انواع مودم و روتر

معرفی بهترین های مودم و روتر از لحاظ قیمت و کاربرد

امروزه با گسترش استفاده از شبکه و اینترنت، مودم و روتر از تجهیزات جدایی ناپذیر در زندگی انسان ها به شمار می آیند. این نوع تجهیزات شبکه برای انتقال اطلاعات میان سرویس دهنده های اینترنت و رایانه ها به کار می روند.

در این مقاله انواع مودم و روتر را با جرئیات معرفی کرده ایم. با خواندن این مقاله می توانید بهترین مودم را انتخاب و خریداری کنید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

مودم چیست؟

مودم (modulator–demodulator) دستگاه سخت افزاری از نوع مبدل است که از آن جهت تبدیل اطلاعات دیجیتال به آنالوگ و بالعکس استفاده می شود. به زبان ساده تر، مودم همانند یک پل، داده های آنالوگ و دیجیتال را به هم ارتباط می دهد. سیم های تلفن توان انتقال داده ها از نوع دیجیتال را ندارند. به همین دلیل، استفاده از مودم یک امر لازم و ضروری خواهد بود.

تجهیزات الکترونیکی مانند رایانه و گوشی های موبایل، داده هایی به شکل دیجیتال تولید می کنند. این داده ها برای این که بتوانند به ISP (شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنت) و یا شبکه منتقل گردند، باید ابتدا توسط یک مبدل به اطلاعات آنالوگ تبدیل شوند. پس از انتقال داده های آنالوگ به ISP، در این قسمت نیز به یک مبدل احتیاج است تا داده های آنالوگ دریافتی را مجدداً به اطلاعات دیجیتال تبدیل کند.

انواع مودم

مودم ها به طور کلی به دو دسته مودم داخلی و مودم خارجی تقسیم می شوند:

 • مودم داخلی: این مودم ها به صورت چیپ جداگانه در داخل دستگاه هایی مانند موبایل و لپ تاپ قرار می گیرند. مانند مودم هایی که داخل تلفن های همراه تعبیه شده اند و به اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت متصل می شوند.
 • مودم خارجی: این مودم ها اتصال اینترنت را برای دستگاه های دیگر فراهم می کنند که از لحاظ روش اتصال، پهنای باند، نوع فناوری و … با یکدیگر متفاوت هستند.

انواع تکنولوژی مودم

در ساخت مودم از تکنولوژی های مختلفی استفاده می شود. انواع مودم ها براساس نوع تکنولوژی عبارتند از:

 1. مودم ADSL
 2. مودم VDSL
 3. مودم وایمکس
 4. مودم 4G ،3G و LET
 5. مودم TD-LTE

مودم ADSL

مودم ای دی اس ال (ADSL) از پرکاربردترین این تجهیزات به شمار می آید. این مودم به وسیله پورت RJ-11 به ارائه دهنده سرویس اینترنت و شبکه تلفن متصل شده و سپس اطلاعات تأیید و پیکربندی می شود. انتقال این اطلاعات می تواند به دو روش وایرلس (Wi-Fi) و یا به کمک پورت RJ-45 صورت بگیرد.

قیمت مودم ADSL بسته به امکانات و تجهیزات آن متفاوت است. به عنوان مثال، بهترین مودم خانگی ADSL باید پهنای باند مناسبی داشته باشد و قدرت آنتن دهی آن به گونه ای باشد که تمام محیط را پوشش دهد.

مودم VDSL

عملکرد این نوع مودم شباهت بسیاری به مودم های ADSL دارد. در مودم VDSL از فناوری جدیدتری استفاده شده است. مسیر انتقال اطلاعات از ISP به شبکه در مودم های VDSL، توسط فیبر نوری انجام می شود. در نتیجه، سرعت و پهنای باند مودم های VDSL بیشتر است.

یک مودم VDSL می تواند سرعت آپلودی معادل 16 مگابیت در ثانیه و پهنای باندی معادل 52 مگابیت بر ثانیه را ارائه دهد. این اعداد 6 برابر مودم های دیگر است. نسل جدید این مودم ها با نام های VDSL2 و +VDSL2 عرضه شده است.

مودم وایمکس

تکنولوژی WiMAX، اینترنت را بدون خط تلفن ارائه می دهد. این فناوری پهنای باند معقولی دارد و نسل پیشرفته تر آن که با نام +WiMAX2 شناخته می شود، رقیب اصلی مودم های TD-LTE به شمار می آید.

مودم 4G ،3G و LET

ارائه اینترنت در این مودم ها به صورت بی سیم صورت می گیرد. سرویس دهنده های اینترنت شرایط لازم جهت اتصال مودم را با ایجاد ایستگاه های BTS و فرستنده امواج مهیا می کنند. پس از آن، کاربران می توانند از اینترنت نسل سوم و یا چهارم استفاده کنند. فناوری 4G و LTE هر دو از نسل چهارم به شمار می آیند که در پهنای باند و سرعت انتقال، تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

مودم TD-LTE

این مودم ها نسخه های ثابت تکنولوژی LTE هستند که تنها به کمک مودم های مخصوص به خود قابل راه اندازی می باشند. این مودم ها باید به کمک فرکانس 20 مگاهرتز، اطلاعات را انتقال داده و یا دریافت کنند.

تفاوت مودم ADSL و VDSL

تفاوت مودم های ADSL و VDSL عبارتند از:

 1. مسیر انتقال اطلاعات: در مودم VDSL، انتقال اطلاعات از طریق فیبر نوری صورت می گیرد.
 2. قیمت مودم: هزینه های مربوط به خرید مودم VDSL و راه اندازی آن نسبت به مودم ADSL بیشتر است.
 3. پهنای باند: سرعت دانلود و آپلود در مودم هایی که با فناوری VDSL تولید شده اند، بیشتر از مودم های ADSL می باشد.
 4. شرکت های ارائه دهنده اینترنت: ISP یا سرویس دهنده های اینترنت، اغلب فناوری ADSL را ارائه می دهند. در صورتی که سرویس های VDSL کمتر عرضه می شوند.
 5. فاصله مودم تا سوئیچ: هرچه فاصله مودم تا ISP بیشتر باشد، قدرت و سرعت مودم های VDSL کمتر می شود. در صورتی که این المان در مودم های ADSL اهمیت کمتری دارد.

روتر چیست؟

به زبان ساده، روتر اینترنت را از مودم دریافت کرده و سپس آن را با سایر دستگاه های مجموعه به اشتراک می گذارد. مودم، اینترنت را از شرکت ارائه دهنده سرویس دریافت کرده و برای روتر ارسال می کند. پس از آن، روتر اینترنت را به صورت بیسیم (Wi-Fi) و یا به کمک کابل شبکه LAN در اختیار سایر دستگاه ها قرار می دهد.

با ظهور روتر و یا به اصطلاح مسیریاب، دنیای تکنولوژی دستخوش تغییراتی شد و یکی از بزرگ ترین دغدغه های مهندسان شبکه یعنی امنیت ارتباط میان دو شبکه محلی برطرف گردید.

شبکه محلی به چه معناست؟

ارتباط میان گره ها به وسیله دستگاهی به نام سوئیچ انجام می شود. مجموعه این ارتباطات، یک شبکه محلی را تشکیل می دهد. این شبکه نمی تواند مستقیم با IP و آدرس های مختلف اتصال داشته باشد. به همین دلیل، از روتر جهت ایجاد اتصال استفاده می شود. روترها با در نظر گرفتن پروتکل های تنظیم شده، بهترین مسیر جهت ارسال اطلاعات را محاسبه می کنند.

تفاوت مودم و روتر

تفاوت های مودم و روتر عبارتند از:

 1. تفاوت اصلی میان مودم و روتر در نقش های آن ها است. مودم ارتباط دهنده شرکت سرویس دهنده اینترنت با مکانی است که قرار است اینترنت در آن برقرار باشد. اما روتر، شبکه های محلی درون یک مجموعه را ایجاد می کند. اگر فرستنده و گیرنده اینترنت را در دو نقطه مقابل هم در نظر بگیریم، مودم نقش پل و روتر نقش تجهیزات انتقال دهنده را برعهده دارد. روتر با نگهبانی از اطلاعات، اطمینان می یابد که اتصال به سایر شبکه ها برقرار باشد.
 2. تفاوت دیگر مودم و روتر در آدرس و IP آنها است. مودم ها یک آدرس عمومی و منحصر به فرد دارند اما روتر در شبکه محلی، آدرس های مختلفی ارائه می کند.
 3. وجود یک مودم برای اتصال به شبکه اینترنت کافی است. در واقع با وجود یک مودم بدون روتر نیز می توان به اینترنت متصل شد اما عکس آن صادق نیست. از روتر تنها برای اتصال به اینترنت استفاده نمی شود، بلکه جهت ایجاد یک شبکه در اداره ها، مراکز تجاری، منازل مسکونی و … نیز می توان از روتر استفاده کرد.

مقایسه مودم و روتر

مودم روتر چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه اغلب مودم هایی که در منازل مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند، مودم-روتر هستند. مودم روتر دستگاهی است که به طور همزمان می تواند عملکرد مودم و روتر را داشته باشد. اما در مکان هایی همچون اداره های بزرگ از دو دستگاه مودم و روتر به صورت مجزا استفاده می شود که هرکدام به نحوی به یکدیگر متصل می شوند.

راه اندازی مودم-روتر ساده تر از راه اندازی دو دستگاه به صورت مجزا است و یک دستگاه به تنهایی حجم کمتری را اشغال می کند. به همین دلیل، در محیط های کوچک همچون منازل مسکونی از مودم-روتر استفاده می شود. اما لازم به ذکر است که در صورت وجود اشکال و عیب در سیستم و هم چنین در صورت نیاز به ارتقا، باید کل دستگاه تعویض شود.

یک مودم خوب چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین مودم وای فای باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 1. مجهز به کابل LAN
 2. وجود استاندارد وای فای قابل قبول (حداقل 11n)
 3. مجهز به پورت ون جهت دریافت اطلاعات
 4. وجود آنتن با قدرت بالا به عنوان مثال 5 دسی بل
 5. نصب و راه اندازی ساده
 6. دارای پروتکل امنیت WPA2

پنج مورد از پرفروش ترین های مودم روتر

مودم روترهای پرفروش در بازار ایران عبارتند از:

 1. مودم روتر دی–لینک N300 DSL-124
 2. مودم روتر دی–لینک DSL-2730U
 3. مودم روتر ADSL-VDSL تی پی–لینک TD-W9960_V1
 4. مودم روتر ADSL-VDSL تی پی–لینک TD-W9960_V1
 5. مودم همراه 4G هواوی مدل E5573

مودم روتر دی–لینک N300 DSL-124

مودم های ساخت شرکت دی لینک، یکی از پرطرفدارترین مودم های امروزی است. این شرکت چند ملیتی در تولید انواع تجهیزات شبکه فعالیت می کند. دی-لینک DSL-124 دارای سرعت اینترنت 300 Mbps و دو عدد آنتن 5 دسی بل است. مودم دی لینک DSL-124 از طریق اترنت، سرعتی معادل 100 Mbps دارد. دی لینک در ساختار این مودم از رمزگذاری های IGMP و WPA/WPA2 جهت امنیت استفاده کرده است.

مودم دی لینک N300-DSL-124

مودم روتر دی–لینک DSL-2730U

دی لینک DSL-2730U دارای سرعت اینترنت 300 Mbps و سرعت اترنت 100 Mbps است. یک عدد آنتن 3 دسی بلی نیز برای این مودم در نظر گرفته شده است. دی لینک در ساختار این مودم از رمزگذاری WPA/WPA2 جهت امنیت استفاده کرده است.

مودم دی لینک DSL-2730U

مودم تی پی–لینک TD-W8151N

یکی دیگر از شرکت های تولیدکننده تجهیزات شبکه تی پی لینک است که محصولات آن به بیش از 12 کشور جهان عرضه می شود. مودم TD-W8151N با فرکانس 2.4 گیگاهرتز، سرعتی معادل 300 Mbps دارد. یک آنتن 5 دسی بلی نیز برای این کالا در نظر گرفته شده است که از طریق اترنت می تواند 150 Mbps اطلاعات را انتقال دهد.

رمزگذاری های IGMP ،ACL ،WPA/WPA2 و Packet filtering جهت امنیت این مودم در نظر گرفته شده است. تنظیم مودم tp link مدل TD-W8151N نسبت به سایر مودم ها ساده تر است.

مودم تی پی لینک TD-W8151N

مودم روتر ADSL-VDSL تی پی–لینک TD-W9960_V1

مودم TD-W9960_V1 دارای سرعت اینترنت 300 Mbps و دو عدد آنتن با قدرت 5 دسی بل است. این مودم از طریق اترنت سرعتی معادل 150 Mbps دارد. تی پی لینک در ساختار این مودم از رمزگذاری های IGMP ،ACL ،WPA/WPA2 و Packet filtering جهت امنیت استفاده کرده است.

مودم تی پی لینک TD-W9960_V1

مودم همراه 4G هواوی مدل E5573

شرکت هواوی از سال 1987 به فعالیت پرداخته است و امروزه در ساخت و تولید تجهیزاتی مانند مودم نیز فعالیت می کند. مودم های همراه امروزه مورد استقبال بسیاری قرار گرفته اند. مودم جیبی E5573 دارای سرعت انتقال داده 150 Mbps است و با همه نوع سیم کارتی نیز سازگاری دارد.

مودم هواوی E5573

مودم سیم کارت خور هواوی دارای نشانگر ال ای دی بر روی بدنه است و باتری آن ظرفیت مناسبی دارد. این محصول از نوع مودم 4G می باشد. قیمت مودم جیبی هواوی نسبت به سایر مودم ها پایین تر است و به دلیل وجود نمایندگی در ایران، دارای خدمات پس از فروش نیز می باشد. مودم های ساخت شرکت هواوی یکی از بهترین مودم های جیبی به شمار می آیند.

حال که با انواع مودم و روتر آشنا شدید، می توانید بهترین مارک مودم موجود در بازار را مطابق با نیاز خود شناسایی کرده و خریداری نمایید. جهت خرید مودم می توانید به سایت راندنو مراجعه کرده و پس از مشاهده لیست قیمت مودم با فروشندگان آنها ارتباط برقرار نمایید.