ثبت فروشگاه

لامپ اس ام دی (SMD)

لامپ اس ام دی (SMD) یکی از تکنولوژی های لامپ ال ای دی محسوب می شود. SMD کوتاه شده عبارت Surface Mounted Device به معنای قطعات نصب شده روی سطح است. زاویه تابش لامپ SMD در مقایسه با لامپ های ال ای دی، بیشتر و تقریباً برابر با 120 درجه است. نوری که این نوع لامپ ها از خود ساطع می کنند، به صورت یکنواخت پخش می شود. این نور پرتوهای مضر فرابنفش و مادون قرمز نداشته و به همین دلیل موجب آلودگی محیط زیست نمی شود. این لامپ ها از طول عمر بالایی برخوردار هستند و با گذشت زمان نور دچار تغییر نور و کاهش روشنایی نمی شود.

این محصول، نیاز به مدت زمان جهت راه اندازی ندارد و از مصرف انرژی بسیار پایینی برخوردار هستند. لامپ هایی که بر اساس این تکنولوژی ساخته می شوند، گرما تولید نمی کنند و در توان های مختلف به بازار عرضه می شوند. پروژکتور اس ام دی نیز که امروزه در نورپردازی های شهری بسیار کاربرد دارد، از تکنولوژی لامپ ها و چیپ های اس ام دی استفاده می کند. لازم به ذکر است که  این نوع از لامپ ها امروزه طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده و از محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر انواع لامپ برخوردار است. جهت استعلام قیمت لامپ اس ام دی با مراجعه به سایت راندنو، می توانید لیست فروشندگان محصول مورد نظر خود را مشاهده نمایید. همچنین اگر به دنبال مرکز فروش لامپ اس ام دی هستید، می توانید به صورت مستقیم با فروشندگان این محصول در ارتباط باشید و به خرید لامپ اس ام دی (SMD) اقدام نمایید.

لامپ اس ام دی (SMD)

تاریخچه اس ام دی

کاپیتان هنری جوزف (Joseph Henry) فردی بود که توانست اولین امواج رادیویی را کشف کند. این فرد توانست روشنایی تولید شده از دیود را تشخیص دهد. در نتیجه لامپ های ال ای دی و اس ام دی از همان زمان شناخته شدند. در اوایل سال 1960 میلادی در ساختار لامپ های ال ای دی از تکنولوژی DIP بهره گیری شد. لامپ های ال ای دی دیپ از بهره نوری پایینی برخوردار بودند. سپس با گذشت زمان و پیشرفت روز افزون تکنولوژی، در اوایل قرن 21 این نوع از لامپ های ال ای دی متحول شدند و تکنولوژی ساخت تراشه های اس ام دی جاگزین آنها شدند. امروزه این لامپ ها بسیار کارآمد هستند و در تنوع رنگ بیشتر، حجم کمتر، صرفه جویی بیشتر انرژی و ... تولید و به بازار عرضه می شوند.

تاریخچه اس ام دی

مزایای لامپ SMD

استفاده از این لامپ ها به دلیل برخورداری از فناوری خاص اس ام دی، از مزایای حائز اهمیتی نسبت به دیگر لامپ ها برخوردار است. در ادامه به بررسی چند نمونه از مزایای قابل توجه این محصول می پردازیم.

 1. این لامپ ها آلودگی زیست محیطی ندارند.
 2. زاویه تابش در این لامپ ها قابل کنترل است.
 3. این محصول فاقد پرتوهای مادون قرمز و فرابنفش است.
 4. شدت نور این لامپ ها با گذشت زمان افت زیادی نمی کند.
 5. این محصول از گسترش پرتو نور یکنواختی برخوردار است.
 6. لامپ های اس ام دی به هنگام روشنایی گرمای زیادی از خود تولید نمی کنند.
 7. روشنایی ایجاد شده از این گونه لامپ ها خیرگی ندارد و به چشم افراد آسیب نمی رساند.
 8.  سرعت روشن شدن و رسیدن به نقطه اوج روشنایی این لامپ ها، کمتر از 20 میکرو ثانیه است.
 9. اس ام دی ها از زاویه نوری 120 درجه برخوردار هستند. در نتیجه فضای بازتر و بهتری را نورپردازی می کند.
 10. تعداد دفعات خاموش و روشن شدن این لامپ ها هیچگونه ارتباطی با کاهش طول عمر و خرابی این محصول ندارد.
 11. این لامپ ها از طول عمر بالایی برخوردار هستند در نتیجه هزینه های تعمیر و نگه داری از این لامپ ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
 12. از دیگر پیشرفت های تکنولوژی SMD می توان به صرفه جویی در مصرف انرژی اشاره کرد. این لامپ ها نور را با کیفیت بالا و مصرف انرژی پایینی ارائه می دهند.

مزایای لامپ SMD

کاربرد لامپ اس ام دی سقفی

از این محصولات جهت روشنایی و نورپردازی انواع محیط ها استفاده می شود.

 • استفاده در چراغ ماشین
 • چراغ های خیابانی و چشمک زن معابر
 • نورپردازی حیاط ها، باغچه ها و روف گاردن ها
 • نورپردازی اداره ها و مراکز تجاری به دلیل بازتاب نور سالم
 • نورپردازی در نمای ساختمان ها با استفاده از وال واشرهای اس ام دی
 • نورپردازی سقف های آسمان مجازی، نورپردازی در سقف های کاذب، کشسان و ...
 • نورپردازی سالن های همایش، سالن های ورزشی و ... به دلیل وسیع بودن زاویه تابش

کاربرد لامپ اس ام دی سقفی

انواع لامپ SMD

این لامپ ها براساس طراحی شکل ظاهری به چند دسته تقسیم می شوند:

 • لامپ حبابی اس ام دی
 • لامپ اس ام دی هالوژنی
 • لامپ اس ام دی نواری
 • لامپ اس ام دی شمعی
 • لامپ اس ام دی ماشین

لازم به ذکر است که لامپ های حبابی از پر استفاده ترین نوع این لامپ ها به شمار می آید. لامپ SMD پروژکتور معمولاً جهت روشنایی و نورپردازی در فضای خارج از ساختمان گزینه مناسبی هستند.

انواع لامپ SMD

اجزای لامپ SMD

در ساخت این گونه لامپ ها از تکنولوژی لحیم کاری بدون سوراخ بر روی بورد استفاده شده است. این لامپ ها در مقایسه با لامپ های ال ای دی دارای انعطاف بیشتری هستند. هر لامپ SMD از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

بدنه لامپ

این لامپ ها در اشکال مختلف حبابی، نواری، شمعی، استوانه ای و ... ساخته و توزیع می شوند. این لامپ ها می توانند در ساخت انواع پروژکتور، نورافکن، پنل، چراغ ریلی و ... استفاده شوند.

درایور و مدار یکسوکننده

در ساخت لامپ اس ام دی از درایو و مدار یکسو کننده استفاده شده است. وظیفه اصلی این بخش تبدیل ولتاژ 220 ولت به بازه ولتاژ لامپ اس ام دی است. این مقدار در واقع ولتاژ قابل استفاده اس ام دی های موجود بر روی بورد محسوب می شود. برخی از این لامپ ها فاقد درایور هستند. این لامپ ها که به اصطلاح پاور نیز نامیده می شوند، مستقیم به برق با ولتاژ 220 ولت وصل می شوند. خرابی ها و تعمیر لامپ اس ام دی اغلب مربوط به درایورها است.

PCB بورد لامپ

بورد این گونه لامپ ها از جنس پلاستیک فشرده، آلومینیوم و یا سرامیک است. تراشه های SMD، با توجه به ولتاژ و جریان بر روی این بورد چاپ می شوند. نوع آلومینیوم این بوردها گزینه مناسبی جهت استفاده در لامپ ها هستند. زیرا این فلز به عنوان هیت سینک عمل کرده و گرمای موجود در لامپ را مدیریت می کند. لازم به ذکر است که لحیم کاری لامپ اس ام دی با دیگر تکولوژی های ال ای دی متفاوت است.

قطعات الکترونیکی

این قطعات شامل دیودها، مقاومت ها، چیپ ها، آی سی ها و ... است. در طی فرآیند رول قطعات الکترونیکی توسط نیروی باد از یکدیگر جدا شده و با به کارگیری از قلع بر روی PCB بورد نصب می شوند.

اجزای لامپ SMD

تفاوت لامپ COB و SMD

از تفاوت های این دو محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طرز قرار گرفتن ال ای دی ها بر روی بورد یا PCB
 •  نور منتشر شده از لامپ ها
 • نحوه انتقال دما
 • بهره نوری

به طور کلی در ساختار لامپ SMD  از یک بورد واحد به کارگیری نشده است. بلکه چندین LED در کنار هم بر روی یک پنل نصب می شوند و این فرآیند گرمای کمتری را تولید می کند. اس ام دی ها طول عمر بیشتر و بهره نوری بالاتری دارند. اما برخلاف SMD ها در ساختار لامپ های COB از تراشه ای استفاده شده است که از اجتماع بزرگی از ال ای دی ها به طور مستقیم بر روی یک مدار تشکیل شده است.

به دلیل همین اجتماع ال ای دی ها، لامپ های COB گرمای بیشتری نسبت به SMD تولید می کنند. به همین دلیل است که اس ام دی ها از طول عمر بیشتری برخوردار هستند. لازم به ذکر است که اگر از خنک کننده های مناسب در ساختار لامپ های COB بهره گیری نشود، با گذشت زمان بر میزان نور و روشنایی این محصول تأثیر می گذارد.

تفاوت لامپ COB و SMD

بهترین برندهای لامپ SMD 

شرکت های معتبر زیادی درصدد تولید این لامپ ها برآمده اند. در ادامه به معرفی محبوب ترین برندهای تولید کننده این محصول می پردازیم.

لامپ کیهان

شرکت کیهان در سال 1365 تأسیس شد. این شرکت یکی از مطرح ترین برندهای داخلی در حوزه تولید تجهیزات روشنایی محسوب می شود. این شرکت با تولید محصولاتی که از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند، توانسته است پیشرفت چشمگیری در زمینه تولید تجهیزات روشنایی داشته باشد. شرکت کیهان به تولید انواع لامپ در توان های گوناگون و شکل های ظاهری مختلف می پردازد. از محبوب ترین لامپ های تولید شده توسط این برند می توان به لامپ کم مصرف SMD کیهان مدل A125 و لامپ فوق کم مصرف SMD حبابی 20 وات کیهان مدل A95 اشاره کرد.

لامپ افق

از دیگر برندهای معتبر تولیدکتتده این محصول می توان از شرکت افق نام برد. این شرکت با تولید محصولات طبق فناوری روز دنیا توانسته است سهم قابل توجهی از بازار این محصول را به خود اختصاص دهد. شرکت افق با به کارگیری از نیروی فعال و بهره گیری از تکنولوژی روز جهان، توانسته است درصدد تولید محصولات با کیفیت برآید. این شرکت نیز به تولید انواع لامپ های ال ای دی در توان، سرپیچ  و شکل های ظاهری گوناگون پرداخته است. از محبوب ترین لامپ تولید شده توسط این شرکت می توان به لامپ هالوژنی SMD افق سرپیچ GU10، چراغ سقفی SMD و ... اشاره کرد.

قیمت لامپ اس ام دی

قیمت این لامپ  با توجه به شار نوری و توان مصرفی این محصول، متغیر است. در نتیجه هرچه شار نوری و توان مصرفی آن بالاتر باشد، قیمت آن نیز افزایش خواهد داشت. از عوامل دیگری که در قیمت لامپ SMD تأثیرگذار است، می توان به کیفیت چیپ این محصول اشاره کرد. برند لامپ نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. بروکس، باوند، افراتاب، فونیکس، پارس شهاب، پارس شعاع توس و لامپ نور از برندهای معتبر تولیدکننده لامپ به شمار می آیند. شما می توانید در سایت راندنو قیمت انواع لامپ SMD مانند لامپ اس ام دی روکار، لامپ اس ام دی چراغ قوه از برندهای معتبر و باکیفیت را مشاهده و مقایسه کنید تا بهترین لامپ اس ام دی را انتخاب نمایید.

خرید لامپ اس ام دی

برای خرید لامپ اس ام دی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت لامپ اس ام دی SMD و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع سرپیچ


نوع لامپ


توان