لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف چیست؟ مزایا و معایب لامپ کم مصرف

امروزه نیاز به ایجاد روشنایی مصنوعی، یکی از خواسته های طبیعی بشر است. لامپ ها در نورپردازی های شهری و داخلی بسیار پراهمیت هستند. امروزه لامپ ال ای دی، اس ام دی (SMD)، کم مصرف و سی او بی (COB) بسیار پرطرفدار می باشند. ما در این مقاله به بررسی سؤال متداول لامپ کم مصرف چیست و مزایا و معایب این نوع لامپ می پردازیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

لامپ کم مصرف چیست؟

لامپ کم مصرف یا لامپ فلورسنت فشرده، نوعی از انواع لامپ فلورسنت به شمار می آید که تکنولوژی آن، تخلیه الکتریکی گازی می باشد. این لامپ با کیفیت و بازده بالا تولید شده است.

این نوع محصول روشنایی با تحت تأثیر قرار دادن بخار جیوه موجود در گاز آرگون، باعث ایجاد پلاسمایی می شود که از خود پرتو فرابنفش تولید می کند. این پرتو سپس توسط ماده فلورسنت به نور مرئی تبدیل می شود.

لامپ های کم مصرف به علت ابعاد کوچکی که دارند، لامپ فلورسنت فشرده نیز نام گذاری می شوند. همچنین به علت کوچک بودن ابعاد، جایگزین انواع دیگر لامپ های رشته ای معمولی شده اند. البته لامپ ال ای دی، لامپ SMD و COB امروزه به علت معایب کمتری که دارند، دارای طرفداران بیشتری می باشند.
لامپ کم مصرف چیست؟

همچنین بخوانید: تفاوت لامپ SMD و COB

ویژگی های لامپ کم مصرف

 1. نور یکنواخت و بدون لرزش: به علت کارکرد مدارهای الکترونیکی در فرکانس بالا، نور تولیدی لامپ کم مصرف از کیفیت بسیار بالایی نسبت به لامپ های معمولی برخوردار است و تقریباً نوری یکنواخت و بدون لرزش ایجاد می کند.
 2. حذف اثر استربوسکوپی: با استفاده از لامپ های کم مصرف، می توان اثر استربوسکوپی را حذف کرد و محیطی مطمئن و ایمن را برای کاربر فراهم نمود.
 3. بهره نوری: هر چه بهره نوری در لامپ ها بیشتر باشد، مصرف انرژی کمتر و به دنبال آن هزینه ها کاهش می یابد. بهره نوری یک لامپ کم مصرف 20 وات، 60 لومن بر وات و بهره نوری یک لامپ رشته ای، 12 لومن بر وات است.
 4. میزان شار نوری: این نوع لامپ در مقایسه با لامپ های رشته ای، میزان نور بیشتری دارد. به عنوان مثال، شار نوری یک لامپ رشته ای 100 وات، 1200 لومن است. درحالیکه شار نوری یک لامپ کم مصرف 20 وات نیز، 1200 لومن می باشد.
 5. جایگزین آسان: دو نوع 20 وات و 11 وات این لامپ را می توان به سادگی و بدون نیاز به تعمیرات، جایگزین لامپ های رشته ای 100 وات و 60 وات کرد. با این جایگزینی، نه تنها از میزان روشنایی کاسته نمی شود، بلکه 80% نیز در مصرف انرژی صرفه جویی می گردد.
 6. عدم ایجاد حرارت های مزاحم: شاید برایتان سؤال پیش آمده باشد که گرمای لامپ کم مصرف چقدر است؟ در لامپ های رشته ای، 95% از توان ورودی به گرما تبدیل می شود و افزایش دمای محیط کاملاً آشکار است. اما در لامپ کم مصرف، تولید حرارت به کمترین حد خود می رسد و همین ویژگی باعث کاهش هزینه های تهویه می شود.
 7. توان مصرفی: توان مصرفی این لامپ نسبت به لامپ رشته ای بسیار کمتر است. بدین معنی که مصرف انرژی یک لامپ رشته ای 100 وات، معادل 5 عدد لامپ کم مصرف 20 وات است. این لامپ ها از 5 وات تا 250 وات تولید می شوند.
 8. عمر لامپ: طول عمر لامپ کم مصرف 8 برابر لامپ های رشته ای است. همین ویژگی سبب تعویض کمتر و کاهش هزینه های تعمیر لامپ کم مصرف و نگهداری آن می شود.
 9. راه اندازی بدون چشمک زدن: در لامپ های کم مصرف برخلاف لامپ های معمولی، مدارهای راه اندازی الکترونیکی، این لامپ را بدون چشمک زدن روشن می کند. علاوه بر این، تأخیر در روشن شدن و یا چشمک زدن لامپ در هنگام روشن شدن نیز مشاهده نمی شود.
 10. امکان انتخاب رنگ: در این لامپ ها مصرف کنندگان می توانند با توجه به دکوراسیون مکان مورد نظر خود، لامپ کم مصرف را در رنگ های آفتابی، مهتابی و رنگی انتخاب و خریداری کنند که این امکان برای انواع لامپ های رشته ای وجود ندارد. البته در لامپ های رنگی، شیشه روی لامپ رنگ می شود.
 11. تعداد پیچ لامپ: این لامپ ها به صورت پیچی و در اندازه های کوچک و بزرگ تولید می شوند. لامپ های پهن تر و دارای پیچ بیشتر، معمولاً توان بیشتری دارند.

تفاوت لامپ رشته ای و لامپ کم مصرف

مزایای استفاده از لامپ کم مصرف

شاید برای کاربران سؤال باشد که کاربرد لامپ کم مصرف چیست و این لامپ چه ویژگی ها و مزایایی دارد؟

 • عمر مفید طولانی
 • کاهش هزینه های برق
 • کاهش آلودگی های مربوط به تولید برق در نیروگاه ها
 • کاهش گرمای محیط
 • کاهش مصرف برق

خرید لامپ کم مصرف

معایب استفاده از لامپ کم مصرف

 1. وجود جیوه در داخل این لامپ ها
 2. قیمت بالاتر نسبت به لامپ رشته ای
 3. تابش پرتو فرابنفش
 4. تأخیر در روشن شدن
 5. کاهش قدرت نوردهی با گذشت زمان
 6. انتشار گازهای گلخانه ای
 7. قابل استفاده نبودن در خارج از ساختمان
 8. قابل استفاده نبودن در سرپیچ های دیمردار

نکاتی برای استفاده از لامپ کم مصرف

 1. توجه داشته باشید که از این لامپ در فواصل کمتر از 30 سانتی متر از افراد استفاده نشود. به عنوان مثال در چراغ قوه ها.
 2. استفاده از لامپ هایی که مهر استاندارد داشته باشند.
 3. جلوگیری از شکستن این لامپ ها به علت وجود جیوه.
 4. افراد با بیماری های خاص یا بیماری های پوستی، لازم است قبل از استفاده از این لامپ ها با پزشک متخصص خود مشورت کنند.
 5. در فضاهای کوچک از روشن کردن تعداد زیادی لامپ کم مصرف خودداری شود. در فضای باز و سرد از حباب استفاده شود و در فضایی با رطوبت بالا از بکار بردن این لامپ خودداری شود.
 6. سرپیچ لامپ متناسب با انواع چراغ انتخاب شود.

نکات مهم در خرید لامپ کم مصرف

 • توجه به توان مورد نیاز
 • توجه به شار نوری مورد نیاز
 • توجه به شکل ظاهری
 • توجه به دمای رنگ مورد نیاز
 • توجه به کیفیت
 • گارانتی داشتن لامپ

در صورت شکستن لامپ کم مصرف په باید کرد؟

در مرحله اول، لازم است افراد را از اتاق خارج کنید و تهویه مرکزی را نیز خاموش نمایید تا گازها به اتاق های دیگر راه پیدا نکنند. پنجره ها را تا حداقل 15 دقیقه باز نگه دارید.

برای جمع آوری تکه های درشت لامپ از یک دستمال خشک یا یک تکه کاغذ استفاده کنید و تکه ها را در یک ظرف شیشه ای درب دار یا کیسه پلاستیک محکم ریخته و به صورت مجزا در سطل خارج از منزل بریزید. برای جمع آوری تکه های ریز می توانید از یک تکه نوار چسب استفاده کنید.

شکستن لامپ کم مصرف

قیمت لامپ کم مصرف

امروزه استفاده از لامپ های کم مصرف به علت مقرون به صرفه بودن در هزینه و انرژی، بسیار رایج شده است و شرکت های زیادی در صدد تولید این محصول برآمده اند.

کاربران با خواندن این مقاله می توانند پاسخ مناسبی برای سؤال لامپ کم مصرف چیست بیابند. علاوه بر این، می توانند جهت خرید بهترین لامپ کم مصرف و یا اطلاع از قیمت لامپ کم مصرف رشته ای به سایت راندنو مراجعه کنند و کالای خود را به صورت مستقیم از فروشندگان خریداری کنند.

لامپ کم مصرف افراتاب، نور، شهاب جم، دلتا، خزرشید، کیهان، نورصرام و … از بهترین برندهای داخلی این محصول به شمار می آیند.

برای آشنایی با لامپ ال ای دی به مقاله لامپ ال ای دی چیست مراجعه کنید.