انواع ماسک جوشکاری و کاربرد آن ها

انواع ماسک جوشکاری و کاربرد آن ها

ماسک جوشکاری از تجهیزات جوشکاری است که از چشم کاربر در برابر نور حاصل از جوشکاری محافظت می کند. در این مقاله به انواع ماسک جوشکاری و کاربرد آن ها می پردازیم.

خرید انواع ماسک جوشکاری
خرید انواع ماسک جوشکاری

آنچه در ادامه خواهید خواند:

نحوه عملکرد ماسک جوشکاری

کلاه ماسک جوشکاری دارای یک طلق است که در برابر چشم قرار می گیرد و این طلق فیلترکننده اشعه های UV و IR است. در واقع ماده به کار رفته در طلق یا شیشه این ماسک ها، این کار را انجام می دهد.

اهمیت استفاده از ماسک جوشکاری

فرد جوشکار بدون ماسک جوشکاری به هیچ عنوان قادر به انجام عملیات جوشکاری نیست زیرا بدون ماسک، چشم به اصطلاح دچار برق زدگی (ملتهب و متورم شدن چشم) می شود که این پدیده برای چشم مضر است و موجب بروز عارضه هایی همچون آب مروارید، حساسیت و … می شود. این کلاه ماسک از چشم و صورت در برابر جرقه های مختلف و اشعه های فرابنفش و مادون قرمز محافظت می کند.

اثرات اشعه UV و IR

 • ایجاد چین و چروک و پیری پوست
 • ملتهب شدن قرنیه چشم
 • تیرگی پوست
 • سرطان پوست
 • ایجاد آب مروارید
 • آسیب به شبکیه چشم
انواع ماسک جوشکاری
انواع ماسک جوشکاری

بیشتر بخوانید: معرفی کامل انواع ماسک و شیلد محافظ صورت و کاربرد آنها


انواع ماسک جوشکاری

این ماسک براساس نوع کاربردی که دارد به انواع مختلفی تقسیم می شود:

ماسک جوشکاری دستی

این ماسک از قدیمی ترین انواع ماسک جوشکاری به شمار می رود. این ماسک دارای دسته نگه دارنده است که کاربر می بایست با استفاده از آن، ماسک را جلوی صورت خود قرار دهد. این مدل از قیمت پایین تری برخوردار است. این ماسک برای انجام کارهای طولانی مدت مناسب نیست و از درجه حفاظت پایین تری برخوردار است. در این مدل باید لنز و شیشه را به صورت دستی تغییر داد.

ماسک جوشکاری دستی
ماسک جوشکاری دستی

کلاه ماسک جوشکاری

این محصول دارای بندهای رگلاژی است که مانند یک کلاه بر روی سر کاربر قرار می گیرد و کاربر دیگر نیازی به نگه داشتن آن ندارد. قسمت لنز این محصول می تواند باز و بسته شود و کاربر باید آن را به صورت دستی تعویض نماید. جنس این کلاه ماسک می تواند فلزی، آلومینیومی و یا استیل باشد.

نوع دیگر این نوع ماسک های جوشکاری به صورت کلاه هودی از جنس چرم است که بر روی سر قرار می گیرد و قسمت سر و گردن را به صورت کامل می پوشاند.

کلاه ماسک جوشکاری
کلاه ماسک جوشکاری

بیشتر بخوانید: نکات مهم ایمنی جوشکاری


ماسک جوشکاری اتوماتیک

این وسیله از پرکاربردترین انواع ماسک جوشکاری است و به صورت کلاه تولید می شود. در این ماسک نیازی به تنظیم کردن و نگه داشتن وجود ندارد. لنز و طلق به کار رفته در این مدل از ماسک های جوشکاری، نور حاصل از جوشکاری را شناسایی می کند، متناسب با آن تیره می شود و از چشم محافظت می کند. این مدل ماسک های جوشکاری برای انجام کارهای طولانی مدت هستند و باعث کاهش خستگی کاربر می شوند.

قیمت این ماسک جوشکاری بسیار بالاتر از نمونه های دیگر است اما در عوض در وقت و انرژی شما صرفه جویی می کند و استفاده از آن بسیار راحت تر از نمونه های دیگر است.

ماسک جوشکاری اتوماتیک
ماسک جوشکاری اتوماتیک

نکات مهم در خرید ماسک جوشکاری

 • همان گونه که در قسمت بالا گفته شد، ماسک های جوشکاری در انواع مختلفی تولید می شوند. در واقع کارایی تمامی آن ها یکی است اما ماسک های جوشکاری دستی معمولاً برای انجام کارهایی با مدت زمان کم و ولتاژ پایین مناسب هستند.
 • طراحی استاندارد و ارگونومیک محصول از دیگر عوامل مهم و تأثیرگذار در انتخاب و خرید ماسک جوشکاری است.
 • نسبت واکنش ماسک ها به اشعه ها متفاوت است. ماسکی مناسب است که کمتر از 0.1 ثانیه به نور و اشعه واکنش نشان دهد. به اصطلاح به این بازه زمانی، زمان تاخیر یا Delay گفته می شود.
 • زوایه دید کاربر به ویژه در کلاه ماسک های جوشکاری موضوع بسیار مهمی است.
 • ماسک جوشکاری کلاهی باید به گونه ای طراحی و تولید شده باشد که گرما، رطوبت و بخارهای موجود در کلاه را به حداقل برساند و مانع از تعریق سر کاربر شود.
 • وزن ماسک جوشکاری باید مناسب باشد و موجب خستگی کاربر نشود.
 • جنس به کار رفته در بدنه ماسک نیز باید مناسب باشد. معمولاً انواع فلزی این ماسک ها از وزن بیشتری برخوردار هستند.
 • قابلیت تنظیم در ماسک هایی که بر روی سر قرار می گیرند،موضوعی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
 • به شرکت تولیدکننده، گارانتی و خدمات پس از فروش نیز باید توجه داشت.
نکات مهم در خرید ماسک جوشکاری
نکات مهم در خرید ماسک جوشکاری

بهترین ماسک جوشکاری

شرکت تولیدکننده محصول از مهم ترین معیارها در خرید ماسک جوشکاری است. امروزه شرکت های زیادی به تولید این محصول می پردازند که از بین آن ها می توان به ماسک جوشکاری تک پلاست، هترمن، اخوان، آروا، وینر و … اشاره کرد.


بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع ابزار جوشکاری


قیمت ماسک جوشکاری

قیمت ماسک های جوشکاری بسته به نوع آن ها متفاوت است. کلاه ماسک جوشکاری قیمت بالاتری نسبت به ماسک های دستی دارد و ماسک های اتوماتیک قیمت بالاتری نسبت به دو نوع دیگر دارند. شرکت تولیدکننده این محصول نیز در قیمت آن مؤثر است.

کاربران می توانند قیمت انواع ابزار ایمنی را در سایت راندنو مشاهده کنند و با فروشندگان به صورت مستقیم ارتباط برقرار نمایند. علاوه بر این، کاربران در صورت نیاز می توانند سؤالات و نظرات خود را درخصوص انواع ماسک جوشکاری در زیر این مقاله درج نمایند.


بیشتر بخوانید: عوارض و خطرات جوشکاری