انواع کلاه ایمنی

چه نوع کلاه ایمنی بخریم؟

کلاه ایمنی یا هلمت (Helmet) نوعی محافظ است که برای محافظت از سر مورد استفاده قرار می گیرد. به طور خلاصه، محافظت فردی، یکی از ارکان مهم در ابتدای انجام هر کاری به شمار می رود.

این محصول ایمنی از سر و جمجمه انسان در مقابل خطرات محافظت می کند. با توجه به تنوع کلاه ایمنی در بازار، با خواندن این مقاله می توانید با انواع این ابزار ایمنی آشنا شده و بهترین انتخاب را داشته باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

کلاه ایمنی چیست و چه کاربردی دارد؟

در گذشته، کلاه ایمنی ابزاری بود که فقط تا حدی سر را می پوشاند و از آن در برابر صدمات و حوادث محافظت می کرد و همینطور، اغلب سربازان از این نوع تجهیزات حفاظت فردی استفاده می کردند اما امروزه از این ابزار ایمنی برای فعالیت های فنی، ساختمانی، برقی و گاهاً ورزشی و تفریحی نیز استفاده می شود.

به عنوان یک مثال، در حوزه ورزشی، تفریحی، در مسابقات اسب سواری، فوتبال آمریکایی، هاکی روی یخ، بیس بال، پرتاب و سنگ نوردی، از این محصول استفاده می شود.

علاوه بر این، این محصول ایمنی در هنگام انجام فعالیت های کاری خطرناک همچون ساخت و ساز، کار در معدن، حمل و نقل و … نیز کاربرد دارد. کلاه ایمنی موتورسیکلت و کلاه ایمنی دوچرخه دو نمونه از انواع پرکاربرد این ابزار ایمنی به شمار می آیند.

در بسیاری از محیط های کاری صنعتی، به عنوان مثال: معدن، نیروگاه، ساخت و ساز و جنگلداری، خطر صدمه به سر کارگران به طور مداوم وجود دارد. جدی ترین خطرات مربوط به صدمات جسمی قسمت سر و جمجمه است که می تواند در نتیجه برخورد یک شی در حال سقوط یا برخورد با اشیای ثابت در محل کار اتفاق بیفتد. کلاه های محافظتی، ایمنی را در هنگام بروز چنین شرابطی بالا می برند.

کلیه کارمندان شاغل در مناطقی که احتمال آسیب دیدگی سر در اثر ضربه، سقوط، پرواز اشیا، شوک الکتریکی و یا سوختگی برای آنها وجود دارد، باید از این ابزار حفاظت شخصی استفاده کنند. در بیشتر کارهای ساختمانی و کار با جرثقیل نیز باید از این محصول استفاده شود.

همچنین بخوانید: هر آنچه باید درباره انواع دستکش ایمنی بدانید

یک کلاه کار چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

 1. باید سفت و محکم باشد.
 2. در برابر ضربه مقاوم باشد.
 3. در برابر نفوذ هر گونه حشره و گرد و غبار مقاوم باشد.
 4. در برابر اشتعال مقاوم باشد.
 5. قدرت بالایی در جذب آب داشته باشد.
 6. در برابر حرارت مقاوم باشد.
 7. در برابر برق و مدارهای الکتریکی مقاوم باشد.

روش صحیح قرار دادن و تنظیم کلاه بر روی سر

در اکثر کلاه های ایمنی، بندهایی که از بالای کلاه عبور می کنند، از نزدیک به سر می چسبند. سربندی که به دور سر می چرخد، کاملاً به پیشانی و گردن متصل می شود و کلاه به طور ایمن بر روی سر قرار می گیرد. این امر باعث ایجاد مرکز ثقل کم و ایجاد تعادل استثنایی می شود. این ابزار ایمنی باید به گونه ای تنظیم شود که حتی بدون استفاده از بند چانه نیز، بر روی سر باقی بماند.

انواع کلاه ایمنی

 کلاه ایمنی برای استفاده عمومی

کلاه ایمنی کار از سر و گردن در برابر سقوط اشیا و سوراخ شدن توسط اشیای تیز محافظت می کند. این کلاه با استاندارد EN397 3، مجهز به یک پوشش، برای منحرف کردن اشیا و یک درپوش، برای جذب شوک می باشد. همچنین یک نوار چانه و گردن قابل تنظیم نیز بر روی کلاه تعبیه شده است.

کلاه ایمنی اسپرت

این کلاه که به کلاه ایمنی نقابدار نیز معروف است، در برابر ضربه های سبکی که می تواند صدمات سطحی ایجاد کند، مقاوم است. البته این نوع کلاه برای سقوط اجسام مناسب نیست. این ابزار ایمنی در فعالیت های کشاورزی و غذایی کاربرد دارد و دارای استاندارد EN812 می باشد.

کلاه ایمنی صنعتی

این کلاه کار، مقاومت بیشتری در برابر سقوط اجسام و سوراخ شدن توسط اشیای نوک تیز دارد. این ابزار حفاظتی، دارای پوشش، لبه، تسمه چانه و گردن بند نیز می باشد و تحت استاندارد EN14052 تولید شده است.

کلاه ایمنی مهندسی

این محافظ سر و گردن، مقاومت بالایی در برابر جریان های الکتریکی (تا 440 ولت) دارد. همچنین دارای پوشش، لبه، تسمه چانه و گردن بند نیز می باشد. این کلاه تحت استانداردهای EN397 و EN50365 تولید و به بازار عرضه شده است.

کلاه ایمنی کارگری

این کلاه در برابر خطرات غیر قابل پیش بینی مقاوم است و دارای پارچه (برای محافظت از چشم) و دکمه های ضد سر و صدا (برای محافظت از شنوایی) نیز می باشد.

جنس کلاه ایمنی

این محصول ایمنی از سه عنصر تشکیل شده است:

 • پوشش (قسمت بیرونی) که  از سر در برابر ضربه محافظت می کند.
 • مهار (قسمت داخلی) که ضربات واردشده را جذب می کند.
 • نوار چانه که یک بند قابل تنظیم در زیر چانه است و کلاه ایمنی را بر روی سر نگه می دارد.

برخی از انواع کلاه ها همچون کلاه ایمنی مهندسی و یا کلاه ایمنی کارگری می توانند به درپوش داخلی که از پلاستیک یا منسوجات دیگر تولید شده اند نیز، مجهز شوند تا راحتی بیشتری را برای کاربر فراهم کنند و همچنین گاهی برخی از کلاه ها دارای حفاظ شیشه ای برای صورت نیز هستند.

این محصول ایمنی از مواد مختلف و مقاوم زیر ساخته می شود:

 • پلی اتیلن که معمولاً در رنج استاندارد، حداقل 50٪ را شامل می شوذ.
 • آلومینیوم نرم
 • فایبر گلاس که ماده سبکی به شمار می آید.
 • یندهای بسته شدن به سر و گردن

رنگ کلاه ایمنی

رنگ کلاه ایمنی علاوه بر آنکه نشان دهنده نوع کاربرد آن کلاه است، می تواند نقش فرد در محیط کار را نیز مشخص سازد.

جدا از بحث ایمنی، دلایل دیگری نیز برای کدگذاری رنگ کلاه ها وجود دارد. فرض کنید در طبقه اول با مشکل برق روبرو شده اید و می خواهید به شخص مسئول اطلاع دهید تا برق آن طبقه را قطع کند. اگر بتوانید به راحتی فرد را از میان جمعیت شناسایی کنید، می توانید به راحتی به او دستور دهید که عمل قطع منبع تغذیه را انجام دهد. همچنین رنگ کلاه از ایجاد تأخیر بی مورد در شرایط اضطراری نیز جلوگیری می کند.

اگر چه این سیستم کدگذاری رنگی از کشوری به کشور دیگر و حتی در سازمان های مختلف متفاوت است، اما چند قانون اصلی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا افراد را در یک محیط، از رنگ کلاهشان شناسایی کنید:

 1. سفید: مدیران پروژه، متصدیان، مهندسان یا سرپرستان معمولاً در محل کار، از کلاه سفید استفاده می کنند.
 2. زرد: کلاه زرد رنگ توسط کارگران عمومی و اپراتورها مورد استفاده قرار می گیر.
 3. آبی: نجاران و سایر اپراتورهای فنی از جمله برق، به طور معمول از کلاه های سخت آبی استفاده می کنند.
 4. سبز: کلاه سبز اغلب نشان دهنده بازرس ایمنی است اما همچنین می تواند توسط کارگران جدید در پروژه یا کارکنان آزمایشی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
 5. نارنجی: افراد بالابر یا مأمورین ترافیکی از این رنگ کلاه استفاده می کنند.
 6. قرمز: آتش نشان ها معمولاً کلاه های قرمز سخت و کامل با برچسب را مورد استفاده قرار می دهند.
 7. قهوه ای: کلاه قهوه ای توسط جوشکاران و سایر کارگران در محیط هایی با گرمای زیاد استفاده می شود.
 8. خاکستری: کلاه خاکستری کلاهی است که بازدیدکنندگان پروژه اغلب از آن استفاده می کنند و اگر کارمندان کلاه خود را فراموش کنند، اغلب یک کلاه ایمنی صورتی روشن نیز در سایت وجود دارد که باید از آن استفاده شود.

رنگ کلاه ایمنیکلاس های کلاه ایمنی کدامند؟

 1. نوع یک: این نوع شامل کلاه ایمنی مقاوم در برابر ضربه به بالای سر است.
 2. نوع دو: این نوع شامل کلاه ایمنی مقاوم در برابر ضربه جانبی به قسمت بالا یا کنار سر است.

كلاه ایمنی به 3 طبقه حفاظت تقسیم می شود:

 1. كلاس C (جهت استفاده رانندگان): شامل کلاه ایمنی است که هیچ گونه حفاظت الکتریکی ارائه نمی دهد. با این حال، این کلاه ها قابلیت تنفس و تهویه بالایی دارند که از انواع آن می توان به کلاه ایمنی موتور و کلاه ایمنی دوچرخه اشاره کرد.
 2. كلاس G (جهت استفاده عمومی): شامل کلاه ایمنی های متداول است. کلاه هایی که در برابر ولتاژ تا 2200 ولت محافظت می کنند که از انواع آن می توان به کلاه ایمنی مهندسی و کلاه ایمنی کارگری اشاره کرد.
 3. كلاس E (جهت استفاده الکتریکی): شامل کلاه ایمنی محافظ در برابر ولتاژ بالا که محافظت الکتریکی تا 20000 ولت را ارائه می دهد که از انواع آن می توان به کلاه ایمنی صنعتی اشاره کرد.

نکات مهم هنگام انتخاب و خرید کلاه ایمنی

در هنگام انتخاب این محصول ایمنی مهم است که چندین فاکتور مختلف در نظر گرفته شود. مهمتمرین امر، نوع فعالیت و انتخاب درست نوع کلاه با توجه به آن می باشد.

حفاظت مورد انتظار از کلاه ایمنی، با توجه به نوع فعالیت فرد متفاوت است. به عنوان مثال، از کلاه ایمنی ساختمانی نمی توان برای کارهای کشاورزی استفاده کرد و بالعکس.

سایز سر و راحتی استفاده از این محصول نیز، از ویژگی هایی مهمی هستند که لازم است به هنگام خرید مورد توجه قرار بگیرد. برای مثال، برای فردی که قرار است مدت زمان طولانی از این ابزار ایمنی استفاده کند، کلاه باید سبک باشد تا جابجایی و گذاشتن و برداشتن آن راحت تر باشد.

ضدآب بودن و ضد برق بودن کلاه ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهترین برند کلاه ایمنی

بهترین برند این محصول، کلاه ایمنی هترمن، هانیبل، کاترپیلار، تک پلاس، پرشین سیفتی، سبلان و جی اس پی می باشد.

کاربران می توانند جهت اطلاع از لیست قیمت انواع کلاه ایمنی به سایت راندنو مراجعه کنند.