تعمیر و نگهداری کمپرسور باد

نکات مهم در تعمیر و نگهداری کمپرسور باد

تعمیر و نگهداری کمپرسور باد یکی از چالش هایی است که مصرف کنندگان این محصول با آن روبرو می شوند. اگر می خواهید کمپرسور هوای شما برای مدت طولانی در بهترین شرایط کاری خود باقی بماند، مانند هر ابزار دیگر باید از آن مراقبت کنید.

برای مشاهده قیمت کمپرسور هوا همین حالا اقدام کنید و با نمایندگان این محصول در ارتباط باشید. تعمیر و نگهداری منظم از کمپرسور هوا به طول عمر آن می افزاید. تعمیر و نگهداری ضعیف منجر به کم شدن عملکرد کمپرسور می شود. غفلت از نگهداری دستگاه نیز، در نهایت باعث خرابی آن خواهد شد.

خرید انواع کمپرسور باد

همچنین بخوانید: آشنایی با انواع کمپرسور باد و کاربردهای آنها

در اینجا چند مرحله ساده آورده شده است که به شما کمک می کند سال ها بدون مشکل از کمپرسور خود استفاده کنید:

دفترچه راهنما کمپرسور باد را حتماً مطالعه کنید

بهترین راه برای تعمیر و نگهداری کمپرسور باد، مطالعه و دنبال کردن دستورالعمل های استفاده از آن است. این باید اولین کاری باشد که شما قبل از شروع استفاده از کمپرسور هوا انجام می دهید. این دفترچه روش ها و نکاتی را برای نگهداری صحیح کمپرسور هوا ارائه می دهد.

شما در این دفترچه راهنما، اصول تعمیر و نگهداری و همچنین دستورالعمل های عملکرد کمپرسور خود را یاد خواهید گرفت. با استفاده از این اطلاعات می توانید عمر تجهیزات خود را افزایش دهید و زمان خرابی آن را به حداقل برسانید. کمپرسورها معمولاً تجهیزات قابل اعتمادی هستند که نیازی به نگهداری روزانه ندارند. اما وقتی مشکلی دارید، این کتابچه ها بسیار مفید خواهد بود.

اگر کتابچه راهنمای کاربر گم شده است، نگران نباشید. اکثر تولیدکنندگان، کتابچه راهنمای تعمیر و نگهداری را به صورت آنلاین نیز ارائه کرده اند که می توانید به راحتی آن را دریافت کنید. البته می توانید با خدمات مشتری آن ها نیز تماس بگیرید.

رطوبت را از مخازن تخلیه کنید

رطوبت نقش مهمی در تعمیر و نگهداری کمپرسور باد دارد. اگر در محیط مرطوب زندگی می کنید، مخزن کمپرسور هوا سریع تر رطوبت را جمع می کند. اکثر کمپرسورهای هوا دارای شیر تخلیه هستند و شما باید اطمینان حاصل کنید که این شیرها به طور منظم تخلیه می شوند. به خاطر داشته باشید که قبل از تخلیه آب، ابتدا هوا را آزاد کنید. برای خرید مخزن به سایت راندنو مراجعه کنید.

محکم کردن بست ها

با استفاده کردن از کمپرسور هوا، به مرور زمان لرزش دستگاه موجب شل شدن پیچ ها، مهره ها و بقیه بست ها می شود. به همین دلیل است که توصیه می شود این قطعات را مرتباً چک کرده و آن ها را محکم کنید تا مطمئن شوید کمپرسور هوا در بهترین حالت ممکن کار می کند. سفت بودن بست ها نقش مهمی در تعمیر و نگهداری کمپرسور باد دارد.

کمپرسورهای دوار در مقایسه با کمپرسورهای نوع رفت و برگشتی، ارتعاشات کمتری تولید می کنند. اما هر دو مدل باید مرتباً بررسی شوند تا از شل نشدن پیچ و مهره ها اطمینان حاصل شود. حتماً این موارد را مرتباً بررسی کرده و در صورت مشاهده مواردی که شل شده اند، آن ها را محکم کنید.

محکم کردن بست های کمپرسور هوا

 فیلترهای هوا را بررسی و در صورت لزوم آن ها را تعویض کنید

اکثر کمپرسورهای صنعتی دارای فیلتر هوای ورودی هستند. تجمع زیاد گرد و غبار و خاک در فیلتر هوای کمپرسور هوا ممکن است باعث شود برخی از این گرد و غبارها جذب شوند. وقتی این اتفاق می افتد، کمپرسور هوا مجبور می شود بیشتر از آنچه که باید، کار کند. در نتیجه برق بیشتری مصرف می شود. بدین ترتیب، ظرفیت خروجی ابزار قدرت نیز کاهش پیدا می کند.

فیلتر ورودی، ورود هوای پاک به کمپرسور را تضمین می کند و همچنین به عنوان صدا خفه کن عمل می کند. هوای کثیف نه تنها باعث ساییدگی بیش از حد اجزای داخلی کمپرسور می شود، بلکه می تواند به ابزارهای هوا و سیستم های پنوماتیک شما نیز آسیب برساند. اگر به ندرت از دستگاه خود استفاده می کنید، هر شش ماه یکبار فیلتر آن را تعویض کنید.

 منافذ ورودی را تمیز نگه دارید

به طور مرتب دریچه های ورودی کمپرسور خود را بررسی کنید تا از تمیز بودن آن ها اطمینان حاصل کنید. جذب خاک و گرد و غبار در داخل دستگاه باعث می شود کمپرسور هوا بیشتر کار کند و بیش از حد گرم شود. این مسئله به ویژه اگر کمپرسور هوای شما در یک محیط غبارآلود واقع شود، بسیار مهم است. حتماً دریچه ورودی خود را تا حد ممکن تمیز نگه دارید و آن را به طور مرتب بررسی کنید.

روغن کمپرسور خود را بررسی و در صورت نیاز آن را تعویض کنید

برای کمپرسورهایی که از روغن استفاده می کنند، قبل از هر بار استفاده، روغن آن را بررسی کنید. سپس برای اطمینان از عملکرد حداکثری کمپرسور هوا، باید هر 1000-500 ساعت استفاده، این روغن را تعویض کنید.

روغن کمپرسور نقش مهمی در عملکرد دستگاه دارد. این ماده به عنوان روان کننده و عامل خنک کننده عمل می کند. همچنین از گرم شدن سریع کمپرسور هوا و ساییدگی قطعات آن نیز جلوگیری می کند. تعویض روغن کمپرسور باد در تعمیر و نگهداری کمپرسور باد نقش مهمی دارد.

دستورالعمل های مندرج در کتابچه راهنمای دستورالعمل، مربوط به دفعات تعویض روغن کمپرسور و نوع روغنی که باید استفاده کنید را حتماً مطالعه کنید.

همچنین بخوانید: روغن کمپرسور باد چیست؟ روغن کمپرسور باد پیستونی را چه زمانی تعویض کنیم؟

به صورت مرتب شلنگ ها را چک کنید

شلنگ ها به عنوان رگ کمپرسور هوای شما عمل می کنند. بنابراین باید از آن ها به خوبی نگهداری شود. اطمینان حاصل کنید که مرتباً تمیز می شوند و هیچ نشانه ای از ترک یا خوردگی بر روی آنها وجود ندارد.

هرگونه فشار در شلنگ های کمپرسور هوا می تواند به شدت بر روی سایر قسمت های ابزار قدرت نیز تأثیر بگذارد و عملکرد آن ها را کاهش دهد. حتماً آن ها را بررسی کرده و در صورت ترک خوردگی یا آسیب دیدگی، آن ها را تعویض کنید.

چک کردن شلنگ کمپرسور هوا

 مبدل های حرارتی را تمیز نگه دارید

قسمت های دیگر کمپرسور هوای شما که باید تمیز شوند، مبدل های حرارتی هستند. یک مبدل حرارتی تمیز به طور کارآمد دمای عملکرد کمپرسور هوا را کاهش می دهد و به آن اجازه می دهد تا مدت زمان بیشتری کار کند. هرگونه تجمع باقی مانده در مبدل های حرارتی ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد ابزار برقی شود.

هدف از تبادل گرما، کاهش دمای هوا و دمای کار کمپرسور هوا است. اگر کمپرسور هوا مبدل حرارتی دارد، حتماً آن را به صورت دوره ای تمیز کنید. پوسته پوسته شدن از آب خنک کننده می تواند باعث مسدود شدن مبدل حرارتی و کاهش قابلیت انتقال حرارت آن شود.

سیستم خاموش کردن ایمنی را بررسی کنید

بسیاری از کمپرسورهای صنعتی همراه با ویژگی های خاموش کننده ایمنی تولید می شوند. یک سیستم خاموش کردن ایمنی در کمپرسورهای هوا تعبیه شده است که در صورت گرم شدن بیش از حد کمپرسور یا فشار کم، به طور خودکار دستگاه خاموش می شود.

همچنین از دیگر دلایلی که می تواند این سیستم را فعال کند، می توان به فشار روغن کم، دمای بالا، فشار زیاد و جریان بالاتر (آمپ های کشیده شده توسط موتور) اشاره کرد.

با انجام یک بررسی ایمنی، عملکرد سیستم های ایمنی و محافظت از تجهیزات شما تضمین می شود.

مخزن سوخت را تمیز نگه دارید

اطمینان از تمیز کردن منظم مخزن سوخت، به عملکرد بهتر و ماندگاری آن کمک می کند. مثل هر موتوری، تمیز کردن مخزن سوخت کاملاً ضروری است تا اطمینان حاصل شود که کمپرسور تمام توان لازم را دریافت می کند. شما باید سعی کنید هر سال یکبار، موتور کمپرسور هوا را تمیز کنید تا باقیمانده سوخت از بین برود. این کار در تعمیر و نگهداری کمپرسور باد بسیار حائز اهمیت است.

المنت فیلتر روغن را بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید

این المنت باید هر 2000 تا 8000 ساعت استفاده تعویض شود (بسته به نوع ساخت و مدل کمپرسور) که از مصرف زیاد روغن جلوگیری کند. تجزیه و تحلیل ها نشان داده است که هزینه های انرژی کمپرسور برای هر افت فشار، 1٪ افزایش می یابد. المنت ها از استفاده بیش از حد روغن جلوگیری می کنند، اما باید به طور دوره ای جایگزین شوند.

تخلیه گیرنده

وقتی هوا فشرده می شود، آب موجود در هوا جدا شده و در گیرنده هوا جمع می شود. این آب نیاز به تخلیه دوره ای دارد. قبل از تخلیه دستی آب، اطمینان حاصل کنید که فشار هوا را از گیرنده آزاد کرده اید. اگر کمپرسور در آب و هوای مرطوب کار کند، تجمع آب بیشتر خواهد شد.

مواظب نشتی ها باشید

نشت می تواند از خطوط، واشرها، شیرها، گیره ها و اتصالات نشأت بگیرد. آن ها می توانند 25 درصد از هوای فشرده شده شما را منحرف کنند. بنابراین کل سیستم را مرتباً بررسی کنید.

کمی مکث کنید و به صداها گوش کنید

گوش خود را برای صداهای عجیب و غریب منتظر نگه دارید و  مراقب مواردی مانند لرزش بیش از حد یا کمربندهایی که می لغزند باشید. بدانید که هنگام کارکرد معمول، کمپرسور شما چه اندازه هایی را باید بخواند. اگر دستگاه خود را از نزدیک تحت نظر دارید، می توانید از آسیب عمده جلوگیری کنید.

با پیروی از نکات بالا، از داشتن یک عمر طولانی برای کمپرسور هوا اطمینان حاصل خواهید کرد. به علاوه، کارهایی که در آن از این دستگاه استفاده می کنید نیز، سریع تر و با بازده بیشتری پیش خواهند رفت. تعمیر و نگهداری کمپرسور باد و داشتن یک کمپرسور هوای سالم برای هر کارگاهی لازم و ضروری خواهد بود.