ترانک چیست و چه کاربردی دارد؟

ترانک چیست و چه کاربردی دارد؟

ترانک چیست و چه کاربردی دارد؟ ترانک شبکه یکی از پرکاربردترین تجهیزات در شبکه است که وظیفه مرتب کردن کابل ها، نظم دهی، نگهداری و حفاظت از آن ها را برعهده دارد. در صورتی که کابل شبکه خارج از دیوار کار شود، برای نصب به ترانکینگ نیاز دارد. این تجهیزات در تمامی مسیرهای سیم کشی قرار می گیرند و تعدادی خروجی برای پریز برق، تلفن و کیستون شبکه ارائه می دهند. استفاده از ترانک مزایای زیادی دارد.

اگر قصد دارید از ترانکینگ در مجموعه خود استفاده کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به سوال ترانک چیست پاسخ خواهیم داد و کاربردهای آن را بررسی می کنیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

ویژگی های ترانک شبکه

در ابتدای موضوع ترانک چیست به بررسی ویژگی های ترانک و معرفی ترانکینگ می پردازیم. ترانک قطعه ای مستطیل شکل است که اغلب از جنس پی وی سی یا UPVC ساخته شده است. این محصولات کابل شبکه و کابل برق را داخل خود جای می دهد. این کار سبب افزایش نظم و زیبایی مجموعه می شود. همچین سیم و کابل از دسترس افراد دور می شود و از آن ها حفاظت می شود.

برخی از شرکت های تولیدکننده ترانکینگ، این محصولات را به صورت نسوز به بازار عرضه می کنند. این ترانک ها می توانند در دمای بالا به کار گرفته شوند. ترانک ها در رنگ های سفید، طوسی، مشکی و گاهی رنگ چوب عرضه می شوند.

ترانک ها در مسیر خود پریز برق، تلفن، شبکه و دیگر موارد ارائه می دهند. در واقع این موضوع سبب تفاوت داکت و ترانک شبکه می شود. برخی از ترانک ها روی هم به کار گرفته می شوند. ترانک ها در ابعاد مختلف به بازار عرضه می شوند. برخی از شرکت ها ترانک با درب و برخی دیگر درب را به صورت جداگانه عرضه می کنند.

ویژگی های ترانک شبکه
ویژگی های ترانک شبکه

بیشتر بخوانید: داکت برق چیست و چه کاربردی دارد؟


مزایای استفاده از ترانک

حال که دانستیم ترانک چیست به بررسی مزیت های این محصول می پردازیم.

 1. استفاده از ترانک سبب کاهش هزینه ها می شود.
 2. این محصول مجموعه ها مرتب تر و زیباتر می کند.
 3. کابل ها در امنیت بیشتری هستند و از دسترس افراد غیرمتخصص دور می شوند.
 4. میزان نویز و اختلال الکترومغناطیسی کاهش پیدا می کند.
 5. این محصولات به صورت روکار به کار گرفته می شوند و نصب آن ها ساده است.
 6. سیم و کابل شبکه از فشار، ضربه، خوردگی، حشرات، گرد و خاک و دیگر موارد حفظ می شوند.
ترانک چیست
ترانک چیست

بیشتر بخوانید: مزایای استفاده از داکت برق


سایز ترانک شبکه

در این بخش از موضوع ترانک چیست به بررسی ابعاد ترانک می پردازیم. ترانک ها از لحاظ عمق، عرض و اندازه درب در چند سایز به بازار عرضه می شوند.

عرض های رایج ترانک های شبکه برابر با 80، 105، 150، 195 میلی متر است. مصرف کنندگان باید مطابق با محل نصب و حجم سیم و کابل ترانک مناسب را انتخاب کنند. عمق های رایج نیز برابر با 50، 80 و 100 میلی متر است. ابعاد ترانک اغلب به صورت 50*105 بیان می شود. عدد اول از چپ عرض ترانک و عدد دوم نیز عمق ترانک را نشان می دهد.

ترانک ها در طول 2 متر تولید می شوند. اگر کاربری به متراژ کمتر نیاز داشته باشد، باید یک شاخه 2 متری خریداری کرده و سپس آن را برش بزند. برروی تمام ترانک ها با هر ابعادی می توان پریز تلفن، پریز شبکه و دیگر موارد نصب کرد.

سایز ترانک شبکه
سایز ترانک شبکه

متعلقات ترانک

در این بخش از مقاله ترانک چیست به بررسی متعلقات ترانک می پردازیم. ترانک ها برای مصب و راه اندازی به متعلقاتی نیاز دارند. از پرکاربردترین این متعلقات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. درب ترانک
 2. پارتیشن
 3. زاویه
 4. سه راهی
 5. درزگیر
 6. مسدود کننده
 7. فریم و کادر
 8. بست نگهدارنده

کاربرد ترانک

یکی از مهمترین موضوعات در مقاله ترانک چیست بررسی کاربرد این محصولات است. اصلی ترین وظیفه ترانک ها حفاظت از سیم و کابل، نظم دادن به آن، مرتب کردن سیم و کابل، ایجاد چندین پریز برق و تلفن است.

این محصولات در کارخانه ها، منازل مسکونی، اداره ها، بانک ها، دانشگاه ها، مراکز تجاری و دیگر موارد کاربرد دارد.

کاربرد ترانک
کاربرد ترانک

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید داکت و ترانکینگ


تفاوت داکت و ترانک

حال که دانستیم ترانک چیست به بررسی تفاوت آن با داکت می پردازیم. این محصولات کاربردهای مشابهی دارند اما برخی از ویژگی های آن ها با هم تفاوت دارد.

 1. داکت ها سبک تر از ترانک هستند.
 2. پیشینه استفاده از داکت طولانی تر است.
 3. ترانک ها قیمت بیشتری نسبت به داکت دارند.
 4. برروی ترانک می توان پریزهای مختلف نصب کرد.
 5. در ترانک می توان قیمت های داخلی را از هم جدا کرد.
 6. داکت های اغلب برای سیم و کابل برق اما ترانکینگ برای شبکه کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید: تفاوت داکت و ترانک (ترانکینگ) چیست؟