارای کابل فرمان، کابل افشان فشار ضعیف و کابل های مخابرات شیلد دار است.

کابل شیلد دار کسری

کاربرانی که دنبال کابل استاندارد با قیمت مناسب می گردند، کابل کسری در تمامی مقاطع کابل فرمان و افشان معمولی دارای شیلد را تولید می کند.

کابل شیلد دار سینا

کابل های شیلددار ابزار دقیق و فرمان به صورت اختصاصی در کارخانه سینا تولید می شوند. سینا علاوه بر کابل ابزار دقیق شیلد دار، کابل آرموردار و ابزار دقیق را نیز تولید می کند.

کابل شیلد دار همدان و مغان

دو کارخانه همدان و مغان علاوه بر اینکه در تمامی مقاطع فشار قوی و ضعیف کابل های مختلفی را تولید می کنند، دارای کابل های فرمان و افشان معمولی شیلددار نیز هستند.

کابل شیلد دار افق البرز

کابل های شیلددار افق البرز دارای استاندارد و تأییدیه شرکت توزیع ایران هستند. برخی از کابل های قدرت شیلددار افق البرز به صورت سفارشی با متراژهای بالا تولید می شوند.

خرید و قیمت کابل شیلددار

پس از پاسخ به سؤال کابل شیلد دار چیست اکنون به بررسی بهترین راهکارهای خرید انواع کابل شیلددار می پردازیم.

قیمت کابل شیلددار معمولاً با توجه به مس یا آلومینیوم بودن آن متغیر است. کابل مسی شیلددار دارای قیمت بالاتری نسبت به کابل آلومینیوم است. برای خرید کابل شیلددار در انواع مختلف می توانید با مراجعه به سایت راندنو، با فروشنده و نماینده اصلی برند مورد نظر خود در تماس باشید.

در هنگام خرید کابل شیلددار به افشان یا مفتول بودن هادی، مس یا آلومینیوم بودن هادی، برند کارخانه سازنده و متراژ قرقره ها دقت نمایید.


بیشتر بخوانید: کابل آرموردار چیست | مشخصات و کاربرد کابل زره دار