ثبت فروشگاه

نری و مادگی

نری و مادگی به اصطلاح سوکت پلاگ نیز نامیده می شود. این محصولات وظیفه ی ایجاد اتصال و یا برقراری ارتباط میان سیم های دو دستگاه مختلف را برعهده دارند. نری و مادگی برق در سایزها و انواع مختلفی به بازار عرضه می شود و جنس بدنه آن ها عمدتاً از پلاستیک و PVC است و ار مقامت بالایی برخوردار هستند. 

نری یا پلاگ

نری صنعتی به شکل یک نوع پریز ارائه شده است که بر روی آن تعدادی پین و یا به اصطلاح شاخ قرار گرفته است. تعداد و شکل ظاهری این پین ها باید با تعداد حفره های موجود بر روی مادگی مطابقت داشته باشد تا نری و کانکتور مادگی به راحتی به هم اتصال داشته باشند. جنس پین ها و نحوه اتصال آن ها یک امر بسیار مهم است زیرا در نری های بی کیفیت، این پین ها هرز شده و خاصیت خود را از دست می دهند. 

مادگی یا سوکت

این محصولات دارای حفره ها و سوراخ هایی هستند که تعداد و شکل ظاهری آن ها با شاخ های قرار گرفته بر روی نری مطابقت دارد. جهت برقراری اتصال میان دو دستگاه از هر دو نوع یعنی سوکت و پلاگ استفاده می شود. 

انواع نری مادگی صنعتی

نری مادگی برق صنعتی بر اساس نوع کاربرد و محل مورد استفاده به چند دسته تقسیم می شوند:

  • نری مادگی سیار: این دسته از سوکت پلاگ ها قابل استفاده برای مواقعی هستند که امکان جا به جایی آن ها وجود دارد. این نوع سوکت ها نیازی به نصب و یا سوراخ کاری ندارند و به راحتی حمل می شوند. 
  • نری مادگی تابلویی: از سوکت نری و مادگی تابلویی اغلب برای نصب در تابلوهای برق استفاده می شود. به نری و سوکت مادگی تابلویی CEE Plug نیز گفته می شود.
  • نری مادگی دیواری: پیش از استفاده از نری مادگی های دیواری می بایست محل نصب آن ها تعبیه شده و سپس سوکت پلاگ به صورت روکار و یا توکار نصب شود. این تجهیزات ثابت هستند و امکان جا به جایی برای آن ها وجود ندارد.

نکات مهم در خرید نری و مادگی برق

  1. درجه حفاظت و یا IP این محصولات یک امر بسیار مهم است. از نری و مادگی برق در کارگاه ها، کارخانه ها، اداره ها، خطوط تولید، خطوط انتقال و توزیع برق و بسیاری از مکان های دیگر استفاده می شود. به همین دلیل ممکن است این محصولات در معرض تابش اشعه های مضر، پاشش آب، رطوبت و نم، گرد و غبار و یا سایر عوامل محیطی قرار بگیرند به همین دلیل IP و درجه حفاظت باید قبل از خرید نری و مادگی بررسی شود. سوکت پلاگ ضد انفجار، یک محصول با مقاومت بالا است که در محیط های صنعتی از آن استفاده بسیار می شود.  
  2. سایز و اندازه این محصولات نیز اهمیت ویژه ای دارد. اندازه کانکتور نری و مادگی باید متناسب با ابعاد مجموعه انتخاب شوند. 
  3. نوع کاربرد این تجهیزات یک نکته مهم در خرید است زیرا در برخی از مجموعه ها از نوع سیار و در برخی دیگر از نوع دیواری و یا تابلویی آن استفاده می شود. 
  4. مطابقت نری مادگی با نرخ جریان نامی، فرکانس، محدوده محافظت ولتاژ و ... در انتخاب و خرید نری مادگی صنعتی یک موضوع بسیار مهم است. این محصولات عمدتاً در بازه جریانی 16 آمپر الی 125 آمپر ساخته و به بازار عرضه می شوند.
  5. برخی از سوکت پلاگ ها دارای ارت هستند. ارت موجود در این تجهیزات ایمنی بیشتری را برای آن فراهم می کند. 
  6. برخی از نری مادگی های مخصوص، قادر به حفاظت ولتاژ در مقادیر پایین هستند و از آن ها در شرایط های خاص استفاده می شود. به عنوان مثال از این تجهیزات در کانتینرها، اطراف بویلرها، محفظه های فلزی و ... استفاده می شود. 

قیمت نری مادگی صنعتی

از برترین شرکت های تولیدکننده این محصول می توان به نری مادگی پارسا، PCE اتریش، فاماتل، پارت الکتریک و .... اشاره کرد. در سایت راندنو لیست قیمت نری مادگی صنعتی قابل مشاهده است و فروشندگان و نمایندگی های سوکت پلاگ آماده ارائه خدمت به مراجعه کنندگان هستند.

لیست مقایسه

برند