بهترین دریل شارژی

بهترین دریل شارژی را چگونه انتخاب کنیم؟

راهنمای خرید بهترین دریل شارژی به شما کمک می کند تا متناسب با نوع کار خود، بهترین دریل را انتخاب و خریداری نمایید. با مطالعه این راهنما می توانید عملکرد و قیمت انواع دریل را با یکدیگر مقایسه کنید.

دریل شارژی یکی از مهمترین ابزارهای برقی شناخته می شود که در کارهایی همچون ساخت و بازسازی گرفته تا کارهای ظریف و کوچکتر همچون تعمیرات کاربرد دارد. این دریل های بدون سیم، سبک و قدرتمند هستند و در انجام پروژه های گوناگون، کاربردهای بسیار زیادی دارند.

در ادامه، به معرفی ویژگی های متفاوت دریل شارژی پرداخته ایم و جنبه های گوناگونی که لازم است در هنگام خرید دریل شارژی مورد توجه قرار بگیرد را بررسی کرده ایم. با در نظر گرفتن این ویژگی ها می توانید بهترین دریل شارژی مناسب خود را انتخاب و خریداری کنید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

مزایای استفاده از دریل شارژی

  • دریل های شارژی سبک تر هستند، اجزای داخلی کمتری دارند، اصطلاحاً جمع و جورتر هستند و از این جهت می توانند کارها را با سرعت بیشتری انجام دهند.
  • دریل های شارژی قابلیت حمل آسان تری دارند و با یک کیف به راحتی حمل می شوند. به هنگام استفاده از دریل شارژی، نیازی به پیدا کردن پریز برق نیست. این درحالیست که به هنگام استفاده از دریل های با سیم، نردیک بودن پریز برق مسئله مهمی محسوب می شود.
  • یا استفاده از دریل های شارژی می توان در محیط های تنگ که عبور از آن سخت تر است نیز، عملیات مورد نظر را انجام داد.
  • استفاده از دریل های شارژی ایمنی را بالاتر می برد، زیرا سیم برقی وجود ندارد و خطرات مرتبط با فرسودگی سیم و … نیز بوجود نمی آید.

انواع دریل شارژی

  1. دریل درایور
  2. دریل چکشی

دریل درایور

دریل درایور جهت ایجاد سوراخ و پیچاندن پیچ بر روی سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع دریل های شارژی بر روی سطح چوب، فلز و پلاستیک، عملکرد مطلوبی دارند.

این نوع دریل ها برای زمانیکه به ظرافت و دقت بیشتری نیاز است، انتخاب مناسبی محسوب می شوند. البته افراد حرفه ای معمولاً ترجیح می دهند برای عملیات سوراخکاری و پیچاندن پیچ از دریل های متفاوت استفاده کنند. انواع پیچ گوشتی شارژی برای همین منظور کاربرد دارد.

دریل چکشی

دریل چکشی شارژی جهت ایجاد حفره در داخل سنگ، آجر و بتن کاربرد دارد. این نوع دریل معمولاً قابلیت استفاده از مته های گوناگونی دارد که این مته ها امکان ایجاد سوراخ در داخل سطوح محتلف را فراهم می سازند.

دریل چکشی معمولاً سنگین تر است و معمولاً توسط افراد حرفه ای و در پروژه های بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع دریل معمولاً در عملیات مرتبط با سنگ تراشی کاربرد دارد.

بهترین دریل شارژی بوش با قابلیت چکشیدریل های شارژی براساس نوع کاربردی که در ادامه توضیح داده ایم، انتخاب و خریداری می شوند:

  • کارهای سنگین

دریل هایی که برای انجام کارهای سنگین کاربرد دارند، معمولاً از باتری هایی با ولتاژ 18 تا 24 ولت استفاده می کنند که این ولتاژ، قدرت ایجاد حفره در تخته های عظیم و ضخیم را فراهم می کند. دریل هایی با سایز سه نظام 2/1 اینچی که قابلیت استفاده از اکثر مته ها را دارند و برای سوراخکاری در بلوک های بتنی و آجر مورد استفاده قرار می گیرند.

  • استفاده های معمولی

دریل هایی که کاربردهای عادی دارند، معمولاً دارای باتری با ولتاژ 12 ولت هستند و با سه نظامی با سایز 8/3 اینچی، بهترین عملکرد را از خود نشان می دهند. این دریل ها از چیزی که به نظر می رسد، قدرتمندتر هستند و می توانند به راحتی در قطعات چوبی حفره ایجاد کنند. این دریل ها می توانند با یک بار شارژ شدن، تعداد زیادی پیچ را محکم کنند.

  • کارهای سبک

دریل هایی که برای انجام کارهای سبک بکار می روند، جهت ایجاد حفره بر روی دیوار، تعویض چراغ، تعمیر مبلمان و … بکار می روند. باتری این نوع دریل ها بین 12 تا 20 ولت است. این دریل های شارژی معمولاً با سایز سه نظام 4/1 اینچی، قابلیت استفاده از مته های شش گوشه را دارند و وجود آنها در هر خانه ای مفید و ضروری است.

در ادامه به معرفی و بررسی ویژگی های مهم یک دریل شارژی می پیردازیم. این نکات در هنگام خرید دریل شارژی مهم و تأثیرگذار هستند:

مشخصات دریل شارژی

ولتاژ

ولتاژ دریل شارژی، یک عامل مهم در تعیین میزان قدرت و توان دریل است. یک دریل شارژی با ولتاژ 18 ولت نسبت به یک دریل شارژی با ولتاژ 12 ولت از همان برند، قدرت به مراتب ببیشتری دارد. اما یک دریل با ولتاژ 12.2 ولت نسبت به به یک دریل شارژی با ولتاژ 14 ولت از برند دیگر، ممکن است قدرت بیشتری داشته باشد.

به خاطر داشته باشید، گرچه یک دریل شارژی 18 یا 20 ولتی نسبت به دریل شارژی 12 ولتی قدرتمندتر است، اما در عوض، وزن بیشتری داشته و حمل آن نیز سخت تر می باشد.

دریل های 12 ولتی سبک تر هستند و برای مصارف معمولی و نیازهای خانگی روزمره انتخاب مناسبی محسوب می شوند اما برای انجام کارهای سنگین تر با مدت زمان طولانی تر، باید به فکر دریل های شارژی با ولتاژهای بالاتر باشیم. برای استفاده از دریل های شارژی در مصارف تجاری، معمولاً از دریل های شارژی با ولتاژ 36 ولت استفاده می شود.

سایز سه نظام

سه نظام گیره ای سه شاخه است که در انتهای دریل قرار می گیرد و محل نصب مته های گوناگون بر روی دریل می باشد. انواع مته های لازم جهت ایجاد حفره یا پیچاندن پیچ، بر روی سه نظام نصب می شوند. هرچه سایز سه نظام بزرگتر باشد، مته بزرگتری بر روی آن قرار می گیرد و قدرت آن دریل بیشتر می شود. البته سایز سه نظام در وزن دریل نیزبسیار تأثیرگذار است.

در واقع، سایز سه نظام، قطر شفت مته ای که درون سه نظام قرار می گیرد را مشخص می سازد و منظور از ظرفیت سه نظام، حداکثر میزان باز شدن فک های آن است. مته های بزرگتر برای انجام کارهای سنگین تر مورد استفاده قرار می گیرند. پس دریل های شارژی با سایز سه نظام بیشتر، قدرتمنتر و البته سنگین تر هستند.

دریل هایی که برای انجام کارهای سنگین مناسب هستند، دارای سه نظام 2/1 اینچی می باشند. این سایز، بزرگترین سایزی است که برای سه نظام در دریل های شارژی مورد استفاده قرار می گیرد. دریل هایی که در کاربردهای عادی بکار می روند، سه نظامی با سایز 8/3 اینچی دارند و بخش عمده ای از مته ها را نیز ساپورت می کنند. دریل هایی که در کارهای سبک تر کاربرد دارند، تنها قابلیت استفاده از مته های شش گوشه را دارند.

سایز سه نظام دریلموتور

موتور دریل شارژی وظیفه تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی را برعهده دارد. موتور دریل شارژی یا همراه با برس یا بدون برس (براشلس) به بازار عرضه می شوند. موتورهای Brushless برای تولید نیرو از آهنربا و موتورهای برس دار از کربن استفاده شده است.

موتورهای معمولی یا برس دار در تمامی اجسام با هر میزان سختی که باشد، با یک سرعت عمل می کنند و بدین ترتیب موجب تخلیه بیشتر باتری دستگاه می شوند. اما در موتورهای براشلس، قدرت با توجه به مقاومت اجسام تنظیم شده و در مصرف باتری نیز صرفه جویی می شود. علاوه بر این، موتورهای براشلس قطعات متحرک کمتری دارند و هزینه نگهداری و تعویض قطعات به مراتب کمتر می باشد.

تکنولوژی براشلس، یکی از جدیدترین تکنولوژی های بکاررفته در دریل های شارژی است. موتورهای بدون برس یا براشلس، به هنگام عملکرد دریل، گرما و اصطکاک کمتری را ایجاد می کنند و میزان نیروی باتری را متناسب با کار تنظیم می نمایند. این ویژگی منجر به عملکرد بهتر دریل شارژی و افزایش طول عمر آن می شود و از این جهت، انتخاب و خرید دریل شارژی بدون برس، انتخاب هوشمندانه تری می باشد.

موتورهای براشلس در بین زمان های شارژ، سرعت بیشتر و کارایی بهتری دارند و در زمان نیز صرفه جویی می کنند.

در گذشته دریل های شارژی با موتور بدون برس یا براشلس تنها توسط برندهای مطرحی همچون ماکیتا، دیوالت و میلواکی تولید می شدند اما امروزه با قیمت متوسط توسط برندهای دیگر نیز ارائه می شوند.

تفاوت موتور برس دار و براشلسباتری و شارژر

از آنجاییکه کل توان یک دریل شارژی براساس باتری آن تعیین می شود، در نتیجه انتخاب نوع باتری، عامل مهم و تأثیرگذاری در انتخاب و خرید دریل شارژی خواهد بود.

باید مطمئن شوید که یک دریل با بهترین باتری دریل شارژی را انتخاب کرده اید. برخی از دریل های شارژی با باتری اضافه ارائه می شوند. برخی دیگر نیز از یک باتری قدرتمند تر بهره برده اند. در نظر گرفتن این موضوع که چه مقدار زمان نیاز دارید تا دریل در حالت شارژ باقی مانده و کار کند، در انتخاب دریل و باتری آن نقش مهمی دارد.

میزان آمپر ساعت باتری نشان دهنده مدت زمانی است که یک دریل شارژی می تواند در حالت شارژ باقی بماند. البته باید توازنی میان این مدت و وزن باتری وجود داشته باشد.

برای داشتن حداکثر زمان کارکرد میان دو زمان شارژ، باید از باتری های سنگین تر با میزان آمپر بالاتر استفاده کرد. . یک باتری 4 آمپر ساعتی، 2 برابر یک باتری 2 آمپر ساعتی کار می کند. اما دو برابر نیز سنگین تر است و از آنجاییکه برخی از باتری ها به سرعت و کمتر از 25 دقیقه شارژ می شوند، ممکن است بخواهید به جای یک باتری سنگین، دو باتری داشته باشید.

اغلب دریل های شارژی امروزه از باتری های لیتیوم یونی استفاده می کنند. این باتری ها موجب می شوند که دریل ها نسبت به گذشته با وزن سبک تر، کارایی بهتر و عمر طولانی تر به بازار عرضه شوند.

شارژرهای جدید نیز دارای نشانگر شارژ هستند که این نشانگر، میزان شارژ دستگاه را مشخص می کند.

سرعت

سرعت یک دریل براساس واحد دور بر دقیقه سنجیده می شود. سرعت دریل شارژی مشخص می کند که سرعت چرخش مته دریل در هر دقیقه، به چه میزان می باشد. سرعت دریل های شارژی بین 500 تا 1000 دور بردقیقه است. دریل های شارژی معمول سرعتی حدود 1000 دور بر دقیقه دارند.

گشتاور

منظور از گشتاور، میزان نیرویی است که موجب به حرکت درآوردن و چرخش مته می شود و با واحد نیوتون متر سنجیده می شود. گشتاور، حداکثر سرعت قابل دستیابی توسط دریل شارژی را مشخص می کند.

ایجاد حفره بر روی قطعات چوبی به گشتاور زیادی نیاز ندارد اما حفاری و سوراخکاری بر روی بتن و …، به گشتاور بیشتری نیار خواهد داشت. هر دریل شارژی  با یک درجه گشتاور تعیین می شود. مقداری بین 400-200 برای انجام کارهای سبک تر و مقادیر بالای 500 برای ایجاد حفره بر روی سطوح سخت تر استفاده می شود.

قابلیت تنظیم سرعت و گشتاور

قابلیت تنظیم سرعت و گشتاور، انعطاف بیشتری به دریل شارژی می دهد. سرعت بالاتر برای ایجاد حفره بر روی سطوح سخت تر و سرعت پایین تر برای پیچاندن پیچ مناسب است. میزان گشتاور نیز در برخی از دریل های شارژی قابل تنظیم است. به این معنا که می توان دریل را در وضعیتی تنظیم کرد که در هنگام محکم کردن پیچ، زمانیکه دستگاه به مقدار مقاومت خاصی رسید، عملیات را متوقف کند و این کار از آسیب رسیدن به پیج یا از سفت شدن بیش از حد آن جلوگیری می کند.

بهترین برند دریل شارژی

دیوالت

برند دیوالت یک برند آمریکایی شناخته شده در زمینه تولید انواع ابزار برقی و دستی در سراسر جهان است که از سال 1924 فعالیت خود را آغاز کرده است. برند دیوالت طیف گسترده ای از انواع ابزار را ارائه می دهد. دریل شارژی دیوالت از بهترین و قدرتمندترین دریل های موجود در بازار است.

ماکیتا

برند ماکیتا یک برند ژاپنی در زمنیه تولید ابزارآلات است و در کشورهای صنعتی بزرگ همچون آلمان، آمریکا، کره جنوبی و … نیز حضور گسترده ای دارد. انواع دریل شارژی ماکیتا مطابق با نیاز کاربران تولید و به بازار عرضه شده است. برخی از این دریل های شارژی، قدرت شارژ شدنی به اندازه 20 برابر دریل های شارژی دیگر دارند.

بوش

بوش یک شرکت آلمانی در زمنیه تولید انواع ماشین آلات، ابزار برقی، صنعتی و … است که از سال 1906 فعالیت خود را آغاز کرده. محصولات بوش متنوع و متناسب با نیاز افراد حرفه ای و آماتور تولید شده اند. انواع دریل شارژی بوش با قابلیت های متفاوت، از بهترین دریل های شارژی موجود در بازار هستند.

قیمت دریل شارژی

قیمت یک دریل شارژی براساس میزان ولتاژ، نوع موتور و باتری متفاوت است. هرچه ولتاژ دریل بالاتر باشد، قیمت دریل نیز افزایش پیدا می کند. البته این نوع دریل ها اغلب مصارف صنعتی و حرفه ای تری دارند. موتورهای بدون برس نیز هزینه بالاتری دارند اما با توجه به عملکرد بهتر و طول عمر بیشتر، انتخاب مقرون به صرفه تری هستند.

خرید دریل شارژی ارزان یکی از دغدغه های افراد به هنگام انتخاب دریل است. اما باید گفت با توجه به نوع کاربرد مورد انتظارتان و میزان بودجه ای که در نظر گرفته اید، لازم است پیش از خرید دریل، ویژگی های آن را مورد بررسی قرار داده، قیمت انواع دریل را با یکدیگر مقایسه کرده و بهترین مارک دریل شارژی را انتخاب کنید.

علاوه بر برندهایی که معرفی کردیم، دریل شارژی رونیکس، دریل شارژی ادون، دریل شارژی میلواکی و دریل شارژی توسن نیز از دریل هایی با قابلیت عملکرد مناسب و طول عمر بالا هستند که با قیمت های متفاوت در بازار موجود می باشند.