راهنمای خرید فرز

راهنمای خرید فرز

فرز یا سنگ فرز یکی از ابزارآلات قدرتمند و کاربردی در صنعت می باشد. این دستگاه دارای یک تیغه یا صفحه برش است که با سرعت بالا می چرخد و به منظور برش مواد مختلف مانند آهن، فلز، پلاستیک، سنگ و بسیاری از مواد و سطوح دیگر استفاده می شود.

خرید انواع فرز و مینی فرز

از این وسیله برای انجام کارهای دیگری همچون صیقل دادن، سنباده کردن و سایش نیز استفاده می شود. این محصول می تواند برقی، شارژی و حتی بادی باشد که در انواع مختلفی تولید می شوند و هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. راهنمای خرید فرز به شما کمک می کند، دستگاه مورد نظر خود را با بهترین قیمت انتخاب و خریداری کنید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

انواع فرز

مینی فرز (مینی سنگ)

این دستگاه از پرکاربردترین و رایج ترین انواع فرز است که ابعاد کوچک تری نسبت به نوع سنگبری و آهنگری دارد و از قابلیت حمل راحت تری برخوردار می باشد. از این محصول می توان برای برش انواع قطعات فلزی، سنگی، سرامیکی، گرانیتی، پلاستیکی و … استفاده کرد.

مینی فرز چی بخرم؟

مینی فرز خود به انواع مختلف آهنگری، سنگبری، دسته بلند و ساده تقسیم می شود. هم چنین قطر صفحه برش مورد استفاده در این دستگاه عموماً 115 میلی متر می باشد.

مینی فرز

فرز آهنگری

از این نوع دستگاه به طور اختصاصی جهت برش و صیقل دادن انواع قطعات فلزی و پروفیلی، ورق های گالوانیزه، لوله های فلزی و … استفاده می شود. این دستگاه در صنایعی همچون آهنگری که نیاز به برش و صیقل فلزات دارند، به کار می رود.

فرز آهنگری

فرز سنگبری

فرز سنگبری به منظور برش، صیقل دادن و هم چنین سایش مواد سنگی استفاده می شود. این دستگاه ها شباهت بسیار زیادی به نوع آهنگری آن دارند و تفاوتشان در سرعت گردش آزاد آن ها می باشد. به طور معمول، سرعت گردش نوع آهنگری تا 2000 دور در دقیقه از نوع سنگبری آن بیشتر است.

فرز سنگبری

فرز مینیاتوری

این دستگاه از کوچک ترین انواع فرزها به شمار می رود که از آن جهت حکاکی، منبت کاری، صیقل دادن، زنگ زدایی و کارهای ظریف استفاده می شود. این محصول در صنعت جواهرسازی، مجسمه سازی، مبلمان و کارهای خانگی سبک از قبیل کاشت ناخن کارایی ویژه ای دارد. وزن کم این دستگاه محبوبیت آن را در میان کاربران بیشتر کرده است. این دستگاه با نام فرز حکاکی نیز شناخته می شود. این مدل در چهار نوع خرطومی، شارژی، برقی و پدالی تولید شده است.

فرز انگشتی

این مدل هم جزو کوچک ترین و پرکاربردترین فرزها می باشد که از آن جهت انجام کارهای سبک مثل منبت کاری، حکاکی، از بین بردن زنگ زدگی و پولیش کردن انواع فلزات به کار می رود. این دستگاه در صنعت نجاری، مجسمه سازی و تعمیرات اتومبیل کاربرد دارد. این فرز در سه نوع ساده، گلو بلند و گلو کوتاه موجود می باشد.

فرز انگشتی

فرز نجاری (اورفرز)

این مدل کاربرد در کارگاه های چوبی، مبل سازی و صنعت نجاری، جهت ایجاد انواع برش های مختلف بر روی چوب مورد استفاده قرار می گیرد. از این دستگاه می توان برای برش چوب، لبه گیر، در آوردن جای شیشه بر روی چوب و بسیاری از کارهای دیگر استفاده کرد. این مدل از فرزها در دو نوع پایه ثابت و پایه متحرک تولید شده اند.

فرز نجاری

سنگ فرز (ماشین سنگ زنی)

به وسیله این دستگاه می توان عملیات سنگ زنی را انجام داد. این عملیات در واقع یک فرآیند سنباده زنی و براده برداری از روی قطعات است. از این دستگاه جهت تیز کردن وسایل برش مانند تبر و چاقو، برداشتن اضافه ها و صیقل دادن قطعات بعد از تولید نیز استفاده می شود.

لبه گیر

این محصول یکی از انواع اورفرزها به شمار می رود که از آن جهت برش، صاف کردن و فرم دادن به کناره ها و لبه های قطعات چوبی استفاده می شود.

سنگ فرز رومیزی

این دستگاه به صورت ثابت بر روی میز قرار می گیرد و قابلیت حمل ندارد. از این دستگاه در کارگاه های نجاری، برش کاری و صنایع کلیدسازی استفاده می شود.

تفاوت فرز انگشتی و فرز مینیاتوری

این دو مدل شباهت زیادی نسبت یکدیگر دارند. نوع انگشتی دارای موتور قدرتمند و توان بیشتری نسبت به نوع مینیاتوری است و از وزن و ابعاد بزرگ تری نیز برخوردار می باشد. از دیگر تفاوت های این دو دستگاه می توان به سایز کارگیر و کولت آن ها اشاره کرد که برای نوع انگشتی بین 6 تا 8 میلی متر است و برای مینیاتوری اندازه کوچک تری دارد.

صفحه فرز (دیسک فرز)

یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده فرزها که بدون آن قادر به کار کردن نیستیم، دیسک فرز می باشد. در بازار به این ابزار سنگ فرز نیز می گویند. این محصول از یک صفحه با دانه های ریز ساخته شده است که با چرخش دستگاه فرز، با سطح قطعه کار برخورد می کند. از مهم ترین و پرکاربردترین دیسک های فرز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیسک سرامیک بر
 • دیسک گرانیت بر
 • صفحه آهن بر
 • صفحه بتن بر
 • صفحه سنگ بر
 • صفحه برش سنباده
 • صفحه ساب
 • صفحه پروفیل بر
 • فرچه سیمی
 • صفحه آسفالت بر
 • صفحه برش الماسه

دیسک فرز

نکات مهم در هنگام انتخاب و خرید فرز

 1. کاربرد: همان طور که گفته شد فرزها در انواع مختلفی تولید شده اند که هر کدام کاربرد ویژه ای دارد. در هنگام خرید باید فرز را متناسب با کار مورد نظر انتخاب کنیم.
 2. وزن: یکی از مهم ترین مسائل در حین خرید این دستگاه، وزن آن می باشد. هر چه وزن دستگاه کم تر باشد، قابلیت حمل ساده تر و راحت تری دارد.
 3. توان و قدرت موتور: هر چه توان موتور بالاتر باشد، دستگاه از قدرت بیشتری برخوردار است و می توان از آن جهت کارهای سنگین تر و طولانی تر استفاده کرد. فرزهایی که کاربرد صنعتی دارند، از توان و قدرت بالاتری نسبت به انواع خانگی آن ها برخوردار هستند. صفحات برش بزرگ تر نیازمند قدرت و توان بالاتری هستند.
 4. سرعت گردش آزاد: یکی دیگر از ویژگی های فرز ایده آل، سرعت گردش آزاد تیغه یا صفحه آن است که بر حسب دور در دقیقه محاسبه می شود. برای انجام کارهای مختلف، تیغه می بایست سرعت لازم را داشته باشد تا کار به راحتی انجام شود.
 5. منبع تغذیه: منبع تغذیه به کار رفته در فرزها می تواند به وسیله برق شهری، باتری و یا کمپرسور باد باشد. فرزهای برقی نسبت به نوع شارژی و بادی آن از قدرت بالاتری برخوردار هستند. نوع شارژی قابلیت حمل بسیار راحتی دارند و می توان از آن در شرایطی که به منبع برق دسترسی نداریم نیز استفاده نماییم.
 6. دیمر یا کنترل سرعت: به کمک این کلید، کاربر می تواند سرعت گردش صفحه برش را کنترل کند. این قابلیت در بسیاری از فرزها به کار رفته است و موجب افزایش کیفیت برش می شود.
 7. دسته جانبی (دسته کمکی):‌ بسیاری از سنگ فرزها قابلیت اتصال دسته کمکی دارند. این دسته کمکی به کاربر کمک می کند تا کاربر کنترل بهتری بر روی فرز داشته باشد و علاوه بر دقت بالاتر و افزایش کیفیت برشکاری، از حوادث ناگوار نیز جلوگیری می کند.
 8. طراحی استاندارد و ارگونومیک: این دستگاه باید کاملاً به صورت ارگونومیک و با تکیه به استانداردهای بین المللی تولید شده باشد و دارای دسته ارگونومیک و وزن استاندارد باشد تا در استفاده طولانی مدت باعث خستگی کاربر نشود.
 9. حفاظ: یکی از نکات ایمنی به کار رفته در فرزها حفاظ آن می باشد که بخشی از صفحه برش را در بر گرفته و از برخورد تیغه با دست کاربر و آسیب های ناشی از آن جلوگیری می کند.
 10. شرکت تولیدکننده: یکی از مهم ترین مسائل در انتخاب و خرید این دستگاه، شرکت و برند تولیدکننده آن است. امروزه شرکت های داخلی و خارجی بسیار زیادی به تولید این دستگاه می پردازند که از مهم ترین آن ها می توان به فرز بوش، ماکیتا، رونیکس، توسن، هیوندا، متابو، آاگ، پوکا، ادون و … اشاره کرد.

نکات مهم و ایمنی در استفاده از فرز

در هنگام استفاده از این دستگاه می بایست تمام نکات ایمنی را رعایت نماییم و در حین کار از دستکش و عینک ایمنی استفاده نماییم. توصیه می شود قبل از استفاده از هر کدام از فرزها، دفترچه راهنمای آن را مطالعه کرده و طرز استفاده از آن را یاد بگیریم.

قیمت فرز

همان گونه که در قسمت های مختلف گفته شده است فرزها انواع مختلفی دارند و قیمت آن با توجه به نوع دستگاه و قدرت آن متفاوت می باشد. هر چه قدرت فرز بالاتر باشد قیمت آن نیز بیشتر است. از دیگر مسائل مهم در قیمت این محصول شرکت تولیدکننده آن است.