تفاوت دستگاه پولیش و فرز

تفاوت دستگاه پولیش و فرز

تفاوت دستگاه پولیش و فرز از مهمترین سوالات کاربران انواع دستگاه های نظافتی و صنعتی می باشد. دستگاه پولیش و فرز هر دو از پر کاربرد ترین وسایل در صنعت به شمار می روند. برای پی بردن به تفاوت این دو دستگاه لازم است که ابتدا با هر کدام از این وسایل و کاربرد آن ها آشنا شویم.

دستگاه پولیش

دستگاه پولیش یا پولیشر یکی از ابزارآلات پرکاربرد صنعتی است که برای جلا دادن و درخشندگی سطوح ماشین، کف پوش، پارکت، سنگ، سرامیک، بتن و بسیاری از سطوح دیگر از آن استفاده می شود.

به طور کلی دستگاه پولیش یکی از ابزارآلات موثر در زمینه نظافت و شستشو به شمار می رود که مجهز به یک برس تکی است که می تواند با چرخش آن کف و سطوح مختلف را تمیز نماید. برای راحتی کار یک دسته پلاستیکی بر روی این دستگاه نصب شده است که کاربران برای عملیات نظافت، دارای فضای مناسبی جهت کنترل دستگاه می باشند.

دستگاه های پولیش می توانند هم ماتی رنگ و هم سوختگی رنگ را بر روی سطوح از بین ببرند. برای آنکه تفاوت دستگاه پولیش با فرز را بیشتر بفهمیم لازم است انواع دستگاه پولیش را بشناسیم.

دستگاه پولیش بر اساس قدرتی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می شوند:

 • دستگاه پولیش تک دیسک: از این مدل برای جلادهی، برس دهی و صیقل دادن سطوح استفاده می شود.
 • دستگاه پولیش برنشیر: دارای سرعت بالاتر و قدرت بیشتری و از آن برای ترمیم های عمقی استفاده می شود.

دستگاه پولیش اوربیتال

نوعی دستگاه پولیش می باشد که که به طور نامنظم و مانند دست انسان اقدام به نظافت می کند و دارای سطح پوششی بیشتر اما سرعت کمتر نسبت به انواع دیگر می باشد.

فرز

یکی از ابزارآلات صنعتی و پر کاربرد در صنعت می باشد. از انواع فرز می توان برای ایجاد برش بر روی مواد مختلف مثل چوب، آهن، پروفیل، کاشی، سرامیک و بسیاری از مواد دیگر و هم چنین صیقل دادن و پلیسه گیری سطوح استفاده کرد.

فرز با توجه به توان، قدرت و نوع کاربردی که دارد به انواع مختلفی تقسیم می شود که از پر کاربردترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • فرز آهنگری
 • مینی فرز
 • فرز مینیاتوری
 • فرز سنگبری
 • فرز انگشتی
 • سنگ رومیزی
 • اور فر

از فرز می توان برای انجام کارهای صنعتی در کارگاه های مختلف، صنعت نجاری، فعالیت های ساختمانی و عمرانی و هم چنین کارهای خانگی استفاده کرد.

تفاوت دستگاه پولیش و مینی فرز

از برجسته ترین دلایل تفاوت دستگاه پولیش و فرز می توان به نکات زیر نام برد:

شکل ظاهری این دو دستگاه شباهت زیادی به یکدیگر دارد و هر دوی آن دارای یک صفحه هستند که دارای چرخش بسیار زیاد است. اما همان طور که در قسمت بالا به آن پرداخته شد کاربرد فرزها برش مواد است در حالی که پولیش به منظور تمیز کردن سطوح به خصوص تمیز کردن سطوح خودرو کاربرد دارد.

نکته بسیار مهم در این حوزه این است که فرزها قابلیت تبدیل شدن به یک دستگاه پولیش را دارند و در صورتی که هزینه لازم برای خرید یک دستگاه پولیش را ندارید می توانید با رعایت یک سری نکات فرز خود را تبدیل به دستگاه پولیش نمایید.

تبدیل مینی فرز به دستگاه پولیش

علاوه بر تفاوت دستگاه پولیش و فرز یک را تبدیل این دو دستگاه به هم وجود دارد:

اولین و مهم ترین شرط برای تبدیل مینی فرز یا فرز خود به دستگاه پولیش وجود دیمر یا کنترل سرعت در مینی فرز می باشد.

نکته بعدی که باید به آن توجه داشت میزان قدرت یا توان دستگاه می باشد که معمولاً برای فرزها بالاتر است به همین علت باید توان دستگاه فرز با توان مصرفی دستگاه های پولیش مختلف قابل قیاس باشد.

در ادامه صفحه پولیش مورد نظر را بر روی دستگاه فرز نصب کرده و کار خود را انجام می دهیم.

 • نکته مهم: در این حالت اگر فرز به طور مدام روشن باشد، جریان هوای خنک کننده در آن کاهش می یابد و باعث گرم شدن موتور و سوختن آن می شود به همین دلیل توصیه می شود که هر از چند گاهی دستگاه را خاموش کرده و بعد از چند دقیقه دوباره شروع به کار کنیم.
 • از آن جایی که انجام هر کاری نیاز به وسیله تخصصی خود را دارد بهتر است از هر وسیله برای اننجام کار خود استفاده کنید.