راهنمای خرید ماسک تنفسی

راهنمای خرید ماسک تنفسی

راهنمای خرید ماسک تنفسی به شما کمک می کند بتوانید بهترین برند ماسک تنفسی را انتخاب نمایید. ماسک تنفسی فیلتر دار یکی از پرطرفدارترین انواع این محصول است. امروزه بیماری های همه گیر زیادی وجود دارد که از طریق بزاق و ترشح بینی، شیوع پیدا می کنند. از این رو با استفاده از ماسک های تنفسی می توان از انتقال این ترشحات به محیط اطراف جلوگیری نمود.

خرید انواع ماسک
خرید انواع ماسک

نکته حائز اهمیتی که پیش از خرید این تجهیزات محافظتی وجود دارد، استفاده صحیح از آنها است. توجه داشته باشید که بهترین ماسک های تنفسی هم در صورت استفاده نادرست، شرایط ایمنی را فراهم نخواهند کرد. جهت تهیه بهترین برند ماسک تنفسی در ایران می توانید با مراجعه به سایت راندنو لیست فروشندگان این محصولات را مشاهده نمایید.

در این مقاله از مجله راندنو به نکات مهم خرید ماسک پزشکی می پردازیم. پس تا انتهای مقاله راهنمای خرید ماسک تنفسی با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

ماسک تنفسی چگونه کار می کند؟

همانطور که می دانید این ماسک ها در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. از این رو انتخاب مناسب ترین نوع آن باتوجه به کاربرد شما، اهمیت به سزایی دارد. در این بخش از مطلب راهنمای خرید ماسک تنفسی قصد داریم به نحوه عملکرد این وسیله حفاظتی بپردازیم. در ابتدا لازم است بدانید که برخی از انوداع این ماسک ها با حذف آلاینده ها از هوا کار می کنند.

نمونه ای از این محصول در بازار موجود است که با تأمین هوای تمیز از یک منبع دیگر، از سیستم تنفسی افراد محافظت می کند. این ماسک های تنفسی از هوای فشرده ای که داخل یک مخزن قرار دارد، هوای تمیز مورد نیاز را تأمین می کند. لازم به ذکر است که این مخزن به صورت مستقیم به ماسک متصل شده است. به عبارتی هیچگونه هوایی از محیط خارج نمی گیرند.

نمونه ای این ماسک ها وجود دارد که تحت عنوان فیلترکننده ذرات به فروش می رسند. این محصولات از فیلترهایی برخوردار هستند که ذرات معلق هوا را فیلتر می کنند و مانع از ورود آن به سیستم تنفسی افراد می شوند. لازم به ذکر است که ماسک تنفسی اکسیژن و ماسک تنفسی صنعتی یکی از پرمصرف ترین انواع این محصولات هستند.

ماسک تنفسی چگونه کار می کند؟
ماسک تنفسی چگونه کار می کند؟

بیشتر بخوانید: انواع ماسک جوشکاری و کاربرد آن ها


انواع ماسک تنفسی

همانطور که به این موضوع پرداخته شد، ماسک های تنفسی در انواع مختلفی تولید و عرضه می شوند. به طور کلی دو نوع ماسک تنفسی براساس کارکردی که دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. در این بخش از راهنمای خرید ماسک تنفسی به صورت کامل تری به معرفی انواع این تجهیزات می پردازیم.

ماسک فیلترکننده ذرات

این نوع از ماسک ها را با نام ماسک یکبار مصرف هم می شناسند. این ماسک ها به منظور حذف ذرات گرد و غبار یا آئروسل ها از هوا مورد استفاده قرار می گیرند. این ماسک های یک بار مصرف وزن سبکی دارند و از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار هستند. اگر به دنبال ماسک تنفسی کربن فعال هستید، می توانید این نوع را خریداری نمایید.

برخی از انواع این محصول از یک لایه کربن فعال برخوردار هستند که بوی نامطبوع را از بین می برد. توجه نمایید که استفاده از این ماسک ها در برابر بخار و گازهای سمی، گزینه مناسبی نیست.

ماسک قابل استفاده مجدد

در این بخش از مطلب راهنمای خرید ماسک تنفسی به بررسی ماسک هایی می پردازیم که چندین بار می توان از آنها استفاده نمود. معمولاً این نوع از ماسک ها به گونه ای طراحی شده اند که در برابر چندین ذرات معلق مقاومت دارند. ماسک نیم صورت و ماسک تمام صورت دو نوع از رایج ترین انواع ماسک ها هستند که از قابلیت استفاده مجدد برخوردار هستند.

لازم به ذکر است که نوعی از این محصولات به صورت فانتزی به بازار عرضه شده اند که برای کودکان مناسب است. ماسک تنفسی کودک یکی از انواع این ماسک ها است که مورد استفاده خردسالان قرار می گیرد.

انواع ماسک تنفسی
انواع ماسک تنفسی

بیشتر بخوانید: تشخیص ماسک تنفسی سه لایه استاندارد از تقلبی


استانداردهای فیلتر ماسک تنفسی

در ساختار هر یک از انواع این ماسک های تنفسی از استانداردهای خاصی استفاده شده است. در این بخش از راهنمای خرید ماسک تنفسی به آشنایی با استانداردهای بهره گیری شده در فیلتر آنها می پردازیم. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت NOSH یک گواهی آزمایشی برای ماسک های فیلترکننده ذرات در نظر گرفته است.

براساس این گواهی می توان تمامی ماسک های ذرات معلق را از یکدیگر متمایز کرد. در لیست زیر به طبقه بندی استانداردهای این ماسک می پردازیم.

  • N: مشخصه عدم مقاومت ماسک در برابر روغن است.
  • R: وجود این حروف بر روی ماسک، نشان دهنده عدم مقاومت ماسک در برابر روغن است.
  • P: حرف P بر روی این ماسک ها، مشخصه مقاومت محصول در برابر روغن است.
  • 95: این مشخصه میزان حذف ذرات معلق را نشان می دهد. ماسک هایی که از این مشخصه برخوردار هستند، حداقل 95 درصد از ذرات را حذف می کنند.
  • 99: ماسک هایی با این مشخصه، از قابلیت حذف 99 درصد از ذرات برخوردار هستند.
  • 100: این نوع از فیلترهای ماسک می توانند 99.97 درصد از ذرات را حذف کنند.

جهت تهیه ماسک تنفسی جوشکاری با مراجعه به سایبت راندنو می توانید لیست فروشندگان این تجهیزات را مشاهده نمایید.

استانداردهای فیلتر ماسک تنفسی
استانداردهای فیلتر ماسک تنفسی

بیشتر بخوانید: معرفی کامل انواع ماسک و شیلد محافظ صورت و کاربرد آنها


تشخیص ماسک سه لایه اصل و تقلبی

یک سری تست ها وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید ماسک تقلبی را از اصلی تشخیص دهید. در این بخش از مطلب راهنمای خرید ماسک تنفسی به روش های تشخیص ماسک اصلی از تقلبی می پردازیم.

آزمایش با آب

خارجی ترین لایه ماسک ها در برابر آب مقاومت دارند. برای انجام این تست مقداری آب بر روی آن بریزید. اگر آب به سرعت جذب ماسک شد، یعنی کیفیت بالایی ندارد. لازم به ذکر است که لایه درونی ماسک ها به دلیل تماس با بزاق و ترشحات دهان، خاصیت جذب بالایی دارد. درنتیجه اگر پس از مدتی استفاده متوجه شدید که ماسک مورد نظر ویژگی جذب ندارد و درون ماسک مرطوب شده است، یعنی کیفیت پایینی دارد.

همچنین یکی از مشخصه های نشان دهنده ماسک تقلبی، پرزدار شدن لایه درونی ماسک حین استفاده است.

آزمایش با آتش

در این بخش از مطلب راهنمای خرید ماسک تنفسی به بررسی آزمایش دیگری برای تشخیص ماسک سه لایه اصل می پردازیم. در ابتدا لازم است بدانید که لایه ملت بلون در برابر آتش و حرارت مقاومت بالایی دارد. به عبارتی در صورت تماس با شعله، تحت هیچ شرایطی نمی سوزد و به آرامی ذوب می شود.

درنتیجه اگر لایه میانی این ماسک را تحت تماس آتش قرار دادید و آتش گرفت، به این معنی است که ماسک تنفسی حفاظتی تقلبی است. همچنین این ماسک ها از جنس پروپیلن تولید می شوند. از این رو در صورت آتش گرفتن متوجه خواهید شد که ماسک سه لایه جراحی از پروپیلن ساخته نشده است.

تست شمع و چراغ قوه

آزمایش شمع و چراغ قوه، یکی دیگر از روش های آسان برای تشخیص ماسک تقلبی است. برای انجام این تست باید ماسک را بر روی صورت خود قرار دهید و یک شمع روشن را خاموش کنید. ماسکی که اصل باشد، تحت این عمل نباید خاموش شود. برای انجام تست باید امتحان کنید که آیا نور چراغ قوه از این لایه می گذرد یا خیر. اگر نور از آن گذر کرد، یعنی ماسک مورد نظر تقلبی است.

آزمایش جذب و ذخیره الکترواستاتیک

ملت بلون لایه میانی ماسک های تنفسی است که از قابلیت ذخیره سازی الکتریسیته ساکن برخوردار است. شما برای انجام این تست می توانید این لایه را جدا کنید و به صورت نواری تکه تکه کنید. پس از آن تکه های نواری را به سطوح استیل بچسبانید. اگر برش های نواری این لایه به سطح مورد نظر که بار الکتریکی دارد چسبید، به معنی آن است که ماسک مورد نظر از نوع جراحی است.

تشخیص ماسک سه لایه اصل و تقلبی
تشخیص ماسک سه لایه اصل و تقلبی

بیشتر بخوانید: ماسک های تنفسی و مقابله با آلودگی هوا


انتخاب ماسک تنفسی مناسب

یکی از عواملی که راهنمای خرید ماسک تنفسی به شمار می آید، توجه به برچسب ماسک است. ماسک های فیلترکننده از قابلیت حذف ذرات جامد و مایع موجود در هوا برخوردار هستند. در ادامه به مهم ترین عوامل مهمی که در خرید این محصولات تأثیرگذار هستند، پرداخته شده است.

استاندارد بودن ماسک تنفسی

در هر شغلی که فعالیت می کنید و به استفاده از ماسک های تنفسی نیاز دارید، باید مناسب ترین نوع آن را انتخاب نمایید. توجه به ابعاد و اندازه ماسک یکی از مهم ترین پارامترهای مهم در خرید این محصول است. توجه نمایید که اگر ماسک

پوشش کامل دهان و بینی

هنگام خرید این محصول، اطمینان حاصل نمایید که به طور کامل دهان و بینی شما را پوشش دهد. همچنین توجه داشته باشید که ماسک شل نیست و بر روی صورت شما حرکت نمی کند. بهترین نوع این تجهیزات ایمنی مدلی از آن است که قابلیت نظیم داشته باشد. برخورداری از تنظیمات ساده می تواند استفاده آسانی را برای شما فراهم کند.

استفاده آسان

بهتر است که ماسک ها از کش قابل تنظیم برخوردار باشند تا به حین استفاده در صورت شما شل نباشد. توجه نمایید که ماسک های تمام صورت و نیم صورت به طور معمول در سایزهای کوچک، متوسط و بزرگ تولید و عرضه می شوند. همچنین ماسک های یکبار مصرف وزن سبکی دارند و از استفاده آسانی برخوردار هستند. مواد استفاده شده در این ماسک ها ضدحساسیت هستند و ایمنی شما را به طور کامل تضمین می کنند.

راهنمای خرید ماسک تنفسی
راهنمای خرید ماسک تنفسی

امیدواریم که مقاله راهنمای خرید ماسک تنفسی برای شما مفید واقع شده باشد. در این مقاله از مجله راندنو به روش های تشخیص ماسک تقلبی از اصل پرداخته شده است. جهت خرید ماسک تنفسی خارجی و اطلاع از قیمت ماسک تنفسی می توانید با مراجعه به سایت راندنو لیست فروشندگان این محصول را مشاهده نمایید.

همچنین خوشحال می شویم که نظرات خود را در قسمت دیدگاه این مقاله برای ما به اشتراک بگذارید. تیم فنی راندنو آماده پاسخگویی و راهنمایی شما کاربران عزیز درخصوص هرگونه سؤالات رایج در زمینه ابزار و یراق است.