ثبت فروشگاه

اور فرز (فرز نجاری)

اور فرز یا فرز نجاری ابزاری است که جهت ایجاد شیار بر روی قطعات چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. از این ابزار علاوه بر ایجاد شیار، می توان برای برش دهی، سوراخکاری و تراشکاری و فرم دهی و شکل دادن به لبه های چوب استفاده نمود. به طور کلی این فرز در زمینه ساخت و تولید انواع اتصالات چوبی کاربرد دارد. قیمت اورفرز به عواملی همچون نوع دستگاه، قدرت دستگاه و برند تولیدکننده آن بستگی دارد. در نتیجه با توجه به پارامترهای نام برده شده، می توانید به خرید فرز نجاری مناسب اقدام نمایید.

لازم به ذکر است که با استفاده از تیغه های متفاوت، می توانید متریال های چوبی را به شکل دلخواه درآورید. با استفاده از این ابزار، در زمینه ایجاد شکل های متنوع بر روی چوب، هیچگونه محدودیتی نخواهید داشت. تنها باید تیغه مورد نظر را بر روی کولت قرار دهید و مهره آن را با آچار مخصوص محکم نمایید. جهت تهیه ارزانترین اور فرز نجاری با مراجعه به سایت راندنو می توانید محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

اور فرز چیست

پیش از این  به پرسش فرز نجاری چیست پاسخ داده شد. برخی افراد این ابزار را با نام روتر نیز می شناسند. این ابزار از قابلیت حمل آسانی برخوردار است و در انواع مختلفی تولید می شود. از این ابزار علاوه بر صنف نجاری، جهت انجام فعالیت های منبت کاری، معرق کاری و به طور کلی، تمامی شغل هایی که با چوب سروکار دارند، استفاده می شود.

انواع اور فرز

این ابزار نجاری با توجه به قابلیت تنظیم و کاربردی که دارند، به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

فرز مشتی

یکی از انواع فرزهای مناسب جهت انجام کارهای ظریف و حساس، اور فرز مشتی یا لبه گیر است. این ابزار از اندازه کوچک و وزن کمی برخوردار است. از این رو به راحتی بر روی قطعه جابه جا می شود. همچنین با استفاده از پیچ تعبیه شده بر روی این ابزار، می توان عمق سطح را تنظیم کرد. تیغه های بزرگ بر روی این دستگاه قابل نصب نیستند. به دلیل عدم وجود دسته در ساختار این وسیله، به عنوان فرز مشتی شناخته شده است.

از کاربرد اور فرز مشتی می توان به فرم دهی و برش متریال های مختلف اشاره نمود. سایز کولت این ابزار کوچک است و برای انجام کارهایی که به دقت بالایی نیاز دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که این فرز نسبت به دیگر انواع آن، قدرت پایین تری دارد.

اور فرز پلان جر

یکی از ویژگی های اصلی این فرز قابلیت جدا شدن موتور از بدنه این دستگاه است. این ویژگی موجب می شود از موتور این ابزار بتوان جهت راه اندازی دستگاه های دیگر مانند پانتورومتر استفاده نمود.

اور فرز ثابت

اور فرز فیکس یا ثابت از رایج ترین انواع این دستگاه در صنایع نجاری است. این ابزار از قابلیت تنظیم ارتفاع برخوردار نیست و کاربرد محدودی دارد. این نوع دستگاه فرز معمولاً توسط میز اور فرز نجاری یا پانتوگراف مورد استفاده قرار می گیرد. مدل های ثابت معمولاً از میز برخوردار هستند یا بر روی میز ثابت نصب می شوند. از این ابزار جهت ایجاد شیارهایی با عمق کم و انجام فعالیت هایی با دقت بسیار بالا استفاده می شود.

اور فرز پایه نفوذی

نوع دیگری از این ابزار با نام پایه نفوذی در بازار موجود است. از این دستگاه برای ایجاد شیارهای عمیق و ایجاد طرح با استفاده از شابلون، استفاده می شود. در نتیجه با تهیه گونیا شابلون اور فرز نجاری می توانید فعالیت مورد نظر را انجام دهید. برای استفاده از این دستگاه، باید آن را بر روی سطح کار و به طرف پایین به حرکت درآورید. این وسیله از کلید قفل کن برخوردار است. وجود این کلید، امکان قفل کردن دستگاه در عمق مشخص از پیش تعیین شده را فراهم می کند.

توجه نمایید برای استفاده از این دستگاه، باید از تیغه فاقد بلبرینگ استفاده کنید. تیغه هایی که فاقد بلبرینگ هستند، از قابلیت سوراخکاری مطلوب تر و نفوذ آسان تر به داخل چوب برخوردار هستند.

اور فرز ترکیبی

این محصول مدل پیشرفته تر و کاربردی تر اور فرزهای ثابت است. مدل ترکیبی این ابزار جهت امکان تنظیم ارتفاع تولید شده است. با بهره گیری از این ابزار بدون نیاز به تنظیم تی، می توان کارهای مختلف را انجام داد. این مدل کاربرد بیشتری دارد و می توان به وسیله دسته هایی که روی آن قرار دارد، آن را به حرکت درآورد. از این محصول برای ایجاد برش و شیارهایی با عمق بیشتر استفاده می شود. استفاده از این دستگاه در میان نجاران کاربرد بیشتری دارد و به عنوان اور فرز دستی نیز شناخته می شود.

انواع اور فرز براساس کارکرد

کاربرد اور فرز

همانطور که می دانید، استفاده از این ابزار در صنایع نجاری کاربردهای زیادی دارد. در ادامه به بررسی رایج ترین کاربردهای این ابزار پرداخته شده است:

 • هم سطح کردن قطعات چوبی با یکدیگر
 • ایجاد اتصال میان دو قطعه چوبی
 • برش متریال های چوبی
 • دور بری و لبه زنی
 • قالب گیری
 • ایجاد نقش و طرح های گل نقطه ای
 • ساخت اتصالات چوبی مانند میز، مبل، جاکفشی و کتابخانه
 • حکاکی و ایجاد شیار بر روی قاب عکس، درب های چوبی و کابینت ها
 • باربرداری یکنواخت سطوح چوبی و ابزار زنی لبه چوب ها

آموزش کار با اور فرز نجاری

نحوه کار با اور فرز دشواری چندانی ندارد و تنها باید طرز صحیح استفاده از این ابزار را فرا بگیرید.

اولین و مهم ترین بخش استفاده از این ابزار، انتخاب نوع تیغ فرز است. ابتدا تیغه را در سر جای خود قرار دهید. پس از اتمام مرحله اسمبل کردن دستگاه، باید ابزار را حرکت دهید و فعالیت مورد نظر را آغاز کنید. حین انجام کار با این دستگاه، می توانید اتصالات را تنظیم کنید و ظریف کاری مورد نظر را به اتمام برسانید.

ساختار دستگاه اور فرز نجاری

این ابزار مانند دیگر وسایل از اجزای مختلفی تشکیل شده است. در ادامه به بررسی اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده این ابزار نجاری می پردازیم:

موتور اور فرز

موتور از اصلی ترین اجرای تشکیل دهنده این محصول است. موتور این دستگاه باید از سرعت و دور بالایی برخوردار باشد تا فرآیند کار با کیفیت بالایی انجام شود. در این دستگاه ها موتور با شیب ملایمی از حالت سکون به حداقل دور خود می رسد. این سبک از راه اندازی مانع از ضربه ناشی از گشتاور به قطعات مکانیکی موتور می شود. توجه نمایید که هر چه موتور از قدرت و چرخش بالایی برخوردار باشد، عملیات فرزکاری با سرعت بالایی انجام می گیرد. لازم به ذکر است که در ساختار دستگاه های به روز و حرفه ای، از تکنولوژی سافت استار استفاده شده است.

بدنه اصلی دستگاه

در ابتدا لازم است بدانید که بدنه اور فرز از دو بخش تشکیل شده است. قسمت بالایی این ابزار، موتور را دربر گرفته است و از دو لایه عایق پلاستیکی ساخته شده است. این پوشش عایق موجب می شود که حین استفاده افراد دچار برق گرفتگی نشوند. همانطور که می دانید این ابزار از قدرت بالایی برخوردار است و هنگام استفاده لرزش زیادی ایجاد می کند. از این رو تولیدگنندگان این ابزار را به گونه ای طراحی کرده اند که کاربران به راحتی از آن استفاده کنند.

کلید خاموش روشن

تمامی ابزارآلات برقی از کلیدی برخوردار هستند که به وسیله آن می توان دستگاه را روشن و خاموش کرد. برخی از فرزهای نجاری نیز از کلید دیمردار برخوردار هستند که با استفاده از آن می توان سرعت دستگاه را کنترل کرد.

کولت اور فرز

کولت یا ابزارگیر، وظیفه نگه داشتن تیغه را برعهده دارد. به منظور نصب تیغ داخل کولت، پایه تیغه را در داخل کولت قرار می گیرد. سپس با چرخاندن مهره، توسط آچارهای موجود بر روی دستگاه، پایه در جای خود ثابت می شود. قطر کولت در اور فرز ها از 6 تا 12 میلی متر متغیر است.

تیغ اور فرز

تیغه این محصول وظیفه برش و سایش قطعات را برعهده دارد. امروزه تیغه این ابزار در شکل های مختلفی تولید می شود که هر یک از آنها وظایف متفاوتی دارند.

دیمر

امروزه اکثر ابزارهای نجاری به سیستم کنترل سرعت یا دیمر مجهز هستند. با استفاده از دیمر می توان سرعت چرخش موتور این دستگاه را در دور دلخواه تنظیم کرد. در انواع اورفرز می توان با استفاده از غلطک دیمر، می توان سرعت موتور را از 8000 تا 28000 دور تنظیم کرد.

محافظ تراشه

این محافظ یا تلق جهت جلوگیری از پرش تراشه های چوب حین انجام عملیات به سمت کاربر، ساخته می شود. لازم به ذکر است که این تلق پس از مدتی در اثر برخورد تراشه های چوب، مات و کدر می شود که توسط یک پولیش می توان دوباره آن را تمیزکرد.

صفحه متحرک

این ابزار از یک صفحه متحرک متصل به دو محور یا پایه تشکیل شده است. با استفاده از یک اهرم می توان صفحه متحرک پایینی را آزاد کرده و در ارتفاع مورد نظر تنظیم کرد. لازم به ذکر است که پایه های اور فرز به فنر مجهزهستند.

اهرم تنظیم ارتفاع

همانطور که قبلاً اشاره کردیم قابلیت تنظیم ارتفاع در اورفرزها از اهمیت زیادی برخوردار است. کارکرد این قطعه به گونه ای است که مجموعه ای از پیچ ها صفحه را از حرکت به سمت پایین محدود کرده و یک پیچ هم از بالا آمدن بیش از حد صفحه جلوگیری می کند.

نحوه تعویض تیغه های اور فرز

 • ابتدا دستگاه را از برق جدا نمایید.
 • سپس دستگاه را جدا کرده و با باز کردن پیچ های پایه، آن را جدا کنید.
 • لازم به ذکر است که همراه با هر دستگاه دو آچار عرضه می شود. با یک آچار شفت را نگه داشته و با آچار دیگر کولت را پیچانده تا میله تیغه آزاد شود. اگر میله تیغه از جای خود خارج نشد، به آرامی توسط آچار ضربه ای به کولت وارد نمایید. از برخورد آچار به لبه های تیغه خودداری نمایید.
 • پیش از سوارکردن تیغه جدید کولت را به دقت تمیز کنید تا ذرات چوب از داخل آن خارج شود. سپس تیغه را داخل کولت قرار داده و مانند بازکردن آن، توسط هر دو آچار آن را ببندید.

نکات مهم در هنگام خرید اور فرز

هنگام خرید این ابزار باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. در ادامه به راهنمای خرید اور فرز نجاری پرداخته شده است.

 1. یکی از مهم ترین مسائلی که هنگام خرید این محصول حائز اهمیت است، بستگی به کاربرد شما از این دستگاه دارد. اگر جهت انجام کارهای خانگی و سبک قصد استفاده از این محصول را دارید، می توانید فرز مشتی را انتخاب نمایید. در مقابل اگر جهت انجام کارهای گارگاهی قصد خرید این محصول را دارید، نمونه های صنعتی این ابزار گزینه مناسبی هستند.
 2. همانطور که قبلاً گفته شد مدل های به روز این دستگاه از قابلیت کنترل سرعت برخوردار هستند و هنگام خرید این محصول می توانید برای انجام آسان تر کارها، نوع دیمر دار آن را انتخاب نمایید.
 3. توان موتور دستگاه یکی از فاکتورهای مهم در در خرید این محصول است. هر چه توان موتور بالاتر باشد، سرعت موتور و سرعت چرخش تیغه های آن افزایش می یابد.
 4. تیغه این دستگاه در انواع مختلفی تولید می شود. با توجه به نوع قطعه کار، می توانید مناسب ترین نوع آن را خریداری نمایید.
 5. از دیگر نکات قابل توجه، چک کردن سلامت دستگاه، ضمانت نامه و گارانتی محصول است.
 6. هنگام خرید این ابزار به سایز کولت آن نیز توجه داشته باشید. همچنین از وجود تیغه های مختلف در آن سایز اطمینان حاصل کنید.

بهترین اور فرز نجاری

شرکت های متعددی به تولید این دستگاه کارآمد پرداخته اند که در ادامه به معرفی بهترین آنها می پردازیم.

اور فرز پوکا

پوکا به عنوان اولین شرکت ایرانی، فعالیت خود را از سال 1379 در زمینه واردات قطعات ابزارآلات برقی آغاز کرد. پس از مدت ها، این برند با وارد کردن فرز سنگبری، توانست فعالیت خود را ادامه دهد و به یکی از تولیدکنندگان ابزارآلات برقی در جهان تبدیل شد. محصولات پوکا از کیفیت بالایی برخوردار هستند. همچنین برای تمامی ابزارآلات خود خدمات پس از فروش در نظر گرفته است.

اور فرز ماکیتا

این شرکت در سال 1915 به عنوان یک شرکت خصوصی فروش و تعمیرات ابزار برقی توسط ماسابورو ماکیتا تأسیس شد. محصولات تولید شده این شرکت از استانداردهای بین المللی برخوردار هستند. از محبوب ترین اورفرز تولید شده توسط این شرکت می توان به مدل های 3601b ،3709 ،3612 و 3709 اشاره نمود.

اور فرز توسن

توسن یکی از برترین و محبوب ترین برندهای تولیدکننده انواع ابزارآلات در ایران است. محصولات این برند مطابق با استانداردهای بین المللی تولید و به بازار عرضه می شوند. محصولات این برند از کیفیت بالایی برخوردار هستند و طرفداران بسیاری دارد. از بهترین دستگاه تولید شده توسط این برند می توان از مدل 1013r نام برد.

فرز نجاری بوش

بوش از دیگر برندهای معتبر تولیدکننده ابزارآلات است. دفتر مرکزی این برند در شهر گرلینگن کشور آلمان قرار دارد. لازم به ذکر است که این شرکت علاوه بر تولید ابزار، در حوزه های لوازم خانگی نیز فعالیت می کند. فرز بوش مدل gkf 600 ،gkf 550 و دیگر مدل ها از برترین فرزهای نجاری ارائه شده توسط این برند هستند.

فرز نجاری کرون

کرون از دیگر برندهای تولیدکننده ابزار برقی است و در کشور چین تأسیس شده است. این برند در تلاش برای توسعه و به روز کردن فناوری محصولات خود است. لازم به ذکر است که ابزارآلات این برند به کشورهای آمریکایی و اروپایی صادر می شوند. از بهترین اور فرز نجاری تولید شده توسط کرون می توان از مدل های ct11001 و ct11002 نام برد.

اور فرز نجاری هیوندای

هیوندای یکی از برترین برندهای تولیدکننده انواع ابزار در جهان است که با تولید محصولات باکیفیت توانسته است جایگاه ویژه ای از بازار ابزار را به خود اختصاص دهد. فرز هیوندای مدل hp1812 یکی از برترین اورفرز نجاری تولید شده توسط هیوندای است.

اور فرز نجاری رونیکس

ابزار رونیکس یکی از تولیدکنندگان برتر در زمینه تولید انواع ابزارآلات است. این شرکت با تولید محصولات با کیفیت و مقرون به صرفه توانسته است جایگاه ویژه ای را در بین تولیدکنندگان داخلی و خارجی به دست آورد. از محبوب ترین فرز تولید شده توسط این شرکت می توان به مدل های 7108، 7113، 7112 اشاره نمود.

اور فرز دس سی ای (dca)، ادون، آاگ، دیوالت، سی ام تی و دیگر برندها از محبوب ترین شرکت هایی هستند که به تولید این ابزار نجاری پرداخته اند.

قیمت اور فرز (فرز نجاری)

قیمت فرز نجاری به موارد مختلفی بستگی دارد. یکی از مهم ترین عوامل در قیمت دستگاه، شرکت تولیدکننده آن است. همانطور که می دانید انتخاب از برندهای معتبر، هرچه قدرت و توان دستگاه بالاتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است. داشتن قابلیت هایی نظیر دیمر یا کنترل سرعت، دسته جانبی، گارانتی و خدمات پس از فروش و قابلیت های جانبی دیگر در قیمت این دستگاه بسیار مؤثر هستند. جهت اطلاع از لیست قیمت اور فرز نجاری با مراجعه به سایت راندنو می توانید با فروشندگان این محصول بدون واسطه ارتباط برقرار نمایید.

خرید اور فرز (فرز نجاری)

برای خرید فرز نجاری می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت اور فرز و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


بازه سرعت


بازه توان