دریافت قبض برق با پیامک

دریافت قبض برق با پیامک

دریافت قبض برق با پیامک یکی از روش هایی است که پس از حذف قبض برق کاغذی مورد استفاده قرار می گیرد. به کمک این روش و تنها با وارد کردن چند عدد می توانید قبض برق خود را مشاهده و حتی آن را پرداخت کنید.

در گذشته مأموران برق باید به تک تک منازل، کارگاه ها، مغازه ها و … مراجعه می کردند و عدد کنتور را می خواندند و سپس براساس آن قبض برق صادر می شد. اما با توسعه کنتورهای هوشمند، قبض های کاغذی جمع آوری شدند.

دیجیتالی کردن قبوض و حذف کاغذ سبب صرفه جویی در وقت و هزینه می شود. قبض دیجیتال، قطع درختان برای تولید کاغذ را نیز کاهش می دهد. در بسیاری از مواقع قبض های کاغذی گم می شدند و افراد نمی توانستند آن ها را پرداخت کنند. به همین دلیل باید به صورت حضوری به شرکت برق مراجعه می کردند و مدارک مربوطه را ارائه می دادند و سپس قبض خود را پرداخت می کردند.

دریافت قبض برق با پیامک یکی از ساده ترین روش های دریافت قبض و پرداخت آن است.

اگر قصد دارید قبض برق خود را پرداخت کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به آموزش دریافت و پرداخت قبض برق با اس ام اس و دیگر امکانات آن اشاره خواهیم کرد.

آنچه در ادامه می خوانیم:

حذف قبض برق کاغذی

روش دریافت قبض برق با پیامک چند سالی است که برای مشاهده و دریافت قبض مورد استفاده قرار می گیرد. طرح خوب و ملی قبض سبز، مهر ماه سال 1398 آغاز شد. در این طرح قرار است دیگر قبض های کاغذی چاپ نشوند و مصرف کنندگان باید از روش های دیگر برای پرداخت و مشاهده قبض خود استفاده کنند.

حذف قبض های کاغذی مزایای بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال، دیگر هزینه ای جهت تولید قبض پرداخت نمی شود. با ارئه قبض های دیجیتال، قبض های کاغذی دیگر گم نمی شوند و افراد نیازی نیست برای پرداخت قبض به شرکت های توزیع برق مراجعه کنند.

با حذف قبض های کاغذی، قطع درختان برای تولید کاغذ نیز کاهش پیدا کرد. بنابراین قبض های دیجیتالی با سلامت محیط زیست نیز سازگاری دارند. حذف قبض های کاغذی سبب صرفه جویی در وقت مصرف کنندگان و کارمندهای شرکت برق می شود. به عنوان مثال، مصرف کنندگان نیازی نیست به شرکت مراجعه کنند و مأموران اداره برق نیازی به کنتورخوانی ندارند.

با حذف قبض های کاغذی شاید برای شما این سؤال پیش آید که چطور قبض هایمان را پرداخت کنیم. در ادامه به روش دریافت قبض برق با پیامک خواهیم پرداخت.

حذف قبض برق کاغذی
حذف قبض برق کاغذی

بیشتر بخوانید: محاسبه آنلاین قبض برق


پیامک دریافت قبض برق

یکی از راحت ترین راه ها جهت مشاهده قبض و پرداخت آن، دریافت قبض برق با پیامک است. برای دریافت قبض با اس ام اس باید شماره همراه کسی را که معمولاً قبض برق را پرداخت می کنند، در سیستم و شرکت ثبت کنید. این شخص می تواند مدیر ساختمان، سرپرست خانواده، مالک واحد (برای مستأجران) و … باشد. به دو روش می توانید اطلاعات و شماره تماس خود را در سایت اداره برق استان ثبت کنید:

  • ابتدا باید وارد سایت اداره برق استان خود شوید و سپس از بخش خدمات صورت حساب، شماره تلفن همراه مورد نظر خود را وارد کنید. در این بخش برای ثبت شماره موبایل باید شناسه قبض را نیز داشته باشید.
  • راه دیگر برای ثبت شماره موبایل، ارسال پیامک شناسه قبض با پسوند 1* به شماره 10001521 است. توجه داشته باشید که باید از همان تلفنی که می خواهید در سامانه ثبت شود، استفاده کنید. با ارسال شناسه به همراه 1* صورتحساب دوره ای و با ارسال شناسه قبض بدون 1* آخرین صورتحساب برق مصرفی به شما ارسال می گردد.

پس از ارسال پیامک شناسه قبض با پسوند 1* به شماره 10001521، یک پیامک از شرکت توزیع نیروی برق برای شما ارسال می شود که نشانه تأیید شماره همراه مورد نظر شما است. پس از ارسال این اس ام اس، تمامی قبض های برق با شناسه قبضی که ارسال کرده اید، به خط شما ارسال می شوند.

دریافت قبض برق با پیامک
دریافت قبض برق با پیامک

بیشتر بخوانید: دریافت قبض برق با شماره کنتور


دریافت پیامک قبض برق پس از تغییر مکان

برای دریافت قبض برق با پیامک در صورتی که مکان خود را تغییر داده اید، باید شناسه قبض خود را در سامانه تغییر دهید زیرا با عوض شدن مکان، شناسه قبض نیز تغییر می کند. در این صورت قبض قدیمی برای شماره شما ارسال خواهد شد.

برای تغییر قبض باید شناسه قبض محل قبلی را با پسوند 2* به شماره 10001521 ارسال کنید تا شماره تماس شما از سیستم حذف شود. در این صورت دیگر هیچ قبضی به شما پیامک نمی شود. پس از ارسال پیامک حذف به شماره 10001521، شرکت توزیع یک اس ام اس برای شما ارسال می کند که در آن گفته شده شناسه قبض صحیح اشتراک خود را با پسوند 1* وارد کنید.

در نیتجه باید شماره شناسه قبض مکان جدید را به همان روش های اولیه در سیستم ثبت کنید تا پس از آن قبض های جدید به شما ارسال شود.


بیشتر بخوانید: دانلود برق من به صورت تصویری و گام به گام


راهنمای استعلام قبوض الکترونیکی از طریق سامانه 10001521

در ادامه این مقاله به راهنمای دریافت قبض برق با پیامک می پردازیم:

  • ارسال عدد شناسه قبض به سامانه 10001521: آخرین صورت حساب برق مصرفی اعلام می گردد.
  • ارسال 1*عدد شناسه قبض به سامانه 10001521: صورت حساب دوره ای مصرف برق به صورت مستمر ارسال می گردد.
  • ارسال 2*عدد شناسه قبض به سامانه 10001521: ارسال صورت حساب دوره ای مصرف برق به صورت مستمر حذف می شود.
  • ارسال عدد صفر به سامانه 10001521: تعداد شناسه قبض های اعلام و ثبت شده به همراه نام مشترک اطلاع رسانی می شود.
  • ارسال علامت سوال ؟ به سامانه 10001521: راهنمای سامانه پیامکی ارسال می شود.
راهنمای استعلام قبوض الکترونیکی از طریق سامانه 10001521
راهنمای استعلام قبوض الکترونیکی از طریق سامانه 10001521

بیشتر بخوانید: روش های کاهش مصرف برق


دریافت قبض برق با شماره ثابت 1521

اگر از آن دسته افرادی هستید که کار کردن با گوشی موبایل برای شما دشوار است و روش های دریافت قبض برق با پیامک را نمی توانید پشت سر بگذارید، می توانید با شماره ثابت 1521 تماس بگیرید.

پس از تماس با این شماره باید شناسه قبض خود را به همراه کلید مربع وارد کنید. در نهایت مبلغ قابل پرداخت قبض برق به شما اعلام می شود. در صورت تمایل می توانید از طریق همین شماره و تلفن گویا و به کمک رمز پویا (رمز دوم بانکی) صورتحساب خود را پرداخت کنید.