ثبت فروشگاه

مهتابی ال ای دی

مهتابی ال ای دی یکی از تجهیزات نورپردازی است که امروزه در بسیاری از مکان ها مورد استفاده قرار می گیرد. ال ای دی مخفف عبارت (Light Emitting Diode) است. در گذشته لامپ های رشته ای و فلورسنت برای مصارف روشنایی کاربرد داشتند و به مرور زمان لامپ های کم مصرف و ال ای دی جایگزین آنها شدند. امروزه به دلیل طول عمر پایین و مصرف نسبتاً بالای لامپ های فلورسنت از مهتابی های ال ای دی استفاده می شود. این تجهیزات طول عمر بالایی دارند و در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند.

مهتابی LED نوعی لامپ است که ظاهری شبیه به لامپ مهتابی فلورسنت دارد اما تکنولوژی آن با لامپ های مهتابی قدیمی تفاوت دارد. این لامپ به وسیله یک دیود نور افشان، نور تولید می کند و برای روشن شدن نیازی به استارتر یا ترانس ندارد. امروزه مهتابی های ال ای دی با حذف ترانس افراد زیادی را مجذوب خود کرده اند و در روشنایی محیط های خانگی، اداری و تجاری و ... مورد استفاده قرار می گیرند.  در ساختار نوعی از لامپ های مهتابی LED از تکنولوژی SMD استفاده شده است. چراغ مهتابی ال ای دی شارژی نیز به بازار عرضه می شود که در دسته چراغ های اضطراری جای می گیرند و به راحتی می توان در مواقع ضروری از آن ها استفاده کرد.

مهتابی ال ای دی

تاریخچه ال ای دی مهتابی

نخستین لامپ ال ای دی در سال 1962 توسط نیک هولونیاک اختراع شد و به دنبال آن تکنولوژی روشنایی ال ای دی با پیشرفت چشمگیری رو به رو شد. به طور کلی تاریخچه استفاده از مهتابی های LED به سالهای دور برنمی گردد و تکنولوژی آن به تازگی به بازار عرضه شده است. استفاده از این چراغ ها زمانی بیشتر شد که دانشمندان فهمیدند جیوه ای که در لامپ های فلورسنت وجود دارد برای سلامتی انسان ها مضر است. به همین دلیل مهتابی ال ای دی با تکنولوژی سالم تر به بازار عرضه شد. این محصول از هیچگونه جیوه ای یا مواد سمی در ساختار خود استفاده نمی کند.

کاربرد مهتابی LED

امروزه بیشتر طراحان دکوراسیون به جای استفاده از ابزارآلات پیشرفته از ابزارهای ساده تری برای تزئین و نورپردازی دکوراسیون های داخلی استفاده می کنند. از این رو مهتابی های LED یا مهتابی ال ای دی خطی مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفت. این محصولات با توجه به تفکیک رنگ نور آنها در محیط های مختلف مانند محیط های زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

  1. نورپردازی منازل و اداره ها
  2. نور پردازی محیط های آموزشی مانند مدارس و دانشگاه ها
  3. نورپردازی دفاتر و راهروها
  4. انبارها، ترمینال ها و ایستگاه های راه آهن
  5. نمایشگاه های عمومی و تجاری
  6. بیمارستان ها و مراکز درمانی و ...

کاربرد مهتابی LED

مزایای مهتابی LED

لامپ مهتابی LED جایگزین لامپ مهتابی فلورسنت شد زیرا به طور کلی از مزایا و ویژگی های بهتری برخوردار است. از مهمترین ویژگی های این لامپ ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

رنگ نور متنوع

دمای رنگ یکی از پارامترهای قابل اندازه گیری در نور است که بر اساس کلوین اندازه گیری می شود. معمولاً دمای مناسب رنگ نورها بین 2500 تا 6500 درجه کلوین است. از این رو هرچه عدد دمای رنگ نور به 2500 نزدیکتر باشد، آن نور به رنگ گرم (آفتابی یا زرد) نزدیکتر است و هرچه عدد دمای رنگ نور به 6500 نزدیکتر باشد، آن نور به رنگ سرد (مهتابی یا سفید) نزدیکتر است. مهتابی های LED دارای تنوع رنگ نور، در دو نوع سفید و زرد هستند که با مصرف انرژی اندک، نورپردازی محیط را به بهترین شکل ممکن به وجود می آورد.

گستره روشنایی وسیع

میزان نور محیط با میزان نشاط و سرزندگی افراد حاضر در محیط رابطه مستقیم دارد. نحوه نورپردازی و روشنایی محیط از مهمترین عوامل برای بازدهی هرچه بهتر و بیشتر در مکان های عمومی، اداری، تجاری و شرکت ها است. لامپ ال ای دی مهتابی بازده نوری بسیار زیادی دارد و می تواند روشنایی مطلوبی را در مجموعه ایجاد کند. با روشن کردن یک لامپ ال ای دی مهتابی فضای نسبتاً زیادی روشن می شود.

نور سالم

با توجه به اینکه در ساختار مهتابی های LED فلز سرب به کار رفته است و از جیوه استفاده نمی شود، از این رو مهتابی های LED در دسته منابع نوری سبز قرار گرفته اند. در نتیجه نور بسیار سالمی از خود تولید می کنند. همچنین با شکسته شدن مهتابی فلورسنت، بخار جیوه موجود در آن وارد محیط می شود اما مهتابی های LED، جنس بدنه پلاستیکی دارند و شکستنی نیستند. از این رو سرب موجود در این مهتابی ها به محیط خانه وارد نمی شود.

طول عمر بالا

از مهمترین ویژگی های لامپ ال ای دی مهتابی می توان به طول عمر بالای آن اشاره کرد. طول عمر لامپ های ال ای دی مهتابی به تعداد دفعات کلیدزنی و روشن و خاموش کردن لامپ بستگی ندارد بلکه  عمر این مهتابی ها به مدت زمان روشن بودن آن بستگی دارد. همچنین در مهتابی های ال ای دی جهت انتقال گرما به خارج لامپ، بورد آلومینیومی به کار رفته  شده است. درنتیجه گرمای ناچیز تولید شده در این لامپ ها داخل مدار نمی ماند و از طول عمر تجهیزات لامپ مهتابی کم نمی کند.

تولید گرمای کمتر

یک از مزایای مهتابی های ال ای دی تبدیل درصد زیادی از انرژی برق به نور است. از این رو در تبدیل برق به روشنایی، گرمای زیادی در محیط تولید نمی شود و این لامپ ها بسیار کارآمد هستند.

مصرف انژی پایین

مهتابی هایی با تکنولوژی ال ای دی مصرف برق بهینه و بسیار پایینی دارند. استفاده از این تجهیزات سبب صرفه جویی در مصرف برق می شود.

ابعاد و توان متنوع

مهتابی ال ای دی خطی یا سقفی در ابعاد و اندازه های گوناگونی تولید و به بازار عرضه می گردد. این محصولات توان های متنوعی دارند. به عنوان مثال لامپ مهتابی ال ای دی 90 وات بسیار پرکاربرد است.

مزایای مهتابی LED

نصب مهتابی ال ای دی

مهتابی های LED از نظر نصب به دو نوع دیواری و سقفی دسته بندی می شوند. همانطور که از نام این تجهیزات مشخص است مهتابی ال ای دی سقفی بر روی سقف و مهتابی ال ای دی دیواری بر روی دیوار، با توجه به قاعده های خاص خود نصب می شوند. طریفه نصب مهتابی LED ساده است و به راحتی صورت می گیرد. به کمک قاب مهتابی ال ای دی می توان این محصولات را نصب کرد. نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که مهتابی ها اغلب در فاصله 30 تا 35 سانتی متری سقف نصب شوند تا کارایی بهتری را به عمل بیاورند.

انواع مهتابی ال ای دی از نظر کارایی

مهتابی های LED به دو نوع  یک طرفه و دو طرفه تقسیم می شوند. در مهتابی ال ای دی یک طرفه پایه های خنثی و غیرخنثی، در انتهای یک لوله قرار می گیرند و سیم  فاز و نول از یک طرف به لامپ وارد می شود. این محصولات تنها به یک سوکت نیاز دارند. اما در مهتابی ال ای دی دو طرفه، سیم فاز و نول از هر دو طرف به لامپ وارد می شود.

برترین برندهای مهتابی LED

محبوبیت مهتابی های LED در بین مصرف کنندگان باعث شده است که اغلب شرکت های فعال در حوزه روشنایی به تولید این محصولات بپردازند. از بهترین شرکت های تولیدکننده لامپ مهتابی LED می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مهتابی ال ای دی افرا تاب

این شرکت در سال 1375 در جهت تولید تجهیزات الکترونیکی و روشنایی تأسیس شد. همچنین چند سال بعد با تأیید وزارت نیرو، به عنوان اولین تولید کننده لامپ های کم مصرف در کشور توسعه یافت.

 این شرکت با سابقه طولانی خود و با استفاده از جدید ترین فناوری های روز دنیا توانسته است به تولید انواع هالوژن ها، مهتابی های LED، لامپ های کم مصرف و ... خود را از سایر تولیدکنندگان در این حوزه متمایز کند.

مهتابی ال ای دی بروکس

این شرکت یکی از بهترین تولید کنندگان انواع چراغ و لامپ ال ای دی است که با بسیاری از شرکت های آسیایی و اروپایی رقابت می کند. تجهیزات این شرکت از تنوع بالایی برخوردار است. از محصولات این شرکت می توان به تجهیزات ال ای دی ، لامپ های کم مصرف و ... اشاره کرد.

مهتابی ال ای دی نور

این شرکت یکی از برندهای محبوب و از فعالان در حوزه نورپردازی و روشنایی است که انواع تجهیزات تولیدی خود را با تکنولوژی های مختلف به بازار عرضه می کند. از محصولات این شرکت می توان به انواع مختلفی از لامپ ها از جمله رشته ای، بخار جیوه، چراغ های LED و ... اشاره کرد.

  • از دیگر برندهای محبوب در تولید این محصولات می توان به لامپ مهتابی ال ای دی پارس شهاب اشاره کرد.

قیمت مهتابی ال ای دی

قیمت مهتابی ال ای دی در بازار متفاوت است. زیرا ویژگی هریک از این مهتابی ها از نظر رنگ نور، اندازه و برند باهم تفاوت دارد. قیمت این تجهیزات به عواملی همچون برند، توان شار نوری، ابعاد و ... بستگی دارد.

خرید مهتابی ال ای دی

برای خرید مهتابی ال ای دی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت مهتابی ال ای دی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

دسته بندی


دسته‌بندی کالاها