10 نکته مهم ایمنی هنگام کار با دستگاه فرز

دستگاه فرز یکی از پرکاربردترین وسایل در صنعت به شمار می رود که می توان به کمک آن بر روی بسیاری از مواد سخت از قبیل فلز، بتن، سرامیک، آسفالت و … عملیات برش را انجام داد. یکی دیگر از مزایای این دستگاه این است که می توان از آن در نقش یک تیزکننده نیز استفاده کرد.

قبل از استفاده از دستگاه فرز لازم است سوالات زیر را از خودمان بپرسیم:

 • آیا لازم است که از دستگاه فرز استفاده کنیم و یا از ابزار دیگر نیز می توان برای انجام کار استفاده کرد؟
 • آیا مهارت لازم و کافی را برای استفاده و کار کردن با دستگاه فرز داریم؟
 • آیا با خطرات مرتبط با استفاده از دستگاه فرز آشنایی داریم؟

در ادامه به برخی از نکات ایمنی که لازم است در حین کار با دستگاه فرز رعایت شود، اشاره شده است:

 1. از دیسک (سنگ برش) مناسب استفاده کنیم. هر دیسکی برای کار مشخصی طراحی شده است. به همین دلیل لازم است که دستور العمل های خاص را برای هر دیسک مطالعه کنیم. به عنوان مثال لازم است هنگامی که دیسک در حال برش کاشی های سرامیکی است، از آب نیز به عنوان روان کننده استفاده کرد.
 2. هنگام استفاده از دستگاه فرز، حتماً باید از عینک، لباس، دستکش، کلاه، محافظ صورت و … استفاده کرد تا از بدن و صورت خود در برابر اصابت نخاله های ناشی از فرزکاری محافظت کنیم. بسته به موادی که با آنها کار می کنید، ممکن است پوشیدن محافظ گوش و ماسک گرد و غبار نیز ضروری باشد.
 3. زمانی که می خواهیم روی یک شی، عملیات فرزکاری انجام دهیم، اگر شی مورد نظر کوچک باشد، باید آن را روی یک سطح به طور محکم ثابت کرد. اما اگر آن شی بزرگ بود، آن را صاف روی زمین قرار داد.
 4. باید به این نکته توجه داشته باشیم هنگامی که می خواهیم دیسک را تعویض کنیم، دستگاه حتماً از برق کشیده شده باشد.
 5. یکی دیگر از نکاتی که باید به آن دقت کنیم این است که از قرار دادن دیسک هایی که به سختی روی دستگاه قرار می گیرند، خودداری کنیم. حفره ای که در وسط دیسک قرار دارد باید متناسب با قطر محور فرز انتخاب شود.
 6. از قرار گرفتن دیسک بر روی دستگاه فرز حتماً مطمئن شوید.
 7. قبل از کشیدن کابل اتصال دستگاه فرز از برق، از خاموش بودن آن اطمینان حاصل فرمایید، زیرا اگر دستگاه روشن بماند، ممکن است هنگام استفاده دوباره از آن، به شما آسیب وارد شود.
 8. قبل از استفاده از دستگاه فرز، حتماً دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنیم زیرا تولیدکنندگان دستگاه، همیشه بهترین منابع برای استفاده و القای نکات ایمنی خواهند بود.
 9. قبل از تنظیم،تمیز کردن، تغییر دیسک، تعمیر دستگاه و … باید مطمئن شویم که دستگاه فرز هیچ تماسی با برق (منبع) نداشته باشد.
 10. یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنیم این است که قبل از استفاده، از سلامت دستگاه فرز از قبیل دسته جانبی دستگاه، کابل متصل کننده به برق، لوازم جانبی، دکمه خاموش و روشن و … مطمئن شویم.