فرز مینیاتوری

راهنمای خرید فرز مینیاتوری

فرز مینیاتوری یکی از انواع ابزارآلات پرکاربرد در صنعت به شمار می آید. از این دستگاه جهت ایجاد برش، صیقل دادن، سایش، پولیش و تیز کردن استفاده می شود. در ادامه به معرفی فرز مینیاتوری می پردازیم.

خرید فرز مینیاتوری

آنچه در ادامه می خوانیم:

فرز مینیاتوری چیست؟

فرز مینیاتوری یکی از انواع پرکاربرد فرزها به شمار می آید که از آن برای انجام کارهای ظریف و سبک استفاده می شود. این محصول کوچک ترین عضو خانواده فرزها به حساب می آید که کاربرد وسیعی دارد. از این نوع فرز می توان در صنعت و حتی مصارف خانگی استفاده کرد. برای خرید فرز مینیاتوری می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و از نمایندگان اصلی این محصول، خرید خود را انجام دهید.

ساختار تشکیل دهنده این نوع فرزها بسیار ساده است. از این دستگاه می توان برای نصب تیغه های متفاوت در مکان های مختلف استفاده کرد. این فرز برای انجام کارهای کوچک که از دقت و ظرافت بالایی برخوردار است، گزینه مناسبی به شمار می آید. بین این نوع فرز و فرز انگشتی شباهت های زیادی وجود دارد.

همچنین بخوانید: مینی فرز چی بخرم؟

انواع فرز مینیاتوری

این فرزها براساس منبع تغذیه ای که دارند، به سه نوع بادی، برقی و شارژی تقسیم می شوند:

فرز مینیاتوری بادی

این محصول مجهز به چرخ دنده هایی است که به شفت دستگاه متصل شده اند. این چرخ دنده ها به وسیله نیروی باد می چرخند و شفت دستگاه را به حرکت در می آورند. این مدل فرز باید در فواصل زمانی معین روغن کاری شود. این دستگاه به دلیل داشتن منبع تغذیه باد، نیاز به کمپرسور دارد و نمی توان از آن برای کارهای خانگی استفاده کرد. برای مشاهده قیمت کمپرسور به سایت راندنو مراجعه کنید.

فرز مینیاتوری برقی و شارژی

فرز مینیاتوری یک موتور آرمیچری دارد. سرعت این دستگاه به 40000 دور در دقیقه می رسد. نوع برقی و شارژی این دستگاه از لحاظ ساختاری کاملاً یکسان هستند و تنها تفاوت آنها، نوع منبع تغذیه است.

همچنین بخوانید: تفاوت دستگاه پولیش و فرز

کاربرد فرز حکاکی

در ادامه به برخی از کاربردهای فرز مینیاتوری یا فرز حکاکی پرداخته شده است:

 1. از این محصول می توان برای حکاکی بر روی مواد چوبی، فلزی، شیشه ای و سنگی استفاده کرد. این محصول در بسیاری از مشاغل همچون طراحی لوگو کاربرد زیادی دارد. به همین علت، نام دیگر این دستگاه فرز حکاکی است.
 2. این محصول کاربرد زیادی در کنده کاری بر روی چوب دارد که امروزه با نام منبت کاری شناخته می شود. وسایل دیگر برای انجام منبت کاری، مغار و قلم هستند.
 3. کاربرد دیگر این کالا، از بین بردن زنگ زدگی بر روی سطوح مختلف یا زنگ زدایی و صیقل دادن سطوح است.
 4. با استفاده از سری های مخصوص بر روی این فرز می توان از آن برای تیز کردن وسایلی همچون چاقو و اره استفاده کرد.
 5. از دیگر کاربردهای مهم این کالا پولیش بر روی فلزات است. با حرکت دادن نرم فرز بر روی فلزات، شکل دهی و فرم دهی آنها امکان پذیر خواهد بود. در این صورت، کار نهایی بسیار حرفه ای به نظر می رسد.
 6. یکی دیگر از کارهایی که می توان به وسیله فرز مینیاتوری انجام داد، ساخت اجسام است. می توان با نصب ابزارهای مناسب، مواد مختلف را تراش داد و حجم های هندسی یا غیر هندسی را از درون قطعات بیرون آورد.
 7. برای ساختن هر کالای چوبی مانند مبلمان و برای ظریف کاری، گوشه گیری و لبه گیری کار، از فرز مینیاتوری استفاده می شود.
 8. یکی دیگر از کاربردهای این وسیله، در دندان پزشکی برای صیقل دادن و تراش دندان است.
 9. یکی از کاربردهای جالب این محصول در کاشت و فرم دادن به ناخن است. با استفاده از سری های مخصوص می توان از این محصول در آرایشگاه ها استفاده کرد.

کاربرد فرز حکاکی

فرز انگشتی برای حکاکی

فرز مینیاتوری و فرز انگشتی شباهت زیادی به یکدیگر دارند و تا حدی کاربرد آن ها با هم یکسان است اما دو محصول کاملاً مجزا به شمار می آیند. اصلی ترین تفاوت این دو محصول، در حجم و اندازه آن ها است.

نوع انگشتی بزرگ تر از نوع مینیاتوری است. فرز انگشتی از توان و قدرت بالاتری نیز برخوردار است. از فرزهای انگشتی برای انجام کارهای سنگین تر استفاده می شود. برای خرید فرز انگشتی از نماینده اصلی همین حالا اقدام نمایید!

نکات مهم در خرید فرز حکاکی

نکاتی که لازم است در هنگام انتخاب و خرید این دستگاه مورد توجه قرار بگیرد، عبارتند از:

 • قدرت موتور (توان)
 • سرعت گردش
 • سایز کولت
 • دیمر یا کنترل سرعت
 • شلنگ خرطومی

توان و قدرت موتور فرزهای مینیاتوری با یکدیگر متفاوت است. محصولاتی که دارای توان بالاتری هستند، برای انجام کارهای سنگین تر مورد استفاده قرار می گیرند.

سرعت گردش این محصول حداکثر 40000 دور در دقیقه است. به طور معمول، سرعت این دستگاه باید بین 25 تا 40 هزار دور در دقیقه باشد.

به طور معمول، سایز کولت در این دستگاه برابر با 6 میلی متر است. البته بر روی بعضی از این محصولات می توان کولت 8 میلی متر را نیز وصل کرد.

در بعضی از فرزهای مینیاتوری، کلید با نام دیمر یا کنترل سرعت وجود دارد که به کاربر این امکان را می دهد تا تسلط بیش تری بر روی دستگاه داشته باشد و سرعت آن را کم و یا زیاد کند.

برخی از فرزهای مینیاتوری قابلیت نصب شلنگ را دارند که به آن ها فرزهای مینیاتوری خرطومی گفته می شود. این قطعه از یک شلنگ فنری با قابلیت چرخش ساخته شده است. داخل این شلنگ یک سیم وجود دارد. استفاده از این شلنگ باعث راحتی در انجام کار می شود.

قیمت فرز مینیاتوری

قیمت فرز مینیاتوری بسته به قدرت فرز، لوازم جانبی، خرطومی داشتن و یا نداشتن آن متغیر است. هر چه قدرت این محصول بیش تر باشد، از قیمت بیشتری نیز برخوردار است. معمولاً فرزهایی که دارای لوله خرطومی هستند، قیمت بالاتری دارند.

بهترین مارک فرز حکاکی

امروزه شرکت های زیادی به تولید این محصول می پردازند. از بهترین شرکت های تولیدکننده این محصول می توان به فرز مینیاتوری رونیکس، توسن، محک، سیلور، بوش، کرون، هیوندا، ماکیتا و درمل اشاره کرد.

همچنین بخوانید: پنج مورد از انواع فرزها و کاربرد آنها