ثبت فروشگاه

شستی تابلویی

شستی تابلویی یا کلید پوش باتن و شاسی تابلو برق وسیله ای است که در تابلوهای برق به کار گرفته می شود. این تجهیزات وظایف مختلفی را برعهده دارند. به عنوان مثال راه اندازی موتور، روشن و خاموش کردن وسایل و ... از جمله وظایف این کلیدها هستند. تمامی تابلوهای برق به این نوع کلیدها نیاز دارند به همین دلیل افراد متخصص به خرید شتسی تابلویی اقدام می کنند. شستی تابلو برق مکانیزم ساده سوئیچی برای کنترل کردن پروسه یک سیستم عملیاتی دارد. این محصولات در جنس های مختلف پلاستیکی، فلزی، باکالیت مقاوم و ... ساخته شده است. قیمت شستی تابلویی فلزی از نوع پلاستیکی بیشتر است زیرا به کنتاکت های کمکی نیز مجهز شده است.

شستی در واقع کلیدی است که با دست اپراتور و فشار دادن آن فعال می شود. این کلیدها از نوع لحظه ای هستند که با فشار دادن دست جریان را از خود عبور می دهند و یا جریان را قطع می کنند. شستی ها کاربرد بسیار زیادی در صنعت برق دارند و اغلب آن ها در تابلوهای برق نصب می شوند. شستی فضای کمتری را نسبت به کلید اشغال می کند و وزن کمتری هم دارد به همین دلیل اغلب به جای کلید از آن ها استفاده می شود.

پوش باتن در دسته تجهیزات فرمان جای می گیرد. برای وصل مدار، از پوش باتن سبز با کنتاکت باز و برای فرمان قطع در مدار، از پوش باتن قرمز رنگ با کنتاکت بسته استفاده می شود. گاهی از هر دو نوع شستی یعنی هم استاپ و هم استارت در مدار استفاده می شود. در این صورت شستی استارت و استوپ دوبل نامیده می شود.

شستی تابلویی

کاربرد شستی تابلو برق

از شستی های برق برای توقف، راه اندازی، قطع و وصل، ایجاد تغییر در نحوه کار مدارهای فرمان استفاده می شود. این محصولات در محیط های صنعتی و تجاری نیز کاربرد دارند. معمولاً برای محل هایی که فرمان ها باید به صورت تفکیک شده باشند، از این محصول استفاده می شود.

این محصولات نقش امنیتی، عمومی و اضطراری را نیز برعهده دارند. البته تمامی شستی ها باید مطابق با کاربرد و شرایط محیط مورد استفاده قرار بگیرند.

کاربرد شستی تابلو برق

انواع شستی تابلویی

شستی ها براساس کاربردشان به چند دسته تقسیم بندی می شوند:

 • شستی استارت: این شستی ها پس از تحریک یا فشرده شدن، کنتاکت های قطع شده را وصل می کنند. شستی استارت در حالت عادی باز است و در حالت فشرده شدن به صورت لحظه ای بسته می شود. هنگامی که فشار دست از روی شستی استارت برداشته می شود، کنتاکت ها مجدد باز می شوند و فنری که داخل شستی قرار گرفته به محل اولیه خود برمی گردد. رنگ این شستی ها معمولاً رنگ سبز یا مشکی است.
 • شستی استوپ: این شستی ها پس از تحریک و فشرده شدن، کنتاکت های وصل را قطع می کنند. یعنی در حالت عادی بسته هستند و با فشرده شدن به صورت لحظه ای باز می شوند. هنگامی که فشار دست از روی شستی برداشته می شود، کنتاکت ها مجدداً بسته می شوند و داخل شستی استوپ فنر به حالت قبل برمیگردد. معمولاً رنگ شستی استوپ، قرمز است.
 • شستی استوپ دوبل: این شستی ترکیبی از استارت و استوپ است. به همین دلیل به آن شستی مرکب نیز گفته می شود.
 • از دیگر شستی های پرکاربرد می توان به شستی امرجنسی، شستی مکانیکی و شستی قارچی اشاره کرد.

شستی ها براساس نوع عملکردشان به دو دسته دائمی و لحظه کار تقسیم بندی می شوند. کلیدهای نوع اول پس از تغییر وضعیت حالت جدید خود را حفظ می کنند. کلیدهای تک پل یا کلیدهای اهرمی از این دسته کلیدها هستند. اما کلیدها لحظه کار در هر حالتی که باشند پس از حذف فشار به حالت اولیه خود برمی گردند. به عنوان مثال شستی های استارت . استوپ در این دسته قرار می گیرند.

انواع شستی تابلویی

انواع کلید استارت استوپ

 1. فشاری
 2. سلکتور سوئیچ
 3. شستی قارچی
 4. شستی کلیدی
 5. شستی استارت استاپ
 6. دکمه های فشاری اضطراری

همچنین رنگ بندی این کلیدها نیز اهمیت دارد. این محصولات در رنگ های مختلفی به بازار عرضه می شوند. در واقع تمامی پوش باتن ها براساس رنگ کدبندی می شوند. کلیدها مطابق با عملکردی که دارند رنگ خاصی هم دارند. این موضوع سبب می شود تا اپراتور دچار اشتباه نشود.

این محصولات در اشکال گوناگون صاف، گرد و مسطح عرضه می شوند. پوش باتن به روش های فشار دادن به صورت سطحی، فشار دادن عمیق، ضربه زدن و مشت زدن قطع و وصل می شوند.

انواع کلید استارت استوپ

بهترین برند شستی تابلویی

امروزه از شستی های تابلویی در کارخانه ها، مدارهای فرمان، مجموعه های صنعتی و ... استفاده می شود. شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پرازند. از بهترین این برندها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شستی تابلو برق پارس فانال

پارس فانال یکی از برترین تولیدکننده های انواع تجهیزات تابلو برق و برق صنعتی در ایران است. این شرکت از سال 1363 فعالیت خود را آغاز کرده است و پس از گذشت چند سال تحت نظر شرکت فانال آلمان فعالیت خود را ادامه داد. به همین دلیل تمامی محصولات این شرکت مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی عرضه می شوند.

 • از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به شستی تابلویی ISBS، شستی اشنایدر و ... اشاره کرد.

قیمت شستی تابلویی

این شستی ها براساس نوع عملکرد، نوع کاربرد، رنگ، ساده یا مرکب بودن، برند و شرکت سارنده قیمت گذاری می شوند. برای مشاهده قیمت پوش باتن می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

خرید شستی تابلویی

برای خرید شستی تابلویی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت شستی تابلویی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند