ثبت فروشگاه

اور فرز نجاری

اور فرز یا فرز نجاری یکی از ایزارهای پرکاربرد در صنعت چوب است. این ابزار جهت ایجاد شیار، برش دهی، سوراخکاری و تراشکاری و فرم دهی و شکل دادن به لبه های چوب و ... کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. این فرز جهت ساخت و تولید انواع اتصالات چوبی نیز کاربرد دارد. از این ابزار علاوه بر صنف نجاری، جهت انجام کارهای منبت کاری، معرق کاری و به طور کلی تمامی شغل هایی که با چوب سروکار دارند، استفاده می شود.

اور فرز نجاری

انواع اور فرز براساس کاربرد

اور فرزهای نجاری به دو دسته تقسیم می شوند. در ادامه به انواع این ابزار اشاره خواهیم کرد.

اور فرز مشتی

یکی از انواع فرزهای مناسب جهت انجام کارهای ظریف و حساس اور فرز مشتی است. این ابزار از اندازه کوچک و وزن کمی برخوردار است. از این رو به راحتی بر روی قطعه جابه جا شده و با استفاده از پیچ تعبیه شده بر روی این ابزار می توان عمق سطح را تنظیم کرد. تیغه های بزرگ بر روی این اور فرز قابل نصب نبوده و معمولاً از آن جهت لبه زنی انواع چوب استفاده می شود.

اور فرز پلانجر

یکی از ویژگی های اصلی این فرز قابلیت جدا شدن موتور از بدنه این دستگاه است. این ویژگی موجب می شود که از موتور این ابزار بتوان جهت راه اندازی دستکاه های دیگر مانند پانتورومتر بهره گیری کرد.

انواع اور فرز براساس کارکرد

انواع اور فرز بر اساس قابلیت تنظیم ارتفاع

فرز نجاری در انواع زیر تولید و به بازار عرضه می شود:

اور فرز ثابت

اور فرز ثابت یا فیکس از رایج ترین انواع این دستگاه در صنایع نجاری است. این ابزار قدمت زیادی داشته و از قابلیت تنظیم ارتفاع برخوردار نیستند. این ابزار کاربرد محدودی داشته و معمولاً حین انجام کار با میزفرز یا پانتوگراف مورد استفاده قرار می گیرد. این اور فرزها معمولاً دارای میز هستند یا بر روی میز ثابت نصب می شوند. از آنها جهت ایجاد شیارهایی با عمق کم و یا کارهایی با دقت بسیار بالا استفاده می شود.

اور فرز ترکیبی

این اور فرز مدل پیشرفته تر و کاربردی تر اور فرزهای ثابت است. به طوری که آن را با یک پایه ترکیب کرده و مدل ترکیبی آن جهت امکان تنظیم ارتفاع تولید شده است. با بهره گیری از این ابزار بدون نیاز به تنظیم تی، می توان کارهای مختلف را انجام داد. این مدل اور فرز کاربرد بیشتری دارد و می توان به وسیله دسته هایی که روی آن قرار دارد، آن را به حرکت درآورد.

 از این نوع اور فرز می توان برای ایجاد برش ها و شیارهایی با عمق بیشتر استفاده کرد. این نوع دستگاه در بین نجاران کاربرد بیشتری دارد و رایج تر است و به عنوان اور فرز دستی نیز شناخته می شود.

کاربردهای اور فرز نجاری

در ادامه به کاربردهای این ابزار می پردازیم.

 • با استفاده از این محصول می توان قطعات چوبی را با یکدیگر همتراز کرد.
 • برش چوب و ساخت اتصالات چوبی مانند میز، مبل، جاکفشی، کتابخانه
 • حکاکی و ایجاد شیار بر روی قاب عکس ها، درب های چوبی، کابینت ها و ...
 • باربرداری یکنواخت سطح چوب و ابزار زنی لبه چوب ها و ... کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای اور فرز نجاری

اجزای مهم تشکیل دهنده فرز نجاری

این ابزار مانند دیگر ابزارها از اجزای مختلفی تشکیل شده است. در ادامه به اجزای تشکیل دهنده این محصول می پردازیم.

موتور دستگاه

موتور از اصلی ترین اجرای تشکیل دهنده این محصول است. موتورهای ار فرز نجاری باید از سرعت و دور بالایی برخوردار باشند تا فرآیند کار با کیفیت بالایی انجام شود. در ساختار دستگاه های به روز و حرفه ای از تکنولوژی سافت استار بهره گیری می شود. در این دستگاه ها موتور با شیب ملایمی از حالت سکون به حداقل دور خود می رسد. این سبک از راه اندازی مانع از ضربه ناشی از گشتاور به قطعات مکانیکی موتور می شود.

کلید خاموش روشن

تمامی اور فرزها دارای کلیدی هستند که به وسیله آن می توان دستگاه را روشن و خاموش کرد. بعضی از فرزهای نجاری دارای کلید دیمر هستند که به کمک آن می توان سرعت دستگاه را کنترل کرد.

کولت نگه دارنده دستگاه

قسمتی از اور فرز است که وظیفه نگه داشتن تیغه را برعهده دارد. به منظور نصب تیغچه داخل کولت، پایه تیغچه را در داخل کولت قرار دهید و با چرخاندن مهره آن توسط آچارهای موجود بر روی خود دستگاه، پایه در جای خود ثابت می شود. قطر کولت در اور فرز ها از 6 تا 12 میلی متر متغیر است.

تیغچه اور فرز

تیغچه اور فرز وظیفه برش و سایش را برعهده دارد و امروزه در اشکال مختلفی تولید می شود که هرکدام وظایف متفاوتی دارد.

دیمر

امروزه اکثر ابزارهای نجاری به سیستم کنترل سرعت یا دیمر مجهز هستند. با استفاده از دیمر می توان سرعت چرخش موتور این دستگاه را در دور دلخواه تنظیم کرد. در انواع اورفرز می توان با استفاده از غلطک دیمر، می توان سرعت موتور را از 8000 تا 28000 دور تنظیم کرد.

محافظ تراشه

این محافظ یا تلق جهت جلوگیری از پرش تراشه های چوب حین انجام عملیات به سمت کاربر، ساخته می شود. لازم به ذکر است که این تلق پس از مدتی در اثر برخورد تراشه های چوب، مات و کدر می شود که توسط یک پولیش می توان دوباره آن را تمیزکرد.

صفحه متحرک

این ابزار از یک صفحه متحرک متصل به دو محور یا پایه تشکیل شده است. با استفاده از یک اهرم می توان صفحه متحرک پایینی را آزاد کرده و در ارتفاع موردنظر تنظیم کرد. لازم به ذکر است که پایه های اور فرز به فنر مجهزهستند.

اهرم تنظیم ارتفاع

همانطور که قبلاً اشاره کردیم قابلیت تنظیم ارتفاع در اورفرزها از اهمیت زیادی برخوردار است. کارکرد این قطعه به گونه ای است که مجموعه ای از پیچ ها صفحه را از حرکت به سمت پایین محدود کرده و یک پیچ هم از بالا آمدن بیش از حد صفحه جلوگیری می کند.

اجزای مهم تشکیل دهنده اور فرز نجاری

نکات مهم در هنگام خرید اور فرز

هنگام خرید این ابزار به نکات زیر توجه داشته باشید.

 1. یکی از مهم ترین مسائلی که هنگام خرید این محصول حائز اهمیت است، بستگی به کاربرد شما از این دستگاه دارد. اگر جهت انجام کارهای خانگی و سبک قصد استفاده از این محصول را دارید، می توانید اور فرز مشتی را انتخاب نمایید. در مقابل اگر جهت انجام کارهای گارگاهی قصد خرید این محصول را دارید، انواع صنعتی تر اور فرزها گزینه مناسبی هستند.
 2. همانطور که قبلاً گفته شد مدل های به روز این دستگاه از قابلیت کنترل سرعت برخوردار هستند و هنگام خرید این محصول می توانید برای انجام آسان تر کارها، نوع دیمر دار آن را انتخاب نمایید.
 3. توان موتور اور فرز یکی از فاکتورهای مهم در در خرید این محصول است. هرچه توان موتور بالاتر باشد، سرعت موتور و سرعت چرخش تیغه های آن بالاتر می رود.
 4. اور فرزها دارای تیغچه های مختلفی هستند. می بایست متناسب با کار مورد نظر تیغچه آن را خریداری کنید.
 5. از دیگر نکات قابل توجه، چک کردن سلامت دستگاه، ضمانت نامه و گارانتی اور فرز است.
 6. هنگام خرید این ابزار به سایز کولت آن نیز توجه داشته باشید. همچنین از وجود تیغه های مختلف در آن سایز اطمینان حاصل کنید.

نحوه تعویض تیغه های اور فرز

 • ابتدا دستگاه را از برق جدا نمایید.
 • سپس دستگاه را جدا کرده و با باز کردن پیچ های پایه، آن را جدا کنید.
 • لازم به ذکر است که همراه با هر دستگاه دو آچار عرضه می شود. با یک آچار شفت را نگه داشته و با آچار دیگر کولت را پیچانده تا میله تیغه آزاد شود. اگر میله تیغه از جای خود خارج نشد، به آرامی توسط آچار ضربه ای به کولت وارد نمایید. از برخورد آچار به لبه های تیغه خودداری نمایید.
 • پیش از سوارکردن تیغه جدید کولت را به دقت تمیز کنید تا ذرات چوب از داخل آن خارج شود. سپس تیغهه را داخل کولت قرار داده و مانند بازکردن آن، توسط هر دو آچار آن را ببندید.

نحوه تعویض تیغه های اور فرز نجاری

بهترین اور فرز نجاری

شرکت های متعدد زیادی به تولید این محصول پرداخته اند. در ادامه به معرفی برندهای معتبر این محصول اشاره خواهیم کرد.

اور فرز نجاری ماکیتا

این شرکت در سال 1915 به عنوان یک شرکت خصوصی فروش و تعمیرات ابزار برقی توسط ماسابورو ماکیتا تأسیس شد. محصولات تولیدشده این شرکت از استانداردهای بین المللی برخوردار هستند. از محبوب ترین اورفرز تولیدشده توسط این شرکت می توان به اور فرز نجاری ماکیتا مدل RP1800 ،MRP100 ،3709 ،3710 و... اشاره کرد.

اور فرز نجاری رونیکس

ابزار رونیکس یکی از تولیدکنندگان برتر در زمینه تولید انواع ابزارآلات است. این شرکت با تولید محصولات با کیفیت و مقرون به صرفه توانسته است جایگاه ویژه ای را در بین تولیدکنندگان داخلی و خارجی به دست آورد. از محبوب ترین اور فرز نجاری تولیدشده توسط این شرکت می توان از اور فرز نجاری رونیکس مدل 7108، 7113، 7112 و ... نام برد.

برندهای محبوب و معتبر دیگری مانند توسن، بوش، دیوالت، آاگ، محک و ... به تولید این محصول پرداخته اند.

قیمت اور فرز نجاری

قیمت اور فرز نجاری به موارد مختلفی بستگی دارد. یکی از مهم ترین عوامل در قیمت دستگاه، شرکت تولیدکننده آن است. هرچه قدرت و توان دستگاه بالاتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است. داشتن قابلیت هایی نظیر دیمر یا کنترل سرعت، دسته جانبی، گارانتی و خدمات پس از فروش و قابلیت های جانبی دیگر در قیمت این دستگاه بسیار مؤثر هستند. جهت اطلاع از لیست قیمت اور فرز نجاری با مراجعه به سایت راندنو می توانید با فرئشندگان این محصول بدون واسطه ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت اور فرز نجاری ارزان را در اختیار شما قرار می دهد.

خرید اور فرز نجاری

برای خرید اور فرز نجاری می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت فرز نجاری و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


بازه سرعت


بازه توان