ثبت فروشگاه

تیغ فرز

تیغ فرز قطعه ای است که بر روی دستگاه اور فرز نجاری قرار می گیرد. این قطعه یکی از اصلی ترین بخش های تشکیل دهنده دستگاه فرز است. تیغه فرز به تنهایی قابلیت استفاده ندارد و باید بر روی دستگاه فرزها نصب شود. این قطعه در زمینه ساخت قطعات صنعتی کاربرد زیادی دارد. تیغ های فرز در انواع مختلفی تولید می شوند. هر یک از انواع این تجهیزات، در شکل های مختلف و اندازه های گوناگون تولید می شوند. قیمت تیغه فرز به مواردی همچون نوع تیغه، جنس محصول، کاربرد و شرکت سازنده بستگی دارد. در نتیجه با توجه به پارامترهای نام برده شده، می توانید به خرید تیغ فرز نجاری اقدام نمایید.

تیغه فرز چیست؟

فرزکاری یکی از رایج ترین عملیات حذف قسمت های اضافه از قطعه کار است. استفاده از دستگاه فرزها به تنهایی ممکن نیست. استفاده از این دستگاه نیازمند دیسک فرز و تیغه است. دستگاه فرزها از قابلیت ایجاد طرح و شیار بر روی سطوح برخوردار هستند. انجام عملیات مختلف بر روی سطوح، با استفاده از تیغه های مختلف امکان پذیر است.

به طور کلی تیغ فرز وسیله ای است که برای فرم دهی و براده برداری قطعات، استفاده می شود. با نصب این تیغه بر روی دستگاه و به واسطه نیروی دوار، فعالیت مورد نظر انجام می گیرد. در این فرآید، در اثر برخورد قطعه دوار، بخش هایی از سطح کار به عنوان براده یا زائده جدا می شوند. در نهایت، خروجی کار قطعه دلخواه و مورد نظر شما خواهد بود.

این تیغه ها قابلیت ایجاد طرح و شکل های مختلف قطعه کار را دارند. همچنین این ویژگی تیغه ها به نوع و شکل آنها نیز بستگی دارد. این تجهیزات معمولاً با استفاده از متریال فولاد ساخته می شوند. همچنین از قدرت و طول عمر بالایی برخوردار هستند. با تعویض تیغ فرز نیز می توانید نوع برش و جهت آن را به طور کامل تغییر دهید.

دستگاه سی ان سی چیست؟

دستگاه CNC نوعی فرز صنعتی است که توسط نرم افزارهای کامپیوتری کنترل و هدایت می شود. با استفاده از این تجهیزات، دخالت افراد در انجام فعالیت های مورد نظر به حداقل می رسد. با استفاده از این ابزار صنعتی، تمامی فعالیت های فرزکاری با سرعت و دقت بالا انجام می شود.

انواع دستگاه سی ان سی

نوعی از دستگاه فرزها در بازار موجود هستند که با نام اورفرز شناخته شده اند. در ادامه به بررسی انواع ماشین CNC و کاربرد آنها می پردازیم.

دستگاه سی ان سی عمودی

یک نوع از این دستگاه در بازار موجود است که ابزار برشی و اسپیندل آن، به صورت عمود نسبت به میز قرار می گیرد. محدوده حرکتی این ابزار به صورت عمودی است. استفاده از این محصول به منظور ایجاد برش های عمودی مناسب است. همچنین در زمینه حفاری و سوراخکاری می توانید از این ابزار استفاده کنید. استفاده از مدل عمودی این دستگاه هیچگونه محدودیتی ندارد. فرزکاری و ایجاد برش بر روی متریال های فلزی و پلاستیکی با استفاده از این محصول انجام می شود.

دستگاه سی ان سی افقی

ماشین فرز افقی در سه جهت طولی، عرضی و عمود بر یکدیگر حرکت می کند. این ماشین ها در انواع یونیورسال و ساده تولید می شوند. از این دستگاه به منظور تراشیدن سطوح و شیارهای مستقیم و مارپیچ استفاده می شود. به طور کلی در این ابزار، میز ثابت است و  ابزارآلات برشی بر روی یک اسپیندل متحرک نصب شده اند. استفاده از این تجهیزات در مواردی کاربرد دارد که به دقت کمتری نیاز باشد. لازم به ذکر است این قطعه، شیارهای عمیق تری را بر روی قطعه کار ایجاد می کند. مونتاژکاری و جدا کردن قطعات از یکدیگر، از عمده کاربردهای این ابزار به شمار می آید.

انواع تیغ فرز

همانطور که در ابتدا گفته شد، تیغه ها براساس ایجاد نوع برش، در مدل های مختلفی تولید می شوند. مقاومت و نوع کاربرد این قطعات با یکدیگر تفاوت هایی دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

تیغ فرز انگشتی

فرز انگشتی یکی از انواع دستگاه فرزها است. این ابزار ظاهری استوانه ای شکل دارد. عملکرد این دستگاه به گونه ای است که به صورت محوری وعمودی، پرداخت قطعه کار را انجام می دهد. انواع تیغ فرز انگشتی به منظور ایجاد شیار بر روی قطعه کار مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین ایجاد شیار و براده برداری سطوح جانبی را با دقت بالایی انجام می دهد. تیغ فرز مینیاتوری نیز در این دسته قرار می گیرد.

تیغ فرز غلطکی

نوع دیگری از این تجهیزات در بازار موجود است که آن را با نام تیغه غلطکی می شناسند. قطر خارجی این ابزار فرآیند براده برداری را انجام می دهد. لازم به ذکر است از این قطعه به منطور تراش سطوح نیز استفاده می شود.

تیغه فرز پولکی

استفاده از این تیغه بر روی دستگاه فرز عمودی کاربرد دارد. با استفاده از قطر خارجی این ابزار، براده برداری از قطعه کار امکان پذیر است.

تیغ فرز اره ای

ایجاد شیارهای باریک از عمده کاربردهای این قطعه به شمار می آید. استفاده از این ابزار بر روی دستگاه فرز افقی کاربرد دارد. این تجهیزات نیز توسط قطر خارجی، براده برداری سطوح را انجام می دهند.

تیغه فرز پیچ تراشی

استفاده از این تیغه در زمینه انجام فعالیت های پیچ زنی کاربرد دارد. لازم به ذکر است که این محصول با استفاده از دستگاه افقی فرآیند کار را انجام می دهد.

تیغه فرز مدولی

تیغ فرز دیامترال یا مدولی نوع دیگری از این لوازم جانبی است. استفاده از این ابزار در دستگاه CNC افقی کاربرد دارد. این محصول عملیات تراش را توسط نیروی چرخشی انجام می دهد.

تیغ فرز کف تراش

جنس دندانه های این تیغه از کاربید ساخته شده است و از طول عمر بالایی برخوردار است. استفاده از این محصول در زمینه برش قطعات به صورت محوری، مناسب نیست.

تیغه پیشانی تراش

این قطعات نمونه قدیمی تر تیغه ها هستند. امکان استفاده از آنها با دستگاه فرزهای جدید وجود ندارد. از این محصول برای فرزکاری سطح مورد نظر در کوتاه ترین زمان ممکن استفاده می شود.

تیغ فرز شیارزن

نمونه های شیارزن این محصول یکی از پرکاربردترین انواع تیغه های فرز هستند. از این قطعه به منظور خالی کردن قطعات چوبی و ایجاد اتصالات مختلف، استفاده می شود. این ابزار با قطرهای گوناگون تولید می شود. از رایج ترین سایزهای این تیغه می توان از 12، 16 و 20 میلی متر نام برد. ایجاد فاق پله ای و شیارهای مختلف، از عمده کاربردهای این ابزار محسوب می شوند.

تیغه فرز T شکل

از این قطعه در فرزهای عمودی استفاده می شود و شیارهایی به شکل T بر روی قطعه کار ایجاد می کند.

تیغه فرز چب بر و راست بر

این تیغه ها شباهت زیادی به تیغه های فرز انگشتی دارند. مدل های مختلف این محصول براساس شکل دندانه از یکدیگر متمایز می شوند. عملکرد این محصول به گونه ای است که قطعه کار را از دو طرف برش می زند. استفاده از این محصول در زمینه برش کاری های سنگین رایج است.

تیغ فرز دم چلچله ای

استفاده از این تیغه در دستگاه سی ان سی عمودی رایج است. همانطور که از نام این ابزار مشخص است، به منظور ایجاد شیارهای دم چلچله بر سطوح استفاده می شود.

تیغه فرز جناغی

از این قطعه در فرزهای افقی استفاده می شود. عمده کاربرد این ابزار، ایجاد شیارهایی با زوایای مختلف 30، 45 و 60 درجه است.

جنس تیغه فرز

همانطور که پیش از این گفته شد، این تجهیزات با استفاده از متریال های مختلفی تولید می شوند.

فولاد کربنی

این متریال قیمت مقرون به صرفه ای دارد. نقطه ذوب این فولاد 200 درجه است. مقاومت این ماده نسبت به نمونه های دیگر، کمتر است.

فولاد افزار آلیاژی تندبر

این فولاد از افزودن چند ماده شیمیایی به فولاد کربنی تولید شده است. این فولاد از مقاومت فیزیکی و حرارتی بالاتری برخوردار است. همچنین یکی از رایج ترین و کاربردی ترین انواع تیغه ها در صنعت است.

کاربید سمانته

مقاومت این ابزارآلات، بیشتر از فولاد تندبر است. این متریال شبیه به سرامیک است. در برابر ضربات ناگهانی نیز آسیب پذیر است.

فرزهای سرامیکی

این نوع از تیغه ها از استحکام بالایی برخوردار هستند. مقاومت فرسایشی و سرامیکی این تجهیزات زیاد است اما انعطاف پذیری پایینی دارد. به همین دلیل احتمال ترک خوردگی در آنها زیاد است. از این محصول برای فرزکاریقطعات سخت مانند فولاد پرکربن و چدن استفاده می شود.

عناصر دیگری همچون وانادیوم، کروم، ولفرام، مولیبدون و دیگر مواد در تولید این تجهیزات استفاده می شوند.

بهترین مارک تیغ فرز

شرکت های متعددی به تولید انواع تیغه های فرز پرداخته اند. در ادامه به معرفی محبوب ترین تولیدکنندگان این تجهیزات می پردازیم:

تیغ اور فرز رونیکس

رونیکس یکی از محبوب ترین تولیدکنندگان  انواع ابزارآلات در جهان است. محصولات رونکس از کیفیت بالایی برخوردار هستند و براساس استانداردهای بین المللی تولید می شوند. این برند در سال 1379 توسط محمدرضا رامخو تأسیس شد. ست تیغ اور فرز رونیکس مدل RH-5340 یکی از محبوب ترین تیغه های تولید شده توسط این برند است.

تیغ فرز دامار

دامار شرکت دیگری است که در زمینه تولید ابزارآلات فعالیت می کند. این شرکت با تولید و عرضه محصولات با کیفیت توانسته است جایگاه ویژه ای در بازار ابزارآلات به دست آورد. از برترین مدل های این قطعات که توسط دامار به بازار عرضه شده است، می توان  از DM083003-60 نام برد. ست  تیغه اور فرز دامار نیز در میان مصرف کنندگان محبوبیت به سزایی دارد.

قیمت تیغ فرز

قیمت تیغ فرز دم چلچله ای، مدولی، پولکی و دیگر انواع این تجهیزات به متریال به کار رفته در ساختار آنها، نوع تیغه و کاربرد آن بستگی دارد. جهت تهیه تیغ فرز همه کاره با مراجعه به راندنو می توانید به صورت مستقیم با فروشندگان این تجهیزات در ارتباط باشید.

خرید تیغ فرز

برای خرید تیغ فرز می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت تیغه اور فرز و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع