لامپ کم مصرف

راهنمای خرید لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف (لامپ فلورسنت فشرده – CFL) گونه از لامپ های فلورسنت است که امروزه جایگزین لامپ های رشته ای، گازی و پرمصرف شده است. این لامپ ها نسل پیشرفته تری از لامپ های فلورسنت هستند. برای خرید لامپ کم مصرف می توانید به سایت راندنو مراجعه نمایید.

این لامپ ها به اندازه ی لامپ های قدیمی از خود نور تولید می کنند. تفاوت آن ها در میزان مصرف انرژی است. این لامپ ها تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند. امروزه از این محصولات به عنوان لامپ کم مصرف رشد گیاه، منازل مسکونی، اداره ها، فروشگاه ها، بانک ها و … استفاده می شود. استفاده از این محصولات علاوه بر مزایا، معایبی نیز دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

لامپ کم مصرف چگونه کار می کند؟

این گونه لامپ ها با تغییرات طول موج و به کمک فناوری فلورسنس روشن می شوند. لوله های شیشه ای در این لامپ توسط گاز جیوه پر شده اند. با عبور جریان برق از داخل لوله، الکترون هایی که بر روی الکترودهای دو طرف قرار گرفته اند، از آن جدا شده و برانگیخته می شوند. در نتیجه حرکت الکترون ها، گاز جیوه داخل لوله نیز نا پایدار می شود و از خود نور تولید می کند.

نوری که بخار جیوه تولید می کند، از نوع ماوراءبنفش است. به همین دلیل، سطح داخلی لوله به وسیله ماده ای به نام فسفر پوشانده شده است تا نور جیوه را به نور مرئی و قابل رؤیت تبدیل کند. با تغییر فسفر موجود در لامپ، می توان نورهایی با رنگ سبز، زرد، قرمز، آبی، سفید و … ایجاد کرد.

حباب لامپ های کم مصرف می تواند اشکال متنوعی داشته باشد. لامپ پیچی، لامپ کم مصرف طرح گل و استوانه ای بیشترین طرفداران را به خود اختصاص داده است. برای مشاهده قیمت لامپ کم مصرف بزرگ می توانید با مراجعه به سایت راندنو با ده ها نماینده فروش این محصول بی واسطه در ارتباط بوده و خرید خود را انجام دهید.

دلیل مارپیچ بودن لامپ کم مصرف

به علت چرخش گاز یا همان جیوه داخل می باییست به شکل مارپیچ باشند. اما همواره احتمال خروج درصدی از اشعه فرا بنفش که با فسفر به نور مرئی تبدیل شده، از داخل پیچ های لامپ وجود دارد.

مزایای لامپ های کم مصرف

 1. این لامپ ها طول عمر بسیار بیشتری نسبت به لامپ های قدیمی دارند. دوام این لامپ ها حدوداً 8 برابر بیشتر از لامپ های رشته ای است.
 2. این محصولات مصرف انرژی را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهند. به طور میانگین، مصرف انرژی این لامپ ها یک پنجم لامپ های رشته ای است.
 3. لامپ های قدیمی و رشته ای، گازهای گلخانه ای زیادی تولید می کنند. با استفاده از این نوع لامپ، تولید این گازها بسیار کاهش یافته است.
 4. گرمای تولیدشده توسط این محصولات بسیار کم است. این درحالی است که لامپ های رشته ای به شدت داغ می شدند.

معایب لامپ های کم مصرف

 1. در ساختار این لامپ ها از جیوه استفاده شده است. جیوه ماده ای سمی است و در صورت شکستن لامپ، بهتر است شکسته های آن در محیط قرار نگیرند.
 2. تابش اشعه های فرابنفش برای سلامتی انسان ضرر دارد.
 3. هنگامی که از این محصول استفاده می شود، نمی توان از دیمر جهت روشن و خاموش کردن آن استفاده کرد.

آیا لامپ کم مصرف سرطان زاست؟

طبق تحقیقاتی که در موسسه علوم تحقیقاتی آمریکا انجام شده، وجود شیارهایی با روی سطح این لامپ که موجب خروج اشعه فرابنفش می شود اثبات شده است. این بیماری معمولا رنگدانه های پوسا را هدف می گیرند و موجبات سوختگی آن قسمت ها می شود. خطرات اشعه UV به گونه ای اسست که اگر بیش از 8 ساعت در معرض لامپ های کم مصرف قرار بگیرید بدن بیش از هزار برابر توان خود این اشعه را دریافت کرده است. همچنین آثار کم بینی در استفاده بیش از حد این لامپ ها دیده شده است.

برای خرید لامپ ال ای دی می توانید به سایت راندنو مراجعه نمایید.

علت چشمک زدن لامپ کم مصرف

 1. اگر کلیدهایی که جهت قطع و وصل لامپ های کم مصرف از آن استفاده می کنید، چراغ کوچک ال ای دی داشته باشد، مقداری برق جهت روشن کردن آن از کلید عبور می کند. به همین دلیل، لامپ کم مصرف چشمک زن خواهد شد.
 2. اگر از دیمر به جای کلید استفاده می کنید، این لامپ چشمک زن خواهد بود. زیرا در صورت بسته بودن دیمر، هم چنان مقداری برق از آن عبور می کند.
 3. اگر سیم نول به کلید و سیم فاز به لامپ متصل شده، سبب چشمک زدن لامپ می شود.
 4. گاهی چشمک زدن این لامپ مربوط به ساختار داخلی لامپ مانند ترانسفورماتورها و …. است.
 5. اگر از سنسورهای حرکتی جهت روشن و خاموش شدن این لامپ ها استفاده شود، امکان دارد لامپ چشمک زده و پس از مدتی دچار سوختگی شود.

آموزش تعمیر لامپ کم مصرف

عوامل زیادی نظیر جنس قطعات، نحوه طراحی و تولید، روشن و خاموش کردن پشت سر هم، عوامل محیطی، نوسانات ولتاژی و … سبب آسیب به لامپ و یا از کار افتادن آن می شود. برخی از خرابی های رخ داده در انواع این لامپ قابل تعمیر است. البته باید به این نکته توجه کنید که خرابی مربوط به کدام بخش لامپ است؟

خرابی مربوط به تیوپ: در صورتی که اشکال لامپ یه این بخش مربوط شود، می توان از یک تیوپ دیگر استفاده کرد. تیوپ این محصولات اغلب از جنس شیشه است. پس از تشخیص خرابی تیوپ، می توان از یک تیوپ دیگر استفاده کرد.

خرابی مربوط به سوئیچینگ و بالاست لامپ: در این بخش باید مقاومت خازن ها، عملکرد ترانزیستورها و … بررسی شود. عمده خرابی لامپ های کم مصرف به این بخش مربوط می شود. به کمک تجهیزاتی مانند هویه، سیم لحیم، سلف و … می توان این بخش را نیز تعمیر کرد.

خرید لامپ کم مصرف

در هنگام خرید این محصولات باید به نکاتی مانند توان، ابعاد بدنه، شکل ظاهری، سرپیچ، رنگ نور، شرکت سازنده، شار، بهره نوری و …. توجه کرد. از برترین برندهای تولیدکننده این محصولات می توان به لامپ بروکس، پارس شعاع، پارس شهاب، کیهان، افق، افراتاب، نور صرام پویا و … اشاره کرد.

جهت خرید انواع لامپ و مشاهده لیست قیمت این محصول می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با فروشندگام و نمایندگی های محصولات به طور مستقیم در ارتباط باشید.