انواع واشر

معرفی کامل انواع واشر و کاربردهای آن ها

واشر قطعه ای به شکل دیسک بسیار کوچک است که از آن جهت پخش شدن بار بین پیچ و مهره استفاده می شود. این پخش شدن بار باعث جلوگیری از لغزش و خوردگی پیچ و مهر ها ها و هم چنین افزایش طول عمر آن ها می شود.

پیچ وقتی در اجسام نرمی همچون چوب فرو می رود، باعث ایجاد شکستگی در آنها می شود. در این حالت برای پخش کردن بار، از واشر استفاده می شود.

از کاربردهای دیگر واشر می توان به ایجاد فاصله در هنگام اتصال اشاره کرد. گاهی پیچ را نمی توان تا انتها وارد سطح مورد نظر کرد و یک فاصله کوچک میان انتهای پیچ و جسم ایجاد می شود که برای پر کردن آن از واشر استفاده می شود.

از واشر برای جلوگیری از ورود و خروج آب از قسمت درز یا به اصطلاح آب بندی نیز استفاده می شود. از این محصول به ویژه در اتصالات لوله آب و مایعات دیگر در لوله های مختلف استفاده می شود.

انواع واشر

واشر در انواع مختلف، جنس های متفاوت و هم چنین قطرهای خارجی و داخلی متنوعی تولید می شود. سایز و جنس واشر با توجه به نوع پیچ و نوع کاربرد تعیین می شود.

واشر تخت یا ساده

اولین و ساده ترین واشر موجود در بازار است. این واشر جهت افزایش استحکام اتصال و هم چنین ایجاد فاصله از آن استفاده می شود.

واشر تخت ضربه گیر

این واشر در واقع یک نوع واشر تخت است که دارای مساحت بیش تری است و خاصیت ضربه گیری بیش تری نسبت به واشرهای تخت ساده دارد. این واشر کاربرد زیادی در اتصال بر روی فلزات نرم تر همچون آلومینیوم، ورق های فلزی نازک و چوب دارد.

واشر فنری

این نوع واشر دارای خاصیت فنری است و از آن برای گرفتن ارتعاشات استفاده می شود. ساختار این واشر به گونه ای است که دارای یک شیار است و سطح واشر را به دو قسمت تقسیم می کند که یکی از آن ها بالاتر از دیگری است.

از انواع دیگر این مدل می توان به واشر فنری منحنی اشاره کرد که در دو جهت می چرخد و از ظرفیت بار و انحراف کافی برخوردار است.

واشر قفل کننده

این مدل واشر دارای انواع زیر است:

  • واشر قفل کننده دندانه داخلی: این نوع واشر در داخل خود دندانه هایی دارد که از آن جهت  انجام کارهایی با فشار کم تر استفاده می شود.
  • واشر قفل کننده دندانه خارجی: این نوع واشر در خارج از خود مجهز به دندانه است و برای استفاده از آن، سطح مقطع بیش تری لازم است و می تواند شدت بار بیش تری را تحمل کند.
  • واشر قفل کننده گوه ای: این مدل در سطح میانی خود دارای گوه است و به همین دلیل به آن گوه ای می گویند. به همین دلیل این واشر در زمانی که شدت ارتعاش بسیار بالاست، استفاده می شود.

واشر برجسته

شکل ظاهری این واشر به گونه ای ات که یک طرف آن برآمده یا برجسته و طرف دیگر آن گود و فرو رفته است. پیچ به طور کامل در این واشر فرو می رود. این نوع واشر بیش تر جنبه تزئینی و زیبایی دارد.

واشر سیل کننده

یک نوع واشر پرکاربرد است و در زیر خود دارای لایه ای به نام نئوپرون است. از این واشر می توان برای آب بندی کردن و جلوگیری از ورود آب و هوا در محل های مختلف استفاده کرد.

واشر لب پر

این واشر تقریباً شبیه به واشر تخت است با این تفاوت که یک بریدگی در یک سمت خود دارد و از آن در محل هایی که فضا محدود است، استفاده می شود.

واشر مربعی

تفاوت این مدل با انواع دیگر در سطح مقطع آن است که به شکل مربع می باشد و برای ایجاد استحکام در اتصال، از آن استفاده می شود.

واشر شانه

این مدل واشر از جنس الیاف شیشه، نایلون، فلزات و … تشکیل می شود و از آن می توان برای عایق بندی قسمت های مختلف مونتاژ از جمله سیم، پیچ و … استفاده کرد.

واشر C شکل

این واشر از لحاظ ظاهری شبیه به واشر تخت است که دارای یک شکاف در وسط خود است که آن را شبیه حرف C کرده است. این واشر را می توان به بدون برداشتن بست تعویض کرد.

واشر کلینگریت

این نوع واشر جهت آب بندی و جلوگیری از فرار آب، گاز و مایعات و هم چنین توریع فشار بار و افزایش استحکام اتصال استفاده می شود. این واشرهای نسوز کاربرد زیادی در صنایع پتروشیمی، کارخانه ها و هم چنین انواع ماشین آلات دارند. دما،  فشار و مقاومت شیمیایی از عوامل مؤثر در انتخاب این نوع واشر است.

واشر منجیددار

این واشر از جنس پلیمر است و از آن برای عایق بندی در خطوط آب استفاده می شود. این مدل با نام واشر لوله آب یا شیر آب نیز شناخته می شود. این مدل از استحکام و مقاومت بالا در برابر فشار، دما و حرارت، مواد شیمیایی، سایش و … برخوردار است و از آن جهت آب بندی بین دو فلنج استفاده می شود.

جنس واشرها نیز مختلف است. این محصول دارای دو جنس متداول فلز و لاستیک است که به آن واشر فلزی و واشر لاستیکی می گویند.

خرید واشر

  • همان طور که گفته شد، واشر دارای انواع مختلفی است. به همین منظور باید متناسب با کار و پروژه نوع آن را انتخاب کنیم.
  • عدم وجود اضافه یا پلیسه های فلزی
  • مقاومت و استحکام مناسب
  • بجز واشر مربعی، بقیه انواع واشر باید سطحی منحنی داشته باشند و فاقد هر گونه تیزی باشند.
  • واشرها از جنس هاى متفاوتى ساخته می شوند. برخی از عبارت های درج شده بر روی واشرها، نشان دهنده جنس و متریال واشر است. متریال هاى استنلس استيل با گريد A4 و A2 در برابر محيط هاى خورنده مقاوم هستند. البته گريد A4 در برابر محيط هاى نمک دار و آب دريا نيز مقاوم است.
  • آبکاری آن در صورتی که از نوع فلزی باشد.

قیمت واشر

واشرها با توجه به نوعی که دارند، از قیمت ها مختلفی برخوردار هستند. عموماً واشر تخت از قیمت کمتری نسبت به انواع دیگر برخوردار است. از عوامل مؤثر دیگر در قیمت واشر، سایز واشر یا همان قطر داخلی و قطر خارجی آن است.