معرفی انواع فیلتر ماسک

معرفی انواع فیلتر ماسک

انواع فیلتر ماسک باتوجه به میزان جذب آلاینده ها در گستره تنوع وسیعی برخوردار هستند. فیلتر ماسک یکی از اصلی ترین قسمت های تشکیل دهنده ماسک های تنفسی است. این محصول به منظور مراقبت از سیستم تنفسی افراد در برابر مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. فیلتر ماسک ها براساس میزان جذب ذرات مضر و آلانده های محیط مورد نظر، به چند دسته تقسیم می شود.

جهت اطلاع از قیمت ماسک فیلتر دار با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشندگان این تجهیزات ایمنی را مشاهده نمایید. در این مقاله به آشنایی با ماسک فیلتر دار n95 و دیگر انواع این فیلترها می پردازیم. پس تا انتهای مطلب انواع فیلتر ماسک با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

انواع پوشش دهی فیلتر ماسک

انواع فیلتر ماسک های کارتریج دار براساس نوع پوشش صورت، به دو دسته کلی تقسیم می شوند. در این بخش به معرفی انواع ماسک فیلتر دار شیمیایی و کاربرد آنها می پردازیم.

فیلتر ماسک نیم صورت

این تجهیزات تنفسی یکی از پرکاربرترین انواع ماسک های موجود در بازار است. این ماسک ها از ویژگی های خاصی بررخوردار هستند. از این تجهیزات ایمنی در شرایطی که آلاینده های موجود در محیط به چشم افراد آسیب نمی رساند، استفاده می شود. لازم به ذکر است این نمونه از ماسک ها به صورت تک فیلتر و دو فیلتر تولید و به بازار ارائه می شوند.

فیلتر ماسک تمام صورت

ماسک های تمام صورت یکی دیگر از انواع ماسک فیلتر دار به شمار می آیند. این فیلترماسک ها در دسته فیلتر ماسک های شیمیایی قرار می گیرند. این ماسک ها همانطور که از نامشان پییداست، هنگام کار با مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که این نوع از ماسک ها تمامی قسمت های صورت افراد را پوشش می دهد. با استفاده از این ماسک ها از ورود هرگونه مواد آلاینده به ریه افراد جلوگیری می شود.

از این نوع ماسک ها با فیلترهای تمام صورت جهت انجام فعالیت های سمپاشی و کار در آزمایشگاه ها استفاده می شود.

انواع ماسک فیلتر دار صنعتی

این ماسک ها همانطور که از نامشان مشخص است، تنها به استفاده در مشاغل صنعتی محدود می شوند. درنتیجه استفاده ازز نمونه های صنعتی این فیلترها برای کار در مشاغل صنعتی مناسب نیست.

انواع پوشش دهی فیلتر ماسک
انواع پوشش دهی فیلتر ماسک

بیشتر بخوانید: فیلتر ماسک چیست؟


انواع فیلتر ماسک براساس میزان جذب

در بخش قبلی با انواع ماسک های تنفسی برای مواد شیمیایی آشنا شدید. فیلتر ماسک ها باتوجه به میزان جذبی که دارند، در انواع مختلفی طراحی و تولید شده اند. در این بخش از مطلب انواع فیلتر ماسک به بررسی میزان جذب فیلترهای ماسک می پردازیم.

 • ماسک هایی با قابلیت فیلترکننده ذرات
 • ماسک های الکتریکی تصفیه هوا
 • ماسک های نجات
 • ماسک تنفسی با کاور ذغال
 • ماسک های فیلترکننده انواع گاز و بخارات سمی

انواع کلاس ماسک های فیلتردار

انواع فیلتر ماسک براساس کلاس بندی ها و مشخصه هایی که دارند، به چند دسته تقسیم شده اند. در ادامه این بخش به بررسی انواع ماسک فیلتر دار ایمنی می پردازیم.

 • A: این نمونه از فیلترها به منظور جذب گازها و بخارهای آلی با نقطه جوش کمتر از 65 درجه سانتی گراد، مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که برچسب این نوع فیلتر به رنگ قهوه ای به بازار عرضه شده است.
 • B: این نوع از فیلترها قدرت بالایی در جذب بخارهای غیرآلی مانند منوکسید کربن و دی اکسید کربن دارند. برچسب این محصول با رنگ خاکستری شناخته شده است.
 • E: این فیلترها قدرت جذب زیادی در جذب بخارات اکسیدی دارند و برچسب آنها زرد رنگ است.
 • K: جذب آمونیوم و مشتقات آن از اصلی ترین کاربردهای این فیلتر است و به رنگ سبز ارائه می شوند.
 • CO: از کاربرد این فیلترها می توان به جذب مونواکسید کربن اشاره نمود. برچسب فیلتر ماسک های CO به رنگ سیاه هستند.
 • HgP3: بخار جیوه از گازهای سمی است و فیلترهای HgP3 به منظور جذب آنها مورد استفاده قرار می گیرند. برچسب آنها نیز با رنگ قرمز مشخص می شود.
انواع فیلتر ماسک
انواع فیلتر ماسک

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید فیلتر ماسک


انواع فیلترهای ماسک براساس نوع جذب مواد

 • R51A: انواع فیلتر ماسک R51A به منظور جذب بخارات آلی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • R52A: جذب سولفید هیدروژن، کلرین و کلراید هیدروژن از کاربردهای این فیلتر به شمار می آید.
 • R53A: این فیلترها مانند نمونه های  قبلی به منظور جذب هیدروژن و کلرین، مورد استفاده قرار می گیرند.
 • R54A: متیل آمین و آمونیاک از گازهایی هستند که این نوع از فیلترهای ماسک قدرت بالایی در جذب آنها دارند.
 • R59A: این فیلتر مانند فیلترهای HgP3 جهت جذب بخار جیوه کاربرد دارند. لازم به ذکر است برای جذب کلرین نیز می توان از این فیلترها استفاده نمود.
 • R60A: نوع دیگری از فیلترها در بازار موجود هستند که در مقابل فرمالدئید مورد استفاده قرار می گیرند.
 • 1R61: جذب بخارات آلی، متیل آمین، فرمالدئید و موارد مشابه از اصلی ترین کارکردهای این فیلتر بهه شمار می آید.

انواع فیلترکننده گاز و بخار

تقسیم بندی انواع فیلتر ماسک باتوجه به میزان جذب گرد و غبارهای موجود در هوا، از دیگر مباحثی است که در این بخش به بررسی آن می پردازیم.

 • FFP1: ماسک هایی که از این نوع فیلترها برخوردار هستند، در برابر گرد و غبارهای جامد و مایع غیرسمی کاربرد دارند. میزان جذبی که این فیلترها دارند، در برابر آیروسل هایی با تراکم 25 برابر حد مجاز، مقاوم هستند.
 • FFP2: ماسک هایی که تحت مشخصه FFP2 قرار دارند، در برابر آیروسل های جامد و مایع با میزان سمی بودن متوسط و با تراکم 12 برابر حد مجاز، مقاوم هستند.
 • FFP3: ماسک فیلتر دار ffp3 در برابر آلاینده هایی با سمیت بالا و با تراکم 50 برابر حد مجاز، مقاومت دارند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ماسک تنفسی


انواع فیلترکننده گاز و بخار
انواع فیلترکننده گاز و بخار

امیدواریم که مقاله انواع فیلتر ماسک برای شما مفید واقع شده باشد. در این مقاله از مجله راندنو به آشنایی با فیلتر ماسک شیمیایی و ضد گاز پرداخته شده است. جهت تهیه انواع فیلتر ماسک تنفسی می توانید با مراجعه به سایت راندنو لیست فروشندگان این تجهیزات را مشاهده نمایید.

همچنین خوشحال می شویم که نظرات خود را در قسمت دیدگاه این مقاله برای ما به اشتراک بگذارید. تیم فنی راندنو آماده پاسخگویی و راهنمایی شما کاربران عزیز درخصوص هرگونه سؤالات رایج در زمینه ابزار و یراق است.