تفاوت کابل شبکه crossover و straight

تفاوت کابل شبکه Crossover و Straight

تفاوت کابل شبکه Crossover و Straight یکی از نکاتی است که در هنگام استفاده از کابل شبکه مورد توجه قرار می گیرد. این تفاوت به نحوه سوکت زدن کابل لن مربوط می شود.

برای خرید کابل شبکه ارزان به سایت راندنو مراجعه کنید.

خرید انواع کابل شبکه

سیم های داخلی این کابل ها به دو صورت مستقیم و یا متقاطع به هم پیچیده می شوند. رایج ترین کابل شبکه، کابل لن Straight است که از آن برای اتصال دستگاه هایی هم چون کامپیوتر به روتر، سوئیچ شبکه و … استفاده می شود. در مقابل کابل های کراس اور کاربردهای دیگری نیز دارند.

همچنین بخوانید: هرآنچه لازم است درباره کابل شبکه و پچ کورد بدانید

در این مقاله به بررسی فرق میان کابل شبکه straight و crossover خواهیم پرداخت. با مجله راندنو همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

سوکت کابل شبکه

برای بررسی تفاوت کابل شبکه Crossover و Straight ابتدا نوع سوکت هر دو کابل را بررسی می کنیم:

کابل شبکه پیش از استفاده سوکت زده می شود. کانکتور یا سوکت شبکه 8 پین دارد که هر کدام از آن ها محل قرارگیری یکی از زوج سیم های به هم تابیده شده در کابل شبکه است.

برای مشاهده قیمت سوکت شبکه با مراجعه به سایت با نمایندگان اصلی در ارتباط باشید.

همچنین بخوانید: معرفی انواع سوکت شبکه و کیستون شبکه

کابل های اترنت از 4 جفت سیم به هم تابیده شده تشکیل شده اند. هر یک از این سیم ها باید در یک پین مخصوص قرار بگیرد. محل قرارگیری این سیم ها طبق دو استاندارد T-568A و T-568B مشخص می شود. این دو استاندارد از لحاظ ظرفیت و سرعت انتقال داده، پهنای باند و … به یکدیگر شباهت دارند اما در برخی از موارد نیز با یکدیگر تفاوت دارند.

رنگ بندی زوج سیم ها در این دو استاندارد سوکت زنی با هم تفاوت دارد.

پیش از بررسی فرق کابل شبکه Crossover و Straight به معرفی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

سوکت کابل شبکه


بیشتر بخوانید: آموزش سوکت زدن کابل شبکه ، آموزش تصویری و گام به گام


کابل شبکه Straight یا مستقیم

کابل لن استریت کابلی است که دو سر ابتدایی و انتهایی آن به یک شکل سوکت خورده است. در واقع هر دو سر کابل شبکه مستقیم، از یک نوع مدل سوکت زدن T568A و یا T568B استفاده کرده است.

از این کابل ها اغلب در اتصال دستگاه های غیرمشابه هم چون سوئیچ به روتر، کامپیوتر به سوئیچ، روتر به کامپیوتر و … استفاده می شود.

کابل شبکه Straight یا مستقیم

کابل شبکه Crossover یا ضربدری

کابل شبکه کراس اور و یا ضربدری به کابلی گفته می شود که از هر دو نوع استاندارد سوکت زنی کابل شبکه در آن استفاده شده است. یک طرف کابل با استاندارد T568A و طرف دیگر آن با استاندارد T568B سوکت زده شده است.

بزرگترین تفاوت کابل شبکه Crossover و Straight نسبت به یکدیگر همین مورد استاندارد سوکت زنی است. از کابل های کراس اور در اتصال دو دستگاه هم نوع و مشابه همانند دو کامپیوتر، دو روتر، دو مودم و … استفاده می شود.

کابل شبکه Crossover یا ضربدری

تفاوت کابل شبکه Crossover و  Straight

مقایسه کابل شبکه Crossover و Straight از روی ظاهر کار دشواری است. کابل های کراس اور و استریت از لحاظ شکل ظاهری به هم شباهت دارند اما موارد زیر سبب تمایز میان آن ها می شود:

تفاوت در نحوه سوکت زنی

سوکت زنی در کابل های کراس اور با استریت متفاوت است. در کابل استریت از نحوه سوکت زنی مشابه در انتها و ابتدای کابل شبکه استفاده می شود اما در کابل کراس اور از دو نوع سوکت زنی مختلف استفاده می شود.

تفاوت در کاربرد دو کابل

کاربرد این دو کابل نیز با هم مختلف است. از کابل شبکه استریت برای اتصال دستگاه های غیر هم نوع اما از کابل شبکه کراس اور برای اتصال دستگاه های هم نوع استفاده می شود.

تفاوت در ترکیب رنگ بندی سیم ها

ترکیب رنگ بندی سیم ها در کابل های شبکه در این دو روش با هم تفاوت دارد.

جدا از تفاوت کابل شبکه Crossover و Straight، تشخیص هر یک از این کابل ها در گذشته بسیار حائز اهمیت است.

زیرا انتخاب هر کدام از آن ها به جای دیگری ممکن است سبب ایجاد عملکرد اشتباه در شبکه بشود. اما امروزه در شبکه ها قابلیت Auto-MDI/MDIX تعریف شده است و برخی از آن ها از این قابلیت پشتیبانی می کنند.

طبق این قابلیت مهم نیست از کابل لن کراس اور و یا استریت در ساختار شبکه استفاده شود. زیرا دستگاه می تواند تشخیص دهد از کدام استاندارد استفاده کند و ارسال و دریافت دیتاها به چه شکل باشد. اخیراً اغلب دستگاه های شبکه هم چون روترها و … به این قابلیت مجهز شده اند.

نتیجه گیری

در حال حاضر در بسیاری از شبکه های کوچک و بزرگ دانستن تفاوت کابل شبکه Crossover و Straight اهمیت چندانی ندارد زیرا اغلب تجهیزات شبکه از قابلیت Auto-MDI/MDIX پشتیبانی می کنند.

با این حال اگر می خواهید یک شبکه بی نقص داشته باشید، لازم است به این نکات توجه کنید. در میان شرکت های تولیدکننده این محصولات، کابل شبکه لگراند، نگزنس، کابل شبکه ایرانی رفسنجان و … بهترین و باکیفیت ترین کابل های لن موجود در بازار را تولید می کنند.

همچنین بخوانید: تفاوت کابل شبکه CCA و CCC