ثبت فروشگاه

لامپ بخار سدیم

لامپ بخار سدیم یکی از انواع لامپ گازی است. ساختمان این لامپ به لامپ بخار جیوه شباهت دارد. در ساختار این محصول به جای جیوه از سدیم و به جای آرگون از گاز نئون استفاده شده است. لامپ گازی بخار سدیم از محبوب ترین لامپ ها در دسته لامپ های HID به شمار می آید. تخلیه الکتریکی در این لامپ ها، در بخار سدیم انجام می شود. این لامپ ها انواع و اقسام گوناگونی دارند و نور آن ها به رنگ زرد است. توان لامپ های گازی از نوع بخار سدیم متنوع است. لامپ بخار سدیم 400 وات یکی از پرفروش ترین لامپ های گازی محسوب می شود. از این لامپ اغلب در معابر شهری، بزرگراه ها، سالن های ورزشی، سوله ها، پارکینگ ها و ... استفاده می شود.

لامپ بخار سدیم

مزایای استفاده از لامپ گازی بخار سدیم

 • نور تولید شده توسط این لامپ ها زرد رنگ است و به چشم انسان ضرری وارد نمی کند. 
 • حشرات به نور آبی تمایل دارند و جذب نور زرد نمی شوند. 
 • ضریب بهره نوری این لامپ ها بسیار زیاد است. 
 • توان نوری و شدت تولید نور این محصول در تمامی طول عمر خود یکسان است.
 • نور و درخشندگی لامپ های کم فشار بخار سدیم به گونه ای است که موجب آسیب به چشم نمی شود.

مزایای استفاده از لامپ گازی بخار سدیم

انواع لامپ بخار سدیم

این لامپ ها در دو نوع اصلی به بازار عرضه می شوند:

لامپ بخار سدیم کم فشار

لامپ های گازی بخار سدیم کم فشار یا LPSV اغلب به شکل U طراحی می شوند. سدیم موجود در این لامپ ها تحت فشار کمی در داخل حباب محبوس شده است. حباب این لامپ ها دوجداره ساخته می شود تا حدالامکان از اتلاف انرژی جلوگیری شود. این لامپ ها از بهره نوری بسیار بالایی برخوردار هستند. این لامپ ها در چراغ های خیابانی کاربرد زیادی داشته و مورد استفاده قرار می گیرند. فشار گاز داخل تیوپ لامپ های گازی بخار سدیم، بالاتر از یک اتمسفر است. این لامپ ها با نام لامپ های کم فشار هم شناخته می شوند. به دلیل فشار کم بخار سدیم، لامپ و تیوپ در ابعاد نسبتاً بزرگی ساخته می شوند. این لامپ ها از نور تک رنگ زرد برخوردار هستند و تا 590 نانومتر طول موج منتشر می کنند. همچنین لامپ های کم فشار بخار، در انواع توان های 18 تا 180 وات تولید و به بازار عرضه می شوند.

لامپ بخار سدیم پرفشار

لامپ بخار سدیم پر فشار برای تامین روشنایی عمومی مورد استفاده قرار می گیرند. این لامپ ها به دلیل برخورداری از بهره نوری بالا و طول عمر زیاد، برای نورپردازی معابر شهری گزینه مناسبی هستند. شاخص نمود رنگ این لامپ ها پایین است. به همین دلیل استفاده از لامپ های بخار سدیم پرفشار برای محیط هایی که افراد به صورت بلند مدت در آنجا در رفت و آمد هستند، گزینه مناسبی نیست. این لامپ ها برای نورپردازی و تأمین روشنایی محیط های وسیع گزینه مناسبی هستند.

در این نوع از لامپ های گازی، بخار سدیم با فشار زیاد در حباب لامپ محبوس می شود. هنگامی که ولتاژ به دو الکترود در داخل لامپ اعمال شود، گاز داخل لوله یونیزه شده و لامپ روشن می شود. این لامپ ها نیاز به مدار جانبی ندارند و نوری شبیه به لامپ بخار سدیم کم فشار ارائه می کنند. لامپ های بخار سدیم پرفشار در سه شکل بیضوی، تیوبلار و تیغه ای تولید می شوند و در کاربردهای مختلف مختص به خود، مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع لامپ بخار سدیم

ساختار لامپ گازی بخار سدیم

حباب بیرونی این لامپ ها از جنس شیشه ای بوروسیلیکات است و سطح داخلی شیشه با اکسید ایندیوم پوشانده شده است. این پوشش وظیفه بازتاب نور مادون قرمز به داخل لوله و عبور نور مرئی را برعهده دارد. جهت ایجاد قوس الکتریکی، اغلب لامپ های گازی بخار سدیم به شکل U ساخته می شوند. داخل این شیشه U شکل مقداری سدیم فلزی، گاز بی اثر آرگون و نئون وجود دارد. به لامپ هایی که نیاز به استارتر و بالاست ندارد لامپ بخار سدیم مستقیم گفته می شود.

به طور کلی این لامپ ها از اجزای زیر تشکیل شده اند:

 • حباب لامپ
 • الکترودها
 • گاز بی اثر
 • سدیم فلز
 • مدار لامپ بخار سدیم (بالاست یا ترانس لامپ بخار سدیم، ایگنیتور و خازن)

عملکرد لامپ بخار سدیم

عملکرد این لامپ ها به سایر لامپ های تخلیه گاز شباهت دارد. پس از ورود جریان برق به داخل لامپ، الکترودهای دوسر لامپ یک قوش الکتریکی ایجاد می کنند. این قوس توسط گاز رسانا یونیزه شده و انتقال پیدا می کند. در این حالت نوری صورتی متمایل به قرمز تولید می شود. عبور جریان از مخلوط گازهای بی اثر سبب تولید گرما می شود. این گرما گاز فلزی سدیم را بخار می کند که در گذشت زمان مقدار آن افزایش پیدا می کند. افزایش بخار سدیم در لوله لامپ، سبب تولید نوری زرد رنگ می شود.

عملکرد لامپ بخار سدیم

ویژگی های لامپ گازی بخار سدیم

 1. بازده این لامپ ها اغلب 150 الی 200 لومن است.
 2. طول عمر این محصولات معمولاً معادل 18000 ساعت است.
 3. CCT آن کمتر از 2000 کلوین است.
 4. CRI آن نسبت به لامپ های ال ای دی و ... ضعیف تر است.
 5. این لامپ ها به 5 الی 10 دقیقه زمان جهت راه اندازی نیاز دارند. درواقع نور آن ها پس از 10 دقیقه به حداکثر میزان خودش می رسد. گفتنی است که تکنولوژی جدید فناوری به خصوصی را ایجاد کرده است تا لامپ های گازی بخار سدیم، به صورت خودکار آرک جدید را آغاز کنند.
 6. این لامپ برای استفاده در محیط های بزرگ بسیار مناسب است.

ویژگی های لامپ گازی بخار سدیم

تجهیزات راه اندازی لامپ گازی بخار سدیم

تجهیزات راه اندازی لامپ های بخار سدیم عبارتند از:

ایگنیتور

جهت راه انداری این لامپ ها به وسیله ای به نام ایگنیتور نیاز است. ایگنیتور وسیله ای است که از تعدادی قطعات الکترونیکی ساخته شده است. این وسیله وظیفه تولید ولتاژ زیاد جهت راه اندازی لامپ های گازی که فاقد الکترود راه اندازی هستند را به عهده دارد. ایگنیتور با لامپ به صورت موازی بسته می شود.

بالاست

لامپ های گازی برای روشن شدن به ولتاژ بالا نیاز دارند. همچنین جریان الکتریکی در این لامپ ها، پس از یوزیناسیون گاز خنثی افزایش پیدا می کند و این جریان باید کنترل شود. در نتیجه برای راه اندازی لامپ های بخار سدیم به یک بالاست نیاز است که به صورت سری در مدار قرار بگیرد.

خازن

این مدل از لامپ های گازی به دلیل وجود بالاست مغناطیسی به عنوان یک نمونه از عنصر سلفی، قدرت و توان پایینی دارند. به همین دلیل در جهت رفع و جبران این قضیه از خازن که به صورت موازی در مدار قرار می گیرد، بهره گیری می شود.

لامپ بخار سدیم گلخانه

برخی از این لامپ ها در گلخانه ها و جهت رشد گیاه مورد استفاده قرار می گیرند. نور مختص به رشد گیاه یک منبع نوری مصنوعی بوده و برای تحریک رشد گیاه، توسط تابش طیف االکترومغناطیسی در جهت فتوسنتز گیاهان تولید و طراحی می شوند. لامپ بگازی گلخانه از نور مورد نیاز رشد گیاه برخوردار بوده و نوری شبیه به طیف خورشید ارائه می کند. لامپ های گازی بخار سدیم برای گیاهان، اغلب از نوع فشار بالا هستند و از این محصولات می توان در تمامی مراحل رشد گیاه استفاده کرد. همچنین گفتنی است که به کمک لامپ های فشار بالا بخار سدیم، گیاه از روند رشد سریع تر و کامل تری برخوردار است.

بهترین برندهای لامپ بخار سدیم

شرکت های بسیار زیادی درصدد تولید لامپ های گازی از نوع بخار سدیم برآمده اند. در ادامه به برخی از برترین شرکت های تولیدکننده لامپ بخار سدیم اشاره خواهیم کرد. 

لامپ بخار سدیم پارس شهاب

 شرکت پارس شهاب در سال 1348 و در شهر رشت تأسیس شد.این شرکت از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است و محصولات آن از کیفیت و تنوع بالایی برخوردار هستند. انواع لامپ های گازی و بخار سدیم بیضوی، استوانه ای و ... توسط این شرکت تولید و به بازار عرضه می شود. پارس شهاب قدمت طولانی در زمینه تولید انواع لامپ دارد و محصولات آن از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند.

لامپ بخار سدیم اسرام

شرکت اسرام با بیش از 100 سال سابقه در تولید انواع لامپ ها و تجهیزات الکترونیکی، یکی از پرچم داران تکنولوژی برق به شمار می آید. محصولات اسرام با بالاترین استانداردهای جهانی تولید و به بازار عرضه می شود. لامپ های گازی از نوع بخار سدیم در این شرکت با فناوری های جدید تولید و طراحی می شوند.

 • از دیگر شرکت های معتبر تولیدکننده این لامپ می توان به برند افراتاب، نور، نور صرام پویا و ... اشاره کرد.

قیمت لامپ بخار سدیم

قیمت این تجهیزات به نوع آن ها یعنی فشار بالا و فشار پایین، توان لامپ، شدت ولتاژ و نور و ... بستگی دارد. برای مشاهده قیمت لامپ گازی بخار سدیم می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با نمایندگان و فروشندگان آن به طور مستقیم در ارتباط باشید. 

خرید لامپ بخار سدیم

برای خرید لامپ بخار سدیم می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت لامپ بخار سدیم و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع سرپیچ


توان