تمیز کردن تیغ اره

روش های نگهداری و تمیز کردن تیغ اره

تمیز کردن تیغ اره کار لازم و ضروری است زیرا تیغ اره با گذر زمان توسط الیاف های چوب، براده های چوبی و … دچار آلودگی هایی می شود که این آلودگی ها، کاهش قدرت و کیفیت برش را به دنبال دارد. اگر با یک تیغه کثیف برش را انجام دهید، مشاهده می کنید که متریال شما دچار لب پری و یا ترک خوردگی شده است.

ما در این مقاله روش های تمیز کردن تیغ اره را به شما آموزش می دهیم. نظافت تیغ اره الماسه و تیغ اره نواری بیشتر مورد توجه کاربران قرار دارد.

برای خرید تیغ اره باکیفیت همین حالا اقدام نمایید.

خرید انواع تیغ اره

علاوه بر این، استفاده از تیغه کثیف اصطکاک ایجاد می کند و برش های نامنظمی را به وجود می آورد و در شرایط بدتر، تیغه لا به لای چوب گیر می کند. در چنین مواردی ممکن است با خود فکر کنید که تیغه شما کارایی خود را از دست داده است. در حالی که چنین نیست و شما می توانید با انجام چند روش ساده، تیغه خود را تمیز کنید.

بهترین قیمت انواع اره برقی را در سایت راندنو مشاهده نمایید.

همچنین بخوانید: اره برقی و انواع آن، معرفی کامل اره الکتریکی و روش کار با آن

ما در این مطلب قصد داریم شما را با راه های تمیز کردن و تمیز نگهداشتن تیغ اره آشنا کنیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

تیغ اره را با چه موادی می توان تمیز کرد؟

با روش های زیر می توانید انواع تیغ های اره را تمیز کنید:

محلول جوش شیرین و آب

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن تیغه ها، یک راهکار ساده و کم هزینه به شمار می آید. این ماده در خانه همه موجود و در دسترس است. با استفاده از جوش شیرین می توانید جرم های حاصل را به راحتی و بدون کوچک ترین آسیب و یا کند شدن تیغه ها، تمیز کنید.

نفت یا گازوئیل

استفاده از نفت و مشتقات آن یکی دیگر از گزینه هایی است که می توانید از آن برای برای تمیز کرن تیغه ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که نفت برای تیغه های بلبرینگ دار مناسب نیست و ممکن است منجر به کاهش عملکرد تیغه شود.

اسپری های تمیزکننده اجاق گاز

برخی دیگر از کاربران از اسپری های شیمیایی مانند اسپری تمیزکننده گاز استفاده می کنند. استفاده از این اسپری ها کار بسیار اشتباهی است و سبب خراب شدن و حتی کند شدن تیغه ها مخصوصاً تیغه های دارای روکش کاربیدی یا الماسه می شود.

پودر لباسشویی

اگر در خانه جوش شیرین ندارید، پودر لباسشویی می تواند جایگزین مناسبی برای این کار باشد.

نحوه تمیز کردن تیغ اره

مراحل تمیز کردن تیغ های اره

  • تمیز کردن تیغ اره با محلول جوش شیرین و آب یا پودر لباسشویی

تیغه ها را با رعایت نکات ایمنی از دستگاه جدا کنید. بعد از آن یک ظرف کم عمق نیاز دارید تا چند مهره داخل آن بچینید و تیغه ها را روی مهره ها قرار دهید. با این کار، ماده پاک کننده به تمام قسمت های تیغه می رسد.

بعد از انجام این مراحل، روی تیغه محلول و یا پودر لباسشویی بریزید. با خود تیغه مواد را به هم بزنید تا آب جوش و جوش شیرین با هم مخلوط شوند. سپس محلول را با یک مسواک نرم به آرامی، بر روی تمامی قسمت های تیغه بکشید و آن را تمیز و آبکشی کنید. توجه داشته باشید که بعد از آب کشی، حتماً تیغه را با یک پارچه تمیز خشک کنید.

  • تمیز کردن کردن تیغ با نفت و مشتقات آن

یکی دیگر از روش های تمیز کردن تیغه ها استفاده از نفت و مشتقات آن مانند گازوئیل است. برای انجام این کار، ابتدا تیغ اره را داخل ظرف حاوی نفت یا گازوئیل قرار دهید و بعد از گذشت یک شبانه روز، آن را به کمک مسواک نرم، با آب تمیز کنید. سپس با یک پارچه تمیز، آن را خشک نمایید.

اگر بعد از هربار تمیزکاری، تیغه ها را روغن کاری کنید، به افزایش طول عمر آن کمک بزرگی خواهید کرد.

تیغ اره را چند وقت یکبار تمیز کنیم؟

همانطور که می دانید، تمیز کردن و بررسی تیغ اره ها و یا در صورت لزوم تعویض آن ها از مهم ترین کارهایی است که کاربران باید انجام دهند. اگر از دستگاه خود استفاده نمی کنید، تمیز کردن آن ها را سالی دو یا سه بار نباید فراموش کنید. آن ها را کاملاً بررسی کنید.

اگر دندانه ها خراب شده اند، آن ها را جدا کنید و اگر احساس می کنید با تمیز شدن کارایی شان برمی گردد، طبق دستورالعمل های بالا آن ها را تمیز کنید. اگر کند شده اند، آن ها را تیز کنید. تیز کردن تیغه های فلزی یا استیل با سوهان به راحتی انجام می شود اما تیغه الماسه را باید به صورت تخصصی تیز کنید و در بیشتر مواقع، پیشنهاد می شود آن ها را تعویض کنید چرا که مقرون به صرفه تر به نظر می رسد.

کاربران می توانند جهت اطلاع از قیمت تیغ اره لایکو و یا آشنایی با نحوه خرید تیغ اره فلکه به سایت راندنو مراجعه کنند و کالای خود را به صورت مستقیم از فروشندگان خریداری نمایند. فروشندگان نیز می توانند با ثبت نام رایگان در سایت راندنو و قیمت گذاری کالاهای خود، روزانه با هزاران به صورت مستقیم در ارتباط باشند.