انواع جلیقه ایمنی کار

جلیقه ایمنی کار چند نوع است؟ کدام جلیقه ایمنی بهتر است؟

جلیقه ایمنی کار یکی از مهم ترین تجهیزات ایمنی است که باید هنگام کاری که در آن احتمال تصادف وجود دارد، مورد استفاده قرار بگیرد. در این مقاله قصد داریم به کاربرد انواع جلیقه ایمنی بپردازیم و شما را بیشتر با این ابزار ایمنی آشنا کنیم.

خرید جلیقه ایمنی

آنچه در ادامه می خوانیم:

جلیقه ایمنی کار چیست؟

جلیقه ایمنی کار از مواد بازتاب کننده نور تولید می شود و معمولاً با رنگ های روشن عرضه می شود. یک کالای پوششی سبک است و برای نجات افراد در مقابل حوادث به کار می رود.

مزایای استفاده از جلیقه ایمنی

 • این محصول قیمتی مقرون به صرفه دارد و با وزن سبک، در تمامی مکان ها با شرایط مختلف قابل استفاده است.
 • فردی که این جلیقه را بپوشد، به راحتی دیده می شود. جلیقه ایمنی هشدار در خصوص حضور شخص به خصوص در وضعیتی که دید کم است را بوجود می آورد.
 • استفاده از جلیقه ایمنی کار یک روش شناخته شده به حساب می آید که برای جلوگیری از تلفات رانندگی به ویژه در مناطق ساختمانی به کار می رود.
 • متداول ترین موادی که برای تولید این کالا مورد استفاده قرار می گیرد، پلی کاتن یا پلی استر است.

جلیقه ایمنی شبرنگ دار

کاربرد جلیقه ایمنی

این جلیقه به واسطه داشتن نوارهای شبرنگی که بر روی آن تعبیه شده است، با اندکی فاصله از نور ماشین ها، شروع به درخشیدن می کند و باعث دیده شدن افراد و حفظ جان آنان می شود. معمولاً در زمان هایی که دسترسی به لباس کار ممکن نیست، جلیقه ایمنی کار جایگزین مناسبی به شمار می آید.

 1. جلیقه های ایمنی معمولاً توسط پرچمداران جاده ای، خدمه ساختمانی و پرسنل اورژانس مورد استفاده قرار می گیرند. این جلیقه ها باید در موقعیت های مختلف و در روز یا شب پوشیده شوند.
 2. استفاده از این کالای ایمنی، موجب ایمن ماندن کارگران در مقابل خطرات می شود.
 3. این جلیقه می تواند افرادی که در مناطق شلوغ و پر ازدحام، مشغول انجام کارهای خدماتی هستند را نمایان تر سازد.
 4. دوچرخه سواران و دوندگانی که در شرایطی با دید ضعیف تر می دوند و یا دوچرخه سواری می کنند نیز، می توانند از این وسیله استفاده کنند.
 5. در مکان هایی مانند جاده ها، معابر و یا پیاده روهایی که ترافیک زیادی دارند، لازم است افراد از این جلیقه ایمنی استفاده کنند.

انواع جلیقه ایمنی

 • جلیقه ایمنی جداشونده: همانطور که از اسم این جلیقه پیداست، از چند تکه ساخته شده است که این تکه ها عبارتند از: حلقه آستین، شانه ها، قسمت جلوی لباس و پهلوهای لباس که تمامی این قسمت ها قابل جدا شدن از یکدیگر هستند.

مزایای جلیقه ایمنی جدا شونده

این نوع جلیقه ایمنی می تواند مانع گیر کردن کارگران به وسایل صنعتی و میز کار شود. به این صورت که اگر فردی بین دستگاه های صنعتی گیر کند، این قسمت ها به راحتی پاره می شوند و فرد از آسیب دیدگی در امان می ماند. همچنین این نوع جلیقه می تواند خطر کشیدن شدن در هنگام کار با وسایل نقلیه در حال حرکت را نیز کاهش دهد.

 • جلیقه ایمنی عمومی: جلیقه ایمنی کار عمومی طبق استاندارد ANSI تولید و به بازار عرضه می شود. این جلیقه ها مانند جلیقه های جداشونده، از چند تکه قابل جدا شدن و کمربند ایمنی برخوردارند. این نوع جلیقه اغلب برای افسران پلیس بکار می رود.
 • جلیقه ایمنی آبی: جلیقه هایی با رنگ آبی برای پرسنل واکنش های اضطراری بکار می رود. این افراد ممکن است پرسنل پزشکی و یا پیراپزشکی باشند.
 • جلیقه ایمنی روشن: این جلیقه برای دید بالا بازتابنده است و شامل منبع نوری است که باعث افزایش دید و همچنین کمک به عملکرد شغلی افراد می شود.
 • جلیقه ایمنی هنگام کار با آب: این جلیقه باعث ایجاد دید بالا در هنگام فعالیت های کار با آب می شود.
 • جلیقه ایمنی بارانی: به علت کاهش دید در هنگام بارش باران، افراد می توانند برای بهتر دیده شدن از این جلیقه ایمنی کار بارانی کمک بگیرند.
 • جلیقه ایمنی ساخت و ساز: این جلیقه در مکان های ساختمانی بزرگ بخصوص هنگام کار با ماشین آلات سنگین، دید بیشتری را برای افراد به وجود می آورد.
 • جلیقه مهار ایمنی: از انواع این محصول در عملیات هوایی و دریایی استفاده می شود.

طبقه بندی جلیقه ایمنی

کلاس 1: این جلیقه ها از مواد روشن یا بازتاب دهنده کم ساخته می شوند و برای استفاده در هوای روشن انتخاب مناسبی هستند. این جلیقه ایمنی کار در مناطق کم ترافیک توسط کارگران تعمیر و نگهداری در خارج از جاده و همراهان پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد.

کلاس 2: جلیقه های این کلاس، قابلیت دید بالایی را برای کاربران فراهم می کنند. افراد می توانند در هر مکان کم نور، از این نوع جلیقه استفاده کنند. از این جلیقه ایمنی شبرنگ دار در مکان هایی که سرعت وسایل نقلیه 40 کیلومتر در ساعت یا کمتر باشد، استفاده می شود. اغلب نگهبانان و مأموران کنترل ترافیک از این جلیقه استفاده می کنند.

کلاس 3: این کلاس جلیقه ایمنی مانند کلاس دو است، با این تفاوت که در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که سرعت خودروها از 80 کیلومتر در ساعت بیشتر باشد.

افراد زیر بیشترین استفاده را از این وسیله دارند:

 • نیروهای انتظامی: وظیفه این نیروها نظم دادن به وسایل نقلیه است. این افراد به علت نبود نور کافی در جاده های خارج از شهر، لازم است از جلیقه ایمنی مخصوص نیروهای انتظامی یا کاور انتظامات استفاده کنند.
 • نیروهای راهسازی: در برخی از مواقع لازم است نیروهای راهسازی در جاده های خارج از شهر حضور داشته باشند. به همین علت لازم است از جلیقه های راهسازی استفاده کنند تا هنگامی که در شب مشغول به کار هستند، توسط افراد دیگر قابل رؤیت باشند.
 • نیروهای هلال احمر: نیروهای هلال احمری که در جاده ها مستقر می شوند تا در صورت نیاز جان مردم را نجات دهند، لازم است از جلیقه های مخصوص در تاریکی شب استفاده کنند.
 • نیروهای اورژانس: نیروهای اورژانس همیشه آماده به کار هستند تا در صورت هشدار وارد عمل شوند. به همین علت، نیاز است این نیروها از جلیقه ای استفاده کنند تا در شب به خوبی رؤیت شوند.
 • پاکبانان شهرداری: این جلیقه برای آن دسته از پاکبانانی که در ساعاتی از شب مشغول فعالیت هستند، بسیار کاربردی است.

کاربرد جلیقه ایمنی

قیمت جلیقه ایمنی

با توجه به پرکاربرد بودن جلیقه ایمنی در بین کاربران، شرکت های زیادی درصدد تولید این محصول برآمده اند که از بین آن ها می توان به آروا اشاره کرد. همچنین فروشندگان عزیز می توانند جهت اطلاع از نحوه فروش و قیمت جلیقه ایمنی به سایت راندنو مراجعه کنند.

همچنین بخوانید: چه نوع کلاه ایمنی بخریم؟