راهنمای خرید سیم برق

راهنمای خرید سیم برق

سیم برق دارای یک هادی جریان برق است و وظیفه انتقال جریان را از یک نقطه به نقطه دیگر برعهده دارد. در تمامی مجموعه ها مانند منازل مسکونی، اداره ها، فروشگاه ها، انبارها، کارخانه ها و … از انواع سیم استفاده می شود.

خرید انواع سیم برق

سیم ها در قطرها و متراژهای گوناگون عرضه می شوند و دارای هادی های مختلفی هستند. در این مقاله شما را با انواع سیم برق و کاربرد آن ها آشنا می کنیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

انواع سیم برق

فارغ از روکش دار بودن یا نبودن، سیم ها معمولاً افشان (انعطاف پذیر) یا مفتولی (خشک) می باشند.

سیم افشان

سیم افشان معمولاً چند رشته در هم تابیده شده است که دارای انعطاف پذیری بالایی می باشد. این نوع سیم در جاهایی که نیاز به خمش بالایی دارد، مانند سیم کشی های داخل ساختمان بکار می رود. سیم های افشان از سطح مقطع 0.25 میلی متر مربع تا 300 میلی متر مربع تولید می شوند. این سیم ها تا سطح مقطع 16 میلی متر مربع دارای رنگ بندی متنوعی می باشند.

سیم مفتولی

سیم مفتولی در دو نوع روکش دار و بدون روکش تولید می شود. سیم مفتولی روکش دار معمولاً تا سطح مقطع 6 میلی متر مربع تولید می شود و از این سطح بالاتر، به اصطلاح به صورت نیمه افشان یا خشک تولید می شود. کاربرد این نوع سیم ها معمولاً زمینی می باشد.

هادی اغلب سیم ها از آلومینیوم و مس یا آلیاژی از آن ها است. مس بهترین هادی و رسانای جریان الکتریکی است اما امروزه قیمت مس رو به افزایش است و به همین دلیل از آلومینیوم نیز به عنوان هادی در سیم استفاده می شود.

سیم آلومینیومی قیمت بسیار پایین تری نسبت به سیم مسی دارد و زودتر از سیم مسی گرم می شود. سیم مسی در مقایسه با سیم آلومینیومی در یک متراژ مشخص، سنگین تر است و وزن بیشتری دارد. روکش سیم در صنعت اغلب از نوع PVC است اما نوع روکش نسوز (LSZH) نیز برای آنها وجود دارد.

همچنین بخوانید: سیم ارت چیست و چه کاربردی دارد؟

سیم برق بدون روکش

این سیم ها به صورت مفتول عرضه شده و به فروش می رسند. سیم بدون روکش افشان کارایی خاصی ندارد. این سیم ها بر اساس جنس هادی تقسیم بندی می شوند:

 • سیم مسی بدون روکش
 • سیم آلومینیومی بدون روکش

این سیم ها دارای خاصیت فرم پذیری بالایی نیستند و اغلب در مخابرات، تابلوهای برق، کارخانه های کابل سازی، سیستم های ارتینگ و … مورد استفاده قرار می گیرند.

سیم های بدون روکش در ضخامت های مختلف و جریان های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. سیم مسی مفتولی و سیم آلومینیومی مفتولی دارای سطح مقطع های 9، 16، 25، 50، 75، 95 و 120 میلی متر مربع است.

قیمت سیم مفتولی اغلب بر اساس وزن تعیین می شود و بستگی به قیمت روز مس یا آلومینیوم دارد. نوعی سیم آلومینیومی وجود دارد که به آن سیم آلومینیومی فولاد مینک و یا ACSR گفته می شود. این سیم دارای مغزی از جنس فولاد است و اغلب در خطوط فشار ضعیف و قوی مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که سیم آلومینیومی ACSR روکش دار نیز به بازار عرضه می شود.

سیم برق روکش دار

سیم برق روکش دار می تواند تک رشته باشد و یا از تعدادی سیم به هم تابیده شده تشکیل شده باشد. سیم های روکش دار اغلب از نوع افشان هستند اما سیم روکش دار مفتولی نیز وجود دارد و همانند سیم بدون روکش براساس نوع هادی به دو نوع تقسیم می شود:

 • سیم مسی روکش دار
 • سیم آلومینیومی روکش دار

سیم های افشان کاربرد بسیاری در صنعت دارند و دارای خاصیت انعطاف پذیری بالایی هستند. به همین دلیل در سیم کشی های ساختمان اغلب از سیم های روکش دار و افشان استفاده می شود.

از یک سایز سیم به بالا، سیم های افشان تولید نمی شوند و تنها سیم های مفتولی و نیمه افشان تولید می گردند. سیم های روکش دار همانند کابل می توانند دارای سطح مقطع های 0.25، 0.5، 0.75، 1، 1.5، 2.5، 4، 6، 10، 16، 25، 35، 50، 70، 95، 120، 150، 185، 240 و 300 باشند.

سیم های 1.5، 2.5، 4 و 6 اغلب کاربردهای ساختمانی دارند و سیم هایی با سطح مقطع بالاتر اغلب در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

قیمت سیم برق

قیمت سیم مسی روکش دار و آلومینیومی بر اساس المان هایی مانند نوع روکش، سطح مقطع، ضخامت روکش، وزن، برند و … تعیین می شود. قیمت سیم بدون روکش نیز اغلب بر اساس وزن آن مشخص می شود.

با مراجعه به سایت راندنو می توانید انواع سیم های مسی و آلومینیومی را با یکدیگر مقایسه کنید و برای خرید سیم روکش دار مسی و آلومینیومی و نوع بدون روکش آن اقدام کنید. شما می توانید بدون واسطه کالای خود را از نمایندگی ها و فروشندگان آن تهیه نمایید.

از برترین برندهای تولیدکننده این محصولات می توان به سیم مسی هانیا، خراسان افشارنژاد، سیمیا، تک سیم البرز، پاسارگاد، مسینا، البرز الکتریک، دامغان، همدان، راد افشان سحر، پرتو الکتریک، کمان و … اشاره کرد.

سؤالات متداول

انواع سیم کدامند؟

 • سیم لاکی: سیم لاکی از یک رشته سیم تشکیل شده است و یک لایه نازک عایق بر روی آن قرار گرفته است. به دلیل این که سیم مسی لاکی دارای عایق بسیار نازکی است، در سیم پیچی های موتور، ترانسفورماتور و … از آن استفاده می شود. به سیم مسی نازک لاکی سیم ترانس نیز گفته می شود. سیم آلومینیومی لاکی نیز امروزه به بازار عرضه می شود.
 • سیم کواکسیال (سیم آنتن): از این سیم به عنوان رابط در سیستم های صوتی و تصویری استفاده می شود. هادی این سیم ها از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول به صورت مفتولی بوده و بخش دوم به صورت بافته شده دور هادی قرار گرفته است تا از اثرات نویز جلوگیری کند. در کل، سیم توسط یک لایه عایق PVC پوشانده شده است.
 • سیم ارت: از سیم ارت جهت افزایش حفاظت و ایمنی استفاده می شود. در مدارهای الکتریکی، سیم ارت یک سیم اضافه است که جریان برق نشتی از وسایل الکتریکی را به زمین انتقال می دهد و مانع برق گرفتی می شود. سیم های ارت روکش دار معمولاً دارای عایق سبز و زرد می باشند.
 • سیم نایلونی: این نوع از سیم ها همان سیم های دولا سفید رنگ هستند که به یکدیگر چسبیده اند. این سیم ها وظیفه انتقال جریان را برعهده دارند. یک رشته از این سیم به فاز و رشته دیگر آن به نول متصل می شود. از سیم نایلونی یا همان سیم بند تخت در بسیاری از مکان ها به خصوص در نصب لوستر استفاده می شود. این سیم ها تا سطح مقطع 4 میلی متر مربع تولید می شوند.

سیم مسی انعطاف پذیر است؟

سیم برق مسی در حالت افشان از انعطاف بالایی برخوردار است. این سیم در حالت مفتول کمتر انعطاف دارد. به طور کلی، مس فلزی انعطاف پذیر است و قابلیت خم شدن و شکل پذیری بالایی دارد و حتی در حالت مفتول نیز به راحتی شکسته نمی شود.

سیم مسی چه رنگی است؟

اگر منظور از رنگ، هادی سیم برق مسی است که به رنگ سرخ و مس می باشد. اما روکش سیم های مسی رنگ های متنوعی دارد. کارخانه های تولیدکننده سیم های مسی، روکش آن ها را به رنگ های آبی، قرمز، زرد، مشکی، قهوه ای، بنفش و … تولید می کنند اما از یک سطح مقطعی به بالا، سیم ها تنها دارای روکش مشکی رنگ بوده و از نوع ارت می باشند. سیم های ارت اغلب دارای رنگ های سبز و زرد هستند.

سیم مسی چکش خوار است؟

مس فلزی رسانا، انعطاف پذیر با قابلیت چکش خواری است. مس به روش بازپخت و نورد گرم چکش کاری شده و به قالب وارد می شود و به دلیل خاصیت چکش خواری که دارد، به شکل دلخواه و سطح مقطع مورد نظر تبدیل می شود.

فرمول محاسبه وزن سیم چیست؟

جهت محاسبه وزن هر متر سیم مسی می توان از رابطه تجربی زیر استفاده کرد:

 • سیم مسی 16 میلی متر مربع 144=16-160 گرم در هر متر وزن دارد.
 • سیم مسی 35 میلی متر مربع 325=35-350 گرم در هر متر وزن دارد.
 • سیم مسی 50 میلی متر مربع 450=50-500 گرم در هر متر وزن دارد.
 • سیم مسی 70 میلی متر مربع 630=70-700 گرم در هر متر وزن دارد.

تفاوت سیم و کابل در چیست؟

همان طور که پیش تر گفته شد، ماهیت انواع سیم برق به گونه ای است که از یک هادی آلومینیومی یا مسی از نوع افشان و خشک به همراه یک روکش تشکیل شده اند. حال اگر یک هادی و دو روکش داشته باشیم، کابل تشکیل می شود. سیم ها دارای کلاف های 100 متری هستند. انواع کابل در حقیقت از یک یا چند رشته سیم تشکیل می شوند.

نامگذاری سیم ها به چه شکل است؟

سیم ها براساس المان هایی مانند نوع عایق، شکل هادی، جنس و … نامگذاری می شوند. از کنار هم قرار گرفتن این مؤلفه ها یک عبارت تشکیل می شود که به کمک آن می توان به نام سیم پی برد:

 1. N: این واژه مخصوص سیم هایی است که طبق استاندارد VDE آلمان عرضه شده اند.
 2. Y: اگر از عایق PVC برای هر رشته استفاده شده باشد، این حرف را در عنوان محصول خواهیم دید.
 3. S و Z: برای سیم هایی با ویژگی های خاص و سفارشی مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. F: در عنوان سیم های نرم و افشان از حرف F استفاده شده است.
 5. A: برای سیم هایی که می توان از آن ها در سیم کشی داخل لوله ها استفاده کرد، این حرف به کار می رود.
 6. M: سیم هایی که از حرف M در عنوان خود استفاده کرده اند، در مقابل رطوبت از خود مقاومت نشان می دهند.

با مجله راندنو همراه باشید.