راهنمای خرید لباس کار | نکات مهم در هنگام انتخاب و خرید لباس کار

راهنمای خرید لباس کار

در این مقاله قصد داریم به راهنمای خرید لباس کار بپردازیم. لباسی که شما برای حرفه و فعالیت خود انتخاب می کنید، تأثیر مستقیمی بر روی وجه و ظاهر شما دارد. بنابراین باید لباس کاری انتخاب کنید که هم ظاهر خوبی داشته باشد و هم از شما به خوبی محافظت کند.

لباس کار با توجه به شغل و محیط کاری طراحی و تولید می شود. برای مثال لباس کار پرستاری و مکانیکی کاملاً متفاوت هستند.

خرید انواع لباس کار
خرید انواع لباس کار

افرادی که به حرفه پرستاری مشغول هستند، لباسی با رنگ روشن (سفید) خریداری کنند تا کوچک ترین آلودگی روی لباس قابل تشخیص باشد و لباس سریعاً پاکسازی شود اما لباس کار مکانیک باید تیره باشد تا آلودگی ها مشخص نباشد.  علاوه بر این، این دو لباس کار در ویژگی هایی همچون جنس پارچه نیز با یکدیگر تفاوت دارند.

خطرات و اتفاقاتی که ممکن است برای هر یک از مشاغل به وجود بیاید، باعث ایجاد تنوع در تولید لباس کار شده است.

آنچه در ادامه می خوانیم:

انواع لباس کار

در ادامه راهنمای خرید لباس کار به انواع لباس کار اشاره شده است:

لباس کار یکسره یا سرهمی

این لباس بیشتر برای مشاغلی مانند نجاری، کارگاه های ام دی اف، جوشکاری و … به کار می رود. این لباس ها دارای جیب هستند و برای مشاغلی که لازم است ابزار زیادی در جیب بگذارند، انتخاب مناسبی خواهند بود.

لباس کار دوبنده

این لباس کار فاقد آستین است. بنابراین دست شما آزادتر است. این لباس کار برای مشاغلی مانند مکانیکی، تعمیر لوازم خانگی، برق کارهای ساختمان و … مناسب است. از آنجاییکه پوشیدن این لباس بسیار ساده است، بسیاری از کارگران از این لباس کار استفاده می کنند.

لباس کار دو تکه

این لباس کار شامل یک کت و شلوار است که جنس های متفاوتی دارند. این لباس ها مناسب کار در معادن هستند.

جلیقه کار

جلیقه های کار با توجه به مشاغل، رنگ ها و جنس های متفاوتی دارند. این جلیقه ها برای پاکبانان، نیروهای اورژانس، هلال احمر، نیروهای راهسازی و نیروهای نیروی انتظامی کاربرد دارند.

جلیقه ایمنی رنگ های متفاوتی دارد. برای مثال رنگ نارنجی برای نیروهای راهسازی مناسب است تا در صورت کار کردن در هنگام شب قابل رؤیت باشد. نیروهای هلال احمری که در جاده ها مستقر می شوند نیز لازم است که از جلیقه های مخصوص در تاریکی استفاده کنند.

لباس ضد آب

لباس های ضد آب بیشتر از جنس پارچه شمعی تولید می شوند تا خاصیت ضد آب داشته باشند. این لباس ها یکسره و دارای کلاه هستند تا از خیس شدن موها جلوگیری کنند. این لباس بیشتر برای صیادان، کارگران پرورش ماهی، لوله کش ها، محیط بانان و … کاربرد دارد.

انواع لباس کار
انواع لباس کار

کاربرد لباس کار

  • حفاظت از جان و مال انسان
  • ایجاد نظم در محیط کار
  • یک شکل کردن ظاهر و پوشش کارکنان
  • جلوگیری از بروز هرگونه حادثه در حین کار
کاربرد لباس کار
کاربرد لباس کار

انواع لباس کار متناسب با شغل و حرفه

در راهنمای خرید لباس کار باید بگوییم نوع شغل تأثیر مستقیمی در خرید لباس کار دارد. به عنوان مثال، اگر شما یک کارمند اداری هستید و امکان خطر در محیط کارتان برای شما وجود ندارد نیز باید از یک لباس فرم یا رسمی استفاده کنید.

پوشش شما برای محیط های رسمی بسیار مهم است زیرا باعث افزایش تأثیرگذاری شما در محیط کار می شود. به زبان ساده تر شما می توانید با پوشیدن لباس فرم و یا رسمی، نگاه اطرافیان را نسبت به خود عوض کنید.

لباس برق کاری

لباس کار برق کار یا افرادی که در محیط های در معرض جریان الکتریسیته قرار دارند، باید دارای عایق باشد. در این حالت لباس کار باید یک پوشش عایق ایجاد کند تا جریان برق به هیچ عنوان به بدن افراد نفوذ نکند. بهترین نوع این لباس، لباسی از جنس کتان است که هیچ گونه زیپ و تکه کوچک فلزی نداشته باشد.

لباس کار پزشکی و پرستاری

لباس ایزوله و پرستاری همانطور که در قسمت بالاتر گفته شد، باید به رنگ سفید باشد تا هرگونه آلودگی به راحتی قابل تشخیص باشد. این لباس ها اغلب از جنس نخی هستند تا از تعریق جلوگیری کنند. حتی برخی از لباس های پزشکی جیب ندارند چرا که جیب می تواند باعث تجمع آلودگی باشد.

لباس کار پزشکی و پرستاری
لباس کار پزشکی و پرستاری

لباس کار تابستانی و خنک

افرادی که در پالایشگاه ها کار می کنند، به دلیل گرمای محیط بهتر است از لباس کار خنک استفاده کنند. این لباس ها باید کمی آزاد باشند، به بدن نچسبند و جریان هوایی بین بدن و لباس برقرار باشد. لباس کاری برای محیط های گرم مناسب است که باعث احساس گرما و تعریق و کلافگی شخص نشود.

لباس کار عایق سرما

افرادی که در محیط های سرد مانند سردخانه ها، کوهستان و … کار می کنند، بهتر است که لباس کار آنها گرم باشد. همچنین لازم است این لباس ها دارای دستکش باشند تا بتوانند در برابر سرما از بدن فرد محافظت کنند. لایه این لباس ها نباید زیاد باشد زیرا باعث کاهش سرعت فرد می شود.

لباس کار ضد آب

لباس کار لوله کش، کارگران استخرهای پرورش ماهی و تمامی حرفه هایی که با آب سروکار دارند، باید ضد آب باشد. لباس کار ضد آب عایق خوبی در برابر آب است و از نفوذ آب به داخل لباس جلوگیری می کند.

لباس کار افرادی که در نزدیک دریا کار می کنند، با توجه به موقیعت جغرافیایی فرد متفاوت است. برای مثال، لباس های بارانی گزینه مناسبی هستند اما همین لباس ها برای افرادی که در جنوب کار می کنند، ممکن است راحت نباشد و این افراد به لباس نازک تری نیاز داشته باشند.

لباس کار ضد اسید

لباس کار ضد اسید بیشتر برای افرادی که با مواد اسیدی و رادیو اکتیو کار می کنند، مورد استفاده قرار می گیرد. این لباس ها باید غیر قابل نفوذ و نسوز باشند. استفاده از دستکش ضد اسید و عینک ایمنی نیز ضمن استفاده از این لباس ها ضرورت دارد.

لباس کار ضد حریق و نسوز

لباس کار نسوز برای افرادی که در معرض حرارت و آتش قرار دارند، به کار می رود مانند آتش نشانان و افرادی که نزدیک کوره مشغول به کار هستند. البته برای آتش نشانان لباس ضد حریق کاربرد بیشتری دارد چرا که از مقاومت بالایی برخوردار است.

جنس این لباس ها معمولاً از کتان و لی است اما اگر قادر به خرج هزینه بیشتری هستید، می توانید جنس های فلامنت و کجراه را انتخاب کنید. بهتر است این لباس ها نخ و جیب نداشته باشند زیرا احتمال اشتعال را بیشتر می کند.

لباس کار ضد حریق و نسوز
لباس کار ضد حریق و نسوز

لباس کار مهندسی

لباس های مهندسی بهتر است از جنسی باشند که هوا در آنها جریان داشته باشد. لباس های مهندسی مرغوب از جنس الیاف طبیعی تولید می شوند. رنگ این لباس ها عمدتاً به رنگ های مشکی، طوسی، سرمه ای و قرمز است. این لباس ها در دو نوع یکسره و یا کاپشن و شلوار تولید و ارائه می شوند.

لباس کار جوشکاری

همانطور که در قسمت های قبل گفته شد، لباس کار جوشکاری باید یکسره باشد زیرا در حین جوشکاری تمامی اعضای بدن در معرض خطر هستند و باید با لباس کار پوشانده شوند.

لباس کار مخصوص سمپاشی و رنگ پاشی

این لباس کار برای انجام عملیاتی مانند سمپاشی، رنگ پاشی، استفاده از مواد شیمیایی، کشاورزی، دامداری و دامپروری مورد استفاده قرار می گیرد. این لباس از جنس الیاف پلی مری با قابلیت نفوذناپذیری است. این لباس یکسره و دارای کلاه است و برای عملیات گندزدایی بیمارستانی هم مناسب است.


بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع لباس کار و کاربردهای آن، لباس کار ارزان و باکیفیت


نکات مهم در هنگام خرید لباس کار

در راهنمای خرید لباس کار لازم است نکات زیر در نظر گرفته شود:

قیمت

نخستین موضوعی که باید در هنگام خرید لباس کار به آن توجه کنید، قیمت لباس است. قیمت نقش مهمی در خرید دارد. در ابتدا باید میزان بودجه خود را در نظر بگیرید، سپس اقدام به خرید کنید چرا که با این کار خرید آسان تری خواهید داشت.

نوع لباس

باید با توجه به شغلتان، لباس کار خود را انتخاب کنید و لباسی خریداری نمایید که با شغل و حرفه تان تناسب داشته باشد. در قسمت های قبل به انواع لباس کار و کاربرد آنها اشاره کردیم.

جنس لباس

با توجه به شرایط کاری و محیطی خود، باید جنس لباس را انتخاب نمایید. اگر در محیط های گرم مشغول به کار هستید، باید از لباس کارهای نخی استفاده کنید اما اگر محیط کاری شما سرد است، باید از لباس ضخیم تری استفاده نمایید.

لازم به ذکر است که جنس لباس به حرفه شما نیز بستگی دارد. برای مثال، اگر با حرارت سروکار دارید، نمی توانید از لباس های نخی استفاده کنید و حتماً باید لباس شما از الیاف نسوز تشکیل شده باشد.

نوع دوخت لباس

از اصلی ترین نکاتی که می تواند تضمین کننده کیفیت لباس باشد، نوع دوخت آن است. معمولاً لباس های باکیفیت با ظرافت بیشتری دوخته شده اند در حالی که در لباس های بی کیفیت، چنین چیزی صدق نمی کند.

تعداد جیب ها

اگر شما با ابزارآلات زیادی سروکار دارید و هر لحظه باید به آنها دسترسی داشته باشید، بهتر است از لباس هایی استفاده کنید که دارای جیب باشند تا شما بتوانید ابزارهای مورد نیاز خود را در آن قرار دهید. البته جنس جیب باید باکیفیت باشد تا بتواند تحمل ابزارآلات را داشته باشد و پاره نشود.

لباس مناسب فصل

همیشه توجه داشته باشید لباسی که خریداری می کنید، با فصل هایی که در آن هستید تناسب داشته باشد. برای مثال، در زمستان سراغ لباس هایی بروید که دارای کاپشن هستند و برای تابستان نیز لباس کار دوبنده گزینه مناسبی است.

اندازه و سایز لباس

لباس کار باید دقیقاً اندازه و قالب بدن فرد باشد. یعنی نه آنقدر تنگ که انجام فعالیت را برای آن شخص مختل کند و نه آنقدر گشاد که موادی مانند گرد و خاک به راحتی به داخل لباس نفوذ پیدا کند.

راهنمای خرید لباس کار
راهنمای خرید لباس کار

نگهداری از لباس کار

  • برای افزایش طول عمر لباس کار خود به هیچ عنوان از آن به عنوان دستمال برای تمیز کردن دست خود استفاده نکنید.
  • لباس کار را تنها در محیط کاری استفاده کنید.
  • بهتر است با رسیدن به انتهای هفته، لباس کارتان را شست و شو دهید.
  • برای شستن لباس، به اتیکت داخل آن توجه کنید و طبق همان دستور العمل لباس را بشویید.
  • لباس کار را در محیط های بسیار مرطوب و یا بسیار گرم قرار ندهید.
  • لباس کار نباید به همراه زیورآلات و کلید در داخل جیب مورد استفاده قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید: حفظ و نگهداری از لباس کار و افزایش عمر مفید آن


بهترین لباس کار

امروزه در سراسر جهان شرکت های زیادی به تولید لباس روی آورده اند. بطور کلی، لباس کاری از کیفیت بالایی برخوردار است که مقاومت بالایی در برابر تحرکات مکرر داشته باشد و دچار پارگی و پوسیدگی نشود. از بهترین برندهای باکیفیت می توان به لباس کار ایران کار، ایران خودرو، بروشات، سعید، دیکیز، سبلان، زیگورات، پرومکس و … اشاره کرد.

بهترین لباس کار
بهترین لباس کار

خرید لباس کار

در انتهای مطلب راهنمای خرید لباس کار لازم است به این موضوع اشاره شود که سایت راندنو یک فروشگاه آنلاین است و به شما خریداران محترم این امکان را می دهد تا با بررسی تمامی ویژگی های محصول مورد نظرتان و همچنین مقایسه قیمت ها، بهترین انتخاب را داشته باشید.

در سایت راندنو تمامی تجهیزات ابزار و برق به فروش می رسد و شما می توانید بدون واسطه و به صورت آنلاین با فروشندگان و نمایندگان فروش در ارتباط باشید. هم اکنون برای خرید ابزار آنلاین اقدام کنید.


بیشتر بخوانید: برای تولید لباس کار این نکات را در نظر بگیرید