انواع سیم

هر آنچه باید درباره انواع سیم و کاربردهای آن بدانید

انواع سیم در سیستم های برقی و الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. بدون وجود سیم و کابل، جریان الکتریکی برقرار نمی شود. به همین دلیل این تجهیزات مهم ترین بخش سیستم های الکتریکی محسوب می شوند. کیفیت بالای این محصولات، سبب افزایش ایمنی و بهبود انتقال جریان برق می شود.

در این مقاله به معرفی سیم، کاربرد ها و انواع آن خواهیم پرداخت. با مجله راندنو همراه باشید.

سیم چیست؟

سیم از یک هادی رسانا تشکیل شده است. به کمک سیم برق، جریان الکتریکی از یک مکان به مکان دیگر انتقال پیدا می کند. این محصولات انواع مختلفی دارند و در ابعاد و جنس های گوناگون به بازار عرضه می شوند. این محصولات در دو نوع کلی تولید و ارائه می شوند:

 1. سیم مسی
 2. سیم آلومینیومی

سیم های مسی دارای هادی از جنس مس هستند. سیم های آلومینیومی هادی از جنس آلومینیوم دارند. مس رسانایی بیشتری نسبت به آلومینیوم دارد و کیفیت آن نیز بهتر است. به همین دلیل، قیمت نوع مسی از آلومینیومی بیشتر است. از آنجاییکه تجهیزات مسی روز به روز در حال افزایش قیمت هستند، امروزه سیم و کابل آلومینیومی جایگزین آن ها شده است.

این محصولات بیشترین کاربرد را در ساختمان ها، تابلوسازی ها، کارخانه ها و خطوط تولید، لوسترسازی ها و … دارند.

این محصولات به دو صورت روکش دار و بدون روکش به بازار عرضه می شوند. سیم بدون روکش تنها از یک هادی رسانا تشکیل شده است. اما سیم روکش دار، علاوه بر هادی، یک عایق نیز دارد. سیم آلومینیومی و سیم مسی روکش دار کاربردهای بیشتری نسبت به نوع بدون روکش دارند.

در ادامه به معرفی انواع سیم های روکش دار خواهیم پرداخت.

انواع سیم برق

 1. سیم برق مفتولی: سیم مفتولی تنها از یک رشته هادی تشکیل شده است. یه این محصولات، سیم خشک و یا تک لا نیز گفته می شود. از این محصولات اغلب در تابلوهای برق استفاده می شود. ولتاژ این تجهیزات بین 300 تا 500 ولت است. این محصولات می توانند سطح مقطع های متفاوتی داشته باشند. اغلب سیم های مفتولی سطح مقطعی معادل ۱.۵ تا ۲۴۰ میلی متر مربع دارند. این محصول نسبت به سایر سیم ها، مقاومت بیشتری در مقابل خوردگی و پوسیدگی دارد. علاوه بر این، قیمت این تجهیزات نیز از نوع افشان آن کمتر است.
 2. سیم برق افشان: این سیم از تابیده شدن تعداد بی شماری رشته رسانا تشکیل شده است که در زیر یک عایق قرار گرفته اند. به این محصولات سیم نرم نیز گفته می شود. این تجهیزات دارای انعطاف پذیری بسیار خوبی هستند. به همین دلیل در سیم کشی ساختمان از این محصولات استفاده می شود. سیم برق افشان همانند نوع مفتول، دارای سطح مقطع های متفاوتی هستند. هم چنین تعداد رشته های آن نیز حائز اهمیت است. ولتاژ نامی این محصول در بازه 300 الی 500 ولت قرار می گیرد.
 3. سیم برق نیمه افشان: این سیم ها از انعطاف پذیری بیشتری نسبت به نوع مفتولی برخوردارند و خاصیتی ما بین مفتول و افشان دارند.
 4. سیم ارت: سیم مسی ارت، روکشی به رنگ زرد و سبز دارد و وجود آن در سیم کشی یک مجموعه ضرورت دارد. از این محصول جهت ایجاد سیستم های ارتینگ استفاده می شود. این محصولات مس بسیار خالصی دارند به همین دلیل مقاومت اهمی آن ها پایین است. استفاده از سیستم ارتینگ در یک مجموعه سبب افزایش امنیت می شود.
 5. سیم نایلون: این محصولات از چسبیدن دو سیم مسی نازک به یکدیگر ساخته شده اند. هادی این تجهیزات از نوع افشان است و عمده کاربرد آن در صنعت ساختمان سازی است. این محصول، یکی از انواع سیم برق خانگی است که دارای قدرت ضعیفی است. به همین دلیل در صنعت استفاده چندانی ندارد.
 6. سیم لاکی: سیم نازک لاکی محصولی است که از یک رشته هادی با یک عایق بسیار نازک تشکیل شده است. سیم مسی لاکی حجم و ضخامت بسیار کمی دارد و به همین دلیل در سیم پیچی های موتور و یا ترانسفورماتور مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل برخی از افراد به آن سیم ترانس نیز می گویند.

عایق سیم

این محصولات می توانند عایق های متفاوتی داشته باشند:

 1. عایق PVC
 2. عایق TPR
 3. عایق XLPET یا پلی اتیلن
 4. عایق پلاستیکی

نام گذاری سیم های برق

نامگذاری این محصولات براساس پارامترهایی هم چون نوع عایق، شکل هادی، جنس و … صورت می گیرد. هریک از این محصولات دارای یک مشخصه هستند که از کنار هم قرارگیری حروف زیر ساخته شده است:

 • F: سیم نرم این حرف را در نام خود دارد.
 • N: سیم مسی نرم که مطابق استاندارد VDE آلمان ساخته می شود.
 • Y: اگر سیم از عایق پی وی سی در ساختار خود استفاده کرده باشد، حرف Y در نام آن به چشم می خورد.
 • S/Z: این دو حرف نشان می دهند که سیم کاربرد به خصوصی دارد.
 • A: سیم هایی که مناسب سیم کشی داخل لوله هستند، در عنوان خود حرف A دارند.
 • M: این سیم ها در برابر رطوبت از خود مقاومت نشان می دهند.

رنگ هر یک از این تجهیزات، نشان دهنده عملکرد آن در مدار است. هر رنگ دارای فاز و کد مخصوص است. روکش سیم برق در رنگ های قرمز، زرد – آبی، سبز، سفید – خاکستری و مشکی به بازار عرضه می شود.

تفاوت سیم و کابل

هر دو این تجهیزات حامل جریان الکتریکی هستند و از یک هادی و عایق برق تشکیل شده اند اما میان این دو محصول تفاوت هایی نیز وجود دارد:

 1. به طور کلی سیم ها جزئی از کابل هستند و اجتماع آن ها اغلب کابل ها را تشکیل می دهد.
 2. سیم دارای یک لایه روکش عایق است اما کابل علاوه بر عایق، می تواند یک نوع محافظ، آرمور و یا ژاکت نیز داشته باشد.
 3. کابل های برق قابلیت تولید در سطح مقطع های بسیار بزرگ را دارند. اما سیم ها تا یک سطح مقطع خاص تولید می شوند.
 4. هزینه تولید کابل از تولید سیم بیشتر است.

بیشتر بخوانید: کابل آرموردار چیست ، مشخصات و کاربرد کابل زره دار


بهترین سیم برق ساختمان

از انواع سیم مسی و آلومینیومی می توان در ساختمان استفاده کرد. این محصولات بیشترین کاربرد را در صنعت ساختمان سازی دارند. در ساختمان هایی با ابعاد کوچک تر، از برق تک فاز و در ساختمان های بزرگ تر از برق سه فاز استفاده می شود. لازم به ذکر است که سیم برق ساختمان باید دارای استانداردهای کیفی باشد.

انواع سیم کشی ساختمان

 • کابل برق از تیر و یا کنتور به همراه یک سیم ارت به ساختمان کشیده می شود.
 • در سیستم های روشنایی ساختمان اغلب از سیم هایی با سطح مقطع 1.5 میلی متر مربع استفاده می شود.
 • برای کلید پریز ساختمان اغلب از سیم برق 2.5 استفاده می شود.
 • سیم هایی که تحت عنوان سیم های اصلی ساختمان به کار برده می شوند، اغلب سطح مقطعی معادل 4 میلی متر مربع دارند.
 • سیم های مخصوص برای راه اندازی کولرهای آبی اغلب سطح مقطعی معادل 2.5 میلی متر مربع دارند.
 • برای کولرگازی به طور معمول از سیم مسی کولر گازی که دارای سطح مقطعی معادل 4 میلی متر مربع است، استفاده می شود.

قیمت سیم برق

از بهترین تولیدکننده های این محصولات می توان به سیم برق البرز، کمان، خراسان افشارنژاد، همدان، تک سیم البرز، پارس صنعت، سهند، دامغان، سیمیا، سیمکو، زیتون و … اشاره کرد.

برای خرید سیم برق و مشاهده قیمت آن می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و به طور مستقیم با فروشندگان و نمایندگان آن در ارتباط باشید.